Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 πακέτα απο banggood με swiss post και διαφορά μεταξύ τους 14 ημέρες 30/11 και 14/12 ,εμφανίστηκαν στο κέντρο διαλογής αττικής.Eνω χθες παρέλαβα ένα μικροδέμα untracked απο κίνα μέσω ebay που απεστάλη 16/12 και περιμένω ένα άλλο απο 29/11.Η σχεδόν τυχαία προώθηση των πακέτων,καλά κρατεί.. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδιά καλησπέρα μία πληροφορία θα ήθελα.Παρήγγειλα αρχές νοέμβρη κινητό από κινεζομάγαζο το οποίο δεν έχει ερθει. Άνοιξα case στο paypal και μου έγινε refund. Μπαίνοντας να δω τι έχει γίνει με το κινητό είδα ότι είναι στο βενιζέλος. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις μου ζητάνε τα χρήματα πίσω η παίρνω το κινητό κανονικά;

 

Το δέμα δεν βγήκε ακόμη από το αεροδρόμιο και δεν ξέρεις αν θα χρεωθεί έξοδα εκτελωνισμού.

Εάν δεν χρεωθεί, έχεις δύο επιλογές.

Εάν το θέλεις, το παραλαμβάνεις και στέλνεις τα χρήματα στον πωλητή, όπως είναι το τίμιο, ηθικό και σωστό.

Εάν δεν το θέλεις, δεν το παραλαμβάνεις και επιστρέφει στον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα δεν βγήκε ακόμη από το αεροδρόμιο και δεν ξέρεις αν θα χρεωθεί έξοδα εκτελωνισμού.

Εάν δεν χρεωθεί, έχεις δύο επιλογές.

Εάν το θέλεις, το παραλαμβάνεις και στέλνεις τα χρήματα στον πωλητή, όπως είναι το τίμιο, ηθικό και σωστό.

 

Εάν δεν το θέλεις, δεν το παραλαμβάνεις και επιστρέφει στον πωλητή.

Νομίζω αν παραλάβει και δεν δώσει τα χρήμα πίσω θα έχει πρόβλημα με πειπαλ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν παραλάβει και δεν δώσει τα χρήμα πίσω θα έχει πρόβλημα με πειπαλ

 

Δεν έγραψα τέτοιο σενάριο αφού, προφανώς, δεν είναι ηθικό/τίμιο και σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν παραλάβει και δεν δώσει τα χρήμα πίσω θα έχει πρόβλημα με πειπαλ

Να ξερες πόσοι Έλληνες παλιότερα παραγγελναν από εξωτερικό παραλαμβαναν το προϊόν έλεγαν ότι δεν το πήραν και έπερναν Refund η τους το ξανά έστελναν. Είχε γίνει χαμός ειδικά με πολλά παιχνίδια. Ευτυχώς τους πήραν χαμπάρι οι πωλητές και σταμάτησαν τελείως τις πωλήσεις στην Ελλάδα να γλιτώσουν από τους απατεωνες.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα μία πληροφορία θα ήθελα.Παρήγγειλα αρχές νοέμβρη κινητό από κινεζομάγαζο το οποίο δεν έχει ερθει. Άνοιξα case στο paypal και μου έγινε refund. Μπαίνοντας να δω τι έχει γίνει με το κινητό είδα ότι είναι στο βενιζέλος. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις μου ζητάνε τα χρήματα πίσω η παίρνω το κινητό κανονικά;

Αν θες να το παραλαβεις επικοινωνησε με το paypal και πες τους οτι εφτασε στην χωρα και πως θες να το παραλαβεις και ρωτησε πως θα επιστρεψεις το χρηματα και δες τι θα σου απαντησουν για να εισαι καλυμενος. Σε περιπτωση που το κρατησεις εν αγνοια του paypal, δηλαδη με συνεννοηση δικη σου με το καταστημα μπορει να βρεθεις σε μπελαδες και ας το εχεις πληρωσει.

Αν ΔΕΝ θες να το παραλαβεις απλα μην το παραλαβεις

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, βλεπω οτι συζητατε για πακετο που εχει ερθει ενω εχει γινει ηδη Refund.

 

Ειμαι ακριβως στην ιδια περιπτωση ειχα παρει ενα πληκτρολογιο απο gearbest αργησε 2μηνες + και εκανα refund με συνενοηση μαζι τους οχι με PayPal αν και πληρωσα με αυτην, σε αυτη την περιπτωση υπαρχουν κυρωσεις απο Gearbest η PayPal?

