Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παρήγγειλα και άλλο κινητό εχθές.Από vickmall που είχε stock στην Ευρώπη και σήμερα ήρθε ήδη..

 

 

Στο άλλο ακόμα : RF372076280SG

Έχω τον γολγοθά.

Έχει αναλάβει στο 17track από ότι γράφει η RoyalMail, τους στέλνω μήνυμα με το track και λένε ότι δεν το έχουν και ότι δεν είναι εκεί.

Η Singpost λέει ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι ,γιατί δεν έχουν περάσει η ημέρες, εντομεταξύ έχουν περάσει με το παραπάνω.

Μέχρι τέλος του μήνα τους αφήνω μετά dispute και άντε γειά με όλα τα transaction , e-mail που έχω πάρε δώσε με τις εταιρίες και όλα τα chat log, δεν θα με τρελάνουν αυτοί.

 

Επειδή η singpost ¨εκανε το λάθος και το έστειλε Αγγλία ενώ είχε κωδικό GR.

 

Από 21/1/2016 λέει ότι είναι arrived in Heathrow UK .

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

μια direct από κίνα έχει μέρες που παρέλαβα το πρώτο package , καμία εβδομάδα τουλάχιστον

και το δεύτερο εχθές παραγγελία σήμερα παρέλαβα (ευρώπη stock).

το τρίτο πακέτο που έγινε παραγγελία και post μαζί με το πρώτο το έστειλαν ενώ έγραφε GR στην GB (UK) και ακόμα δεν έχει φανεί ΚΑΝ στο σύστημα.

 

εγώ ακόμα στην Αγγλία είμαι ...

 

Και μου έστειλαν σήμερα από royalmail.

"Dear Mr XXXXXXXXX

Thank you for your further email.

I can confirm that this item was received in the UK as a transit point on 21st August, but would have been forwarded on to Greece when we realised that the item was mis-sorted.

As the item was sent to us in error, it is the sending postal authority, in this case Sing Post that is responsible in accordance with Universal Postal Union regulations. Therefore if you do not receive the item in due course, you would need to contact the sender to advise them of this so they can submit a claim with Sing Post.

 

Please accept my apologies for any inconvenience caused.

Regards

Oliver Mintz Lowe"

 

Track number : RF372076280SG

 

Ετσι ειναι.

Απλα περιμενεις.Εχει αποδειχθει πολλες φορες οτι ανοιγουν σακους τυχαια.

 

και συνεχίζουμε παιδιά...

 

30-Ιανουαρίου και ακόμα λέει Heathrow DC UK.

Ούτε η ίδια η royalmail δεν έχει επίσημη απάντηση γιατί τα λάθος απεσταλμένα τα κοιτάνε αλλά δεν κάνουν update τον κωδικό, στο 17track+singpost + aftership + 4px + elta κτλ. δεν υπάρχει ενημέρωση ΚΑΝ.

Μιλάμε στο τέλος θα φύγω στα αλήθεια εξωτερικό και τα κινητά δεν θα έχουν έρθει ακόμα...

 

Αυτό ότι και η singpost δεν ξέρει τίποτα για το πακέτο μου αλλά και η royal mail δεν μπορεί να κοιτάξει μέσα στο τελωνέιο για ένα ΛΑΘΟΣ item με τρελαίνει!

 

Σήμερα μίλησα και με vickmall θα ζητήσω αύριο τα λεφτά μου πίσω. Από paypal έχω και όλα τα proof ...

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και συνεχίζουμε παιδιά...

 

30-Ιανουαρίου και ακόμα λέει Heathrow DC UK.

Ούτε η ίδια η royalmail δεν έχει επίσημη απάντηση γιατί τα λάθος απεσταλμένα τα κοιτάνε αλλά δεν κάνουν update τον κωδικό, στο 17track+singpost + aftership + 4px + elta κτλ. δεν υπάρχει ενημέρωση ΚΑΝ.

Μιλάμε στο τέλος θα φύγω στα αλήθεια εξωτερικό και τα κινητά δεν θα έχουν έρθει ακόμα...

 

Αυτό ότι και η singpost δεν ξέρει τίποτα για το πακέτο μου αλλά και η royal mail δεν μπορεί να κοιτάξει μέσα στο τελωνέιο για ένα ΛΑΘΟΣ item με τρελαίνει!

