Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με singpost ειναι εσενα δηλαδη??και ειναι σιγκαπουρη ακομα....μμμμ...ξερεις ποιο ειναι το θεμα εδω υπαρχει διαφορα μεταξυ μας...συνηθως απο singpost κανει κατα 85 τοις εκατο να ερθει κανα μηνα 25 μερες πες,,ενω απο κινα ολλανδια κανει πες 4 μερες ,,απο εκει και περα ολλανδια ελλαδα κανει αλλες κανονικα βαρια βαρια 3 μερες,,αντε πες να κατσει και 1-2 μερες στο βενιζελος και να παραδοθει μετα....ειχε φαει σκαλωμα αλλη μια φορα απο ολλανδια ελλαδα αλλα ετυχε σε εμας να πεσει μεγαλοβδομαδα και εκατσε μια βδομαδα στο βενιζελος....ενω τοτε μολις πηγε απο κινα ολλανδια εκατσε 2 μερες και μετα ηρθε ελλαδα...και εκατσε μια βδομαδα βενιζελος....συνηθως οταν ερχοναι με ολλανδικο ταχυδρομειο το εχω παραλαβει σε 8 μερες αντε 10 πες αν πεσει σ/κ επειδη ειμαστε κρητη εμεις..

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εσυ λες τωρα για το παιδι με singpost......εγω λεω για postnl απο τις 19 του μηνα να λεει.. The item is on transport to the country of destination....αρα πως λενε οτι μεταφερεται για ελλαδα ενω σημερα 24 του μηνα δεν εχει φτασει ελλαδα???ακομα και στασεις να κανει σε αλλα αεροδρομεια παλι επρεπε να ειχε φτασει,,,,,λες και το στειλανε με καραβι που και παλι επρεπε να ειχε φτασει.....εγω πιστευω η οτι η ενδειξη που λενε ειναι μουφα και οτι ακομα βρισκεται στην ολλανδια στην αιθουσα για να φορτωθει μαζι με αλλους σακους,,,εκτος εαν χαθηκε πουθενα σε κανα αεροδρομειο που σταματησε το αεροπλανο....γιατι πιστευω οτι αποκλειεται να ερχονται cargo πτησεις κατευθειαν ελλαδα η σε αλλη χωρα,,,,σιγουρα σταματανε και ξεφορτωνουν και αλλου,,,,για αυτο λεω μηπως χαθυκε η παραπεσε πουθενα.....τουλαχιστον υπαρχει τροπος να στειλει κανεις κανα email στο ολλανδικο ταχυδρομειο να τσεκαρουν τα track number?

Ούτε υποθέσεις για το αν έρχεται με κτελ,με το τρόλλευ ή με πλοίο,ούτε τίποτα παραπάνω απ'το να διαβάζουμε λίγο την 1η σελίδα.

 

«Αφού φύγει από την Άπω ανατολή το πακέτο, λίγες μέρες μετά κάθεται μέσα σε σάκο μαζί με άλλα πακέτα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα. Εκεί, μέχρι να ανοιχθεί ο σάκος και να καταγραφεί το πακέτο στο tracking, μπορεί να περάσουν από λίγες μέρες μέχρι και 2 βδομάδες, σπάνια και περισσότερο. Σε αυτό το διάστημα, στο τράκινγκ η τελευταία καταχώριση είναι απλά ότι αναχώρισε απ' τη χώρα αποστολής.»

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ούτε υποθέσεις για το αν έρχεται με κτελ,με το τρόλλευ ή με πλοίο,ούτε τίποτα παραπάνω απ'το να διαβάζουμε λίγο την 1η σελίδα.

 

«Αφού φύγει από την Άπω ανατολή το πακέτο, λίγες μέρες μετά κάθεται μέσα σε σάκο μαζί με άλλα πακέτα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα. Εκεί, μέχρι να ανοιχθεί ο σάκος και να καταγραφεί το πακέτο στο tracking, μπορεί να περάσουν από λίγες μέρες μέχρι και 2 βδομάδες, σπάνια και περισσότερο. Σε αυτό το διάστημα, στο τράκινγκ η τελευταία καταχώριση είναι απλά ότι αναχώρισε απ' τη χώρα αποστολής.»

αυτα που λες για την πρωτη σελιδα τα εχω δει και εχεις δικιο...αλλα πως εξηγεις το The item is on transport to the country of destination κανονικα εννοει οτι ταξιδευει για ελλαδα οκ??εκτος αν εννοει οτι στην ουσια ειναι στην αναμονη εκει στην ολλανδια για να φυγει για ελλαδα...Οχι τιποτα αλλο αλλα αν δεν ερθει η χαθει βαριεμαι να ασχολουμαι παλι με πειπαλ και refund...και διαδικασιες. Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

αυτα που λες για την πρωτη σελιδα τα εχω δει και εχεις δικιο...αλλα πως εξηγεις το The item is on transport to the country of destination κανονικα εννοει οτι ταξιδευει για ελλαδα οκ??εκτος αν εννοει οτι στην ουσια ειναι στην αναμονη εκει στην ολλανδια για να φυγει για ελλαδα...
Δεν εννοεί ούτε το ένα που λες ούτε το άλλο. Αυτό που εννοεί στο έγραψε με τα σκούρα γράμματα: Το πακέτο σου είναι στην Ελλάδα και δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος. Μέχρι να ανοιχτεί, στο τράκινγκ θα λέει "on transport".

