Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε όσες παραγγελίες έχω κάνει το εμφανίζει στα ΕΛΤΑ την ίδια μέρα,στη χειρότερη την επόμενη φίλε μου.Γι αυτό μου κάνει εντύπωση τώρα.Εσένα πάντα έτσι γίνεται δηλαδή;

 

στο 17track γράφει dispatched to overseas?τοτε θα εμφανιστεί στα Ελτα το αντικείμενα σε συσκευασία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα στα ΕΛΤΑ μου βγάζει ότι δεν υπάρχει καταχώρηση!Αγορά 7/1 και στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης από 12/1 με βάση το 4px.Στο 17track λέει 2016-01-12 05:23 Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

 

Εμένα πάντως 17track και sing post έλεγε information received.

Στο 17track μου έβγαλε despatched to overseas και απο τότε το εμφάνισε και στα ελτα. Πριν και εμένα καμία καταχώριση έλεγε!

Όταν δηλωθεί προς πτήση θα φανεί.

Είναι αρκετοί και εδώ που περιμένουν δέματα πριν απ'το δικό σου. Απλά υπομονή. :)

Link to comment
Share on other sites

στο 17track γράφει dispatched to overseas?τοτε θα εμφανιστεί στα Ελτα το αντικείμενα σε συσκευασία

στο 17track γράφει information received.Αλλά σε όλες τις προηγούμενες παραγγελίες παράλληλα με το information received του 17track έβγαζε αντικείμενα σε συσκευασία στα ΕΛΤΑ...Τέλος πάντων από τη στιγμή που δεν φαίνεται να είναι πρόβλημα μιας και δεν είμαι ο πρώτος που συμβαίνει υπομονή μέχρι το επόμενο στάδιο για να βγει μια άκρη. :)

Link to comment
Share on other sites

Σκετη απογοητευση το sing post.το μονο που ηταν γρηγορο.τωρα ξανα στις 25 + μερες αναμονη.

Γιατι 25+ μερες αναμονη;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι 25+ μερες αναμονη;

 

Ε οταν θελουν 10 μερες μονο και μονο για να φυγει απο εκει.

Και καμια βδομαδα μεχρι να ερθει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας.ήθελα να με πει κάποιος αν μπορώ να ζητήσω τα λεφτά μου από την paypall για κινητό που είναι στο τελωνείο .ο κινέζος το έστειλε με δηλ και το σταμάτησαν στο τελωνείο και με ζητάνε πολλά λεφτά?υπάρχει κάποιος τρόπος να ζητήσω τα λεφτά μου?η να στείλουν πίσω το δέμα με το κινητό στους κινέζους?και να με το στείλουν αυτοί ξανά με κανονικό ταχυδρομείο?
Link to comment
Share on other sites

Εάν ζήτησες εσύ να το στείλει με courier, τότε δεν έχει ευθύνη για τα έξοδα εκτελωνισμού.

Εάν δεν το ζήτησες, μπορείς να συνεννοηθείς μαζί του, προτείνοντας να μην το παραλάβεις, να επιστραφεί και να σου στείλει άλλο με απλό ταχυδρομείο, εάν φυσικά δεχτεί.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως τα βλεπετε τα πραματα?

 

EA228294384HK

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως τα βλεπετε τα πραματα?

 

EA228294384HK

στην πρωτη σελιδα του θεματος γραφει ! 17track κλπ

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω. για το τελωνειο λεω. αμα μπει τελος? υπαρχει περιπτωση να την γλιτωσουμε?
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Οταν μπαινει ενα δεμα τελωνειο, και σταματησει προκειμενου να εκτελωνιστει αλλαζει η κατασταση του στο 17track? Πως θα μαθω αν πρεπει να να γινει εκτελωνισμος? Μπηκε χτες το μεσημερι και απο τοτε σιγη ασυρματου.

Μου χει τυχει να ξαναμπει δεμα τελωνειο αλλα σε 1 ωρα ειχε βγει. Παιζει ρολο ο χρονος παραμονης του στο τελωνειο?

