Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ki eγωπεριμενω για αθηνα α πο 21-10 ,η acs στο εφερε ? τους πηρες τηλςφωνο ?

 

Ναι μεσω ACS παρελαβα..οχι δεν τους πηρα τηλεφωνο απλα μολις ειδα στο track17 οτι εφτασε στη περιοχη μου περασα απο το καταστημα της ACS και το πηρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παραλαβή σήμερα από gearbest χωρίς προβλήματα αλλά με μεγάλη καθυστέρηση αφού η παραγγελία έγινε 15/9...

 

Τέλος καλό όλα καλά

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεσω ACS παρελαβα..οχι δεν τους πηρα τηλεφωνο απλα μολις ειδα στο track17 οτι εφτασε στη περιοχη μου περασα απο το καταστημα της ACS και το πηρα

 

στο track17 δεν μου βγαζει τιποτε ισως αργοτερα να περπατησει λιγο φαινεται ,ενω στο αγγλικο λεει οτι εφυγε απο εκει ,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παραλαβή σήμερα από gearbest χωρίς προβλήματα αλλά με μεγάλη καθυστέρηση αφού η παραγγελία έγινε 15/9...

 

Τέλος καλό όλα καλά

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

με EU express ήταν η αποστολή?
Link to comment
Share on other sites

δεμα μου από banggood με αποστολή priority direct mail (αξιας 57 ευρω) περασε και εμενα σημερα και είναι καθοδόν προς το κεντρο διανομης

παραγγελια στις 15/10

 

 

οποτε και γλυτώσαμε τελωνειο + ταχυτατη (με τα τωρινα δεδομενα που καθυστερουν 1 και 2 μηνες ) μεταφορα.

Link to comment
Share on other sites

27/10 μου ήρθε ειδοποίηση από ταχυδρομείο και ενώ περίμενα να είναι άλλη αποστολή που είχε γίνει 31/8 ήταν ένα δέμα από gearbest που είχε αποσταλεί στις 15/10. Δηλαδή έκανε 12 μέρες με belgium post :blink::blink::X Το κακό είναι ότι ακόμα αγνοείται το άλλο δέμα :lol:
Link to comment
Share on other sites

με EU express ήταν η αποστολή?
Ναι με EU express που μόνο express δεν ήταν τουλάχιστον δεν έμπλεξα με τελωνεία..

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλα νέα. Εμφανίστηκε και το δικό μου DPDUK1 Απο 17/10 έσκασε μύτη πριν λιγο. Gearbest priority . Τωρα υπομονη.
Link to comment
Share on other sites

1/11/2017, 14:58:35 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

1/11/2017, 12:10:58 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

1/11/2017, 09:50:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

31/10/2017, 06:04:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

26/10/2017, 18:55:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

26/10/2017, 18:55:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

 

 

ποτε υπολογιζεται να παραλαβω παιδια???

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία με τα ελτα μου είπαν οτι έχει ανασταλεί η χρέωση των 3 ευρώ από Ιούνιο με 2 εξαιρέσεις .. κάτι για ems και κάτι άλλο.

Να στείλω την απόδειξη να την ελέγξουν μου είπαν ευγενικά.

Το συγκεκριμένο tracking ξεκινάει απο cp και τελειώνει σε cn.

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο μεγάλο είναι το μπάχαλο που επικρατεί εκεί στο αεροδρόμιο με τα δέματα που φτάνουν φαίνεται ξεκάθαρα στις δύο αποστολές παρακάτω.

Το πρώτο είναι σχεδόν ένα μήνα εκεί και δεν το έπιασαν στα χέρια τους ακόμα και το δεύτερο εστάλη στις 28/10 και σήμερα μετά από 5 μέρες δηλαδή είναι έτοιμο να φύγει για Κ.Δ ΑΤΤΙΚΗΣ.

Και τα δύο δέματα με China Post.

