Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ γράφω για παραγγελία που έφυγε 30 Οκτωβρίου από Κίνα. Εσύ ασχολείσαι αποκλειστικά με το πόσο καιρό βρίσκονται τα πακέτα στην Ελλάδα; Τι νόημα έχει αν έφυγε στις 15 Νοεμβρίου από Σαγκάη; Πριν φτάσει στη Σαγκάη ήταν κάπου αλλού.

Η παραγγελία αυτή, αλλά και του φίλου jonkou, ίσως και πολλές άλλες, βρίσκονται στο δρόμο 39-40 μέρες.

Τον λόγο που εσύ προσπαθείς να μας πείσεις ότι όλα είναι φυσιολογικά μετατρέποντας τις 40 μέρες σε 23 !...προφανώς μόνον εσύ τον γνωρίζεις !

23 ημερες βρίσκεται στο δρόμο. Και οχι απο 30 Οκτωβρίου. Απο 30 Οκτωβρίου μεχρι 15 Νοεμβρίου, ειναι υπεύθυνο το μαγαζί που το αγόρασες και γιατι εκανε τόσες πολλες ημερες να το στειλει στο ταχυδρομείο και απο εκει στο αεροδρόμιο. Εαν αγόραζες απο κάπου άλλου, πιθανότατα, το δέμα σου να ειχε φύγει απο 05/11/15 και οχι με τόση μεγαλη καθυστέρηση. Δεν ευθύνονται για ολα τα ΕΛΤΑ αλλα και απο εκει που αγοράζει ο καθενας. Αρα , σωστα , το δέμα σου βρίσκεται 23 ημερες in transit, κατι απόλυτα φυσιολογικό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το αντικείμενο στάλθηκε στις 30/10 και πήρε ηλεκτρονικές πληροφορίες στις 30/10.

 

 

2015-10-30 20:21 Electronic information has been received

 

Στις 30 ο πωλητής ενημέρωσε ότι θα το παραδώσει μη τα μπερδεύεις, δεν στάλθηκε στις 30.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω για παραγγελία που έφυγε 30 Οκτωβρίου από Κίνα. Εσύ ασχολείσαι αποκλειστικά με το πόσο καιρό βρίσκονται τα πακέτα στην Ελλάδα; Τι νόημα έχει αν έφυγε στις 15 Νοεμβρίου από Σαγκάη; Πριν φτάσει στη Σαγκάη ήταν κάπου αλλού.

Η παραγγελία αυτή, αλλά και του φίλου jonkou, ίσως και πολλές άλλες, βρίσκονται στο δρόμο 39-40 μέρες.

Τον λόγο που εσύ προσπαθείς να μας πείσεις ότι όλα είναι φυσιολογικά μετατρέποντας τις 40 μέρες σε 23 !...προφανώς μόνον εσύ τον γνωρίζεις !

Μάλλον δεν κατάλαβες τι γράφω, ή δεν θέλεις να καταλάβεις. Και εσύ και πολλοί άλλοι έχετε την εντύπωση ότι από την ημέρα που παραγγείλατε πρέπει να έλθει σε δύο εΒδομάδες, άρα είναι εδώ και φταίνε τα κακά ΕΛΤΑ. Το ότι το κατάστημα το άργησε να το στείλει περνάει σε δεύτερη μοίρα... Το συγκεκριμένο δέμα έφυγε 15 ΝΟΕ από την ΚΙΝΑ (Σανγκάη) και όχι στις 30 ΟΚΤ άρα οι ημέρες που το δέμα είναι "στον δρόμο" είναι 23 όσο και εάν θέλεις να τις κάνεις 40 (Απλά μαθηματικά !!!!)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση:

 

Eιχα κάνει 1 παραγγελία την ίδια μέρα 2 κινητά. ζήτησα να σπάσουν σε 2 δέματα. Το ένα εμφανίστηκε χθες ελλάδα και σημερα παραλαμβάνω. Το άλλο αν και ήταν στον ίδιο σάκο και σταλθηκαν μαζί ελλάδα και έφτασαν μαζί, δεν το έχει εμφανίσει το συστημα των ελτα ακόμα. λέει οτι ειναι σιγκαπουρη.. λολ! Οπότε παιδιά δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε..

