Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια αρχιζουν και πληθαινουν τα μαγαζια που φερνουν κινεζικα κινητα και ταμπλετ και πειτε με καχυποπτο αλλα από εκει εχει ξεκινησει ο ελεγχος του τελωνειο πιστευω ....σκοπος είναι να στηριξουν το ελληνικο εμποριο και το κρατος φυσικα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα φίλε μου από 27/10 με Czech post γράφει: the consignment was returned to the sender. 22000 Praha 120.

Τί λακαμία έχει γίνει;

 

εχει γυρισει στον αποστολεα,μιλα με το καταστημα για refund

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με το δικο μου δεμα τι γινεται;; εχει σταλει απο 29/10 και 2 δεκεμβρη το εχει τελευταια ημερομηνια και ουτε καν ελλαδα δεν εχει μπει....

Τι να κανω αν δεν ερθει;;; δειτε το λιγο που ξερετε περισσοτερα...

 

TRACKING NUMBER RM407280155CN

Edited by kokoblue
Link to comment
Share on other sites

παιδια αρχιζουν και πληθαινουν τα μαγαζια που φερνουν κινεζικα κινητα και ταμπλετ και πειτε με καχυποπτο αλλα από εκει εχει ξεκινησει ο ελεγχος του τελωνειο πιστευω ....σκοπος είναι να στηριξουν το ελληνικο εμποριο και το κρατος φυσικα
κοιταχτε να δειτε καποτε θα γινονταν και αυτο οπως πολλα εχουν γινει μετρα,μισθοι,συνταξεις και αλλα...οσο για τα σκρουτζομαγαζα και τα αυτονομα και οχι οι αλυσιδες,,,στα ελληνικα sites γιατι να πληρωσω το κινητο.ταμπλετ τρεις φορες επανω στην ελλαδα ασχετα αν πληρωνει δασμους το ελληνικο site...γιατι και να πληρωνει δασμους το site δεν γινεται να μου βαζει το προιον 3 φορες πανω....που εγω πιστευω οτι για τα κινεζικα δεν πληρωνουν δασμους,,απλα κανουν μια παραγγελια 3 κομματια απο το ταδε μοντελο με πληρωμη οπως εμεις που κανουμε ατομικα για μας και τα φερνουν...τωρα αν θελουν να κυνηγησουν τα sites στην ελλαδα για πιο μεγαλες ποσοτητες που παιρνουν και παιρνει και εμας η μπαλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ειμαι σίγουρος πως πολλές φορές τα κινεζομαγαζα βγάζουν παραπάνω απο ένα ελληνικό μαγαζί..εδώ αν έχεις μαγαζί το 50% στο παίρνει το κράτος..μονο αυτο το τεβε και τον φόρο να βάλεις φτανει

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικους λογους, προιον αξιας $ 6.29 απο ali

 

RN133173182MY

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-11-2016 15:43 ΜΑΛΑΙΣΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-11-2016 17:46 ΜΑΛΑΙΣΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20-11-2016 20:31 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 20-11-2016 22:34 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 21-11-2016 06:18 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 21-11-2016 09:55 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 21-11-2016 11:20 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 21-11-2016 11:55 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 21-11-2016 19:35 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΑΤΡΑ Κ Δ 21-11-2016 23:22 ΠΑΤΡΑ Κ Δ

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με το δικο μου δεμα τι γινεται;; εχει σταλει απο 29/10 και 2 δεκεμβρη το εχει τελευταια ημερομηνια και ουτε καν ελλαδα δεν εχει μπει....

Τι να κανω αν δεν ερθει;;; δειτε το λιγο που ξερετε περισσοτερα...

 

TRACKING NUMBER RM407280155CN

 

Υπομονήηηηηη.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για καμία "περίεργη" φορολόγηση. Πρόκειται για το τέλος παρουσίασης (3€) το οποίο αναφέρεται, εκτός των άλλων τελών των ΕΛΤΑ, στην από 21/7/2011 εγκύκλιο της ΕΕΤΤ.

 

Απλά, δεν το χρέωναν συστηματικά σε όλα τα δέματα τα προηγούμενα χρόνια και το θυμήθηκαν την προηγούμενη βδομάδα.

Υπάρχει όριο μέχρι το οποίο ΔΕΝ φορολογούνται εμπορεύματα για ατομική χρήση από χώρες εκτός ΕΕ.