Μήπως με κλήρωση επιλέγουν τους σάκους που θα ανοίξουν; :D

 

Κωδικός Αντικειμένου: RF964------CN

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

27/9/2017, 17:29:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

27/9/2017, 02:40:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Κωδικός Αντικειμένου: RG642------CN

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

2/11/2017, 06:32:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

28/10/2017, 10:38:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο μεγάλο είναι το μπάχαλο που επικρατεί εκεί στο αεροδρόμιο με τα δέματα που φτάνουν φαίνεται ξεκάθαρα στις δύο αποστολές παρακάτω.

 

Το ποσο μεγαλο ειναι το μπαχαλο φαινεται σε αυτο εδω το post. Αυτο ειναι αλητεια, δεν ειναι αφαρμογη του νομου. Νομιζω ηρθε η ωρα για μηνυσεις και οχι καταγγελιες.

http://www.insomnia.gr/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσ/?p=56058366

Link to comment
Share on other sites

Το ποσο μεγαλο ειναι το μπαχαλο φαινεται σε αυτο εδω το post. Αυτο ειναι αλητεια, δεν ειναι αφαρμογη του νομου. Νομιζω ηρθε η ωρα για μηνυσεις και οχι καταγγελιες.

http://www.insomnia.gr/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσ/?p=56058366

 

οχι ρε φιλε... τι καραγκιοζιλικια ειναι αυτα?

 

Κατι πρεπει να γινει.

Link to comment
Share on other sites

παραγγελεια απο της 5/9 μεσω Αυστριας

 

2017-11-02 09:56

 

K.D. DEMATON ATHINAS, ITEM IN CONTA K.D. DEMATON ATHINAS

2017-11-02 07:56

 

K.D. DEMATON ATHINAS, ITEM ARR K.D. DEMATON ATHINAS

2017-11-01 18:54

 

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-11-01 17:42

 

ITEM IN CONTA

2017-11-01 15:42

 

ITEM ARR

2017-11-01 14:47

 

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), RETAINED BY CUSTOMS FOR UNSPECIFIED REASON

2017-10-31 07:45

 

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

2017-10-29 10:25

 

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

 

Herkunftsland - Cachezeit: 2017-11-02 13:58

2017-10-31 07:44

 

Item handed over to customs; Postcode GR

2017-10-29 12:25

 

Item received by postal operator in country of destination; Postcode GR

2017-09-11 15:17

 

Item ready for international transport; Postcode AT

Link to comment
Share on other sites

Το ποσο μεγαλο ειναι το μπαχαλο φαινεται σε αυτο εδω το post. Αυτο ειναι αλητεια, δεν ειναι αφαρμογη του νομου. Νομιζω ηρθε η ωρα για μηνυσεις και οχι καταγγελιες.

http://www.insomnia.gr/top...σ/?p=56058366

Οταν μερικοι φωναζουμε οτι ειναι ρδελομπου τα ΕΛΤΑ καποιαι αλλοι τρεχουν να δικαιολογησουν τα αδικιολογητα με δηθεν φορους, και αλλες τετοιες μπαρουφες, και κοτσαρουν οδηγιες τις ΕΕ, χωρις να ξερουν πως ειναι σε αποθηκη της ΕΕ .

Αν δεν μπορει τα ελτα ας το κλεισει το μαγαζακι τις

Γ.Τ.Π.

 

YΓ παρτε μια εικονα πως ειναι το αναλογο μερος στην Φινλαδια.

http://www.ess.fi/incoming/img2289519/u7slqq/ALTERNATES/w640/1414744_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οταν μερικοι φωναζουμε οτι ειναι ρδελομπου τα ΕΛΤΑ καποιαι αλλοι τρεχουν να δικαιολογησουν τα αδικιολογητα με δηθεν φορους, και αλλες τετοιες μπαρουφες, και κοτσαρουν οδηγιες τις ΕΕ, χωρις να ξερουν πως ειναι σε αποθηκη της ΕΕ .

Αν δεν μπορει τα ελτα ας το κλεισει το μαγαζακι τις

Γ.Τ.Π.