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεις ότι το δέμα μπήκε αλλά σε λίγη ώρα βγήκε (ΚΛΕΙΣΙΜΟ), το πιθανότερο είναι ότι δεν θα σου ζητήσουν άλλα έξοδα.

Μπορείς, πάντως, να το παρακολουθείς και στα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μωρε μπηκε χτες μεσημερι αλλα μεχρι τωρα δε εχει αλλαξει τιποτα. Μαλλον την κατσαμε τη βαρκα ετσι???
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Χθες ήταν ΚΥ. Θα περιμένεις μερικές ώρες και αν δεν βλέπεις να αλλάζει κάτι (ΚΛΕΙΣΙΜΟ κλπ) ετοιμάζεσαι για τα έξοδα.

Δεν έγραψες με ποια μεταφορική ταξίδεψε.

Link to comment
Share on other sites

EMS. Και με αυτη λογω μεγεθους δε το στελνε ο κινεζος registered μονο.

ΚΥ τι ειναι?

Εκτελωνισμο κανουν τα ελτα στο τελωνειο ή πρπει να παω ο ιδιος οπωσδηποτε?

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

ΚΥ=Κυριακή

Η EMS εξυπηρετείται από τα ΕΛΤΑ στα οποία υπηρετεί τελωνειακός.

Η διαδικασία είναι διαφορετική. Ο τελωνειακός υπολογίζει τα έξοδα και προωθεί το δέμα στο αρμόδιο γραφείο από όπου θα το παραλάβεις πληρώνοντας τα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε φανταζομαι παιρνω τηλ αν δεν αλλαξει κατι και μαθαινω κατευθειαν και τα εξοδα. Παιζει το σεναριο να μην το παραλαβω? Τι γινεται τοτε? Επιστρεφει στον αποστολεα?
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Οποτε φανταζομαι παιρνω τηλ αν δεν αλλαξει κατι και μαθαινω κατευθειαν και τα εξοδα. Παιζει το σεναριο να μην το παραλαβω? Τι γινεται τοτε? Επιστρεφει στον αποστολεα?

 

Θα το παραλάβεις αλλά θα έλεγα καλύτερα να μην πάρεις τηλέφωνο για ευνόητους λόγους ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω και εγώ ότι το δέμα μου έμεινε 8 μέρες κολλημένο στη Σιγκαπούρη και επιτέλους ξεκόλλησε την Παρασκευή.

 

Από Vick μου είπαν ότι από το νέο έτος τα δέματα "πρέπει" να μείνουν 3-7 μέρες στη Σιγκαπούρη.

 

Αυτό... ή απλά κακό Google Translate... Δε ξέρω... Σας κάνω copy-paste

 

"from beginning of this month,all parcels need stay at Singapore airport for 3-7 days can cant be updated"

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Θα το παραλάβεις αλλά θα έλεγα καλύτερα να μην πάρεις τηλέφωνο για ευνόητους λόγους ;)

 

εννοειται, αλλα ποσο να περιμενω καμμια βδομαδα? Αν παλι ειναι πολλα τα εκτελωνιστικα αξιζει το κοπο να μη το παραλαβω? Υπαρχει περιπτωση να μου κανει refund ο πωλητης?

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Εαν περασει τελωνειο,τα εξοδα θα ειναι πολλα.

Γυρω στα 100Ε.

Τωρα ,εαν δε το δεχθεις,ναι παει πισω.

Για refund μονο εαν συμφωνησει ο πωλητης.

Προσωπικα εαν ημουν ο πωλητης δε θα δεχομουν,γιατι βαζεις τον αλλον να χαλασει χρονο και χρημα επειδη δεν ειχες ενημερωθει εσυ σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Του ζητησα μα δε το στελνε με απλο registered. Οποτε επελεξα το αμεσως πιο ανωδυνο EMS αλλα απο οτι φαινεται μας ηρθε λαχειο.
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Του ζητησα μα δε το στελνε με απλο registered. Οποτε επελεξα το αμεσως πιο ανωδυνο EMS αλλα απο οτι φαινεται μας ηρθε λαχειο.

 

έπαιξες και έχασες δυστυχώς.......εφόσον ήταν δική σου επιλογή δεν μπορείς να αποφύγεις την πληρωμή

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...