 

Του αξιζει του Gearbest να παραλαβω μιας και εχω κανει 2-3 παραγγελιες και ειτε καθυστερησαν ειτε ηρθαν χαλασμενα! Αγοραζει reviews χρηστων δινοντας κουπονια, και αφαιρει την εγγυηση απο τα κινητα εαν αλλαξεις λειτουργικο, ενω η Xiaomi πχ δεν εχει τετοια πολιτικη..

 

Εαν δεν παραλαβω πρεπει να ενημερωσω ΕΛΤΑ? Γιατι δεν θελω να γινει και χρεωση αποθηκευσης..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, βλεπω οτι συζητατε για πακετο που εχει ερθει ενω εχει γινει ηδη Refund.

 

Ειμαι ακριβως στην ιδια περιπτωση ειχα παρει ενα πληκτρολογιο απο gearbest αργησε 2μηνες + και εκανα refund με συνενοηση μαζι τους οχι με PayPal αν και πληρωσα με αυτην, σε αυτη την περιπτωση υπαρχουν κυρωσεις απο Gearbest η PayPal?

 

Του αξιζει του Gearbest να παραλαβω μιας και εχω κανει 2-3 παραγγελιες και ειτε καθυστερησαν ειτε ηρθαν χαλασμενα! Αγοραζει reviews χρηστων δινοντας κουπονια, και αφαιρει την εγγυηση απο τα κινητα εαν αλλαξεις λειτουργικο, ενω η Xiaomi πχ δεν εχει τετοια πολιτικη..

 

Εαν δεν παραλαβω πρεπει να ενημερωσω ΕΛΤΑ? Γιατι δεν θελω να γινει και χρεωση αποθηκευσης..

Πιστεύω ότι αν μαθευτεί είτε από GearBest ή από paypal

Θα έχεις πρόβλημα... (Μπορει και να ενταχθείς στη μαύρη τους λίστα αν αρνήσε να δώσεις τα λεφτά ενώ σου τα ζητάνε και έχεις παραλάβει το προϊόν.)

 

Εξάλλου, δεν είναι και ηθικό αυτό το πράγμα... Παρέλαβε το, τεσταρε το, και αν όλα είναι οκ δώσε τα λεφτά..

 

Παρόμοιο ζήτημα έγεινε παλαιότερα και πολλοί Έλληνες δεν έδιναν τα λεφτά και μας έβαλαν στην blacklist την Ελλάδα :p

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αν μαθευτεί είτε από GearBest ή από paypal

Θα έχεις πρόβλημα... (Μπορει και να ενταχθείς στη μαύρη τους λίστα αν αρνήσε να δώσεις τα λεφτά ενώ σου τα ζητάνε και έχεις παραλάβει το προϊόν.)

 

Εξάλλου, δεν είναι και ηθικό αυτό το πράγμα... Παρέλαβε το, τεσταρε το, και αν όλα είναι οκ δώσε τα λεφτά..

 

Παρόμοιο ζήτημα έγεινε παλαιότερα και πολλοί Έλληνες δεν έδιναν τα λεφτά και μας έβαλαν στην blacklist την Ελλάδα :p

 

Το θεμα ειναι οτι δεν με προειδοποιησαν οτι μπορει να ερθει πακετο ουτε ζητησαν να το πληρωσω αν το παρω, το ξερω οτι δεν ειναι ηθικο αλλα και αυτοι δεν ειναι ηθικοι προς εμας.

 

Dear Christos,

 

Thank you for your inquiry. We sincerely apologize for any inconvenience that may have been caused.

 

We are arranging the refund 65.13 USD for you to your original payment account.

 

(18.08 USD on your GB wallet and 47.05 USD to your paypal account)

Please note:

For paypal refund, it may take 48 hours depending how the item was paid for(e.g.Paypal balance, credit/debit or checking account).

You can view the status of your refund from your Account History.