 

YΓ παρτε μια εικονα πως ειναι το αναλογο μερος στην Φινλαδια.

http://www.ess.fi/incoming/img2289519/u7slqq/ALTERNATES/w640/1414744_.jpg

 

Καλα, ότι είναι @@ εδώ δε χωραει συζητηση. Για να παρουν φορους μονο ξερουν και μας εχουν γραμμενους κανονικα. Μια απορια εχω σε οποιον όμως ξερει απολυτα σιγουρα, ζει εξωτερικο η εχει γνωστο εξωτερικο ευρωπη, και εχει παραγγειλει ηλεκτρονικο τσιγαρο "συσκευή" χωρις μπαταρια, όχι υγρα . Απαγορεύονται τελικα βαση ευρωπαικης οδηγιας και οι συσκευες ατμισματος, η μονο τα υγρα? γιατι εμενα μου κατασχεσαν συσκευή. Εγω εχω την εντυπωση ότι μονο τα υγρα ατμισματος κατάσχονται, κι όχι οι συσκευες μεσω ευρωπαικης οδηγιας. Αν καποιος ξερει "βαση παντα ευρωπαικης οδηγιας" , αν κατάσχονται και οι συσκευες ατμισματος χωρις μπαταρια, παρακαλω ας απαντησει. Απλα να τονισω, να το ξερει σιγουρα αν υφίσταται αυτό "βαση ευρωπαικης οδηγιας". Γιατι θελω να το κυνηγησω αν δεν υπαρχει ευρωπαικη νομοθεσια σε αυτό. Ευχαριστω

Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Καλα, ότι είναι @@ εδώ δε χωραει συζητηση. Για να παρουν φορους μονο ξερουν και μας εχουν γραμμενους κανονικα. Μια απορια εχω σε οποιον όμως ξερει απολυτα σιγουρα, ζει εξωτερικο η εχει γνωστο εξωτερικο ευρωπη, και εχει παραγγειλει ηλεκτρονικο τσιγαρο "συσκευή" χωρις μπαταρια, όχι υγρα . Απαγορεύονται τελικα βαση ευρωπαικης οδηγιας και οι συσκευες ατμισματος, η μονο τα υγρα? γιατι εμενα μου κατασχεσαν συσκευή. Εγω εχω την εντυπωση ότι μονο τα υγρα ατμισματος κατάσχονται, κι όχι οι συσκευες μεσω ευρωπαικης οδηγιας. Αν καποιος ξερει "βαση παντα ευρωπαικης οδηγιας" , αν κατάσχονται και οι συσκευες ατμισματος χωρις μπαταρια, παρακαλω ας απαντησει. Απλα να τονισω, να το ξερει σιγουρα αν υφίσταται αυτό "βαση ευρωπαικης οδηγιας". Γιατι θελω να το κυνηγησω αν δεν υπαρχει ευρωπαικη νομοθεσια σε αυτό. Ευχαριστω

 

Βάση ευρωπαικής οδηγίας κατάσχονται όλα τα είδη που είναι εξ'ολοκλήρου για το άτμισμα. Δηλαδή υγρά, ατμοποιητές, εργοστασιακές αντιστάσεις, ανταλλακτικά για ατμοποιητή.

Τα υπόλοιπα που κατάσχουν εδώ είναι βάση ελληνικής νομοθεσίας και ελληνικής παρανομίας.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσο μεγαλο ειναι το μπαχαλο φαινεται σε αυτο εδω το post. Αυτο ειναι αλητεια, δεν ειναι αφαρμογη του νομου. Νομιζω ηρθε η ωρα για μηνυσεις και οχι καταγγελιες.

http://www.insomnia.gr/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσ/?p=56058366

Τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά?? Είμαστε πλέον επίσημα τριτοκοσμική χώρα και δεν το ξέρουμε?

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάση ευρωπαικής οδηγίας κατάσχονται όλα τα είδη που είναι εξ'ολοκλήρου για το άτμισμα. Δηλαδή υγρά, ατμοποιητές, εργοστασιακές αντιστάσεις, ανταλλακτικά για ατμοποιητή.

