Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τήνου Δευτέρα παραλαμβάνω αλλά επειδή έχω φίλο στο ΜΔ τις περιοχής μου με ειπε 15 + ΦΠΑ και + τέλη εκτέλονισμου.

Ναι γι'αυτό λέω, δε βγαίνουν τα κουκιά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι γι'αυτό λέω, δε βγαίνουν τα κουκιά.

 

(15 +24% )+ 15 =33.6€

αν κ δεν ξερω τι ειναι το πρωτο 15αρι

Edited by aquarius1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια τυχόν απάντηση.

Έχω μια θήκη από ebay αξίας 10€ , η οποία στάλθηκε από Κίνα, με 4PX.

Στο 17truck που βρήκα το δέμα, μου λέει πως έχει αφιχθεί από τις 23/9.

Το tracking number είναι της μορφής Ρ000012345678 . Στο tracking των ΕΛΤΑ δεν το εμφανίζει καθόλου, γιατί δεν αποδέχεται αυτό το τύπο του tracking ,οπότε το παρακολουθώ από το 17truck.

Αυτό να υποθέσω είναι στο Arrived από τότε, λόγω (αναμονής) εισόδου για τελωνείο;

Ρωτάω γιατί ναι μεν λογικά με ΕΛΤΑ θα έρθει μιας που δεν πλήρωσα κάποια άλλη μέθοδο αποστολής, αλλά επειδή δεν μπορώ να το παρακολουθησω από τα ΕΛΤΑ, σκέφτομαι μήπως δεν παει και κάτι καλά με το δέμα. Τι να έχει γίνει; απλά περιμένω;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι γι'αυτό λέω, δε βγαίνουν τα κουκιά.

 

Θα σε στείλω αναλυτικά την Δευτέρα που θα παραλάβω.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια τυχόν απάντηση.

Έχω μια θήκη από ebay αξίας 10€ , η οποία στάλθηκε από Κίνα, με 4PX.

Στο 17truck που βρήκα το δέμα, μου λέει πως έχει αφιχθεί από τις 23/9.

Το tracking number είναι της μορφής Ρ000012345678 . Στο tracking των ΕΛΤΑ δεν το εμφανίζει καθόλου, γιατί δεν αποδέχεται αυτό το τύπο του tracking ,οπότε το παρακολουθώ από το 17truck.

Αυτό να υποθέσω είναι στο Arrived από τότε, λόγω (αναμονής) εισόδου για τελωνείο;

Ρωτάω γιατί ναι μεν λογικά με ΕΛΤΑ θα έρθει μιας που δεν πλήρωσα κάποια άλλη μέθοδο αποστολής, αλλά επειδή δεν μπορώ να το παρακολουθησω από τα ΕΛΤΑ, σκέφτομαι μήπως δεν παει και κάτι καλά με το δέμα. Τι να έχει γίνει; απλά περιμένω;

Όπως γράφεις και εσύ, το δέμα φαίνεται να θεωρείται 'απλό' (untracked) τουλάχιστον από τα ΕΛΤΑ, οπότε δε θα υπάρξει άλλη ενημέρωση.

Από εκεί και ύστερα -νομίζω ότι- ανακύπτει ένα ενδιαφέρον ερώτημα (ισχύει παρεμπιπτόντως και για δικό μου πακέτο σε παρεμφερή κατάσταση):

Η καθυστέρηση οφείλεται στο ότι το δέμα έχει μπει στην... ουρά για να περάσει τελωνείο, ή είναι ένα βήμα πιο πριν, δεν έχει καν περάσει κάποιο είδος διαλογής για να αποφασίσουν ΑΝ θα το στείλουν στο τελωνείο, ή θα το αφήσουν να περάσει έτσι...;

Απάντηση βεβαίως δεν έχω σε αυτό - και δε νομίζω ότι μπορούμε να μάθουμε...

Αν και από αναφορές μελών εδώ, που λένε ότι... 1+ μήνα μετά το "arrived at destination country" το δέμα τους σκαναρίστηκε και επιτέλους 'φάνηκε' και στα ΕΛΤΑ, και σε επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ τους είπαν ότι *από 'δω και πέρα* ξεκινάει για να περάσει τελωνείο, νομίζω ότι και τα 2 σενάρια παίζουν...

 

Edit (γιατί συνειδητοποιώ ότι τελικά δεν απάντησα στο αρχικό σου ερώτημα!):

Ναι, νομίζω ότι απλά περιμένεις.

Ενώ και από τα όσα βλέπουμε τώρα με τις καθυστερήσεις, και παρά το ότι η καθυστέρηση στο συγκεκριμένο είναι σεβαστή, πιστέυω ότι μάλλον δε συντρέχει λόγος ανησυχίας για την τύχη του πακέτου - ακόμα τουλάχιστον...

