Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καθιστε ρε παιδια, δηλαδη αμα ειναι 3 βιβλια, γραμμενη η διευθυνση με το χερι, χωρις καμία αξια, δηλαδη πραγματικο gift, τι ακριβως να πληρωσει;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αποστολή ως συστημένο και με αξία πάνω από 45€ θα πληρώσεις οπωσδήποτε.

Η μόνη περίπτωση, κατά την άποψή μου, που έχει κάποιες πιθανότητες να μην σταματήσει το δέμα στο τελωνείο είναι να σταλεί ΜΗ συστημένο και, ο ... Θεός βοηθός.

Να τα μοιράσει σε όσα δέματα χρειαστεί, ώστε κανένα από αυτά να μη κοστολογείται παραπάνω από 45€. Τώρα αν έχει αντικείμενα που ξεπερνούν τα 45€ μόνα τους, δυστυχώς δε βλέπω λύση.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

RF97.........CN

το εστειλε 2017-09-29 15:39 εφτασε 2017-11-13 07:54 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-11-20 12:48 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

ελαβα 21-11-17 σε 54 μερες υπομονη πιστευω οτι καλυτερο, σε λιγο θα φτασει και το δικο σου.

 

Από ποιο κατάστημα είχες κάνει την αγορά φίλε μου, εμένα είναι από aliexpress.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Από ποιο κατάστημα είχες κάνει την αγορά φίλε μου, εμένα είναι από aliexpress.

 

Το ιδιο και εμενα ομως μικρο κουτακι

απο μερα σε μερα θα ερθει και το δικο σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εμπορικό δέμα. Είναι απλή αποστολή αντικειμένων. Το μόνο πρόβλημα μάλλον θα είναι η καθυστέρηση όπως αυτή που αντιμετωπίζουμε και εμείς.

Για λεπτομέρειες όμως ας ρωτήσει στο κατάστημα του ταχυδρομείου στην Αυστραλία από το οποίο θα στείλει το δέμα.

 

Sent from my CUBOT_MANITO using Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Για τα δώρα υπάρχει η ατέλεια των 45 δολαρίων. Δυστυχώς χρεώνονται και αυτά απ'οσο ορίζει ο νόμος. Τώρα με συστημένο θα περάσει σίγουρα και όπως είπε και ο φίλος από 2018 και βλέπουμε θα παραλαβεις.

Ίσως αν ρωτήσει εκεί βρείτε μια λύση για το θέμα σας.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Υφασμάτινη τσάντα που εχω παραγγείλει από Κίνα (ebay).

 

Παραγγελία: 17 Σεπτεμβρίου

Dispatched: 18 Σεπτεμβρίου

Εφτασε Ελλάδα: 14 Οκτωβρίου (αυτό δεν φάνηκε ποτέ στο εντοπισμό αντικειμένων - μου το είπαν τηλεφωνικά μόνο για κάποιο λόγο)

Τελευταίο Status "RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE" (δηλαδή ανοίχτηκε ο σάκος και καταγράφηκε η άφιξη): 17 Νοεμβρίου (!)

 

Κι ακόμα περιμένω. Σήμερα κάλεσα ξανά στα ΕΛΤΑ και μου έδωσαν τα τηλέφωνα του τελωνείου. Φυσικά όσες φορές έχω καλέσει εκεί, φαίνεται να καλεί, να το σηκώνουν και αμέσως να το κλείνουν. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Υφασμάτινη τσάντα που εχω παραγγείλει από Κίνα (ebay).

 

Παραγγελία: 17 Σεπτεμβρίου

Dispatched: 18 Σεπτεμβρίου

Εφτασε Ελλάδα: 14 Οκτωβρίου (αυτό δεν φάνηκε ποτέ στο εντοπισμό αντικειμένων - μου το είπαν τηλεφωνικά μόνο για κάποιο λόγο)

Τελευταίο Status "RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE" (δηλαδή ανοίχτηκε ο σάκος και καταγράφηκε η άφιξη): 17 Νοεμβρίου (!)