Τα υπόλοιπα που κατάσχουν εδώ είναι βάση ελληνικής νομοθεσίας και ελληνικής παρανομίας.

Μαλιστα, οποτε βαση ευρωπαικης νομοθεσίας κατάσχονται και τα Mod (ηλεκτρονικο τσιγαρο), αυτό ηθελα να μαθω adversus, σ ευχαριστω. Οποτε να κινηθω νομικα δεν υπαρχει λογος αφου είναι ευρωπαικη οδηγια. Σ ευχαριστω για τον χρονο σου και την απαντηση σου.
Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία με τα ελτα μου είπαν οτι έχει ανασταλεί η χρέωση των 3 ευρώ από Ιούνιο με 2 εξαιρέσεις .. κάτι για ems και κάτι άλλο.

Να στείλω την απόδειξη να την ελέγξουν μου είπαν ευγενικά.

Το συγκεκριμένο tracking ξεκινάει απο cp και τελειώνει σε cn.

 

Ναι ισχύει η χρέωση για τα 3 ευρώ σε δέματα και EMS όχι για επιστολικό ταχυδρομείο

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, οποτε βαση ευρωπαικης νομοθεσίας κατάσχονται και τα Mod (ηλεκτρονικο τσιγαρο), αυτό ηθελα να μαθω adversus, σ ευχαριστω. Οποτε να κινηθω νομικα δεν υπαρχει λογος αφου είναι ευρωπαικη οδηγια. Σ ευχαριστω για τον χρονο σου και την απαντηση σου.

 

Τα mod δυστυχώς αν και μπορείς να ισχυριστείς χίλια δύο, πλέον όλα όσα φτιάχνονται έχουν σημείωση απ'εξω ότι είναι ατμιστικό προιόν ( + την ενημέρωση για την νικοτίνη ) άρα ναι κι αυτά.

Δε κάνει τίποτα, δυστυχώς εδώ που μπλέξαμε.

Link to comment
Share on other sites

Βάση ευρωπαικής οδηγίας κατάσχονται όλα τα είδη που είναι εξ'ολοκλήρου για το άτμισμα. Δηλαδή υγρά, ατμοποιητές, εργοστασιακές αντιστάσεις, ανταλλακτικά για ατμοποιητή.

Τα υπόλοιπα που κατάσχουν εδώ είναι βάση ελληνικής νομοθεσίας και ελληνικής παρανομίας.

 

Bελγιο, Γερμανια, Γαλλια, Φινλαδια, μπαινουν κανονικα και χωρις παρατραγουδα.

Στην ελλαδα πια οδηγια εφαρμοζουν ειναι αλλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Τα mod δυστυχώς αν και μπορείς να ισχυριστείς χίλια δύο, πλέον όλα όσα φτιάχνονται έχουν σημείωση απ'εξω ότι είναι ατμιστικό προιόν ( + την ενημέρωση για την νικοτίνη ) άρα ναι κι αυτά.

Δε κάνει τίποτα, δυστυχώς εδώ που μπλέξαμε.

 

Δυστυχως εδώ που μπλέξαμε, εχεις απολυτο δικιο. Γιατι βαση λογικης είναι ένα ηλεκτρονικο κυκλωμα και δεν περιεχει το ιδιο νικοτινη. Αλλα δυστηχως μπηκαν στη μεση τα μεγαλα συμφεροντα, ( γαρ παγκόσμιες καπνοβιομηχανιες ) , οποτε ακρη ναι δεν θα βγει.

Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Bελγιο, Γερμανια, Γαλλια, Φινλαδια, μπαινουν κανονικα και χωρις παρατραγουδα.

Στην ελλαδα πια οδηγια εφαρμοζουν ειναι αλλο θεμα

 

Δε το εφαρμόζουν όλες οι χώρες, ακόμα τουλάχιστον.

Μισό να ψάξω την οδηγία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...