Link to comment
Share on other sites

ΙTEM UNLOADED 11-01-2017 06:15 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

 

ποτε να υπολογιζω παραλαβη στα γιαννενα;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων, ειναι η πρωτη μου παραγγελια απο εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Του αξιζει του Gearbest να παραλαβω μιας και εχω κανει 2-3 παραγγελιες και ειτε καθυστερησαν ειτε ηρθαν χαλασμενα! Αγοραζει reviews χρηστων δινοντας κουπονια, και αφαιρει την εγγυηση απο τα κινητα εαν αλλαξεις λειτουργικο, ενω η Xiaomi πχ δεν εχει τετοια πολιτικη..

 

Εαν δεν παραλαβω πρεπει να ενημερωσω ΕΛΤΑ? Γιατι δεν θελω να γινει και χρεωση αποθηκευσης..

Το αν του αξιζει ειναι αλλο θεμα. Το θεμα ειναι μην μας κανουν ολους τους Ελληνες ban οπως εχουν κανει τους ιταλους πολλα καταστηματα και ειδικα στο ebay.

Αν θες να μην παραλαβεις απλα δεν ασχολεισε και σε 15 μερες γυρναει το δεμα στο καταστημα. Αν θες να μην περιμενει το δεμα στο τοπικο σου ελτα πας στα ελτα και κανεις αρνηση παραλαβης και φευγει πισω την ιδια μερα.

Το θεμα ειναι οτι δεν με προειδοποιησαν οτι μπορει να ερθει πακετο .

Κανεις δεν ξερει τι γινετε πραγματικα με τα δεματα που εχουν καθυστερηση.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

ΙTEM UNLOADED 11-01-2017 06:15 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

 

ποτε να υπολογιζω παραλαβη στα γιαννενα;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων, ειναι η πρωτη μου παραγγελια απο εξωτερικο

 

Πατρίδα δευτέρα κατά 90% και τρίτη με Τετάρτη 10% , εκτός αν είσαι τυχερός και δεν καθήσει 2 μέρες στο κέντρο διαλογής Αττικής και φύγει αύριο οπότε Παρασκευή.Με τα χιόνια όμως για δεύτερα το βλέπω

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

ΙTEM UNLOADED 11-01-2017 06:15 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

 

ποτε να υπολογιζω παραλαβη στα γιαννενα;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων, ειναι η πρωτη μου παραγγελια απο εξωτερικο

Και εγώ σε αυτό το σημείο. Έχουν ψιλομπουκωσει τα κδ αρα θα περιμένουμε λίγες μέρες..(δε πιστεύω παραπάνω από 4) Να ελπίζεις να μη περάσεις τελωνείο τώρα γιατι υπάρχει αυτή η τάση στη Β Ελλάδα :p

 

Με το καλό να παραλάβεις και καλύτερα να το βλέπεις στο site των ΕΛΤΑ τώρα (είναι στα ελληνικά και καταλαβενεις τι σου γράφει καλύτερα)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θεμα ειναι οτι δεν με προειδοποιησαν οτι μπορει να ερθει πακετο ουτε ζητησαν να το πληρωσω αν το παρω, το ξερω οτι δεν ειναι ηθικο αλλα και αυτοι δεν ειναι ηθικοι προς εμας.

 

Dear Christos,

 

Thank you for your inquiry. We sincerely apologize for any inconvenience that may have been caused.

 

We are arranging the refund 65.13 USD for you to your original payment account.

 

(18.08 USD on your GB wallet and 47.05 USD to your paypal account)

Please note:

For paypal refund, it may take 48 hours depending how the item was paid for(e.g.Paypal balance, credit/debit or checking account).

You can view the status of your refund from your Account History.

Αποφάσισε όπως νομίζεις... Εγώ θα τα επέστρεφα (χώρες έχουν φάει ban γι αυτό το θέμα, κυρίως στο ebay)

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

σε αυτο το σαιτ Lightinthebox πληρωνεις 4 eur επιπλεον (Add Duty & Tax Insurance to your order Why get insurance) που σε περιπτωση πληρωσουμε δασμους στελνουμε την αποδειξη πληρωμεις και μας επιστρεφει τα χρηματα το ξερει αυτο καποιος ? του εχει τυχη??

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δεν με προειδοποιησαν οτι μπορει να ερθει πακετο ουτε ζητησαν να το πληρωσω αν το παρω, το ξερω οτι δεν ειναι ηθικο αλλα και αυτοι δεν ειναι ηθικοι προς εμας.

 

Dear Christos,

 

Thank you for your inquiry. We sincerely apologize for any inconvenience that may have been caused.