 

Το προφανές είναι ότι το όλο κόλλημα γίνεται στο άνοιγμα των σακων στο αεροδρόμιο. 8/12 σκαναρίστηκε το αντικείμενο μου, 9/12, σημερα δλδ, παραλαμβάνω (περιοχη Πειραιάς).

 

Για το άλλο δέμα, ευελπιστώ ο υπάλληλος να πιάσει τον ίδιο σάκο, αμεσα! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες τι γράφω, ή δεν θέλεις να καταλάβεις. Και εσύ και πολλοί άλλοι έχετε την εντύπωση ότι από την ημέρα που παραγγείλατε πρέπει να έλθει σε δύο εΒδομάδες, άρα είναι εδώ και φταίνε τα κακά ΕΛΤΑ. Το ότι το κατάστημα το άργησε να το στείλει περνάει σε δεύτερη μοίρα... Το συγκεκριμένο δέμα έφυγε 15 ΝΟΕ από την ΚΙΝΑ (Σανγκάη) και όχι στις 30 ΟΚΤ άρα οι ημέρες που το δέμα είναι "στον δρόμο" είναι 23 όσο και εάν θέλεις να τις κάνεις 40 (Απλά μαθηματικά !!!!)

 

Όταν λες "είναι στο δρόμο" εννοείς ΜΟΝΟ την διαδρομή που θα κάνει από το τελευταίο αεροδρόμιο (Σανγκάη) που θα αναχωρήσει από τη Κίνα μέχρι να φτάσει Ελλάδα;

Από το Hangzhou που έφυγε η παραγγελία μέχρι και το αεροδρόμιο της Σανγκάη αυτή δεν είναι μια διαδρομή; Αυτό δεν είναι "δρόμος";

Εγώ ανέφερα την συνολική διαδρομή που έχει κάνει ως τώρα αυτό το δέμα, δεν ξεχωρίζω πόσες μέρες έμεινε στη Κίνα και πόσες παραμένει στην Ελλάδα. Δεν με απασχολεί αν η καθυστέρηση οφείλεται στη CHINA POST ή αν οφείλεται στα ΕΛΤΑ.

Επιμένεις ότι με τα απλά μαθηματικά...ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΕΜΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΓΙΑ 23 ΜΕΡΕΣ;

Να σημειώσω ότι έχω παραλάβει δέμα από Κίνα σε 7 μέρες ! Πάλι με αρχική αναχώρηση από το Hangzhou, εκείνο δεν έκανε τη διαδρομή μέχρι τη Σανγκάη...τι πιστεύεις; Μία αποστολή: Ρόδο - Θεσσαλονίκη κάνει τον ίδιο χρόνο με την αποστολή: Λάρισα - Θεσσαλονίκη;

 

 

Origin Country - Cache Time: 2015-12-09 08:04

2015-11-15 10:04 Shanghai Qi Yun

2015-11-12 23:54 Shanghai Pudong, left hand navigation

2015-11-12 23:54 Shanghai Pudong, left hand navigation

2015-11-12 23:41 Shanghai Pudong, reach

2015-11-12 23:41 Shanghai Pudong, reach

2015-11-12 14:03 Shanghai Exchange Bureau, have been exported directly

2015-11-11 18:50 Shanghai Exchange Bureau, have been exported to open

2015-11-07 10:18 Exchange Bureau of Hangzhou, have been exported to each other (internal transit)

2015-11-07 08:13 Exchange Bureau in Hangzhou, has been exported to open

2015-11-06 14:13 Exchange Bureau of Hangzhou, have been exported to each other (internal transit)

2015-11-06 10:10 Exchange Bureau in Hangzhou, has been exported to open

2015-11-05 21:55 Hangzhou international business administration, leave, next stop "Center of Hangzhou"

2015-11-05 15:50 Hangzhou International Business Council

2015-11-05 15:50 Hangzhou international business administration, receiving and sending