Εάν πιστεύεις ότι μπορούν να επιβάλλουν δασμό 17 ευρώ σε αντικείμενο αξίας 3 ευρώ όπως γράφει το μέλος και δεν σου φαίνεται περίεργο, μάλλον κάνεις λάθος, το δε τέλος των 3 ευρώ έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια ...

https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/faq?catid=10255981&faqid=10263281&&subcatid=10256061

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έρθει με τελωνείο τι κάνω για να μην το παραλαβω και να γυρίσει πίσω?

Μετά κάνεις εσύ τον κινεζο αχαχα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

20-11-2016 07:53 The item has been processed in the country of destination GREECE

20-11-2016 02:22 The item has arrived in the country of destination

18-11-2016 09:09 The item is on transport to the country of destination

17-11-2016 08:23 The item is at the PostNL sorting center

17-11-2016 08:23 The item is processed at the PostNL sorting center

14-11-2016 22:57 The item is in transit

14-11-2016 02:24 The item is pre-advised

 

Δεν σταματησε πουθενα δεμα αξιας 50 ευρω και πραγματικης και δηλωμενης απο GB με postnl.. Σημερα παραλαμβανω. Πηγε σφαιρα.

Αλλα τρια δεματα απο GB με την post nl και αυτα οπως η απο επανω, με παραγγελια 2 εβδομαδων πριν απο 29/10 εχουν κολησει και ερχονται ακομα απο Ολλανδια απο 4-7-8/11 αντιστοιχα με μικροτερη αξια τα δυο και μεγαλυτερη το ενα. Το θεμα καθυστερησεων νομιζω δεν εχει να κανει οτι περνανε πιο πολλα δεματα απο τελωνειο μην σας πιανει πανικος. Ειναι θεμα πιστευω συστηματος παραλαβης (οτι βρεθει μπροστα μας δηλαδη) .. τώρα με ποια κριτήρια επιλέγονται τα δέματα που θα ελενχουν? Δεν το γνωρίζω μιας και την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα ένα drone αρκετά σχετικά μεγάλο σε όγκο και πέρασε χωρίς καν ελενχο, άσχετο αν ή αξία του ήταν 65 ευρώ πραγματικης με δηλωμένο 40 από τον κινέζο.

Edited by Vako
Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι!
Link to comment
Share on other sites

Εσύ όταν παρήγγειλες από τρίτη χώρα δεν ήξερες τον κίνδυνο να περάσει από τελωνείο; Ποια είναι η πολιτική "όποιον πάρει ο Χάρος"; Πριν παραγγείλεις ήξερες τι μπορεί να πληρώσεις φίλε μου, αλλά είδες φως και μπήκες: Τσάμπα είναι και η νεοελληνική δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία σε βόλεψε, παραδέξου το.

Επαναλαμβάνω, εξ αρχής ξέρεις τι θα πληρώσεις στο τελωνείο, απλά επειδή χρόνια έχει να ακουστεί ότι από Κίνα μπήκε δέμα (κινητού ή μικροπραγμάτων) στο τελωνείο, είπες να το παίξεις έξυπνος ή να το πω καλύτερα.....in, της μόδας βρε αδερφέ.

Τραβα αλλού να βρεις το δίκιο σου (αυτό που νομίζεις πως έχεις).....και εύχομαι, φυσικά, να μην πληρώσεις τελωνείο, αλλά έχεις λανθασμένη νοοτροπία. Μεταξύ κατεργαρέων, ειλικρίνια.

 

Ακριβως ετσι ειναι τα πραματα.....καποια στιγμη θα μας επιανε το χερι του νομου.

Οποτε οτι κανουμε ειναι εις γνωση μας.

Μην αρχιζουμε τις κλαψες.......

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το παραλαβεις το δεμα σου θα περιμενεις να γυρισει πισω στον αποστολεα και μετα θα σου κανει refund αφαιροντας τα μεταφορικα της επιστροφης που θα πληρωσει.

 

 

Για να γίνει αυτό, χρειάζεται να επικοινωνήσεις πρώτα με τον πωλητή, να τον ενημερώσεις ότι τα έξοδα εκτελωνισμού είναι υψηλά και ότι δεν θα παραλάβεις το δέμα.

Αλλιώς, δεν έχει καμία υποχρέωση να σου επιστρέψει τα χρήματα. Άλλωστε οι περισσότεροι πωλητές και καταστήματα λένε στα sites τους ότι δεν έχουν ευθύνη για τυχόν φόρους και δασμούς κατά την εισαγωγή του δέματος στη χώρα προορισμού.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όριο μέχρι το οποίο ΔΕΝ φορολογούνται εμπορεύματα για ατομική χρήση από χώρες εκτός ΕΕ.

