Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο geekbuing. Εστειλα φωτο.

Ναι, αλλά βιντεοσκόπησες τη διαδικασία του ανοίγματος; Και η συσκευασία ήταν άθικτη ή έδειχνε να έχει ανοιχτεί;

Έχουν σημασία τα παραπάνω, για να δούμε ποιός μπορεί να ευθύνεται και τι μπορείς να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν βιντεοσκοπησα. Ειχα ξαναπαραλαβει με τον ιδιο τροπο χωρις προβλημα και δεν πονηρευτηκα. Το παθημα μαθημα...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν βιντεοσκοπησα. Ειχα ξαναπαραλαβει με τον ιδιο τροπο χωρις προβλημα και δεν πονηρευτηκα. Το παθημα μαθημα...

Κακώς, αλλά μην το προσπερνάς έτσι. Η συσκευασία ήταν του καταστήματος και άθικτη; Στην περιγραφή των περιεχομένων εξωτερικά, αναγράφει το κινητό και τη θήκη; Τελωνείο πλήρωσες;

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Ηταν κολημενο με ταινια απο την μια πλευρα. Μετα βεβαια προσεξα οτι ηταν λιγο διαφορετικη απο την αρχικη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν αναγραφει το περιεχομενο. Δεν πληρωσα τελωνειο. Φαινεται οτι ηρθε απο Ολλανδια.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν κολημενο με ταινια απο την μια πλευρα. Μετα βεβαια προσεξα οτι ηταν λιγο διαφορετικη απο την αρχικη.

Δεν αναγραφει το περιεχομενο. Δεν πληρωσα τελωνειο. Φαινεται οτι ηρθε απο Ολλανδια.

Αν στο τράκινγκ δε σου γράφει κάτι σαν "Μεταφορά σε άλλη συσκευασία", μάλλον το πακέτο σου ήρθε χωρίς κινητό. Αν φαίνεται να πέρασε τελωνείο ή να γράφει ότι αλλάχθηκε η συσκευασία, μάλλον το "τσίμπησαν" από εκεί. Δεν έχω διαβάσει ως τώρα τέτοια κρούσματα, αλλά μιλάμε για ακριβό και επώνυμο κινητό και ποτέ δε μπορεί να ξέρει κανείς...

Πάντως και για το κατάστημα έχω διαβάσει παράπονα από συμφορουμίτες (δεν έχω προσωπική εμπειρία).

Σε κάθε περίπτωση, χωρίς αποδεικτικά στοιχεία, δύσκολο να βρεις άκρη. Προσπάθησέ το βέβαια, εννοείται.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχε αυτοκολητο Αερολιμενας Βενιζελος- Τελωνιακως ελευθερο, υπεθεσα οτι το ανοιξαν εκει και το ξανακλεισαν με ταινια. Στερνη μου γνωση...

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν αναγραφεται τιποτα στα περιεχομενα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απ το ιδιο καταστημα εχω ξαναπαραγγειλει χωρις προβλημα. Τι να πω. Περασε απο τοσα χερια ...που να βρεις ποιος ειναι ο ποντικος. Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις. Θα περιμενω να δω τι θα μου απαντησει ο κινεζος και θα σας ενημερωσω....οχι οτι ελπιζω και πολλα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχε αυτοκολητο Αερολιμενας Βενιζελος- Τελωνιακως ελευθερο, υπεθεσα οτι το ανοιξαν εκει και το ξανακλεισαν με ταινια. Στερνη μου γνωση...

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν αναγραφεται τιποτα στα περιεχομενα

Περίεργη περίπτωση. Δεν ξέρω αν είχες παραγγείλει κι άλλα πράγματα στο ίδιο πακέτο (και αν ήρθαν), αλλά σε όσες παραγγελίες είχα εγώ από εξωτερικό, τα περιεχόμενα αναγράφονται, έστω και γενικόλογα. Αν φαίνεται το κατάστημα στο φάκελο (και το tracking number του), μπορείς ίσως να τους πεις ότι δε σου το έστειλαν καν.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας στην παραγγελία σου, κλικ "Order Details" βλέπεις τον τρόπο που επέλεξες για αποστολή.