 

We are arranging the refund 65.13 USD for you to your original payment account.

 

(18.08 USD on your GB wallet and 47.05 USD to your paypal account)

Please note:

For paypal refund, it may take 48 hours depending how the item was paid for(e.g.Paypal balance, credit/debit or checking account).

You can view the status of your refund from your Account History.

 

Από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω, και όλοι όσοι σε διαβάζουν, ότι προσπαθείς να βρεις δικαιολογία για τον εαυτό σου και να παραλάβεις το δέμα χωρίς να επιτρέψεις στο μαγαζί τα χρήματα που σου επέστρεψε.

 

Όπως σου είπαν, και άλλοι, όχι μόνο είναι ανέντιμη αυτή η πράξη, αλλά, εκτός από εσένα, θα χαρακτηρίσει και όλους τους Έλληνες που αγοράζουν από το συγκεκριμένο μαγαζί, δεδομένου ότι είναι εύκολο να μάθει ότι παρέλαβες το δέμα.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο το σαιτ Lightinthebox πληρωνεις 4 eur επιπλεον (Add Duty & Tax Insurance to your order Why get insurance) που σε περιπτωση πληρωσουμε δασμους στελνουμε την αποδειξη πληρωμεις και μας επιστρεφει τα χρηματα το ξερει αυτο καποιος ? του εχει τυχη??

σας ευχαριστω

Το site αυτό όμως δίνει μόνο 3 μήνες εγγύηση οπότε έχε το κατά νου και αυτό. Τα άλλα τουλάχιστον δίνουν 12 μήνες και από Ελλάδα 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αγορά από Tomtop απο Γερμανική αποθήκη μια Lipo μπαταρία με Expedited Shipping δωρεαν μεταφορά. Το tracking number δεν τοχω ξαναδει (LVS2016933390209716N1) και δεν το βρίσκει κανένα απο τα ψαχτήρια που δοκιμασα. Γνωρίζει κάποιος απο που κρατάει η σκούφια του? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα θα ηθελα να το παραλαβω σε ποιον ετυχε και δεν εκατσε να το σκεφτει?! Και θελω να ανταμηφθω για την ταλαιπωρια που εχει προκαλεσει το συγκεκριμενο καταστημα δεν ειναι τοσο ανεντιμο αν σου κανουν την ζωη δυσκολη και δεν στο ξεπληρωνουν με καποιον τροπο.

 

Τελος παντων τους εστειλα email και τους ζητησα κανενα καλο κουπονι γιατι ειμαι "καλο παιδι" και δεν θα το παραλαβω.

 

Ευχαριστω που μου λυσατε τις αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είναι τόσο απλό να το κρατήσεις. Η Paypal εκτός από τον αγοραστή, εκπροσωπεί και προστατεύει και τον έμπορο και σε περίπτωση που το κρατήσεις λογικά θα υπάρχει κάποια κύρωση και από εκεί
Link to comment
Share on other sites

ΙTEM UNLOADED 11-01-2017 06:15 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

 

ποτε να υπολογιζω παραλαβη στα γιαννενα;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων, ειναι η πρωτη μου παραγγελια απο εξωτερικο

Αυριο αν μπει κεντρο διανομης μπορει Παρασκευη να το χεις αλλιως το αργοτερο σε μια βδομαδα (αν δεν εχει τελωνειο )

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ίδεα απο κέντρο διαλογής Αττικής πόσο κάνει να φτάσει Πάτρα? 3 μέρες(εκτός απροόπτου) που υπολογίζω είναι λογικό?
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ίδεα απο κέντρο διαλογής Αττικής πόσο κάνει να φτάσει Πάτρα? 3 μέρες(εκτός απροόπτου) που υπολογίζω είναι λογικό?

Λόγου του χιονιού θα αργήσουν λίγο αλλά μη φανταστείς και κάνα 10 μερο..

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

παιδια πειτε μου τι γνωμη σας να ζητησω τα χρηματα μου πισω η να περιμενω κιαλλο

2016-12-07 18:07 Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

2016-12-07 18:07 Asendia Hong Kong, Arrival at origin border point

2016-12-07 18:07 Asendia Hong Kong, Mailed

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε καμιά βδομάδα ακόμα, δώσε και το track να δούμε τι παίζει,

 

Στάλθηκε από το XTRV Miui Greek redmi note 3G via tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...