 

Σήμερα μίλησα και με vickmall θα ζητήσω αύριο τα λεφτά μου πίσω. Από paypal έχω και όλα τα proof ...

 

Δυστυχώς πρέπει να κάνεις υπομονή. Νομίζω πως το λάθος αυτό είναι της singapore post και το vickmall δεν ευθύνεται για αυτό. Την είχα πάθει και εγώ μια φορά δέμα από nl post πήγε αγγλία κάθισε εκεί καμιά 1μισι εβδομάδα και μετά ξεκίνησε από εκεί και ήρθε στην Ελλάδα με acs courier.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποτε ειναι η πρωτοχρονια στην Κινα? Μεχρι ποτε πρεπει να κανω την παραγγελια ωστε να μην μπλεξω με καθυστερησεις?
Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπα και πριν ,εμενα ελεγε οτι ηταν αγγλια και ηρθε κανονικα.

ακομα και τωρα αν βαλω το τρακινγκ,ακομα αγγλια το δειχνει.

το vickmall δε φταιει φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Untracked παραγγελία μια καρτουλα samsung 64gb Evo από gearbest στις 30 Δεκεμβρίου σε τιμή χώμα την παρελαβα σήμερα.

 

Επειδή έχω διαβάσει πολλά στο myphone για το gearbest να πω ότι έχοντας κάνει 4 παραγγελίες τους τελευταίους 2 μήνες όλες έχουν έρθει σε κάτω από 30 μέρες σε πολύ καλή κατάσταση τα πακέτα και σε εξαιρετικές τιμές.

 

Το κατατασσω στην ίδια αξιοπιστία με το banggood. Το μόνο κακό ότι δεν περνάει αμέσως χρεωστικη και θέλει paypal οπότε προμήθεια. Ευκαιρία θα μου πείτε να βγάλω μια revolut να κάνω τις αγορές μου χωρίς τις προμηθειες του paypal.

1) Παραγγελια 29/11 gearbest untracked ακομη περιμενω κι σε επικοινωνια μαζι τους μου παν να περιμενω μεχρι ....5/3 !!!!!και μετα βλεπουμε, ενω το banggood μετα τις 45 μερες στελνει ξανα το δεμα registered η επιστροφη χρηματων .

2) επιστροφη 5 ευρω σε ποντους απο 5 /12 ειπαν θα τα βαλουν

α)μεχρι 10/1 τιποτα ξανα επικοινωνια

β)μετα ειπαν μεχρι 18/1 Τιποτα ξανα επικοινωνια

γ) μετα μεχρι 27/2 ........ΤΙΠΟΤΑ , μου εκλεισαν και το ticket για να μην τους ξαναενοχλησω .

Τα συμπερασματα δικα σας για το δευτερο πιο α(να)ξιοπιστο καταστημα σε αγορες στη κινα .:rocket:

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

RF374880322SG από τις 23-1 το status παραμένει στο information received...το 4px μου δείχνει πως από τις 23-1 βρίσκεται στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης αλλά μέχρι και τώρα που γράφω, η Singpost δεν παρέλαβε. Μου κάνει πραγματικά εντύπωση γιατί χρειάζονται τόσες μέρες.
Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

RF374880322SG από τις 23-1 το status παραμένει στο information received...το 4px μου δείχνει πως από τις 23-1 βρίσκεται στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης αλλά μέχρι και τώρα που γράφω, η Singpost δεν παρέλαβε. Μου κάνει πραγματικά εντύπωση γιατί χρειάζονται τόσες μέρες.

 

Ασε φιλε και εγω περιμενω.. απο 22/01 "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ-ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ" κολλημενο στον ΕΛΤΑ και στο 17track και στο επισημο tracking του SingPost λεει "Arrived at Destination Post-Greece 25/01".

Πηρα και τηλεφωνο στα ΕΛΤΑ και μονο που δεν με εβρισαν... Δεν ξερω τι θα γινει, αλλοι εχουν παραλαβει πακετα που τα παρηγγειλαν πολυ πιο μετα απο μενα. (08/01 έκανα την παραγγελια).

Link to comment
Share on other sites

Ασε φιλε και εγω περιμενω.. απο 22/01 "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ-ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ" κολλημενο στον ΕΛΤΑ και στο 17track και στο επισημο tracking του SingPost λεει "Arrived at Destination Post-Greece 25/01".