όταν γίνεται η παραγγελία οι επιλογές είναι : (τα ποσά είναι ενδεικτικά για ένα μέτριο δέμα)

Screenshot-2017-11-7_Shopping_Cart_-_www_banggood_com.png

Από το B/G έχω 4 παραγγελίες στο δρόμο και όλες γράφουν "Priority Air Mail"

Priority Direct Μail επιλέγεις και μετα σου δειχνει στις παραγγελίες Priority Air Mail.Είναι το ιδιο πράγμα

 

ευχαριστώ για τις πληροφορίες παίδες! Στην παραγγελία λέει Priority Air Mail

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχε αυτοκολητο Αερολιμενας Βενιζελος- Τελωνιακως ελευθερο, υπεθεσα οτι το ανοιξαν εκει και το ξανακλεισαν με ταινια. Στερνη μου γνωση...

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν αναγραφεται τιποτα στα περιεχομενα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απ το ιδιο καταστημα εχω ξαναπαραγγειλει χωρις προβλημα. Τι να πω. Περασε απο τοσα χερια ...που να βρεις ποιος ειναι ο ποντικος. Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις. Θα περιμενω να δω τι θα μου απαντησει ο κινεζος και θα σας ενημερωσω....οχι οτι ελπιζω και πολλα...

 

Δηλαδή όταν το πήρες στα ΕΛΤΑ δεν ένιωσες ότι είναι πολύ ελαφρύ για να έχει κινητό ;

Στο αυτοκόλλητο που είχε απ'εξω επίσης, τι βάρος έγραφε; δες το αυτό και ζήτα απ'το geek να σου στείλει invoice που να αναγράφει και το βάρος του πακέτου που έστειλε.

Link to comment
Share on other sites

αποστολή από gearbest 23/10 και είναι κολλημένο εκεί, μου έστειλαν μήνυμα από το gearbest ότι λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας δεν εμφανίζεται η διαδρομή της μεταφορας και ότι το δέμα θα παραδοδεί στο προβλεπόμενο χρόνο παράδοσης που είναι 7-25 μέρες με priority.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις παρελαβα κι εγω..κινητο απο gearbest με EU express και dpduk1.αποστολη 17/10 και περασε απο αγγλια ουγγαρια βουλγαρια θεσσαλονικη και μετα αθηνα..
Απο την ημερα που το ειδες Βουλγαρια σε ποσες μερες το παρελαβες αν εισαι Αθηνα για να δω ποτε θα παραλαβω το δικο μου που εφτασε σημερα Βουλγαρια
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχε αυτοκολητο Αερολιμενας Βενιζελος- Τελωνιακως ελευθερο, υπεθεσα οτι το ανοιξαν εκει και το ξανακλεισαν με ταινια. Στερνη μου γνωση...

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν αναγραφεται τιποτα στα περιεχομενα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απ το ιδιο καταστημα εχω ξαναπαραγγειλει χωρις προβλημα. Τι να πω. Περασε απο τοσα χερια ...που να βρεις ποιος ειναι ο ποντικος. Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις. Θα περιμενω να δω τι θα μου απαντησει ο κινεζος και θα σας ενημερωσω....οχι οτι ελπιζω και πολλα...

 

1-Παντα βιντεοσκοπουμε το πακετο

2-ΠΟλυ ελαφρια το πηρες οτι σου "ξαφρισαν'¨το κινητο.

3- Δεν νομιζω να βρεις ακρη.

