Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχω παραγγείλει από tomtop ένα redmi εδώ και καιρό και δεν μου έχει έρθει ακόμα. Όταν το αγόρασα δεν το πήρα από την ευρωπαική αποθήκη αλλά φαίνεται να το έστειλαν από Ισπανία. Στο 17track έχει:

 

Switzerland(Swiss Post) - Greece(ELTA)

 

2017-02-14 17:44 Asendia SCL Germany, Departed transit country

2017-02-13 22:59 Asendia SCL Germany, Arrived in transit country

2017-02-10 10:09 Asendia Spain, The consignment has left the origin border point

2017-02-10 10:08 Asendia Spain, Arrival at origin border point

2017-02-10 10:08 Asendia Spain, Mailed

 

Όπως βλέπετε έχω ξεπεράσει τον 1.5 μήνα. Ένας φίλος παράγγειλε και αυτός μετά από εμένα με διαφορά 2 μέρες και αυτός δεν το έχει λάβει ακόμα (και εκείνου έχει κολλήσει στο 'Germany, Departed transit country'). Έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα?

 

ευχαριστώ!

 

TΤι εγινε τελικά με σενα, εχω ακριβώ το ιδιο προβλξμα αυτή την στιγμη!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και ξαφνικά ,,,στα ΕΛΤΑ μου λέει Ότι το δέμα που περίμενα απο Μαλαισία ..λέει οτι βρίσκεται στο Ελ Βενιζέλος ...θυμίζω εσταλει απο Μαλαισία στις 18/4 ...καλό αργά παρά ποτέ ...!
Link to comment
Share on other sites

Από εδώ το πήραμε οι περισσότεροι, θετικό που δε πέρασε από τελωνείο ούτε Θεσσαλονική γιατί λέγαμε για ΑΘήνα θα έτυχε σε όλους να το γλιτώσουμε. Αν το βάλεις στο φορτιστή δε δείχνει τίποτα δηλαδή; παραμένει νεκρό; δοκίμασες και με άλλο φορτιστή;

Μίλησες με πωλητή; Φαίνεται υπερ του δέοντος εξυπηρετικός οπότε να μας πεις και στο after sales πως είναι

Ναι, έκανα διάφορες δοκιμές και με άλλους φορτιστές και στο pc το δοκίμασα αλλά δεν το αναγνωρίζει καθόλου. Γενικώς καμιά ένδειξη ζωής οπότε ούτε το flash clable νομίζω θα βοηθούσε κάπου. To support φαίνεται καλό μέχρι τώρα, εδώ η σημερινή απάντηση http://i.imgur.com/ummCAh9.png. Θα στείλω και το βίντεο που ζητάει και θα δούμε πως θα εξελιχθεί.

Link to comment
Share on other sites

εστειλα δεμα στην ελλαδα απο το gear, με ολλανδικο, λεει οτι εφτασε ελλαδα, αλλα εκτοτε ειναι εκει και δεν προχωρησε ποτε.

Και μετραει 8+ μερες

Καποιος εβαλε το χερι του ή απο Κινα ή απο Ελλαδα μερια

Link to comment
Share on other sites

1.- Παρήγγειλα στο gearbest ένα smartphone στις αρχές Μαίου. Το postnl δείχνει ότι έχει αποσταλεί από τις 15 Μαίου και έχει φθάσει στην Ελλάδα από τις 22 Μαίου, και 2.- Παρήγγειλα στο ebay στις 24 Μαίου, το οποίο εμφανίζεται στο correos να έχει αποσταλεί από την Ισπανία στην Ελλάδα από τις 26 Μαίου. Τα ΕΛΤA, μετά από επικοινωνία μαζί τους, τόσο τηλεφωνική όσο και με email, με ενημέρωσαν ότι "δεν υπάρχει καταγραφή άφιξης / διαχείρισης των εν λόγω αντικειμένων στην Ελλάδα" καθώς και ότι "Τα ΕΛ.ΤΑ. δεν ευθύνονται για καταγραφές σε ξένα sites". Μπορώ να κάνω κάτι άλλο, εκτός από το να περιμένω, ή να ενημερώσω τους αποστολείς (έχω ήδη ενημερώσει το gearbest για την καθυστέρηση) ; Ρητορική πιθανόν η ερώτηση, καθώς είμαι αποφασισμένος πως, αν δεν παραλάβω εντός μηνός από την αποστολή εκάστου, θα προσφύγω βεβαίως στο paypal. Edited by thdouk
Link to comment
Share on other sites