 

Κι ακόμα περιμένω. Σήμερα κάλεσα ξανά στα ΕΛΤΑ και μου έδωσαν τα τηλέφωνα του τελωνείου. Φυσικά όσες φορές έχω καλέσει εκεί, φαίνεται να καλεί, να το σηκώνουν και αμέσως να το κλείνουν. :mad:

εμένα από 14/10 έχει ανοιχτεί ο σάκος με αποστολή από Singapore post και ακόμα περιμένω... Αντε ας το κλείσουν το μαγαζάκι να ησυχάσουμε αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα δεν νομίζω ότι συμβαίνει και στις πλέον υπαναπτυκτες χώρες της Αφρικής, εγώ προσωπικά έπαψα να τα περιμένω και ευτυχώς που είναι πράγματα αξίας 25 και 18 ευρώ από AliExpress και δυστυχώς με tracking αλλά ούτε και ζητάω επιστροφή χρημάτων γιατί δεν φταίει τίποτα ο πωλητής αν επικρατεί χάος σε αυτή την χώρα που θέλει να λέγεται ότι ανήκει στην Ευρώπη
Link to comment
Share on other sites

παιδια διαβαζω τα τραγικα που γινονται !! ας πω και γω το δικο μου ποιο ελαφρυ :) απο 12/11 στο 17 track δεν μου δειχνει τιποτε ,ειναι με βελγικο ταχυδρομειοαπο gearbest .υπαρχει καποιο αλλο λινκ να κοιταξω ? ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

ο πωλητής δεν φταίει σίγουρα αλλά πρέπει να πληρώσει αυτός που φταίει, θα μου πεις και τι μπορώ να κάνω; αξίζει τον κόπο να ταλαιπωρηθώ για να βρω τα δικαιώματα μου σε αυτό το μπάχαλο που λέγεται κράτος; δεν ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

παιδια διαβαζω τα τραγικα που γινονται !! ας πω και γω το δικο μου ποιο ελαφρυ :) απο 12/11 στο 17 track δεν μου δειχνει τιποτε ,ειναι με βελγικο ταχυδρομειοαπο gearbest .υπαρχει καποιο αλλο λινκ να κοιταξω ? ευχαριστω :)

 

https://www.aftership.com/couriers/bpost-international

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Κινητό απο bangood, πληρωμή 30/10 και στις 17/11 το έφερε ο ταχυδρόμος στο σπίτι.

Όλα αυτά επαρχία....

Link to comment
Share on other sites

ο πωλητής δεν φταίει σίγουρα αλλά πρέπει να πληρώσει αυτός που φταίει, θα μου πεις και τι μπορώ να κάνω; αξίζει τον κόπο να ταλαιπωρηθώ για να βρω τα δικαιώματα μου σε αυτό το μπάχαλο που λέγεται κράτος; δεν ξέρω.
Αυτό που λέει ο φίλος είναι ότι πρέπει να είμαστε ανεκτικοι πλέον, και για το δικό μας καλό αν θέλουμε να συνεχίσουμε τις παραγγελίες. Αν τώρα το δέμα φτάσει 70 μέρες και ακόμα δεν υπάρχει φως, ας ζητήσουμε refund.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα 3 κάμερες από ally τις είχα πάρει 62.30 την κάθε μία. 180 έχουν Ελλάδα η κάθε μία. Πλήρωσα 29.40 για την κάθε μία τελωνείο. Όχι και άσχημα. Ακριβώς 24% συν τα 15 ευρώ της ταρίφας.

 

91.7 η κάθε μία 275 δηλαδή και οι 3 ενώ από Ελλάδα θα μου έβγαιναν 545 με τα μεταφορικά. Όχι και άσχημα μισή τιμή κάτω ακριβώς ακόμα και με το τελωνείο.

 

Να πω ότι από 5 Οκτωβρίου ήταν Ελλάδα οπότε έκανε 1.5 μήνα στο τελωνείο.

 

Send From Note 3 With Note 8 Port Rom

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 13-10-2017 13:36 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 23-11-2017 10:42 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 23-11-2017 13:39 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΓΟΡΑΣ /ΑΞΙΑΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ 23-11-2017

 

Πρωτη φορα μου εμφανιζει αυτο....τι κανω τωρα??Θα επικοινωνησουν μαζι μου ή τους ψαχνω εγω???

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο φίλος είναι ότι πρέπει να είμαστε ανεκτικοι πλέον, και για το δικό μας καλό αν θέλουμε να συνεχίσουμε τις παραγγελίες. Αν τώρα το δέμα φτάσει 70 μέρες και ακόμα δεν υπάρχει φως, ας ζητήσουμε refund.