4- Ευχομαι να μην την ξαναπατησεις

 

Για την ιστορια ενα παρομοιο περιστατικο εγινε προτου αρκετο καιρο με το Βικμαλλ, εγινε αναλογος ντορος, και μολις τα πραγματα εσφιγγαν το θυμα ...εξαφανιστηκε απο ολα τα φορα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αγορα απο gearbest κινητου απο eu warehouse via registered air mail ειναι ασφαλης απο τελωνειο ,ετσι δεν ειναι?ευχαριστω εκ τον προτερων για τις απαντησεις .
Link to comment
Share on other sites

1-Παντα βιντεοσκοπουμε το πακετο

2-ΠΟλυ ελαφρια το πηρες οτι σου "ξαφρισαν'¨το κινητο.

3- Δεν νομιζω να βρεις ακρη.

4- Ευχομαι να μην την ξαναπατησεις

 

Για την ιστορια ενα παρομοιο περιστατικο εγινε προτου αρκετο καιρο με το Βικμαλλ, εγινε αναλογος ντορος, και μολις τα πραγματα εσφιγγαν το θυμα ...εξαφανιστηκε απο ολα τα φορα

 

Δεν το πηρα καθολου ελαφρα φιλε μου. Θεωρησα καλο να ενημερωσω το φορουμ μηπως και γλυτωσει κανενας αλλος. Οσο για τον τυπο για το βικμαιλ που αναφερεις ειναι προσβλητικο για μενα. Τα στοιχεια μου ειναι στη διαθεση του φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

@Kardim57 αν κατάλαβα καλά λείπει το τηλέφωνο και η θήκη που έχει μέσα, αλλά το κουτί του τηλεφώνου το έχεις... Άρα είναι απλά τα πράγματα. Πας με το κουτί του τηλεφώνου που αναγράφει στο πίσω μέρος του το imei του τηλεφώνου, και το δηλώνεις στην αστυνομία σαν κλοπή, και πας και στις εταιρείες κινητής πάλι με το imei, το δηλώνεις και εκεί σαν κλεμμένο, και ο " κλέφτης" πλέον δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το τηλέφωνο σου, αφού έχει μπλοκαριστεί από τα δίκτυα κινητής πανελλαδικά...

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πηρα καθολου ελαφρα φιλε μου. Θεωρησα καλο να ενημερωσω το φορουμ μηπως και γλυτωσει κανενας αλλος. Οσο για τον τυπο για το βικμαιλ που αναφερεις ειναι προσβλητικο για μενα. Τα στοιχεια μου ειναι στη διαθεση του φορουμ.

 

Αστο φιλε μην την ψαχνεις...ο ξερολας ο Barlost κατι εχει να πει για όλους και για ολα εδω στην ελλαδα απο το Βελγιο.....

Link to comment
Share on other sites

@Kardim57 αν κατάλαβα καλά λείπει το τηλέφωνο και η θήκη που έχει μέσα, αλλά το κουτί του τηλεφώνου το έχεις... Άρα είναι απλά τα πράγματα. Πας με το κουτί του τηλεφώνου που αναγράφει στο πίσω μέρος του το imei του τηλεφώνου, και το δηλώνεις στην αστυνομία σαν κλοπή, και πας και στις εταιρείες κινητής πάλι με το imei, το δηλώνεις και εκεί σαν κλεμμένο, και ο " κλέφτης" πλέον δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το τηλέφωνο σου, αφού έχει μπλοκαριστεί από τα δίκτυα κινητής πανελλαδικά...

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτο που λες δεν το σκεφτηκα. Δεν ηξερα οτι γινεται. Θα το επιχειρησω και για οτι νεωτερο θα ενημερωσω. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτάω, το ότι το πακέτο σου ήταν πολύ πιο ελαφρύ δηλαδή δε το κατάλαβες;

Το πακέτο τι βάρος έγραφε; αν έλεγε το πραγματικό βάρος (αυτό που θα έπρεπε να έχει ) σημαίνει πως ο πωλητής στο έστειλε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Στην συσκευασια γραφει 0.71 kg. Ζυγισα τωρα οτι παρελαβα και ειναι 452 gr. Δεν το τσεκαρα οταν παρελαβα.Μου φανηκε λιγο ελαφρυ αλλα δεν πηγε ο νους μου στο κακο επειδη οπως ειπα ειχα ξαναπαραλαβει με τον ιδιο τροπο. Δικη μου η βλακεια. Τωρα ξερω. Την επομενη φορα θα ζητησω να το ζυγισουν. Και θα το ανοιξω μπροστα τους. Edited by kardim57
Link to comment
Share on other sites

