Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου αρέσει που δικαιολογείς ( nikkal ) την κατάσταση στα ΕΛΤΑ με το επιχείρημα ''αν δε σας αρέσει να πάτε στα ιδιωτικά''.

Ότι δηλαδή ή θα φάμε τα σκ@τ@ ή τα απόσκ@τα, κάτι φυσιολογικό δε παίζει ούτε καν να το ζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απορία: αφού όντως αργούν τα ΕΛΤΑ, γιατί δεν κάνουν κάτι για να βελτιώσουν τις υπηρεσίες τους αντι να πουλάνε ξυστά, λαχεία, ρεύμα και ό,τι άλλο κατέβει στη γκλάβα των "στελεχών" τους; Δεν μπορεί, κάποιος θα υπάρχει εκεί που μπορεί να δει οτι υπάρχει πρόβλημα.

 

Όσο για την express αποστολή, θα έδινες €20 για να σου στείλουν είδη αξίας €10;

Όχι, δεν θα έδινα. Γι' αυτό και επιλέγω free shipping, αποδεχόμενος την καθυστέρηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου αρέσει που δικαιολογείς ( nikkal ) την κατάσταση στα ΕΛΤΑ με το επιχείρημα ''αν δε σας αρέσει να πάτε στα ιδιωτικά''.

Ότι δηλαδή ή θα φάμε τα σκ@τ@ ή τα απόσκ@τα, κάτι φυσιολογικό δε παίζει ούτε καν να το ζητάμε.

Δεν δικαιολογώ κάτι, ούτε και είμαι μέτοχος των Ελ.Τα. Απλά είμαι απόλυτα συνειδητοποιημένος.

Αλλά το να απαιτείς περιποίηση 5 αστέρων από ξενοδοχείο με δίκλινα των 30€ ανα βράδυ είναι ουτοπικό.

Link to comment
Share on other sites

Απορία: αφού όντως αργούν τα ΕΛΤΑ, γιατί δεν κάνουν κάτι για να βελτιώσουν τις υπηρεσίες τους ...

Διότι δεν το επιθυμεί ο ιδιοκτήτης τους, ο οποίος ίσως έχει λόγους να τα κρατά απαξιωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θα έδινα. Γι' αυτό και επιλέγω free shipping, αποδεχόμενος την καθυστέρηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν δικαιολογώ κάτι, ούτε και είμαι μέτοχος των Ελ.Τα. Απλά είμαι απόλυτα συνειδητοποιημένος.

Αλλά το να απαιτείς περιποίηση 5 αστέρων από ξενοδοχείο με δίκλινα των 30€ ανα βράδυ είναι ουτοπικό.

5 αστερων ειναι να ερχεται απο Κινα στην Ελλαδα μεσα σε 3 μερες, με το αναλογο αντιτιμο

15-20 μερες ειναι το απλο ταχυδρομειο απο Ευρωπη προς Κινα, και αντιστροφως. Αυτο ειναι λογικο, αυτο ζητανε σχεδον ολοι εδω μεσα,

20 + μερες δεμα να στεκετε στην Ελλαδα, ειναι πλεον παραλογο.

Το αν τα ελτα δεν εχουν κοσμο, ή ειναι οι μισοι αχρηστοι εχει αμμεσο αντικτυπο στον καταναλωτη. Οπως και η διαχειρηση του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δικαιολογώ κάτι, ούτε και είμαι μέτοχος των Ελ.Τα. Απλά είμαι απόλυτα συνειδητοποιημένος.

Αλλά το να απαιτείς περιποίηση 5 αστέρων από ξενοδοχείο με δίκλινα των 30€ ανα βράδυ είναι ουτοπικό.

 

Απαιτώ συνθήκες που υπάρχουν σε κάθε πολιτισμένη χώρα της ευρώπης με τιμές κάθε δημόσιου ταχυδρομείου.