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Δευτέρα παραλαμβάνω μετά από 63 μέρες συνολικός χρόνος και κουστούμι 33 ευρώ για ένα κινητό αξίας 90 ευρω

 

15 ευρω "χαρατσι" και το κοστολογησαν 75 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφεις και εσύ, το δέμα φαίνεται να θεωρείται 'απλό' (untracked) τουλάχιστον από τα ΕΛΤΑ, οπότε δε θα υπάρξει άλλη ενημέρωση.

Από εκεί και ύστερα -νομίζω ότι- ανακύπτει ένα ενδιαφέρον ερώτημα (ισχύει παρεμπιπτόντως και για δικό μου πακέτο σε παρεμφερή κατάσταση):

Η καθυστέρηση οφείλεται στο ότι το δέμα έχει μπει στην... ουρά για να περάσει τελωνείο, ή είναι ένα βήμα πιο πριν, δεν έχει καν περάσει κάποιο είδος διαλογής για να αποφασίσουν ΑΝ θα το στείλουν στο τελωνείο, ή θα το αφήσουν να περάσει έτσι...;

Απάντηση βεβαίως δεν έχω σε αυτό - και δε νομίζω ότι μπορούμε να μάθουμε...

Αν και από αναφορές μελών εδώ, που λένε ότι... 1+ μήνα μετά το "arrived at destination country" το δέμα τους σκαναρίστηκε και επιτέλους 'φάνηκε' και στα ΕΛΤΑ, και σε επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ τους είπαν ότι *από 'δω και πέρα* ξεκινάει για να περάσει τελωνείο, νομίζω ότι και τα 2 σενάρια παίζουν...

 

Edit (γιατί συνειδητοποιώ ότι τελικά δεν απάντησα στο αρχικό σου ερώτημα!):

Ναι, νομίζω ότι απλά περιμένεις.

Ενώ και από τα όσα βλέπουμε τώρα με τις καθυστερήσεις, και παρά το ότι η καθυστέρηση στο συγκεκριμένο είναι σεβαστή, πιστέυω ότι μάλλον δε συντρέχει λόγος ανησυχίας για την τύχη του πακέτου - ακόμα τουλάχιστον...

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Ίδωμεν.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το tracking number είναι της μορφής Ρ000012345678 .

Αυτό να υποθέσω είναι στο Arrived από τότε, λόγω (αναμονής) εισόδου για τελωνείο;

 

Εφόσον είναι unregistered, ναι, απλά περιμένεις. Πολύ πρόσφατα παρέλαβα δύο πακέτα, με tracking που ούτε το 17track δεν έβρισκε, σε δύο εβδομάδες από την ημερομηνία που το πακέτο ήταν pre advised. Οπότε δεν είναι σίγουρο ότι περιμένεις για τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι unregistered, ναι, απλά περιμένεις. Πολύ πρόσφατα παρέλαβα δύο πακέτα, με tracking που ούτε το 17track δεν έβρισκε, σε δύο εβδομάδες από την ημερομηνία που το πακέτο ήταν pre advised. Οπότε δεν είναι σίγουρο ότι περιμένεις για τελωνείο.

 

Ωραία λοιπόν, μου λύθηκε η απορία, πάντα όλα μου τα δέματα τα παραγγέλνω Registered, αλλά ο Κινέζος στο ebay δεν είχε τέτοια επιλογή. Για αυτό και έτσι κάπως ανησύχησα με τους χρόνους κυρίως. Ευχαριστώ!

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

για πραγματα κατω τον 90 ευρω ναι ειναι τιμιο αλλα κανεις δεν σου έγκειται πλεον κανεις οτι δεν θα περασει τελωνειο
Link to comment
Share on other sites

Τις προηγούμενες μέρες παρέλαβα διάφορα πράγματα από Banggood ένα από αυτά ήταν ένα Smart Watch, στο οποίο έλειπε από την συσκευασία το καλώδιο της φόρτισης μαζί με τον αντάπτορα που κουμπώνει στο Smart Watch :(

Έστειλα mail με φωτογραφίες στο Banggood για το πρόβλημα που προς τιμή του μου πρόσφερε πλήρη επιστροφή χρημάτων :)

Link to comment
Share on other sites

Με τι μέθοδο αποστολής και ποιος στα παρέδωσε αν σου είναι εύκολο φίλε γιατί έχω παραγγείλει κάτι με priority air mail από 12/10 κι ακόμη τίποτα..

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με την μεθοδο priority line απο gearbest να προχωρησω σε παραγγελια?

Θελω να παραγγειλω xiaomi notebook.

Υπαρχει κινδυνος τελωνειου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με την μεθοδο priority line απο gearbest να προχωρησω σε παραγγελια?

Θελω να παραγγειλω xiaomi notebook.

Υπαρχει κινδυνος τελωνειου?