Στην συσκευασια γραφει 0.71 kg. Δεν το τσεκαρα οταν παρελαβα.Μου φανηκε λιγο ελαφρυ αλλα δεν πηγε ο νους μου στο κακο επειδη οπως ειπα ειχα ξαναπαραλαβει με τον ιδιο τροπο. Δικη μου η βλακεια. Τωρα ξερω. Την επομενη φορα θα ζητησω να το ζυγισουν. Και θα το ανοιξω μπροστα τους.

 

Ασχέτως αν είναι δικό σου το λάθος που δε το κατάλαβες, δες μπας και κερδίσεις κάτι από αυτό όπως σου έγραψα στη πρώτη μου απάντηση.

Αν το κινητό σου με τη θήκη ζυγίζει 700 γραμμάρια που γράφει το πακέτο τότε το geek στο έστειλε κανονικά και η δουλειά έχει γίνει από χέρι στους σταθμούς που χει περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πηρα καθολου ελαφρα φιλε μου. Θεωρησα καλο να ενημερωσω το φορουμ μηπως και γλυτωσει κανενας αλλος. Οσο για τον τυπο για το βικμαιλ που αναφερεις ειναι προσβλητικο για μενα. Τα στοιχεια μου ειναι στη διαθεση του φορουμ.

 

Δεν το ειπα για να σε προσβαλω. Απλα λεω οτι οι καιροι ειναι χαλεποι, πρεπει να προσεχουμε τα παντα και τους παντες. Τοιχο, Τοιχο

 

 

Αστο φιλε μην την ψαχνεις...ο ξερολας ο Barlost κατι εχει να πει για όλους και για ολα εδω στην ελλαδα απο το Βελγιο.....

 

Ναι... αλλα επεσα διανα στο δεμα σου οτι πιαστηκε στο τελωνειο... Να τα λεμε και αυτα. Πριν απο ολους !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειπα για να σε προσβαλω. Απλα λεω οτι οι καιροι ειναι χαλεποι, πρεπει να προσεχουμε τα παντα και τους παντες. Τοιχο, Τοιχο

 

 

 

Ναι... αλλα επεσα διανα στο δεμα σου οτι πιαστηκε στο τελωνειο... Να τα λεμε και αυτα. Πριν απο ολους !!!

 

Ναι να τα λεμε αυτα.......οι μαντικες σου ιδιοτητες ειναι απιστευτες.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Παρελαβα σημερα το δεμα μου που ηταν Ελλαδα απο 14/9 με postNl και Ελτα. Δυστυχως ελειπαν τα παντα μεσα απο το κουτι. Xiaomi Mi mix και θηκη. Φυσικα στο ΕΛΤΑ Συκεων μου λενε οτι δεν μπορω νακανω τιποτα γιατι το παρελαβα και δεν ανοιξα το δεμα μπροστα τους.......

 

Μην στεναχωριέσαι σε καταλαβαίνω γιατί πρόσφατα είχα πέσει και εγώ θύμα δες εδώ για λεπτομέριες http://www.insomnia.gr/topic/652939-έπεσα-θυμα-απάτης-από-αξιόπιστο-γερμανικο-κατά/.

 

Άνοιξε αμεσα dispute στο PayPal και διεκδίκησε τι οποίες πιθανότητες έχεις για κάτι θετικό.

Στην τελική αν σου ζητηθεί βίντεο για το uboxing απο τους κινεζους κλεισε το κουτι με ταινια και τραβα ενα βιντεο. Την τελική απόφαση θα την πάρει το PayPal.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...