Δε μπορώ να καταλάβω καν την λογική σου, ότι αν δε μας αρέσει το χάος και η παράλογη τιμολόγιση ( σε αρκετές περιπτώσεις έχουν χρεωθεί μέχρι και πακετάκια των 80 cent ως πακέτα άνω των 22 ευρώ) προιόντων των ΕΛΤΑ ή αν δε μας αρέσει να περιμένουμε παραγγελίες με στάνταρ παραλάβη άνω των 60 ημερών ενώ έρχονται σε 1 εβδομάδα το πολύ και αράζουν στο Ελ. βενιζέλος, τότε θα πρέπει να σκάμε 80άρια σε ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

1/9/2017, 07:36:30 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

1/9/2017, 00:59:21 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

31/8/2017, 19:48:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

31/8/2017, 17:48:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

31/8/2017, 00:16:28 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

29/8/2017, 00:16:24 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

29/8/2017, 12:48:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

15/7/2017, 09:57:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

ΚΟΣΤΟΣ= 39 ΕΥΡΩ=24 ΕΥΡΩ ΦΠΑ +15 ΕΥΡΩ ΤΕΛΟΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΕΛΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Link to comment
Share on other sites

Απαιτώ συνθήκες που υπάρχουν σε κάθε πολιτισμένη χώρα της ευρώπης με τιμές κάθε δημόσιου ταχυδρομείου.

Δε μπορώ να καταλάβω καν την λογική σου, ότι αν δε μας αρέσει το χάος και η παράλογη τιμολόγιση ( σε αρκετές περιπτώσεις έχουν χρεωθεί μέχρι και πακετάκια των 80 cent ως πακέτα άνω των 22 ευρώ) προιόντων των ΕΛΤΑ ή αν δε μας αρέσει να περιμένουμε παραγγελίες με στάνταρ παραλάβη άνω των 60 ημερών ενώ έρχονται σε 1 εβδομάδα το πολύ και αράζουν στο Ελ. βενιζέλος, τότε θα πρέπει να σκάμε 80άρια σε ιδιωτικά.

 

Όταν, όμως, τα κινητά των 200€ και 300€ πέρναγαν free δεν είδα να διαμαρτύρεται κάποιος για την (εξίσου παράλογη) υποτιμολόγηση...

Link to comment
Share on other sites

Όταν, όμως, τα κινητά των 200€ και 300€ πέρναγαν free δεν είδα να διαμαρτύρεται κάποιος για την (εξίσου παράλογη) υποτιμολόγηση...

 

Έφταιγα εγώ κι εσύ που γινόταν αυτό; αν έφταιγα ναι καλά να πάθω τώρα εγώ κι ο κάθε εγώ. Επειδή όμως δεν έφταιγα κι απλά ούτε τότε δεν έκαναν σωστά τη δουλειά τους, δε σημαίνει πως θα το βουλώνω όταν εξίσου δε κάνουν την δουλειά τους σωστά και τιμολογούν αβέρτα ότι βρουν χωρίς καν να ελέγχουν παραστατικά αγοράς απ'τον παραλήπτη και με καθυστέρηση άνω των 60 ημερών.

Σου ξαναγράφω και μη το προσπερνάς, δεν υπάρχει μόνο το μαύρο και το γκρι στην λειτουργία μιας επιχείρησης, βέβαια είμαστε στο Ελλαδιστάν που έχουμε συνηθίσει μόνο αυτά τα δύο χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, copy-paste το μυνημα μου εκανες φιλε μου, τοσο δυσκολο ηταν να γραψεις με δικα σου λογια την ιδια ερωτηση.. ? Απλα απορια.. :lol:

Σορυ φιλαρακι κεκτημενη ταχυτητα:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εως 2 εβδομάδες μαξ

Σε ευχαριστω πολυ φιλε adversus,uodate στο tracking βλεπουμε την πορεια του πακετου?γιατι πρωτη φορα αγοραζω απο αυτους

Link to comment
Share on other sites

Έφταιγα εγώ κι εσύ που γινόταν αυτό; αν έφταιγα ναι καλά να πάθω τώρα εγώ κι ο κάθε εγώ. Επειδή όμως δεν έφταιγα κι απλά ούτε τότε δεν έκαναν σωστά τη δουλειά τους, δε σημαίνει πως θα το βουλώνω όταν εξίσου δε κάνουν την δουλειά τους σωστά και τιμολογούν αβέρτα ότι βρουν χωρίς καν να ελέγχουν παραστατικά αγοράς απ'τον παραλήπτη και με καθυστέρηση άνω των 60 ημερών.