2015-10-30 20:21 Electronic information has been received

Edited by Theo1410
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω παραγγείλει το Lenovo k3 από vickmall μέσω Singapore post.. Εδώ και 4-5 μέρες μου λέει πως έφτασε στην Ελλάδα, αλλά τα ΕΛΤΑ ακόμα δε μου δείχνουν που βρίσκεται. Είναι λογική τόση καθυστέρηση ενώ το δέμα είναι στην Ελλάδα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω παραγγείλει το Lenovo k3 από vickmall μέσω Singapore post.. Εδώ και 4-5 μέρες μου λέει πως έφτασε στην Ελλάδα, αλλά τα ΕΛΤΑ ακόμα δε μου δείχνουν που βρίσκεται. Είναι λογική τόση καθυστέρηση ενώ το δέμα είναι στην Ελλάδα;

Τίποτα δεν είναι 2-3 σελίδες πίσω και κάθε 2 ποστ ή απάντηση..

Υπάρχει γενική καθυστέρηση στα ελτα

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο google και κάτι θα βρείς, όσο γιά το υπόλοιπο σχόλιο δεν αφορούσε εσένα φίλε μου, γενική παρατήρηση είναι ...:)

 

Τελικα μαλλον αυτη η SF Express ειναι σαν διαμεσολαβητης. Το δεμα τελικα στελνεται με NL Post. Πλεον εμφανιζεται (και) εκει το track number.

 

Στην SF Express:

 

RS386601538NL

GW15120500292

GREECE item was picked up/posted 2015-12-09 02:52:00 The item is pre-advised

 

Location Local time Incident details

NETHERLANDS 2015-12-09 02:52:00 The item is pre-advised

HONGKONG 2015-12-09 00:15:53 The item has been departure the transport center of SF.

HONGKONG 2015-12-09 00:07:51 The item has been arrival the transport center of SF.

CHINA 2015-12-07 17:39:39 Electronic information has been received

 

Στην NL Post:

 

Number: RS386601538NL

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

Origin Country: Netherlands

2015-12-09 03:12 The Item is at the shippers warehouse

2015-12-09 02:52 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω παραγγείλει το Lenovo k3 από vickmall μέσω Singapore post.. Εδώ και 4-5 μέρες μου λέει πως έφτασε στην Ελλάδα, αλλά τα ΕΛΤΑ ακόμα δε μου δείχνουν που βρίσκεται. Είναι λογική τόση καθυστέρηση ενώ το δέμα είναι στην Ελλάδα;

 

Και εμένα απο vickmall έχει έρθει απο της 27 στην αθηνα με SP και ακομα δε το εχω παραλλάβει

Link to comment
Share on other sites

Number: RF362337958SG

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2015-12-09 14:29 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2015-12-09 12:29 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2015-12-09 09:29 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-11-21 11:14 SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

Origin Country: Singapore

2015-12-01 12:03 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2015-11-24 11:14 Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-11-21 11:14 Received from Customer

======================================

Number: RR283080870HU

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2015-12-09 14:29 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2015-12-09 12:29 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2015-12-09 09:29 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-11-26 10:47 HUNGARY, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

2015-11-26 10:25 HUNGARY, ITEMS IN PACKING

Origin Country: Hungary

2015-12-09 11:29 Célországba megérkezett / Arrived in the destination country

2015-11-26 10:47 Nemzetközi Posta Kicserélő Központ, Küldemény postai átvétele / Item accepted

2015-11-26 10:25 Célországba elküldve / Item sent abroad

2015-11-20 12:40 Küldemény előkészítése a feladó által / Item data received.

======================================

Για τα στατιστικά και τους "κοντινούς"...

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα απο 27 εχει ερθει απο vickmall. Τι ωρα εσενα??

 

Δε θυμαμαι αν και παιζει ρόλο εκλεισα ήδη 11 μέρες

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εμενα απο 27 εχει ερθει απο vickmall. Τι ωρα εσενα??