Εάν πιστεύεις ότι μπορούν να επιβάλλουν δασμό 17 ευρώ σε αντικείμενο αξίας 3 ευρώ όπως γράφει το μέλος και δεν σου φαίνεται περίεργο, μάλλον κάνεις λάθος, το δε τέλος των 3 ευρώ έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια ...

https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/faq?catid=10255981&faqid=10263281&&subcatid=10256061

 

Δεν έγραψα τι πιστεύω αλλά τι προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις. Δεν σχολίασα τις χρεώσεις που έγιναν στα δέματα που σταμάτησαν αλλά έγραψα αυτά που ισχύουν. Άλλωστε, στο κεφάλαιο 8 του οδηγού της υπογραφής μου υπάρχουν όλες οι διατάξεις της τελωνειακής νομοθεσίας.

 

Επαναλαμβάνω ότι τα 3€ που χρεώνουν τα ΕΛΤΑ είναι το τέλος παρουσίασης και όχι φόρος ή δασμός.

Το τέλος αυτό όπως και τα υπόλοιπα των ΕΛΤΑ (4€, 8€, 10€) αναφέρονται στην από 21/7/2011 εγκύκλιο της ΕΕΤΤ και δεν έχουν καταργηθεί. Στην ίδια εγκύκλιο γίνεται αναφορά στο τέλος παρουσίασης των 3€ και στις ενέργειες της ΕΕΤΤ, για το θέμα αυτό, αλλά δεν φαίνεται να έχει εκδοθεί καμία απόφαση σχετική.

 

Άλλωστε, και το link του ISisnet που παραπέμπεις δεν αναφέρει τίποτε για τα τέλη των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρέλαβα το κινητο από ταχυδρομείο και ολα καλα. παρόλο που έγραφε οτι μπηκε τελωνειο κτλ δεν υπήρχε καμία χρέωση.

 

ειχα επιλέξει απλή αποστολή (οχι courier κτλ).

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει αυτό, χρειάζεται να επικοινωνήσεις πρώτα με τον πωλητή, να τον ενημερώσεις ότι τα έξοδα εκτελωνισμού είναι υψηλά και ότι δεν θα παραλάβεις το δέμα.

Αλλιώς, δεν έχει καμία υποχρέωση να σου επιστρέψει τα χρήματα. Άλλωστε οι περισσότεροι πωλητές και καταστήματα λένε στα sites τους ότι δεν έχουν ευθύνη για τυχόν φόρους και δασμούς κατά την εισαγωγή του δέματος στη χώρα προορισμού.

 

Μια φορα που μπηκε δεμα μου τελωνειο παντως (με κουριερ μιλαμε παντα με ταχυδρομειο ποτε απο το 2002 που αγοραζω) δεν μου δημιουργησε κανενα θεμα ο πωλητης.

 

Απλα περιμενα να παραλαβει πισω το δεμα και αμεσα μου εκανε refund.

 

Εγω παντως επιμενω εχει δωθει μια διασταση στο θεμα η οποια δεν νομιζω να ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω το δεμα μου σημερα απο το ταχυδρομειο που ειχα παραγγειλει απο Vickmall με SG post.

Ουτε με τελωνεια ειχα καποιο θεμα ουτε πληρωσα κατι επιπλεον. Να υπενθυμισω φυσικα οτι στο Elta track δεν μου εγραψε ποτε κατι για τελωνειο.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.. Έχω tracking code από aliexpress :RS657398161NL(ταμπλετ με NL)! Σήμερα μου έβγαλε ειδοποίηση στο Cainiao tracking : Denmark airport!άλλαξε η ΝL? Πάνε πρώτα Δανία;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,έχω δέμα από vickmall κολλημένο στο στάτους Κ.Δ. Θεσ/νικης εδω κ 3 μέρες.Από προηγούμενες παραγγελίες στο στάτους αυτό παρέμενε λίγες ώρες.Είναι φυσιολογικό;Να ανησυχώ για τελωνείο;Από Αθήνα έφυγε κανονικά...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,έχω δέμα από vickmall κολλημένο στο στάτους Κ.Δ. Θεσ/νικης εδω κ 3 μέρες.Από προηγούμενες παραγγελίες στο στάτους αυτό παρέμενε λίγες ώρες.Είναι φυσιολογικό;Να ανησυχώ για τελωνείο;Από Αθήνα έφυγε κανονικά...

 

παρε τηλεφωνο στην εξυπηρετηση και δωσε τους τον αριθμο αποστολης και θα σου πουν που πηγαινει.Δεν χρειαζεται να τους ρωτησεις για τελωνειο.