 

κατάλαβα τι λέει ο φίλος και δεν διαφωνώ ότι χρειάζεται υπομονή , αυτό που θέλω να πω και εγώ είναι ότι εάν θέλει το κράτος να είναι νοικοκυρεμενο και αξιόπιστο στις υπηρεσίες του συμπεριλαμβανομένων και των υπαλλήλων (δημοσίων και ιδιωτικών) ως κράτος θα πρέπει να τηρεί τους νόμους και τις νομοθεσίες σταθερά και ακριβό δίκαια και όχι άρπα κόλλα όπως συμβαίνει στην χώρα μας επειδή θέλει να εισπράξει από όπου βρει ταλαιπωροντας τον κόσμο. Αλλά των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν όπως λέει και η παροιμία.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από μια εβδομάδα στο Κέντρο ξεκόλλησε..

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-11-2017 14:55 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 23-11-2017 20:21 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Πήρα τηλέφωνο εκεί σήμερα για να ρωτήσω και μου είπε η ύπάλληλος ότι είναι πάρα πολλά δέματα στην αναμονή.

Οπότε αναγκαστικά θα τα περιμένουμε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 13-10-2017 13:36 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 23-11-2017 10:42 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 23-11-2017 13:39 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΓΟΡΑΣ /ΑΞΙΑΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ 23-11-2017

 

Πρωτη φορα μου εμφανιζει αυτο....τι κανω τωρα??Θα επικοινωνησουν μαζι μου ή τους ψαχνω εγω???

 

Παρτους εσύ καλύτερα και στειλτους με email το invoice.Από ποιο μαγαζί ψώνισες;

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 13-10-2017 13:36 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 23-11-2017 10:42 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 23-11-2017 13:39 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΓΟΡΑΣ /ΑΞΙΑΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ 23-11-2017

 

Πρωτη φορα μου εμφανιζει αυτο....τι κανω τωρα??Θα επικοινωνησουν μαζι μου ή τους ψαχνω εγω???

 

με την αποδειξη ή το τιμολογιο που σου εδωσε το καταστημα μιλας με τα ελτα να το κανονισεις.

Link to comment
Share on other sites

Για τα δώρα υπάρχει η ατέλεια των 45 δολαρίων. Δυστυχώς χρεώνονται και αυτά απ'οσο ορίζει ο νόμος. Τώρα με συστημένο θα περάσει σίγουρα και όπως είπε και ο φίλος από 2018 και βλέπουμε θα παραλαβεις.

Ίσως αν ρωτήσει εκεί βρείτε μια λύση για το θέμα σας.

 

 

Η ατέλεια των 45€ δεν προορίζεται για τα δώρα, όπως λες, αλλά για «αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα», δηλαδή νοούνται τα δέματα για τα οποία συντρέχουν σωρευτικά οι παρακάτω προϋποθέσεις:

α. παρουσιάζουν ευκαιριακό χαρακτήρα,

β. προορίζονται για προσωπική ή οικογενειακή χρήση των παραληπτών και δεν μπορούν να προκαλέσουν από τη φύση ή την ποσότητά τους οποιαδήποτε αμφιβολία για το μη εμπορικό τους χαρακτήρα,

γ. αποστέλλονται χωρίς καμία πληρωμή από τους παραλήπτες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Παρήγγειλα από banggood, με Shipping Method:Priority Air Mail με tracking RU12477....NL. Ξέρετε αν περνάει τελωνείο?

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παρτους εσύ καλύτερα και στειλτους με email το invoice.Από ποιο μαγαζί ψώνισες;

 

Απο το πρωι παιρνω τηλεφωνο και καθε φορα μου λενε και εναν νεο αριθμο να επικοινωνησω.Στο τελωνειο αεροδρομιου μολις χτυπησει μια φορα μετα κλεινει.....ειναι αγορα 2 Ιp security camera απο gearbest με NlPost και η αξια ειναι 38 ευρω και δεν θελω να το εκτελωνισουν με οτι ναναι ποσο επειδη δεν μπορω να τους βρω

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Date & Time Location Description

24 Nov 2017 02:38 International Gateway Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece

24 Nov 2017 02:37 International Gateway We have your parcel and it's on its way to our depot

23 Nov 2017 23:18 Hub 3 - Bham We have your parcel and it's on its way to our depot

23 Nov 2017 23:00 Hub 3 - Bham Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece

23 Nov 2017 22:59 Hub 3 - Bham We have your parcel and it's on its way to our depot

 

 

Επιτέλους φώς στον ορίζοντα.... Παραγγελία από Bangood 27-10-2017

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...