Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή βλέπω μερικά μηνύματα από φίλους που λαμβάνουν ας πούμε "περίεργα" tracking numbers (π.χ. από Yanwen/Cainiao), προτείνω να δοκιμάσετε μία φορά το app "Trackchecker mobile" που αναφέρεται και στο πρώτο post του παρόντος θέματος.

 

Φαντάζομαι οτι όλο και κάποιος θα το έχει αναφέρει στις εκατοντάδες σελίδες του θέματος, αλλά είναι τόσο καλό που αξίζει να ξαναναφερθεί. Θα σας λύσει τα χέρια!

Edited by parsifal
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή βλέπω μερικά μηνύματα από φίλους που λαμβάνουν ας πούμε "περίεργα" tracking numbers (π.χ. από Yanwen/Cainiao), προτείνω να δοκιμάσετε μία φορά το app "Trackchecker mobile" που αναφέρεται και στο πρώτο post του παρόντος θέματος.

Καλό και χρυσό το TrackChecker αλλα αν δεν ορίσεις σωστά τις υπηρεσίες που ελέγχει, δεν κάνεις τίποτα. :)

Αγοράζω π.χ. απο Banggood που συνεργάζεται με FlytExpress\SG Post. Αν δεν επιλέξω στο πρόγραμμα να ψάξει τον αριθμό αποστολής στην Flyt θα αναρωτιέμαι γιατί αργούν να στείλουν το πακέτο ενώ στην πραγματικότητα είναι ήδη στα χέρια της Flyt και πάει για Σιγκαπούρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μερα,να ρωτησω κατι παιδια,στο check για το αντικειμενο στο site των ΕΛΤΑ μου λεει:ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 11-11-2015 13:43 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ,απο την εμπειρια σας τι σημαινει?σε ποσο χρονο θα το εχω περιπου στα χερια μου?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλό και χρυσό το TrackChecker αλλα αν δεν ορίσεις σωστά τις υπηρεσίες που ελέγχει, δεν κάνεις τίποτα. :)

Αγοράζω π.χ. απο Banggood που συνεργάζεται με FlytExpress\SG Post. Αν δεν επιλέξω στο πρόγραμμα να ψάξει τον αριθμό αποστολής στην Flyt θα αναρωτιέμαι γιατί αργούν να στείλουν το πακέτο ενώ στην πραγματικότητα είναι ήδη στα χέρια της Flyt και πάει για Σιγκαπούρη.

 

Πολύ σωστός! Μακάρι να γινόταν αυτό με κάποιον τρόπο αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μερα,να ρωτησω κατι παιδια,στο check για το αντικειμενο στο site των ΕΛΤΑ μου λεει:ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 11-11-2015 13:43 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ,απο την εμπειρια σας τι σημαινει?σε ποσο χρονο θα το εχω περιπου στα χερια μου?ευχαριστω

Βάλε τον αριθμό αποστολής εδώ και δες τι γράφει. Ίσως έχει φτάσει στην Αθήνα αλλα δεν ενημερώθηκε ακόμα το σύστημα των ΕΛΤΑ.

 

Πολύ σωστός! Μακάρι να γινόταν αυτό με κάποιον τρόπο αυτόματα.

Στα βασικά (SG, China, NL κτλ) γίνεται αυτόματα, οι ενδιάμεσοι είναι το πρόβλημα. Αν βάλεις και 4px, FlytExpress, Yanwen στις προεπιλεγμένες είσαι εντάξει για το 99% των περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ακόμα εδώ και 5 μέρες απο SG Post στη φάση,

2015-11-14 13:57

Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Ενώ οι περισσότεροι απο εσάς αν δε κανω λάθος μέσα σε 2 μέρες το πολυ περάσατε στη φάση

 

Arrived at overseas

 

Ξέρετε αν συμβαίνει κάτι ή να μην ανυσηχώ;

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

...

Στα βασικά (SG, China, NL κτλ) γίνεται αυτόματα, οι ενδιάμεσοι είναι το πρόβλημα. Αν βάλεις και 4px, FlytExpress, Yanwen στις προεπιλεγμένες είσαι εντάξει για το 99% των περιπτώσεων.

 

Done! Thanks!