Πηρα και τηλεφωνο στα ΕΛΤΑ και μονο που δεν με εβρισαν... Δεν ξερω τι θα γινει, αλλοι εχουν παραλαβει πακετα που τα παρηγγειλαν πολυ πιο μετα απο μενα. (08/01 έκανα την παραγγελια).

 

Το status και εγώ το βλέπω για την ώρα στο 17track. Ή singpost μου απαντάει πως δεν παρέλαβε τίποτα. 8 μέρες;; τι να πω;; Βέβαια με τόσα που διάβασα εδώ μέσα, είναι πιθανό απλά να μην έχει κάνει ακόμα status update. Και αυτό ελπίζω βέβαια.

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Ασε φιλε και εγω περιμενω.. απο 22/01 "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ-ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ" κολλημενο στον ΕΛΤΑ και στο 17track και στο επισημο tracking του SingPost λεει "Arrived at Destination Post-Greece 25/01".

Πηρα και τηλεφωνο στα ΕΛΤΑ και μονο που δεν με εβρισαν... Δεν ξερω τι θα γινει, αλλοι εχουν παραλαβει πακετα που τα παρηγγειλαν πολυ πιο μετα απο μενα. (08/01 έκανα την παραγγελια).

Αυτό στο βγάζει γιατί έχει φτάσει στο αεροδρόμιο αλλά δεν έχει καταγραφεί η άφιξη.Μέχρι να γίνει αυτό θα σου λεέι αντικείμενα σε συσκευασία.Μην αγχώνεσαι και γω στην ίδια φάση είμαι,λογικά μέχρι την παρασκευή θα έχουν καταγραφεί.
Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπα και πριν ,εμενα ελεγε οτι ηταν αγγλια και ηρθε κανονικα.

ακομα και τωρα αν βαλω το τρακινγκ,ακομα αγγλια το δειχνει.

το vickmall δε φταιει φυσικα.

 

Ναι,κατάλαβα ότι δεν φταίει το vickmall το καταλαβαίνω αυτό.

Απλά το άλλο είναι ακόμα εκεί από της 21 και δεν έχω καμία ενημέρωση,ούτε καν τα ΕΛΤΑ δεν μπορούν να βρούν τι και πως.

Άνοιξα ήδη dispute.

 

Δυστυχώς πρέπει να κάνεις υπομονή. Νομίζω πως το λάθος αυτό είναι της singapore post και το vickmall δεν ευθύνεται για αυτό. Την είχα πάθει και εγώ μια φορά δέμα από nl post πήγε αγγλία κάθισε εκεί καμιά 1μισι εβδομάδα και μετά ξεκίνησε από εκεί και ήρθε στην Ελλάδα με acs courier.

 

Ναι,το λάθος είναι καθαρά της SG Post,που δεν το είδαν ή δεν πρόσεξαν και το έβαλαν όπου να'ναι.

Απλά δεν μπορώ να κάνω υπομονή ,γιατί σε λίγες μέρες φεύγω για σχεδόν ημι-μόνιμα εξωτερικό.Δεν υπάρχει κάποιος να το παραλάβει για εμένα.

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

RF374880322SG από τις 23-1 το status παραμένει στο information received...το 4px μου δείχνει πως από τις 23-1 βρίσκεται στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης αλλά μέχρι και τώρα που γράφω, η Singpost δεν παρέλαβε. Μου κάνει πραγματικά εντύπωση γιατί χρειάζονται τόσες μέρες.

Είμαι στήνω ίδια κατάσταση απο 24-1 την παρασκευή μίλησα με την Vivian απο vickmall και μού είπε ότι το έψαξε και να περιμένω 2-3 μέρες για να φανεί

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Έχω ένα tracking από singapore post.

Είναι κολλημένο εδώ και 6 ημέρες στο information recieved. Βέβαια ή εργάσιμες είναι 4. Το ερώτημα μου είναι αν υπάρχει περίπτωση να μην φύγει λόγο τον εορτών τους. Έχετε άποψη;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Έχω ένα tracking από singapore post.

Είναι κολλημένο εδώ και 6 ημέρες στο information recieved. Βέβαια ή εργάσιμες είναι 4. Το ερώτημα μου είναι αν υπάρχει περίπτωση να μην φύγει λόγο τον εορτών τους. Έχετε άποψη;

 

aν προλαβεi να βγει εκτος κινας ΠΡΙΝ τις αργιες τους θα ερθει κανονικα....

