Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά είσαι. Μέσα στην εβδομάδα λογικά θα δεις την επόμενη κίνηση.

 

παιδια δεν εχω ακομη νεο..ουτε καν κινηση δεν εγινε στο tracking...

τι κανω ακομη υπομονη ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια δεν εχω ακομη νεο..ουτε καν κινηση δεν εγινε στο tracking...

τι κανω ακομη υπομονη ?

Το μαγαζί τι λέει; Το έστειλε πραγματικά ή έστειλε μόνο τον αριθμό αποστολής;

Αν είχε φύγει το πακέτο στις 4\11 θα έπρεπε να είναι στην Ολλανδία τώρα (τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζί τι λέει; Το έστειλε πραγματικά ή έστειλε μόνο τον αριθμό αποστολής;

Αν είχε φύγει το πακέτο στις 4\11 θα έπρεπε να είναι στην Ολλανδία τώρα (τουλάχιστον).

 

ακομη δεν εστειλα στο everbuing κατι...περιμενω να δω την εξελιξη...αλλα δεν βλεπω κ προκοπη..

και εγω πιστευα οτι επρεπε να ειναι ηδη ολλανδια..

Link to comment
Share on other sites

Ξεκόλλησα κι εγώ απο Ελ.Βενιζέλο,με την πολυσυζητημένη πλέον ημερομηνία 9/11,παρατηρώ ότι ξεκόλλησαν κ των υπολοίπων παιδιών,οπότε σήμερα ανοιχτηκε ο σάκος κ σκαναρίστηκαν αυτα.είμαστε πλέον στο στάδιο 'ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ'.ελπίζω μέχρι Παρασκευή,να έχω παραλάβει απο εντός Αττικής. Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια παραγγελια απο αμαζον την τεταρτη και την ακυρωσα την πεμπτη αλλα τα χρηματα μου ειναι δεσμευμένα ακομα!

γνωριζει κανεις ποτε θα μου τα αποδεσμεύσουν?το αμαζον με διαβεβαιωσε οτι δεν χρεωθηκα και ουτε θα χρεωθω.

τι θα κανω?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια παραγγελια απο αμαζον την τεταρτη και την ακυρωσα την πεμπτη αλλα τα χρηματα μου ειναι δεσμευμένα ακομα!

γνωριζει κανεις ποτε θα μου τα αποδεσμεύσουν?το αμαζον με διαβεβαιωσε οτι δεν χρεωθηκα και ουτε θα χρεωθω.

τι θα κανω?

 

Αν στα πίστωσαν πάλι στη κάρτα, θέλει κάποιες μέρες να φανούν.

 

Εμένα μου επέστρεψαν τη Παρασκευή ένα πόσο για μεταφορικά και σήμερα το είδα στον λογαριασμό μου.

 

In other news, τώρα είδα που συζητούσατε για τα tracking σας πιο πίσω. Γιαυτό και εμένα έχει κολλήσει και δείχνει ότι είναι ακόμη Ολλανδία; :(

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τα κολλημενα

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 16-11-2015 22:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 17-11-2015 02:51 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 17-11-2015 06:05 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 17-11-2015 07:33 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

KILL THE BEST AND F_U_C_K THE REST

 

http://www.bmwworld.com/images/cars/3er/compact/6677_200.jpg

 

BMW COMPACT M/// PACK

AC SCHNITZER

D&W

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 04-11-2015 11:54 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-11-2015 19:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-11-2015 22:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 17-11-2015 19: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΡΑΦΗΝΑΣ 17-11-2015 07:38 Μ.Δ. ΡΑΦΗΝΑΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 17-11-2015 09:23 Μ.Δ. ΡΑΦΗΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 17-11-2015 09:25 Μ.Δ. ΡΑΦΗΝΑΣ

 

Μολις το πηρα και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα και εγω.

Ήσουν απο τους τυχερούς, έφτασε σε μέρα που ανοίγουν σάκους και έφυγε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη αναζήτηση είδα πως οι περισσότεροι μέσα σε 1-3 μέρες έχουν περάσει απο το

Despatched to overseas

στο

Arrived at overseas

Εγώ που είμαι στις 4 μέρες ακόμα στο Despatched to overseas πρέπει να ανυσηχώ;

(SG Post)

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη αναζήτηση είδα πως οι περισσότεροι μέσα σε 1-3 μέρες έχουν περάσει απο το

Despatched to overseas

στο

Arrived at overseas

Εγώ που είμαι στις 4 μέρες ακόμα στο Despatched to overseas πρέπει να ανυσηχώ;