Σου ξαναγράφω και μη το προσπερνάς, δεν υπάρχει μόνο το μαύρο και το γκρι στην λειτουργία μιας επιχείρησης, βέβαια είμαστε στο Ελλαδιστάν που έχουμε συνηθίσει μόνο αυτά τα δύο χρώματα.

 

Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον ένα poll σχετικά με το αν υποτιμολογήθηκαν ή υπερτιμολογήθηκαν τα πακέτα που έφτασαν από την εφαρμογή της οδηγίας και μετά...

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά περιμένετε από δημόσιους υπαλλήλους να κάνουν την δουλειά για την οποία πληρώνονται?

 

Το άλλο με τον τοτο το ξέρετε?

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά περιμένετε από δημόσιους υπαλλήλους να κάνουν την δουλειά για την οποία πληρώνονται?

Το άλλο με τον τοτο το ξέρετε?

Μήπως τότε να παραγγείλουμε με κούριερ ώστε να είμαστε βέβαιοι ότι θα κάνουν σωστά τη δουλειά τους?

Link to comment
Share on other sites

1/9/2017, 07:36:30 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

1/9/2017, 00:59:21 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

31/8/2017, 19:48:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

31/8/2017, 17:48:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

31/8/2017, 00:16:28 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

29/8/2017, 00:16:24 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

29/8/2017, 12:48:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

15/7/2017, 09:57:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

ΚΟΣΤΟΣ= 39 ΕΥΡΩ=24 ΕΥΡΩ ΦΠΑ +15 ΕΥΡΩ ΤΕΛΟΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΕΛΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

Καλημερα

 

Απο που εκανες την παραγγελια , τι τροπο διαλεξες και τι παραγγειλες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς έκανα μία αγορά από Βέλγιο και είδα ότι έφτασε σήμερα στην Ελλάδα μέσω του BPost. Δυστυχώς γιατί κάπου είδα ότι μέσω αυτής της υπηρεσίας το δέμα λογίζεται πια ως απλό οπότε και δεν μπορώ να το κάνω track από τη στιγμή που το έχουν στα χέρια του τα ΕΛΤΑ. Ως απλό δέμα θα μου το φέρουν στην πόρτα ή θα μου το αφήσουν στην είσοδο(που πολύ πιθανό να το πάρει κάποιος) ή έστω θα ενημερώσει ο ταχυδρόμος όταν θα χτυπήσει το κουδούνι για να αφήσει τα γράμματα;(ή μάλλον είναι στη διακριτική του ευχέρεια). Τέλος μήπως ξέρετε αν μπορώ να έρθω σε κάποια συνεννόηση με τα ΕΛΤΑ και είτε να μείνει στο ταχυδρομείο το δέμα και να το παραλάβω εγώ είτε ο ταχυδρόμος να πει κάτι όταν το φέρνει ώστε να το παραλάβω όσο πιο γρήγορα γίνεται; Γενικά σε κάθε περίπτωση θέλω να αποφύγω να μείνω μόνο του γιατί τότε μιλάμε για σίγουρη εξαφάνιση.

EDIT: Το δέμα είναι ένα powerbank που αγόρασα οπότε μήπως δεν το φέρουν καν; Αν και συνήθως μικροπράγματα τα φέρνει ο ταχυδρόμος μαζί του.

Edited by ptheolo
Link to comment
Share on other sites

Για τα τυπικά, δέμα από gearbest με austrian post έχει κλείσει ήδη 50 εργάσιμες από τη μέρα της αποστολής :lol: Ακόμα άφαντο.

Μια χαρά, θα τσιμπήσεις το refund την άλλη βδομάδα και μπορεί να έρθει αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί, για παραγγελία από bangood τι επιλέγουμε για να μην έχουμε τα γνωστά προβλήματα; Priority direct ή EMS Express;4a230f3fe8a111bef8f2697f7d407441.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα γράψει και τις προάλλες, η china post εξακολουθεί να τα πάει καλά αυτες τις ημέρες.

3 πακετάκι που έρχεται γρήγορα.