 

Για να μπορέσω να σου απαντήσω το δυνατόν υπεύθυνα, μπήκα στο Gearbest, και είδα τα διαθέσιμα Xiaomi Notebooks.επειδή μιλάμε για ακριβές συσκευές (ακριβές= υψηλοί τελωνειακοί δασμοί), η ερώτηση μου λοιπόν, από αυτά που είδα, είναι η εξής: Γιατί δεν παραγγέλνεις από το ΗΚ Warehouse, που το δίνει σαν επιλογή, ώστε να είσαι σίγουρα καλυμμένος;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσω να σου απαντήσω το δυνατόν υπεύθυνα, μπήκα στο Gearbest, και είδα τα διαθέσιμα Xiaomi Notebooks.επειδή μιλάμε για ακριβές συσκευές (ακριβές= υψηλοί τελωνειακοί δασμοί), η ερώτηση μου λοιπόν, από αυτά που είδα, είναι η εξής: Γιατί δεν παραγγέλνεις από το ΗΚ Warehouse, που το δίνει σαν επιλογή, ώστε να είσαι σίγουρα καλυμμένος;

 

Ειναι καλυτερα απο honk kong priority line? δεν θα εχει δασμους?

αυτο σκεφτομαι για συγγενη: https://www.gearbest.com/laptops/pp_648196.html?wid=4

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσες μέρες.. συγκινήθηκα!

Γλύτωσα και το τελωνείο ε? c2b4a4c74003a5b0201aab225a7a1f9a.jpg

 

f96183d05a416add444309c00b4f2178.jpg

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλυτερα απο honk kong priority line? δεν θα εχει δασμους?

αυτο σκεφτομαι για συγγενη: https://www.gearbest.com/laptops/pp_648196.html?wid=4

Ευχαριστω.

 

Γράψε λάθος, δεν εκτίμησα σωστά παραπάνω. Είναι υπεύθυνο να σου πω πως καλύτερα θα είναι να ρωτήσεις το κατάστημα. Εκτός και εάν γνωρίζει κάποιος άλλος φίλος από εδώ μέσα. Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσες μέρες.. συγκινήθηκα!

Γλύτωσα και το τελωνείο ε? c2b4a4c74003a5b0201aab225a7a1f9a.jpg

 

f96183d05a416add444309c00b4f2178.jpg

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

Πολυ φοβαμαι πως οχι. Το ΓΕΤΑ, συνηθως δεν ειναι για καλο

Link to comment
Share on other sites

Πολυ φοβαμαι πως οχι. Το ΓΕΤΑ, συνηθως δεν ειναι για καλο

Pff τζάμπα χάρηκα! Ε τουλαχιστον κουνήθηκε! Χαχα

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό, εμένα γιατί με έχουν χ*σμένο?

 

http://prntscr.com/h2up4w

 

Ειναι χύμα στο κύμα το πράγμα. Σκέψου, ότι εμένα με την ίδια ημερομηνία με εσένα (7/9) κουνήθηκε το δέμα μου χθες, και στο νέο Update μου γράφει "αντικείμενο προς εκτελωνισμό". Και έκτοτε τίποτε άλλο.

Ενώ του φίλου από πάνω, με ημερομηνία 10/9 του το ξεδιάλεξαν σήμερα ως (ΆΦΙΞΗ ΣΤΗΝ ΧΏΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ), και βγήκε κιόλας και από το τελωνείο. Οπότε ό'τι να 'ναι κυριολεκτικά.

Σίγουρα αυτές τις ημέρες θα σου έρθει κι εσένα Update. Λίγο ακόμη υπομονή..

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό, εμένα γιατί με έχουν χ*σμένο?

 

http://prntscr.com/h2up4w

Ειναι χύμα στο κύμα το πράγμα. Σκέψου, ότι εμένα με την ίδια ημερομηνία με εσένα (7/9) κουνήθηκε το δέμα μου χθες, και στο νέο Update μου γράφει "αντικείμενο προς εκτελωνισμό". Και έκτοτε τίποτε άλλο.

Ενώ του φίλου από πάνω, με ημερομηνία 10/9 του το ξεδιάλεξαν σήμερα ως (ΆΦΙΞΗ ΣΤΗΝ ΧΏΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ), και βγήκε κιόλας και από το τελωνείο. Οπότε ό'τι να 'ναι κυριολεκτικά.

Σίγουρα αυτές τις ημέρες θα σου έρθει κι εσένα Update. Λίγο ακόμη υπομονή..

 

το αστειο ειναι οτι απο εκεινη την ημερα εκανα 2 παραγγελειες, απ το ιδιο καταστημα, με ιδια μεθοδο αποστολης κλπ κλπ, με διαφορα 2 ωρων, εφυγαν την ιδια μερα, εφτασαν ελλαδα την ιδια μερα. το ενα φευγει απο αθηνα για πατρα, το αλλο, ακομη ειναι στο "εφτασε ελλαδα" :lol: :lol: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...