1.- Παρήγγειλα στο gearbest ένα smartphone στις αρχές Μαίου. Το postnl δείχνει ότι έχει αποσταλεί από τις 15 Μαίου και έχει φθάσει στην Ελλάδα από τις 22 Μαίου, και 2.- Παρήγγειλα στο ebay στις 24 Μαίου, το οποίο εμφανίζεται να έχει αποσταλεί από την Ισπανία στην Ελλάδα από τις 26 Μαίου. Τα ΕΛΤA, μετά από επικοινωνία μαζί τους, τόσο τηλεφωνική όσο και με email, με ενημέρωσαν ότι "δεν υπάρχει καταγραφή άφιξης / διαχείρισης των εν λόγω αντικειμένων στην Ελλάδα" καθώς και ότι "Τα ΕΛ.ΤΑ. δεν ευθύνονται για καταγραφές σε ξένα sites". Μπορώ να κάνω κάτι άλλο, εκτός από το να περιμένω, ή να ενημερώσω τους αποστολείς (έχω ήδη ενημερώσει το gearbest για την καθυστέρηση) ; Ρητορική πιθανόν η ερώτηση, καθώς είμαι αποφασισμένος πως αν δεν παραλάβω εντός του μηνός από την αποστολή εκάστου, θα προσφύγω βεβαίως στο paypal.

 

Δυο Tickets απο gearbest

A) For this shipping method, it will need 10-25 business days to reach your address.

This order is shipped out on April 27, so there is normal status with it. Now we track this package from the website, and there is the latest information:

2017-05-15 06:52 The item is on transport to the country of destination

B) I am sorry to hear you haven't received the items yet.

In order to resolve it,please kindly confirm the following points:

1) Please reconfirm your delivery address in“My accounts”:

Consignee name:

Detailed address:

City:

State(Province):

Postal code:

Country:

Phone:

2)Please contact your local post office in charge of your area,stating your name and address.In some cases, Post office may require customers to collect parcels over there.Kindly let us know the results.

3)We shipped on April 27.Therefore your delivery deadline will expire on July 6

Θα μας τρελάνουν οι Κινέζοι

Τι 25 μερες τι 50, το ίδιο ειναι για αυτους.Full για dispute

Πιστευω παντως αν το track σου λεει οτι εφτασε Ελλαδα δυσκολα θα ξεμπερδεψεις εστω και με Paypal

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει αρκετή καθυστέρηση, αλλά ειναι λογικό αφού υπάρχει όντως μεγάλος φόρτος εργασίας. Το καλό είναι ότι έρχονται.http://imgur.com/a/zXBga Edited by argi2799
Προσθήκη εικόνας
Link to comment
Share on other sites

1.- Παρήγγειλα στο gearbest ένα smartphone στις αρχές Μαίου. Το postnl δείχνει ότι έχει αποσταλεί από τις 15 Μαίου και έχει φθάσει στην Ελλάδα από τις 22 Μαίου, και 2.- Παρήγγειλα στο ebay στις 24 Μαίου, το οποίο εμφανίζεται να έχει αποσταλεί από την Ισπανία στην Ελλάδα από τις 26 Μαίου. Τα ΕΛΤA, μετά από επικοινωνία μαζί τους, τόσο τηλεφωνική όσο και με email, με ενημέρωσαν ότι "δεν υπάρχει καταγραφή άφιξης / διαχείρισης των εν λόγω αντικειμένων στην Ελλάδα" καθώς και ότι "Τα ΕΛ.ΤΑ. δεν ευθύνονται για καταγραφές σε ξένα sites". Μπορώ να κάνω κάτι άλλο, εκτός από το να περιμένω, ή να ενημερώσω τους αποστολείς (έχω ήδη ενημερώσει το gearbest για την καθυστέρηση) ; Ρητορική πιθανόν η ερώτηση, καθώς είμαι αποφασισμένος πως αν δεν παραλάβω εντός του μηνός από την αποστολή εκάστου, θα προσφύγω βεβαίως στο paypal.