 

Μήπως έχεις καμιά ιδέα και για το αν η FlyteExpress έχει "παράρτημα" στην Ευρώπη;

Θέλω να ελέγξω μια παραγγελία μου, που την πλήρωσα έξτρα για european warehouse αναμένοντας να έρθει πιο γρήγορα, αλλά έκανε 20μέρες και το μόνο στοιχείο που μου έβγαλε ότι χρησιμοποιήθηκε Flyteexpress (δεν είχα tracking number).

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν συμβαίνει κάτι ή να μην ανυσηχώ;

Τρίτη φορά που ρωτάς, τρίτη φορά θα πάρεις την ίδια απάντηση: είναι νωρίς ακόμα, μην ανησυχείς. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως έχεις καμιά ιδέα και για το αν η FlyteExpress έχει "παράρτημα" στην Ευρώπη;

Μια Flyt DE Express βλέπω στο site τους αλλα δεν βρήκα άλλες πληροφορίες.

Γερμανικό παράρτημα ίσως;

 

Το πιθανότερο πάντως είναι οτι σου το έστειλαν απο Κίνα...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τον αριθμό αποστολής εδώ και δες τι γράφει. Ίσως έχει φτάσει στην Αθήνα αλλα δεν ενημερώθηκε ακόμα το σύστημα των ΕΛΤΑ.

 

 

Στα βασικά (SG, China, NL κτλ) γίνεται αυτόματα, οι ενδιάμεσοι είναι το πρόβλημα. Αν βάλεις και 4px, FlytExpress, Yanwen στις προεπιλεγμένες είσαι εντάξει για το 99% των περιπτώσεων.

Μου λεει:

 

Track Items

Tracking Number

Item Status

Status

Despatched to overseas (Country code: GR)

Posting Date

11/11/2015

Status Date

14/11/2015

Link to comment
Share on other sites

..

Μια Flyt DE Express βλέπω στο site τους αλλα δεν βρήκα άλλες πληροφορίες.

Γερμανικό παράρτημα ίσως;

 

Το πιθανότερο πάντως είναι οτι σου το έστειλαν απο Κίνα...

 

Κατάλαβα. Με είχε παραξενεύσει το γεγονός ότι είχε αργήσει τόσο πολύ, αλλά σκέφτηκα ότι απλά θα στάθηκα άτυχος. Τώρα όμως που είδα ότι και στην τελευταία μου παραγγελία απο banggood χρησιμοποιήθηκε πάλι η flytexpress, αλλά αυτή την φορά το ήξερα ότι θα σταλεί απο Κίνα, μου φάνηκε περίεργο το πως το banggood και στην προηγούμενή μου παραγγελία που ήταν από Ευρώπη χρησιμοποίησε πάλι flytexpress.

 

Σ' ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες. Θα τους στείλω ένα μήνυμα να ζητήσω εξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες. Θα τους στείλω ένα μήνυμα να ζητήσω εξηγήσεις.

Με ενδιαφέρει η απάντηση τους, θέλω να παραγγείλω απο την αποθήκη τους στην Αγγλία (απο όπου λένε οτι στέλνουν με B2C Europe)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Despatched to overseas (Country code: GR)

Posting Date

11/11/2015

Status Date

14/11/2015

11\11 πήραν το πακέτο, 14\11 έφυγε για Ελλάδα. Ακόμα στο δρόμο είναι.

Λογικά σε λίγες μέρες θα φτάσει.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει η απάντηση τους, θέλω να παραγγείλω απο την αποθήκη τους στην Αγγλία (απο όπου λένε οτι στέλνουν με B2C Europe)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

11\11 πήραν το πακέτο, 14\11 έφυγε για Ελλάδα. Ακόμα στο δρόμο είναι.

Λογικά σε λίγες μέρες θα φτάσει.

 

Σ'ευχαριστω πολυ,αναμονη για τα ευχαριστα λοιπον

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σύμφωνα με την δική μου εμπειρία η μια φορά που το έκανα δεν αξίζε! Πλήρωσα περισσότερα χρήματα και περίμενα το ίδιο όσο περιμένω συνήθως στις αγορές μου απο Κίνα.

 

Μόλις λάβω απάντηση θα ενημέρωσω .

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς το 17track τι εννοεί με το <Destination Country - Cache Time:2015-11-19 11:03>?Γιατί προφανώς δεν λέει την ώρα της χώρας.Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

H Εμπειρία μου λέει ότι είτε από Κίνα είτε απο (και καλά) Ευρωπαική Αποθήκη (gearbest) ίδιες ημέρες αποστολής έχουν πάνω κάτω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ξέρει κανείς το 17track τι εννοεί με το <Destination Country - Cache Time:2015-11-19 11:03>?Γιατί προφανώς δεν λέει την ώρα της χώρας.Ευχαριστώ!