(SG Post)

 

Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς κοίτα και το δικό μου

2015-11-11 16:50

Arrival at Destination Post (Country: GR)

2015-11-06 13:36

Despatched to overseas (Country code: GR)

 

έφτασε Ελλάδα αλλά ακόμα περιμένω :(

Greece From Above

http://myquadcopter.gr

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη αναζήτηση είδα πως οι περισσότεροι μέσα σε 1-3 μέρες έχουν περάσει απο το

Despatched to overseas

στο

Arrived at overseas

Εγώ που είμαι στις 4 μέρες ακόμα στο Despatched to overseas πρέπει να ανυσηχώ;

(SG Post)

 

Εγω ειμαι απο τις 9/11 στο Despatched to overseas

Εχουμε μελλον ακομα.:(

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια παραγγελια απο αμαζον την τεταρτη και την ακυρωσα την πεμπτη αλλα τα χρηματα μου ειναι δεσμευμένα ακομα!

γνωριζει κανεις ποτε θα μου τα αποδεσμεύσουν?το αμαζον με διαβεβαιωσε οτι δεν χρεωθηκα και ουτε θα χρεωθω.

τι θα κανω?

 

Μην ανησυχεις, απο μερα σε μερα θα γινει αυτο.

Ουτως η αλλως, αφου δεν εγινε αποστολη, απλα τα δεσμευσαν και δεν χρεωσαν στην πραγματικοτητα την καρτα (το αμαζον παντα χρεωνει οταν γινεται η αποστολη).

Εσυ δε θα δεις τιποτα ποτε, ουτε στο statement, οποτε μην ανησυχεις, ειναι σουπερ αξιοπιστο καταστημα..

Link to comment
Share on other sites

περιμενει κανενα δεματακι απο κινα απλο χωρις tracking number αυτην την περιοδο?

περιμενω 2 παραγγελιες απο 15/10 και ακομη τιποτε...... ενω καποια αλλα που ειχα παρει εκαναν 3 βδομαδες....

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω περιμενα ενα κινητο απο Κινα και με πηραν σημερα απο DHL.Μου ειπαν οτι το πακετο ειναι Αθηνα και αν θελω να το εκτελονησουν αυτοι η αν εχω καποιον δικο μου.Ειπα να το κανουν αυτοι και ρωτησαν το ΑΦΜ και να τους στειλω με email απο εκει που πηρα το κοστος και τι κινητο ειναι.Κοστισε 180 δολαρια.δηλαδη καπου 173 ευρω.Γιατι ρωτησαν?να τους στειλω κανονικα λετε την τιμη?Και αν αυτοι της κινεζικης εταιρειας εγραψαν αλλη τιμη πιο χαμηλη απο εξω??Πολυ φοβαμαι κιολας οτι με βλεπω να πληρωνω και 60 ευρω παραπανω.Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα
Link to comment
Share on other sites

Πες οτι ειναι δωρο.. Ή πες οτι ειναι 25$. Αν πας απο κει μονος σου (αν εισαι Αθηνα), θα γλιτωσεις κανενα 100αρικο, αλλα και παλι θα πληρωσεις. Εγω θα το εστελνα πισω και θα το επαιρνα σαν ανθρωπος με απλο ταχυδρομειο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω περιμενα ενα κινητο απο Κινα και με πηραν σημερα απο DHL.Μου ειπαν οτι το πακετο ειναι Αθηνα και αν θελω να το εκτελονησουν αυτοι η αν εχω καποιον δικο μου.Ειπα να το κανουν αυτοι και ρωτησαν το ΑΦΜ και να τους στειλω με email απο εκει που πηρα το κοστος και τι κινητο ειναι.Κοστισε 180 δολαρια.δηλαδη καπου 173 ευρω.Γιατι ρωτησαν?να τους στειλω κανονικα λετε την τιμη?Και αν αυτοι της κινεζικης εταιρειας εγραψαν αλλη τιμη πιο χαμηλη απο εξω??Πολυ φοβαμαι κιολας οτι με βλεπω να πληρωνω και 60 ευρω παραπανω.Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα

Ρώτα το κινεζομάγαζο τί τιμή έχουν γράψει στο πακέτο.

Αν εσύ τους πείς ότι πλήρωσες 180$, θα υπολογίσουν το φόρο με βάση αυτό το ποσό

Link to comment
Share on other sites

περιμενει κανενα δεματακι απο κινα απλο χωρις tracking number αυτην την περιοδο?