 

3/9/2017, 05:42:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

22/8/2017, 09:26:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

18/8/2017, 18:49:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Priority direct
Ευχαριστώ πολύ! Εννοείται ότι για 9$ δεν αξίζει να πάρεις κανένα επιπλέον ρίσκο όταν μιλάμε για αγορά κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Και το χαμηλό κόστος δικαιολογεί την παροχή απαράδεκτων υπηρεσιών; Πριν 40 μέρες έφυγε παραγγελία μου απο την Κίνα, και τις 30 απο αυτές είναι στην Αθήνα και περιμένει.

Μην ξεχνάς οτι τα ΕΛΤΑ είναι εταιρία επιδοτούμενη απο τον κρατικό προϋπολογισμό. Αυτό έλλειπε, να είχαν τιμοκατάλογο αμιγώς ιδιωτικής εταιρίας.

Για κάποιους, που πιστεύουν το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις", το χαμηλό κόστος τις δικαιολογεί. Εγώ δεν το πιστεύω, απλά δε θεωρώ ότι είναι αναγκαστικά απαράδεκτες οι υπηρεσίες, επειδή έτυχε σε κάποιους από μας (και σε μένα) να αργήσει το πακέτο τους. Ξέρουμε τι άλλαξε αυτή την περίοδο, είναι λογικές μέχρι ένα βαθμό οι καθυστερήσεις, μέχρι να στρώσει το πράγμα και προτιμώ έτσι, παρά να πληρώνω για premium υπηρεσίες, που μπορεί και πάλι να μη μου παρασχεθούν.

Απ' όσο ξέρω, τα ΕΛΤΑ δεν επιδοτούνται από τον κρατικό προϋπολογισμό, ούτε και θα μπορούσαν, λόγω κανονισμών της ΕΕ. Αντίθετα, το δημόσιο οφείλει αρκετά χρήματα στα ΕΛΤΑ, για τη διακίνηση αλληλογραφίας, ειδοποιητηρίων, λογαριασμών κτλ., απο τα πρώτα χρόνια των μνημονίων.

Επιπλέον, πραγματικά αναρωτιέμαι τι από τα ψίχουλα που κοστίζει η διακίνηση με το ταχυδρομείο (και εισπράττουν κάτι NLPost, Swiss Post κτλ.) καταλήγει στα ΕΛΤΑ, που πρακτικά έχουν και τη μεγαλύτερη επιβάρυνση της διακίνησης (στα πακέτα που προορίζονται για Ελλάδα).

Τέλος, ας μην ξεχνάμε ότι οι καθυστερήσεις στα τελωνεία δεν οφείλονται στα ΕΛΤΑ. Που κι εκεί δικαιολογείται η καθυστέρηση, όταν τόσοι ψωνίζουμε απέξω ένα σωρό πράγματα, που έρχονται σε χωριστά πακέτα. Άλλο ένας εισαγωγέας να φέρει και να εκτελωνίσει 500 κινητά κι άλλο 500 πακέτα με κινητά να περάσουν χωριστά για εκτελωνισμό.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Για τα τυπικά, δέμα από gearbest με austrian post έχει κλείσει ήδη 50 εργάσιμες από τη μέρα της αποστολής :lol: Ακόμα άφαντο.

 

Αφού έχουν περάσει 60 ημερολογιακές ημέρες μπορεις να ζητήσεις refund

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια τυχόν απάντηση.

Έχω παραγγείλει προ λίγων ημερών από Ali κινητό. Το κόστος του είναι κάτω από 150, και πάνω από 100. Η παραγγελία έγινε με ΑΠΛΌ ταχυδρομείο ΕΛΤΑ και SG post., ΟΧΙ δηλαδή DHL.

 

Γνωρίζει κανείς, από προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο κατάστημα και με περίπου ίδιο κόστος κινητού, εάν θα πληρώσω Τελωνείο; Και εάν ναι, πόσο περίπου πιστεύετε θα είναι το κόστος; ανησυχώ μην είναι πάνω από 30-40ε και τραβάω τα μαλλιά μου. .

 

Το 2ο εξάμηνο του 2015, είχα παραγγείλει από vickmall, κινητό αξίας 300 ευρώ, και δεν είχα πληρώσει δεκάρα τσακιστή. Όμως διάβασα εδώ μέσα, για νέο νόμο σε ισχύ από εφέτος τον Μάρτιο, για εκτελωνισμό από αγορές εκτός ΕΕ και με ανησύχησε..

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...