Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ημερομηνία παραγγελίας 18/09 παραλαβή σήμερα.Τα γράμματα εντελώς σβησμένα ίσα ίσα με μεγεθυντικο φακό είδα το όνομα μου.fb828a343d8749c168625c73dd425c86.jpg

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά είναι να έχεις να κάνεις με σωστό άνθρωπο. Εποκοινωνησα σήμερα με τον πωλητή, όμορφα και χωρίς καν να αναφέρω την περίπτωση refund.Του ζήτησα λοιπόν να επικοινωνήσει με το ταχυδρομείο που το έστειλε ώστε να αναζητήσουν το πακέτο μιας και από τις 9-10 δεν έχω παραλάβει, ούτε καν βλέπω κάπου το πακέτο μου.

Οι άνθρωποι μου απάντησαν, ζητώντας συγγνώμη για την ταλαιπωρία, ότι θα μου κάνουν full refund, όπως και έγινε, και απλά να επικοινωνήσω μαζί τους ώστε να πληρώσω ξανά εάν το παραλάβω τελικά .Δίνοντας μου βέβαια και την επιλογή, εάν το τελωνείο είναι υψηλό, να μην το αποδεχτώ και να σταλεί πίσω. X-channel ο πωλητής στο EBay. Κύριοι. Τέλος.

 

HTC10. Το αγόρασα 270 ευρώ...εάν είναι κάνα κατοστάρικο το τελωνείο, τόσο κάνει και εδώ. Οπότε...

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι όσα δέματα αργούν μετά το μήνα, συγκεντρωνουν υψηλές πιθανότητες να παραληφθουν μεταξύ της 65ης και 70ης μέρας. Άρα οι 70 μέρες έχουν γίνει οι νέες "60". Και μπορεί σε λίγο να είναι οι 80...

 

Είσαι πολύ σωστός εμένα έκανε 65+ μερες

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς τι παίζει με το lightinthebox.com ; Έχει παραγγείλει κανένας; Με την ασφάλεια για δασμούς που λέει δεν πάει καθόλου τελωνείο ή περνάει τελωνείο και μετά τρέχεις να στα δώσουν πίσω αυτοί; Παράγγειλα ένα Μι6 για να διώξω το Neo V (ναι ξέρω , ακόμα) και ελπίζω να μην το φυσά και δεν κρυώνει

 

Ειχα αγορασει tv box αξιας 60 ευρω,περασε τελωνείο και με χρέωσαν 30 ευρω.προς μεγαλη μου έκπληξη το lightinthebox μου πληρωσε τα 30 ευρω.Το καταστημα ειναι αξιοπιστο αλλα δεν ξερω εαν εχει τροπο αποφυγης τελωνειου σαν το GB και το BG.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Από Αμερική στέλνει ο συγκεκριμένος???Σίγουρο τελωνείο δηλαδή?

Άκυρο!Τώρα το είδα ότι στέλνει από Κίνα.

Πολύ καλές τιμές!

Τελικά είναι να έχεις να κάνεις με σωστό άνθρωπο. Εποκοινωνησα σήμερα με τον πωλητή, όμορφα και χωρίς καν να αναφέρω την περίπτωση refund.Του ζήτησα λοιπόν να επικοινωνήσει με το ταχυδρομείο που το έστειλε ώστε να αναζητήσουν το πακέτο μιας και από τις 9-10 δεν έχω παραλάβει, ούτε καν βλέπω κάπου το πακέτο μου.

Οι άνθρωποι μου απάντησαν, ζητώντας συγγνώμη για την ταλαιπωρία, ότι θα μου κάνουν full refund, όπως και έγινε, και απλά να επικοινωνήσω μαζί τους ώστε να πληρώσω ξανά εάν το παραλάβω τελικά .Δίνοντας μου βέβαια και την επιλογή, εάν το τελωνείο είναι υψηλό, να μην το αποδεχτώ και να σταλεί πίσω. X-channel ο πωλητής στο EBay. Κύριοι. Τέλος.

 

HTC10. Το αγόρασα 270 ευρώ...εάν είναι κάνα κατοστάρικο το τελωνείο, τόσο κάνει και εδώ. Οπότε...

Edited by spirospatra
Link to comment
Share on other sites

Από Αμερική στέλνει ο συγκεκριμένος???Σίγουρο τελωνείο δηλαδή?

Άκυρο!Τώρα το είδα ότι στέλνει από Κίνα.

Πολύ καλές τιμές!