περιμενω 2 παραγγελιες απο 15/10 και ακομη τιποτε...... ενω καποια αλλα που ειχα παρει εκαναν 3 βδομαδες....

 

Έχεις δίκιο, πρέπει να έχει πέσει κόλλημα τον τελευταίο καιρό.

Αποστολή 26/10 από banggood χωρίς tracking-απλό κ ακόμα το περιμένω.

Τους 2 προηγούμενους μήνες , τα απλά έρχονταν πολύ πιο γρήγορα. 15~17 ημέρες το πολύ:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω αγοράσει κάτι από ebay από τις 7/10 και μου είχε δώσει ένα tracking number που έχει μόνο αριθμούς (11 ψηφία).

Στο 4px μου βγάζει τα ακόλουθα :

http://s17.postimg.org/ddrdsvg8v/ebay.png

Αυτό το operation completed να σημαίνει τάχα πως έφυγε και μετά δεν μπορεί να εντοπιστεί περαιτέρω; Να ανησυχήσω επειδή είναι αρκετές μέρες;

Link to comment
Share on other sites

περιμενει κανενα δεματακι απο κινα απλο χωρις tracking number αυτην την περιοδο?

περιμενω 2 παραγγελιες απο 15/10 και ακομη τιποτε...... ενω καποια αλλα που ειχα παρει εκαναν 3 βδομαδες....

Δύο αποστολές με China Post χωρίς αριθμό αποστολής έκαναν 30-35 μέρες να φτάσουν.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω περιμενα ενα κινητο απο Κινα και με πηραν σημερα απο DHL.Μου ειπαν οτι το πακετο ειναι Αθηνα και αν θελω να το εκτελονησουν αυτοι η αν εχω καποιον δικο μου.Ειπα να το κανουν αυτοι και ρωτησαν το ΑΦΜ και να τους στειλω με email απο εκει που πηρα το κοστος και τι κινητο ειναι.Κοστισε 180 δολαρια.δηλαδη καπου 173 ευρω.Γιατι ρωτησαν?να τους στειλω κανονικα λετε την τιμη?Και αν αυτοι της κινεζικης εταιρειας εγραψαν αλλη τιμη πιο χαμηλη απο εξω??Πολυ φοβαμαι κιολας οτι με βλεπω να πληρωνω και 60 ευρω παραπανω.Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα

 

Πολύ φοβάμαι ότι δεν γνωρίζεις τι σημαίνει η εισαγωγή δέματος από τρίτη χώρα με courier.

Κακώς, κατά την άποψή μου, τους έδωσες το ΟΚ πριν μάθεις και ενημερωθείς για το θέμα αυτό.

 

Με λίγα λόγια, θα σε βάλουν να πληρώσεις, εκτός από ΦΠΑ πάνω στην αξία CIF (κόστος και μεταφορικά), και αμοιβή εκτελωνιστή (αρχίζει από 70-75€), αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα. Και επειδή τους ενδιαφέρει να κερδίζουν όσα μπορούν περισσότερα, θα σου ζητήσουν απόδειξη είτε του paypal είτα της κάρτας, για να δουν πόσα πλήρωσες (δεν τους απασχολεί το ποσό που γράφει στο αυτοκόλλητο ο πωλητής.

 

Μπορείς, βέβαια, να το εκτελωνίσεις μόνος σου και να γλυτώσεις την αμοιβή.

Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις τον οδηγό της υπογραφής μου.

Link to comment
Share on other sites

Κ

Αυτό το operation completed να σημαίνει τάχα πως έφυγε και μετά δεν μπορεί να εντοπιστεί περαιτέρω; Να ανησυχήσω επειδή είναι αρκετές μέρες;

Oct 24, 2015 - Export security scan

https://track.aftership.com/44955123746

 

24\10 έφυγε απο Κίνα;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι, σύμφωνα με αυτά που λέει. Αλλά δεν ξέρω πως να εντοπίσω έπειτα με αυτόν τον αριθμό.

Άνοιξα case γιατί έλεγε στο ebay πως εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης ήταν 23/10 με 13/11, ζητώντας το αντικείμενο και όχι refund και ρωτάω τον πωλητή μπας και έχει κάποιο πιο λεπτομερές tracking number. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δέμα με Sweden Post 30-10 έφυγε απο κίνα και δεν το αναγνώριζαν τα ΕΛΤΑ και σήμερα έφτασε στην διαλογή αττικής οπού και δούλεψε το tracking στα ΕΛΤΑ. Οπότε με sweden post δουλεύει αφού καταγράφει στο αεροδρόμιο της Αθήνας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...