 

Όπως λέι και ο οδηγός στην πρώτη σελίδα ο σάκος στο αεροδρόμιο μπορεί να κάνει και 3 εβδομάδες να ανοιχτεί , μέχρι να ανοιχτεί και να σκαναριστει δεν εμφανίζεται στο σάιτ των ΕΛΤΑ .Σε εμένα έχει τύχει να κάνει 8 μέρες να ανοιχτεί ο σάκος , εφόσον έφτασε ελλαδα κάνενα άγχος , απλώς υπομονή ..

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη μου αγορα. υποχρεωτικα, απο Κινα,αφου το προιον δεν μπορουσα να το βρω αλλου (ενα gimbal για drone) και ολα ευτυχως πηγαν μια χαρα.Εφτασε σε εξι ημερες,καθησε 3 στο αεροδρομιο και σημερα εφτασε στα κεντρικα των Ελτα,χωρις τελωνειο
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει αρκετή καθυστέρηση, αλλά ειναι λογικό αφού υπάρχει όντως μεγάλος φόρτος εργασίας. Το καλό είναι ότι έρχονται.http://imgur.com/a/zXBga

 

αν ηταν τοσες οι μερες ουτε που θα το συζητουσαμε. Αλλα λεμε για πολλες παραπανω οπως λεει ο φιλος πιο πανω και δηλωνω οτι ειμαι στην ιδια κατασταση μαζι του

Τα ελτα δεν μπορουν να κανουν τιποτα, απλα κανουμε αναμονη τον σακο να ανοικτει, αν ειναι εδω βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Στο PayPal για να δικαιωθείς πρέπει να έχουν περάσει 2 μήνες από την ημερομηνία αποστολής. Μην βιάζεστε και ανοίγετε tickets στα καταστήματα και claim στο PayPal πάνω στον μήνα. Στις 50 μέρες να ξεκινάτε οποία διαδικασία
Link to comment
Share on other sites

ακριβως ιδιες ημερομηνιες εχω και εγω δες εδω. το θετικο ειναι οτι πιστευα πως χαθηκε η καποιος το πηρε αλλα αφου ειναι και εσενα μαλλον εχουν μεινει σακοι κλειστοι απο το Πασχα. καποια στιγμη θα ερθουν.

 

Μήπως έχεις κανα νεότερο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κανα νεότερο?

 

οχι δεν μου ηρθε ακομα εμενα ουτε επικοινωνησα με το καταστημα γιατι ευτυχως ειναι και μικρης αξιας το αντικειμενο οποτε αποκλειω το ενδεχομενο να το τσιμπησε καποιος. πιστευω ειναι σε καποιο σακο ξεχασμενο θα ερθει η σειρα του.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο PayPal για να δικαιωθείς πρέπει να έχουν περάσει 2 μήνες από την ημερομηνία αποστολής. Μην βιάζεστε και ανοίγετε tickets στα καταστήματα και claim στο PayPal πάνω στον μήνα. Στις 50 μέρες να ξεκινάτε οποία διαδικασία

αν λεει παραδοση στις 25 εργασιμες κανω την 26 και ουτε που με νοιαζει κιολας

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα ειχε φτασει απο 14/5 και σημερα εμφανιστηκε απο τα ελτα οτι εγινε αφιξη...Οπως λενε τα παιδια υπομονη δεν φταινε τα καταστηματα...Οι καθυστερησεις ειναι απο τα ελτα....Ελπιζω να μην μπει και τελωνειο και κανω κανα μηνα ακομη.
Link to comment
Share on other sites

αν λεει παραδοση στις 25 εργασιμες κανω την 26 και ουτε που με νοιαζει κιολας

Μη κάνεις άσκοπες κινήσεις, οι χρόνοι που αναφέρονται είναι ενδεικτικοί και ουδόλως εξαρτώνται από τα καταστήματα.