 

Γράφει Αμερική αλλά τρίχες. Από Κίνα στέλνει. Ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι. Εύχομαι να το παραλάβω και να πάνε όλα καλά. Απλά και ο ίδιος μου είπε πως εάν δε με συμφέρει ας κάνω άρνηση παραλαβής και μου επιστρέφει τα χρήματα. Πριν μια βδομάδα Αυτό. Σήμερα μου τα επέστρεψε λόγω μεγάλης καθυστέρησης. Πως να μην το εκτιμήσω αυτό; απλά από την άλλη σκέφτομαι ότι 370 έχει εδω. Αν είναι να μου κοστίσει το ίδιο γιατί να μην το πάρω από εδώ ώστε να έχω και την εγγύηση;

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση αγοράς powerbank, θα γίνει κατασχεση απο τα ελτα όπως τα ηλεκτρονικά τσιγάρα;

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση αγοράς powerbank, θα γίνει κατασχεση απο τα ελτα όπως τα ηλεκτρονικά τσιγάρα;

 

τα powerbank δεν τα βάζουν στα αεροπλάνα λόγο μπαταρίας. δεν απαγορεύεται η εισαγωγή τους. άπαξ και βρεις τρόπο να το στείλουν, και τελωνείο να περάσει, θα περάσει

Link to comment
Share on other sites

Απλώς να πω και εγώ την δική μου εμπειρία ......

 

Αγορά κινητού από Banggood , με Priority Direct Mail , στις αρχές Νοέμβρη , έφτασε στο Ηράκλειο Κρήτης μέσα σε 20 περίπου ημερολογιακές ημέρες ( και παρέλαβα χτες ) , χωρίς να περάσει κανένα τελωνείο και χωρίς καμία άλλη έξτρα χρέωση από τα ΕΛΤΑ !

Edited by leftergr
Link to comment
Share on other sites

τα powerbank δεν τα βάζουν στα αεροπλάνα λόγο μπαταρίας. δεν απαγορεύεται η εισαγωγή τους. άπαξ και βρεις τρόπο να το στείλουν, και τελωνείο να περάσει, θα περάσει

βρισκουν ισως αυτοι τον τροπο.. εγω παρελαβα πριν κανα μηνα 5 μπαταριες απο καμερες στον 1 μηνα, unregistered απο aliexpress

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αριθμός: RS9**********NL

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2017-11-01 14:51 ITEM UNLOADED

2017-10-27 18:02 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία

2017-11-01 16:51 The item has arrived in the country of destination

2017-10-28 07:18 The item is on transport to the country of destination

2017-10-27 18:03 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-10-27 18:03 The item is at the PostNL sorting center

2017-10-27 12:00 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2017-10-25 01:37 The item has left the originating country

2017-10-24 09:43 The item is ready for shipment

2017-10-23 19:54 The item is lodged to airport warehouse in originating country

2017-10-23 09:30 The item is pre-advised

Πώς το βλέπετε παιδιά θα έρθει μέσα στο 2017 ή του χρόνου.

Από gearbest αγορά.

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Αριθμός: RS9**********NL

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2017-11-01 14:51 ITEM UNLOADED

2017-10-27 18:02 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία

2017-11-01 16:51 The item has arrived in the country of destination

2017-10-28 07:18 The item is on transport to the country of destination

2017-10-27 18:03 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-10-27 18:03 The item is at the PostNL sorting center

2017-10-27 12:00 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2017-10-25 01:37 The item has left the originating country

2017-10-24 09:43 The item is ready for shipment

2017-10-23 19:54 The item is lodged to airport warehouse in originating country

2017-10-23 09:30 The item is pre-advised

Πώς το βλέπετε παιδιά θα έρθει μέσα στο 2017 ή του χρόνου.

Από gearbest αγορά.

 

έφτασε κι εμένα και είναι έτσι:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 04-10-2017 19:42 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 29-11-2017 10:14 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

οπότε υπομονή μέχρι να παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να γελάσουμε και λίγο ..

 

Παραγγελία των 75euro με περίπου 10 μικροβλακείες μέσα, αγορά αρχές Σεπτέμβρη.

 

Μετά από 2 μήνες και, 21 Νοέμβρη, μου στέλνουν ότι δεν είχαν 3 από τα αντικείμενα (αξίας σύνολο 6 euro) και αν θέλω να τα αντικαταστήσουν με κάτι άλλο, ή να μου τα κάνουν refund στο Paypal. Αν δεν τους απάνταγα σε 2 μέρες θα τα βάζαν στην κάρτα αναφέρει.

 

Το μήνυμα το είδα 25 Νοέμβρη και τους είπα ότι δεν έχει γίνει κάποιο refund ακόμα για τα 3 αυτά αντικείμενα - να τα βάλουν στο Paypal

 

29/11 μου στέλνουν ότι ακύρωσαν την παραγγελία και θα μου κάνουν refund τα 75 euro(!!!!)