 

μόλις κοιτξα 10.56 λέει και ακομα ειναι σε μεταφορά απο συγκαπούρη

Link to comment
Share on other sites

Number: RF362337958SG

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2015-12-09 14:29 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2015-12-09 12:29 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2015-12-09 09:29 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-11-21 11:14 SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

Origin Country: Singapore

2015-12-01 12:03 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2015-11-24 11:14 Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-11-21 11:14 Received from Customer

======================================

Number: RR283080870HU

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2015-12-09 14:29 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2015-12-09 12:29 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2015-12-09 09:29 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-11-26 10:47 HUNGARY, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

2015-11-26 10:25 HUNGARY, ITEMS IN PACKING

Origin Country: Hungary

2015-12-09 11:29 Célországba megérkezett / Arrived in the destination country

2015-11-26 10:47 Nemzetközi Posta Kicserélő Központ, Küldemény postai átvétele / Item accepted

2015-11-26 10:25 Célországba elküldve / Item sent abroad

2015-11-20 12:40 Küldemény előkészítése a feladó által / Item data received.

======================================

Για τα στατιστικά και τους "κοντινούς"...

Οπότε όντως είχαν αποκλεισθεί στην Ειδομένη από τους μετανάστες που έκλεισαν τις γραμμές και ας λένε οι Ούγγροι ότι τα στέλνουν αεροπορικώς ...

Edited by impreza_sti
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Λίγο να προσέχουμε τη γλωσσα μας

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙναι να σπας το κεφαλι σου. Του αλλου ήρθε 1 Δεκεμβρη και 9 το πήρε αν ειναι δυνατον δηλαδη. Οτι νανε κανουν. Τωρα ποιος ξερει που ειναι ο σακος του σε ποια γωνια εχει μεινει και αντε να τον βαλουν και αυτον στη σειρά μετα.
Link to comment
Share on other sites

ΕΙναι να σπας το κεφαλι σου. Του αλλου ήρθε 1 Δεκεμβρη και 9 το πήρε αν ειναι δυνατον δηλαδη. Οτι νανε κανουν. Τωρα ποιος ξερει που ειναι ο σακος του σε ποια γωνια εχει μεινει και αντε να τον βαλουν και αυτον στη σειρά μετα.

 

Έχουν τον Ερμή για λογοτυπο κανονικα μια χελωνα τους ταιράζει, μαλλον αυριο θα πάρω κανα τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

ΕΙναι να σπας το κεφαλι σου. Του αλλου ήρθε 1 Δεκεμβρη και 9 το πήρε αν ειναι δυνατον δηλαδη. Οτι νανε κανουν. Τωρα ποιος ξερει που ειναι ο σακος του σε ποια γωνια εχει μεινει και αντε να τον βαλουν και αυτον στη σειρά μετα.

Εδω σου λέω έχω 2 δέματα που είναι σχεδον σιγουρο ότι ήταν στον ίδιο σάκο (έφυγαν απο σιγκαπουρη και μπηκαν ελλάδα την ίδια ώρα με διαφορά λεπτών. αγορασμένα από το ίδιο κατάστημα). το ένα το παρέλαβα σήμερα και το άλλο αγνοείται ακόμα η τύχη του. και τα 2 έφτασαν 1η του μηνος.. Απο κει και πέρα, τι πας και ψάχνεις για λογική με τον τρόπο που ανοιγουν τους σακους;

Link to comment
Share on other sites

Συνιστώ ψυχραιμία.Τι να πούμε κ εμείς με άφιξη Ελλάδα 17/11.Τίποτα ακόμα

Εσείς έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είσαστε μια συγκεκριμένη φουρνια..μιας και άλλοι νωρίτερα ή αργότερα έχουν παραλάβει.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Εσείς έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είσαστε μια συγκεκριμένη φουρνια..μιας και άλλοι νωρίτερα ή αργότερα έχουν παραλάβει.

 

Ναι ισχύει.Είμαστε ένα κομμάτι μόνοι μας.χαχα.Πιστεύω οτι θα ξεκολλήσουν μαζεμένα αυτά

Link to comment
Share on other sites

Εχω αποστολη στις 6/11 και δε ξερω που και τι.