Απλά θα σου πούν να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

03/22/2017 4:25

Ηλεκτρονική γνωστοποίηση της παράδοσης

03/22/2017 6:25

αναχώρηση Είσοδος

03/22/2017 9:25

διαλογή

22/03/2017 10:58

Έφυγα από το ταχυδρομείο

23/03/2017 18:58

Έφτασε στο χώρο των διεθνών ανταλλαγών

24/03/2017 13:01

Υποβλήθηκε στη χώρα προορισμού (εξαγωγή)

24/03/2017 18:35

Υποβλήθηκε Αεροδρόμιο / μεταφορέα

04/05/2017 18:35

Άφιξη στο Ταχυδρομείο

Ελλάδα

04/05/2017 22:15

εκτελωνισμός

Ελλάδα

 

Υπάρχουν και χειρότερα ακομα περιμενω ..πιστευω να ερθει τελοικα ..απο Gearbest ειναι ενα Laser Pointers 15€

Edited by jim_25
:!:
Link to comment
Share on other sites

Μη κάνεις άσκοπες κινήσεις, οι χρόνοι που αναφέρονται είναι ενδεικτικοί και ουδόλως εξαρτώνται από τα καταστήματα.

Απλά θα σου πούν να περιμένεις.

σιγα τον κοπο, δεν θα σξαψω κιολας.μια αναφορα στο paypal

στη δικη μου περιπτωση εχει βαση γιατι το εστειλαν με αλλο ταχυδρομειο αποτι διαλεξα

Link to comment
Share on other sites

περίεργο!! στο http://www.postnl.post/ μου το βρίσκει αλλά στο https://www.internationalparceltracking.com/Default.aspx#/search λεει Parcel not found

Συμβαινει το ιδιο και με σας που το περιμενετε ή το παραλάβατε;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

σιγα τον κοπο, δεν θα σξαψω κιολας.μια αναφορα στο paypal

στη δικη μου περιπτωση εχει βαση γιατι το εστειλαν με αλλο ταχυδρομειο αποτι διαλεξα

 

Σιγά τον κόπο. Μια αναφορά στις 25 μέρες. Και μετά αν μπαίνετε να παραγγείλετε και σου λέει doesn't ship to Greece η σου βγάζει κανένα 15αρι μεταφορικά αντί για free θα ρωτάτε γιατί, και θα την πληρώσουμε και εμείς μαζί σας. Όποιος βιάζεστε σκρουντζ. Από Κίνα μπορεί να παραλάβει στην βδομάδα μπορεί και στο δίμηνο+

Link to comment
Share on other sites

Όποιος περιμένει κάτι με hong kong δείτε το παρακάτω.

As advised by the postal administration of Greece, due to the impact of industrial action, all mail delivery services (including Speedpost, parcels and letter post items) to Greece are subject to delay.
Link to comment
Share on other sites

Σιγά τον κόπο. Μια αναφορά στις 25 μέρες. Και μετά αν μπαίνετε να παραγγείλετε και σου λέει doesn't ship to Greece η σου βγάζει κανένα 15αρι μεταφορικά αντί για free θα ρωτάτε γιατί, και θα την πληρώσουμε και εμείς μαζί σας. Όποιος βιάζεστε σκρουντζ. Από Κίνα μπορεί να παραλάβει στην βδομάδα μπορεί και στο δίμηνο+

 

εχεις δικιο,την αλλη φορα θα σε ρωτησω τι θα κανω

Link to comment
Share on other sites

Number: RS578193435CN

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2017-04-16 13:42 CHINA, SEND ITEM ABROAD

2017-04-15 20:37 CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

Origin Country: China

2017-04-16 13:34 广州互换局, 已出口直封

2017-04-16 06:42 广州互换局, 已出口开拆

2017-04-15 23:17 广州小包大宗收寄处理中心, 离开,下一站【广州航站】

2017-04-15 22:53 广州小包大宗收寄处理中心, 已封发

2017-04-15 20:37 广州国际函件运营中心, 已收寄

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

Εγώ τώρα τι να πω; πάντως το bang good σε επικοινωνία που είχα μαζί τους Μου έκαναν refund κατευθείαν χωρίς παρέμβαση PayPal.

 

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κακό του κεφαλιού του όποιος ανοίγει claim στο PayPal , μετά τους 2 μήνες τότε ναι.

 

Όταν παραλαβης το δέμα και αυτό που πήρες δεν δουλεύει τότε θα χάσεις τα λεφτά σου , δεν μπορείς να ανοίξεις δύο φορές για το ίδιο αντικείμενο.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...