 

Και το κορυφαίο

Παραλαμβάνω το πακέτο σήμερα μετά από 2.5 μήνες

 

Τώρα τι τους λές.. :lol:

 

Βέβαια δεν λέω τίποτα γιατί ακόμα δεν έχει εμφανιστεί κάτι στο Paypal, αλλά έχει πλάκα :lol:

 

(για να προλάβω κάποιους, αν έρθουν όλα κομπλέ μετά από τόσους μήνες και τελικά όντος βάλουν και τα 75 πίσω, θα τους ενημερώσω)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μαγαζι;

 

Gearbest.. Κάποια πάει για απόλυση.. :p

Τα πράγματα ήρθαν κανονικά, αναλόγως το ποσό που θα βάλουν (ή όχι - με αυτούς ποτέ δεν ξέρεις) θα τους στείλω μήνυμα

 

Να τονίσω ότι είχε πράσινο αυτοκόλλητο τελωνειακός ελεύθερο και μου το έφερε ο ταχυδρόμος σπίτι χωρίς καμία χρέωση 3 euro - για την συζήτηση που είχαμε 1-2 σελίδες πίσω

Edited by FeVerSeCtioN
Link to comment
Share on other sites

26/11/2017, 08:58:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

10/11/2017, 12:47:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Γεια σας παιδια.Δεμα απο aliexpress εμφανισε χθες αυτο στο tracking.

Σημαινει οτι εφτασε ελλαδα ή οτι ανοιξαν τον σακο και περιμενω τελωνειο ή αποστολή?

Και γιατι εμφανιστηκε 2 μερες μετα στο tracking?

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους προχωρησε...

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 19-10-2017 13:42 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 01-11-2017 08:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 29-11-2017 07:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) 29-11-2017 11:57 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) 29-11-2017 13:57 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 29-11-2017 19:04 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Αντε να δουμε ποτε θα παραλαβω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι στο forum αυτό, όλοι εσείς που ταλαιπωρείστε όσο εγώ ή και χειρότερα.

Πρέπει να κάνουμε μια *δράση μαζική* με σκοπό την επίλυση του τεράστιου αυτού προβλήματος. Στο μυαλό μου είναι εντελώς απαράδεκτό αυτό που συμβαίνει. Δεν έχω καμία αντίρρηση να πληρώνονται οι αναλογούντες φόροι και η όλη διαδικασία να γίνεται λογικά, νόμιμα και γρήγορα.

Δεν είμαι ειδικός σε θέματα νομικά, αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει να γίνουν μαζικές *καταγγελίες/μηνύσεις* κατά παντός υπευθύνου είτε ο υπεύθυνος είναι το κράτος, είτε ο υπεύθυνος είναι μια ( ή περισσότερες ) ιδιωτικές εταιρίες.

Θα περιμένω με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον τις απόψεις / απαντήσεις σας.

Τελευταίο σημείο που θα ήθελα να σας επισημάνω: Σε πάρα πολλά θέματα μεταξύ αυτών κι αυτό εδώ, θα πρέπει να μας κάνουν να σηκωθούμε λίγο από τον καναπέ του σπιτιού μας.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Με εκτίμηση,

Μιχάλης Κρανίδης

 

Υ.Γ. κάτι ανάλογο έχω κάνει στο facebook για τους κλέφτες με τα πενταψήφια νούμερα ( με μεγάλη επιτυχία )... Για όποιον ενδιαφέρεται ας έρθει εδώ:

https://www.facebook.com/groups/243559902805929/

 

Αγαπητέ κ. Κρανίδη

η προσπάθεια συντονισμού μιας κάποιας αντίδρασης από μέρους μας, αν και θεμιτή και αναγκαία, φοβάμαι ότι δε θα έχει τύχη. Από τις αναρτήσεις των περισσοτέρων καταλαβαίνω ότι έχουμε δεχτεί μοιρολατρικά την κατάσταση και θεωρούμε ότι δεν υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης. Ίσως να παίζει ρόλο και η ηλικία του καθενός μας. Οι νεώτεροι νομίζω ότι είναι κι αυτοί που δεν αντιδρούν καθόλου, μάλλον μη γνωρίζοντας τα δικαιώματά τους.

Προσωπικά, έχω κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ για συγκεκριμένο συστημένο πακέτο. Η καταγγελία διαβιβάστηκε άμεσα στα ΕΛΤΑ με κοινοποίηση και σε εμένα. Τα ΕΛΤΑ υποχρεώθηκαν να απαντήσουν και το ζήτημα είναι ακόμα υπό διερεύνηση.

Σε πρώτη φάση θα πρότεινα καταγγελίες στην ΕΕΤΤ από τον καθένα μας ξεχωριστά. Πιστέψτε με, οι εργαζόμενοι στην Επιτροπή είναι συνειδητοί επαγγελματίες και θα προωθήσουν τις καταγγελίες αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και τι θα γίνει;

Άντε στην καλύτερη περίπτωση να φάνε κανένα πρόστιμο τα ΕΛΤΑ.