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Έχω ένα tracking από singapore post.

Είναι κολλημένο εδώ και 6 ημέρες στο information recieved. Βέβαια ή εργάσιμες είναι 4. Το ερώτημα μου είναι αν υπάρχει περίπτωση να μην φύγει λόγο τον εορτών τους. Έχετε άποψη;

Κοίτα..δεν υπάρχει σίγουρη άποψη.Μπορεί να τα σπρώξουν όλα για να τελειώνουν πριν τις γιορτές μπορεί και όχι.Δεν ξέρουμε τι σκεπτικό έχουν.Εγω προσωπικά αυτό πιστεύω,έχουμε μιά βδομάδα μέχρι το κλείσιμο οπότε η λογική λέει ότι θα σταλθεί μέχρι τότε..αφού βέβαια λειτουργεί κανονικά πλέον η sgpost.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ελπίζω να το προχωρήσουν

Φίλε μου, τσέκαρε το πάλι μέσα στη μέρα. Από 23-1 information received, πριν λίγη ώρα άλλαξε το status σε dispatched to overseas.

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, τσέκαρε το πάλι μέσα στη μέρα. Από 23-1 information received, πριν λίγη ώρα άλλαξε το status σε dispatched to overseas.

Κοιτα ειμαι λιγο γκαντεμης χαχααχ μπορει και να μην φυγει.Στη σελιδα τους λενε αυτο παντως

 

Delivery of your parcels & packages may be delayed due to the high volume during this festive peak period. We apologise for the inconvenience caused and thank you for your understanding.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειμαι λιγο γκαντεμης χαχααχ μπορει και να μην φυγει.Στη σελιδα τους λενε αυτο παντως

 

Delivery of your parcels & packages may be delayed due to the high volume during this festive peak period. We apologise for the inconvenience caused and thank you for your understanding.

 

Τι να πω; Ελπίζω να είσαι τυχερός και να πάνε όλα καλά.

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Το gearbest είναι το πιο αναξιόπιστο από τα οκ μαγαζιά της Κινας... Προσωπικά μετά από κινητό που χάλασε το digitizer και ενώ ή μαμά εταιρεία μου είπε να αλλάξω την οθόνη στην εγγυηση, το gearbest αρνήθηκε έστω και την επιδιόρθωση και προσέφερε 22$ partial refund στο τέλος έκανα dispute +claim στην pp και πήρα ολικο refund...

 

 

Το θέμα είναι ότι έκαναν ολόκληρη ιστορία ότι δεν παρέλαβαν ποτέ το δεμα, ενώ το είχα στείλει συστημένος και ασφαλισμένο... Απατεώνες.

 

 

Τελικά πάντως τα χρήματα από την pp τα πήρα...

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 22-01-2016 14:26 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-01-2016 19:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 31-01-2016 22:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 01-02-2016 16: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Hμουν σε αυτη την κατασταση 2016-01-26 12:25 Arrival at Destination Post (Country: GR).

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα "22-01-2016 ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ".... Τι να πω, παιζει απλα να το εχουν πεταμενο καπου ή να το εχασαν στα ΕΛΤΑ. Δεν ξερω.
Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 23-01-2016 16:43 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-01-2016 19:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 31-01-2016 22:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 01-02-2016 02:11 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

27-01-2016 Arrival at Destination Post (Country: GR)

Edited by LionKing
Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα "22-01-2016 ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ".... Τι να πω, παιζει απλα να το εχουν πεταμενο καπου ή να το εχασαν στα ΕΛΤΑ. Δεν ξερω.

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 11-01-2016 23:32 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

Σε νικάω άσε :lol: :D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα ξεκόλλησαν δύο δέματα από NL τα οποία είχαν φτάσει Ελλάδα 25/1 και 28/1 αντίστοιχα και είναι ήδη προς παράδοση!!
Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 22-01-2016 18:43 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-02-2016 03:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 01-02-2016 06:35 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 01-02-2016 08:35 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

 

Επιτέλους ξεκόλλησε και το δικό μου :lol::lol:

Huawei Honor 6 (H60-L04) - Samsung_Galaxy_Nexus (I9250) - Samsung_Galaxy_S - Lg_GT540_Optimus - LG Cookie KP500 - ETEN_X800_glofiish - Nokia_6310 - Nokia_3210
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...