Στα Ελτα σκοπευουν να παρουν κανεναν να βοηθησει εκει στο αεροδρομιο η οσοι παραγγειλαν τωρα Δεκεμβρη ,περιμενουν τη νεα χρονια και τις αποκριες?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όλες οι "ανυπόμονες χήρες" συνεχίστε να παίρνετε τηλέφωνα, βρίστε τους κι'όλας στα ΕΛΤΑ, γιά να τα στέλνουν όλα "πακκετο" στην ΥΕΔ και να πάθουμε ότι πάθαμε πέρυσι στην Θεσσαλονίκη ...:lol::lol:

+1000

παιδιά συνεχίστε να παίρνετε τηλέφωνα και μάλιστα να τους λέτε ότι περιμένετε κινητό αξίας xxx€ και ότι ο κινέζος το έστειλε ως gift αξίας 10$ :lol: ...

Η αποψη μου ειναι αναμονή μέχρι 45 ημέρες και μετά επικοινωνία με το μαγαζί και ανοιγμα υπόθεσης στο paypal.Προσωπικά δεν εχω λόγο να τηλεφωνήσω στα ΕΛΤΑ απο τη στιγμή που η καθυστέρηση δεν συμβαίνει μόνο σε εμένα.Ακομη και τα untracked δέματα ειναι σχετικά δύσκολο απο την προσωπική μου εμπειρία να χαθούν ή να ξεχαστούν για πάντα κάπου.Τουλάχιστον εγώ έχω παραγγείλει μόνο κατά το 2015 καμμια 30αρια πακετάκια untracked και όλα έφτασαν κανονικά στο γραμματοκιβώτιο μου,ανεξαρτήτως του χρόνου που έκαναν.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, κ "καλώς ήρθα" :P γτ είναι το πρώτο μου πόστ!

Κ εγώ έχω παραγγείλει από gearbest κ η αλήθεια είναι οτι μπερδεύτηκα με όλα αυτά τα tracking numbers, tracking sites κτλ. Δεν έχω παραγγείλει πολλά πράγματα από εξωτερικό. Ειδικά από gearbest είναι το πρώτο πράγμα που έχω παραγγείλει.

Διάβασα τα υπόλοιπα posts εδώ κ από οτι κατάλαβα πιο πολύ χρόνο κάνουν απο την στιγμή που έρχεται Ελλάδα (αεροδρόμια, ελτα κτλ) παρά να έρθει το αντικείμενο απο το εξωτερικό.

Προσπάθησα να κάνω tracking σε αυτό το site (που από οτι κατάλαβα ειναι εγκυρο) http://trackitonline.org/ κ μου βγάζει τα εξης αποτελέσματα :

 

http://i.imgur.com/V4fOY74.jpg

 

ενώ στα ΕΛΤΑ μου βγάζει αυτό :

 

http://i.imgur.com/mp9Z1wO.jpg

 

Από οτι καταλαβαίνω κ απο τα υπόλοιπα posts, το δέμα μου έχει φτάσει Ελλάδα 3/12 (μαλλον στο αερδρόμιο κ ειναι σε κάποιο σάκο?)..αλλά τα ΕΛΤΑ δεν το εχουν παραλάβει ακόμα γι αυτό κιολας δεν εμφανίζεται στο site των ΕΛΤΑ.Σωστά?

Δύο ερωτησούλες παρακαλώ απο την εμπειρία σας :

1)Συνηθως σε πόσες μέρες φαίνεται στο site των ΕΛΤΑ απο την στιγμή που εχουν φτάσει Ελλαδα?

2)Σε ενα προηγούμενο ποστ διαβασα που κάποιος ελεγε οτι δέμα του που ηρθε me SingPost πέρασε τελεωνείο. Υπάρχει περιπτωση τέτοια?

Link to comment
Share on other sites

Εσείς έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είσαστε μια συγκεκριμένη φουρνια..μιας και άλλοι νωρίτερα ή αργότερα έχουν παραλάβει.

Εμείς τι φουρνιά είμαστε φίλε?

 

26/10 shipped λογικά 3-5 Δεκεμβρίου έφτασε Ελλάδα και δεν παραλαβαμε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...