Δλδ το κράτος να αναγκαστεί να πληρώσει πρόστιμο στον εαυτό του. Να τα βγάλει από τη μία τσέπη να τα βάλει στην άλλη.

Αυτά έπρεπε να τα σκεφτόσασταν πίσω από το παραβάν, τώρα είναι αργά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και τι θα γίνει;

Άντε στην καλύτερη περίπτωση να φάνε κανένα πρόστιμο τα ΕΛΤΑ.

Δλδ το κράτος να αναγκαστεί να πληρώσει πρόστιμο στον εαυτό του. Να τα βγάλει από τη μία τσέπη να τα βάλει στην άλλη.

Αυτά έπρεπε να τα σκεφτόσασταν πίσω από το παραβάν, τώρα είναι αργά.

 

ωραια λογικη με αυτο το σκεπτικο κατσε να τρως ξυλο

 

ο ελληνας εχει αυτην την λογικη κριμα γιαυτο δεν θα γινουμε ποτε σοβαρη χωρα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χάρηκα που είδα ένα δικό μου

29/11/2017, 07:53:26 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

priority line από banggood,RUXXXXXXXXNL...Να περιμένω κανά μήνα δηλαδή??

 

Επιτελους προχωρησε...

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 19-10-2017 13:42 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 01-11-2017 08:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 29-11-2017 07:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) 29-11-2017 11:57 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) 29-11-2017 13:57 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 29-11-2017 19:04 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Αντε να δουμε ποτε θα παραλαβω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χάρηκα που είδα ένα δικό μου

29/11/2017, 07:53:26 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

priority line από banggood,RUXXXXXXXXNL...Να περιμένω κανά μήνα δηλαδή??

 

Μήν μπερδευεις τις δύο μεθόδους ,με priority line είναι τριγωνικη συναλλαγή και δεν περνάει τελωνείο ,με απλό συστημενο ολλανδικο φαίνεται ότι έρχεται από Κίνα και περνάει τελωνείο ,απλώς αυτή την περίοδο υπάρχει μια καθυστέρηση και για δέματα από χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης ,για να φύγε από το κέντρο διαλογής Αττικής.

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το Γ.Ε.Τ.Α.!!

Ευχαριστώ πολύ!

Μήν μπερδευεις τις δύο μεθόδους ,με priority line είναι τριγωνικη συναλλαγή και δεν περνάει τελωνείο ,με απλό συστημενο ολλανδικο φαίνεται ότι έρχεται από Κίνα και περνάει τελωνείο ,απλώς αυτή την περίοδο υπάρχει μια καθυστέρηση και για δέματα από Ευρώπη ,για να φύγε από το κέντρο διαλογής Αττικής.
Link to comment
Share on other sites

ωραια λογικη με αυτο το σκεπτικο κατσε να τρως ξυλο

 

ο ελληνας εχει αυτην την λογικη κριμα γιαυτο δεν θα γινουμε ποτε σοβαρη χωρα

 

Μωρέ άσε τις λογικές και τις θεωρίες.

Πες μου εσύ πρακτικά τι περιμένεις να κερδίσεις με την καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Συγκεκριμένα πράγματα. Θα κερδίσω αυτό, αυτό κι αυτό. Όχι θεωρίες για το πως θα πάει μπροστά η χώρα και την καταναλωτική συνείδηση μπλα μπλα. Μαθηματική σκέψη, όχι θεωρητική.

Όταν κλέβαΜΕ τόσα χρόνια το κράτος αγοράζοντας προϊόντα αξίας και φέρνοντας τα στην Ελλάδα σαν "garden tools 15€" εκμεταλλευόμενοι την *********ποίηση του κρατικού μηχανισμού ήταν καλά ε; Τώρα καταγγελίες. Εννοείται ότι δεν υποστηρίζω τα ΕΛΤΑ ή τα τελωνεία που ακόμα μια φορά είναι απροετοίμαστα να εφαρμόσουν οποιαδήποτε αλλαγή (αλλαγή = εφαρμογή του νόμου).

Ούτε χαίρομαι φυσικά με τα παιδιά που έχουν πληρώσει τόσα λεφτά και είναι στον αέρα. Μακάρι να πάρουν τα προϊόντα τους γρήγορα και σε ακέραιη κατάσταση.

 

Εγώ δεν τρώω ξύλο γιατί ξέρω να αποφεύγω τις κακοτοπιές. Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ που λένε.;)

Σιγά μην κάτσω τώρα να παραγγείλω από Κίνα να περιμένω 2-3 μήνες για να γλιτώσω 5% της αξίας του προϊόντος (χάνοντας άλλα πράγματα παράλληλα).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...