Ενημερωσε μας και τι σου ειπαν.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως επιμενω εχει δωθει μια διασταση στο θεμα η οποια δεν νομιζω να ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα!!

 

αυτο ειναι αληθεια.

γενικα υπαρχει ενας πανικος να τηλεφωνουν σε ταχυδρομεια κ τελωνεια ο καθενας κ να αυτοκαρφωνεται(και μαζι κ τους υπολοιπους) :lol:

παντα καποια δεματα τα σταματουν κ τα ανοιγουν. και θα συνεχισουν να το κανουν(και στην ουσια αυτο ειναι το σωστο). Το κρατος (οχι μονο η Ελλαδα, αλλά και ολη η Ε.Ε.) χανουν φορους. Δεν ειναι χαζοι.

Απο την μια παρακαλαμε να μην μας "πιασει" το τελωνειο και απο την αλλη λεμε ποσο... ανοργανωτο κρατος εχουμε και δε δεχομαστε το "Μαζι τα φαγαμε":rolleyes:

Και η πιτα ολοκληρη και ο σκυλος χορτατος για τον νεοελληνα..

Link to comment
Share on other sites

παρε τηλεφωνο στην εξυπηρετηση και δωσε τους τον αριθμο αποστολης και θα σου πουν που πηγαινει.Δεν χρειαζεται να τους ρωτησεις για τελωνειο.

Ενημερωσε μας και τι σου ειπαν.

Μιλησα με μια κοπέλα ευγενέστατη και μου είπε ότι το βλέπει στο στάδιο που το βλέπω κι εγώ κ ότι είναι πολύ λογικός ο χρόνος της αναμονής. Ίσως έχει δίκιι.Απλά από εμπειρία μετά από λίγες μόνο ώρες πηγαίνει στο Κ.Δ. της περιοχής,γι αυτό ανησυχώ.Συν ότι υπήρχε κρούσμα απ'ότι διάβασα που έφυγε κανονικά από Αθήνα κ πέρασε θεσ/νικη τελωνείο...

Link to comment
Share on other sites

Πααααααρα πολυ ομορφαααα.....

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-10-2016 06:46 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 22-11-2016 09:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 22-11-2016 12:34 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι αληθεια.

γενικα υπαρχει ενας πανικος να τηλεφωνουν σε ταχυδρομεια κ τελωνεια ο καθενας κ να αυτοκαρφωνεται(και μαζι κ τους υπολοιπους) :lol:

παντα καποια δεματα τα σταματουν κ τα ανοιγουν. και θα συνεχισουν να το κανουν(και στην ουσια αυτο ειναι το σωστο). Το κρατος (οχι μονο η Ελλαδα, αλλά και ολη η Ε.Ε.) χανουν φορους. Δεν ειναι χαζοι.

Απο την μια παρακαλαμε να μην μας "πιασει" το τελωνειο και απο την αλλη λεμε ποσο... ανοργανωτο κρατος εχουμε και δε δεχομαστε το "Μαζι τα φαγαμε":rolleyes:

Και η πιτα ολοκληρη και ο σκυλος χορτατος για τον νεοελληνα..

........Να αγιασει το στομα σου φιλε καλα λες παιρνουν τηλ.. και αυτοκαρφωνονται και παιρνουν και αλλους μαζι τους.....στο τελος οπως παει η δουλεια και να ηταν προσωρινο το φαινομενο του τελωνειου ,,απο τα πολλα τηλεφωνα που παιρνουν στο τελος θα ειναι μονιμο το τελωνειο λογω ψψψψ και μπουρου μπουρου μιας και δεν θελουμε και πολυ να αυτοκαρφωθουμε και να μας παρουν χαμπαρι στο τελος......Σταματησετε να παιρνετε τηλεφωνα δεν οφελει πουθενα οποιος ειναι να πληρωσει θα πληρωσει και μπορει να ειμαι και εγω μεσα οπως ολοι μας,,,και οσοι τελεφωνουν για καθυστερησεις το ιδιο και το αυτο ειναι ο υπαλληλος δεν μπορει να σου πει κατι παραπανω λογω οτι υπαρχει μεγαλος ογκος δεματων,,,,,οταν ειναι να ερθει θα ερθει,,,,,νομιζετε οτι ειναι χαζοι και δεν ξερουν οτι στην ουσια παιρνετε για να μαθεται αν περασει τελωνειο και ας μην ρωτατε,,το καταλαβαινουν ομως και ψυθιριζεται παντου εκει....Σταματηστε να τηλεφωνατε,,,,,Μονοδρομος πλεον οι ευρωπαικες αποθηκες αν και δεν υπαρχουν ολα τα προιοντα εκει αλλα δεν γινεται αλλιως.
Link to comment
Share on other sites