 

δες εδώ

 

http://www.trackitonline.ru/

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ακόμα εδώ και 5 μέρες απο SG Post στη φάση,

2015-11-14 13:57

Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Ενώ οι περισσότεροι απο εσάς αν δε κανω λάθος μέσα σε 2 μέρες το πολυ περάσατε στη φάση

 

Arrived at overseas

 

Ξέρετε αν συμβαίνει κάτι ή να μην ανυσηχώ;

 

Δεν περασαμε στη φαση arrived at overseas... Περασαμε στη φαση arrival at destination post..το οποιο μπορει να σημαινει πολλα...οπως επισης να βρισκετε σε ενδιαμεση χωρα...μαλλον ευρωπαικη...και να βρισκετε στον τελικο προορισμο..ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς το 17track τι εννοεί με το <Destination Country - Cache Time:2015-11-19 11:03>?Γιατί προφανώς δεν λέει την ώρα της χώρας.Ευχαριστώ!

 

Νομίζω αυτό το γράφει όταν για κάποιο λόγο αποτυγχάνει να ελέγξει στη τρέχουσα στιγμή τον κωδικό αποστολής και σου δίνει το αποτέλεσμα της προγενέστερης αναζήτησης, που είναι ακόμη cashαρισμένη

 

...

 

Το δικό μου με NL POST φαίνεται να προχωράει αρκετά γρήγορα

19-11-2015 13:57	The item is at the PostNL sorting center
18-11-2015 00:04	The item is in transit
16-11-2015 09:22	The item is pre-advised

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

εμένα αν και ήρθε από σιγκαπούρη σε 4 μέρες θα κάνει περίπου ένα 10ήμερο να το πάρω στα χέρια μου.Αθάνατα ΕΛΤΑ...
Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο αριθμος A12037151030001F που μπορω να βρω πληροφοριες?

Η αποστολη εχει γινει απο τις 30-10-15.

Link to comment
Share on other sites

εμένα αν και ήρθε από σιγκαπούρη σε 4 μέρες θα κάνει περίπου ένα 10ήμερο να το πάρω στα χέρια μου.Αθάνατα ΕΛΤΑ...

 

Επίσης θα ήθελα να μάθω και κάτι άλλο.Μέχρι να παραλάβουν ένα πακέτο τα ΕΛΤΑ κάθεται στο σάκο.Υπάρχει κάποια χρέωση γι αυτό?Δεύτερον αυτό http://prntscr.com/94npok όντως ισχύει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτος ο αριθμος A12037151030001F που μπορω να βρω πληροφοριες?

Η αποστολη εχει γινει απο τις 30-10-15.

πληροφορίες μπορείς να βρεις στο 17track.net

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο αριθμος A12037151030001F που μπορω να βρω πληροφοριες?

Η αποστολη εχει γινει απο τις 30-10-15.

trackitonline.ru

Link to comment
Share on other sites

Thx εξαίρετο site το είχα ξεχάσει παντελως.

Δε κάνει τίποτα, καλύπτει περισσότερες εταιρείες απο το 17track απο όσο έχω δει. :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που΄έχω κουράσει κόσμο με αυτό, απλά είδα αυτό το http://trackitonline.ru και είπα να ρίξω μια ματιά..ενώ όλα δείχνουν τελευταία αλλαγή στις 14, αυτό δείχνει άλλα απλά είμαι αρκετά άσχετος για να καταλάβω τι γίνεται...

 

Αυτό είναι απο το site

 

http://i.imgur.com/ZcM1qeV.png

 

 

 

 

Και αυτό απο τα ΕΛΤΑ που μου πρότεινε το site ^ με hyperlink

 

http://i.imgur.com/1ZNDF3s.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να μάθω και κάτι άλλο.Μέχρι να παραλάβουν ένα πακέτο τα ΕΛΤΑ κάθεται στο σάκο.Υπάρχει κάποια χρέωση γι αυτό?Δεύτερον αυτό http://prntscr.com/94npok όντως ισχύει?

Τι χρέωση να υπάρχει; Θα έπρεπε να πληρώνουν εμάς για ψυχική οδύνη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...