........Να αγιασει το στομα σου φιλε καλα λες παιρνουν τηλ.. και αυτοκαρφωνονται και παιρνουν και αλλους μαζι τους.....στο τελος οπως παει η δουλεια και να ηταν προσωρινο το φαινομενο του τελωνειου ,,απο τα πολλα τηλεφωνα που παιρνουν στο τελος θα ειναι μονιμο το τελωνειο λογω ψψψψ και μπουρου μπουρου μιας και δεν θελουμε και πολυ να αυτοκαρφωθουμε και να μας παρουν χαμπαρι στο τελος......Σταματησετε να παιρνετε τηλεφωνα δεν οφελει πουθενα οποιος ειναι να πληρωσει θα πληρωσει και μπορει να ειμαι και εγω μεσα οπως ολοι μας,,,και οσοι τελεφωνουν για καθυστερησεις το ιδιο και το αυτο ειναι ο υπαλληλος δεν μπορει να σου πει κατι παραπανω λογω οτι υπαρχει μεγαλος ογκος δεματων,,,,,οταν ειναι να ερθει θα ερθει,,,,,νομιζετε οτι ειναι χαζοι και δεν ξερουν οτι στην ουσια παιρνετε για να μαθεται αν περασει τελωνειο και ας μην ρωτατε,,το καταλαβαινουν ομως και ψυθιριζεται παντου εκει....Σταματηστε να τηλεφωνατε,,,,,Μονοδρομος πλεον οι ευρωπαικες αποθηκες αν και δεν υπαρχουν ολα τα προιοντα εκει αλλα δεν γινεται αλλιως.

Βρε! Γιατί μονόδρομος οι ευρωπαϊκές αποθήκες!; Έχει πραγματικά πάρει μεγαλη έκταση το θέμα και πιστεύω ότι δεν πρέπει όπως και όλοι οι άλλοι εδώ μεσα! Το κακό πέρασε απο τι φένεται!

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα τι πιστεύω αλλά τι προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις. Δεν σχολίασα τις χρεώσεις που έγιναν στα δέματα που σταμάτησαν αλλά έγραψα αυτά που ισχύουν. Άλλωστε, στο κεφάλαιο 8 του οδηγού της υπογραφής μου υπάρχουν όλες οι διατάξεις της τελωνειακής νομοθεσίας.

 

Επαναλαμβάνω ότι τα 3€ που χρεώνουν τα ΕΛΤΑ είναι το τέλος παρουσίασης και όχι φόρος ή δασμός.

Το τέλος αυτό όπως και τα υπόλοιπα των ΕΛΤΑ (4€, 8€, 10€) αναφέρονται στην από 21/7/2011 εγκύκλιο της ΕΕΤΤ και δεν έχουν καταργηθεί. Στην ίδια εγκύκλιο γίνεται αναφορά στο τέλος παρουσίασης των 3€ και στις ενέργειες της ΕΕΤΤ, για το θέμα αυτό, αλλά δεν φαίνεται να έχει εκδοθεί καμία απόφαση σχετική.

 

Άλλωστε, και το link του ISisnet που παραπέμπεις δεν αναφέρει τίποτε για τα τέλη των ΕΛΤΑ.

 

Οποτε τα 3€ σε ποια περιπτωση χρεώνονται; Όταν ανοίγεται το δέμα στο τελωνείο; Η εγκύκλιος ανέφερε οτι δεν είναι ξεκάθαρη η χρέωση χωρίς να την κρίνει παράνομη;

Σε δεμα γνωστού μου αξιας 1$, το οποίο μου λέει δεν ανοίχτηκε, έγινε η παραπάνω χρέωση.

Το δέμα πάνω έχει σφραγίδα "απλουστευμένη διαδικασία ταχυδρομικών δεμάτων" και έχουν γράψει πανω να εισπραχθούν τέλη εκτελωνισμού 3€ όπως φαίνεται στην εικόνα.

βάζω και την εικόνα με την δήλωση της αξίας του.

 

http://i.imgur.com/qJh1mpA.jpg

http://i.imgur.com/m97w0v4.jpg

 

ps. το τρακινγκ δεν έλεγε τιποτα για τελωνείο.

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-11-2016 12:42 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-11-2016 15:15 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-11-2016 08:55 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 11-11-2016 12:20 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 12-11-2016 07:45 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 14-11-2016 07:17 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Edited by sofos_k
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...