Δεν είναι real time το τράκινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοεί ούτε το ένα που λες ούτε το άλλο. Αυτό που εννοεί στο έγραψε με τα σκούρα γράμματα: Το πακέτο σου είναι στην Ελλάδα και δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος. Μέχρι να ανοιχτεί, στο τράκινγκ θα λέει "on transport".

Δεν είναι real time το τράκινγκ.

μαλιστα οποτε κλασσικα η καθυστερηση ειναι παλι απο τα ελτα.....αρα οπως την περασμενη φορα το βλεπω να καθεται καμια βδομαδα αεροδρομειο....αφου δεν εχουν και προσωπικο γενικα στα ελτα και δεν πηραν ακομα ατομα με συμβασεις 5 μηνων που παιρνουν καθε χρονο,,,,αν και φετος δεν το βλεπω να παιρνουν που κανονικα τετοια εποχη ηδη τους ειχαν παρει,,,αυτα μου τα λεει ο ταχυδρομος της περιοχης μου τι γινεται στα ελτα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει γραφτεί χιλιάδες φορές...

Καποιος έκανε εξαιρετική προσπάθεια να το γράψει, και τελικά δεν το διαβάζει κανείς...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4945645#post4945645

Link to comment
Share on other sites

Εφτασε ελλαδα τελικα !! :D http://prntscr.com/7l3u1d Ομως στο site του ΕΛΤΑ δεν το εχουν βαλει ακομα...Τωρα εξαρτατε απο τα ΕΛΤΑ... θα μου το φερουν σπιτι ?? ή πρεπει να παρω τηλεφωνο και να παω να τα παραλαβω ??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,την Δευτερα που μας περασε παρηγγειλα ενα κινητο απο GB και σημερα παρελαβα τρακινγκ της μορφης RR*********HU.

εχει κανενας εμπειρια απο ταχυδρομειο Ουγγαριας??!!!Θα ερθει η θα το ψαχνω???Επισης δεν εχουν βαλει φωτο του δεματος ουτε στο μειλ που μου εστειλαν ουτε στο σαιτ τους...Και η αγορα του προιοντος ειναι πανω απο 150$.Μηπως με δουλευουν???

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 13-06-2015 08:43 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 23-06-2015 23:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

 

ειναι λογικο αυτο? 2 μερες κολημενο?

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 13-06-2015 08:43 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 23-06-2015 23:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

 

ειναι λογικο αυτο? 2 μερες κολημενο?

 

απόλυτα λογικό. μπορεί να περάσουν ακόμα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μοιραστώ στην εμπειρία μου από αγορά aliexpress, έχει εδώ και 15 μέρες αγόρασα ένα ταβλετ με dhl express,οκ ήρθε σε 4 μέρες με περνούν τηλέφωνο από την μεταφορική και μου λένε ότι το αντικείμενο είναι στο τελωνείο μου λένε από το 2013 έχει αλλάξει η νομοθεσία και ολες οι ιδιωτικές εταιρίες πρέπει να πάνε από εκτελωνισμό για ποσό πάνω απο 35 ευρώ το δικό μου έκανα 235 και αρχίζει να μου λέει οτι για να κάνουν τον εκτελωνισμό θέλουν 50 ευρώ αν το κάνει η μεταφορική ενώ αν το κάνω εγώ θέλει 33,20 συν 23% επί της τιμής του προϊόντος και εκεί είναι που εμυνα μα...κας, η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα κάτι τέτοιο για τον λόγο ότι έχω κάνει 100αδες αγορές απο ebay amazone και πότε δεν είχα κάτι τέτοιο πρόβλημα και μάλιστα αν τίθεται θέμα για τελώνιο και τα δυο site λένε αν πληρώσεις τελωνείο και σου βγάζουν την τιμή αμέσως στην αγορά , μετα από αυτο επικοινωνώ με τον πωλητή και του λέω τη έγινε, του λεω δεν το δέχομαι το στέλνω πίσω δωρεάν με της μεταφορικής έξοδα, ο πωλητής μου απαντάει οτι δεν το δέχεται γιατί μπορεί να πληρώσει και αυτός τελώνιο για την κορεα ,φτάσαμε στο σημείο να ανοίξω υπόθεση στο aliexpress και τώρα στην αναμονή να δούμε που θα βγάλει, τα έξοδα για τον εκτελωνισμό είναι γύρω στα 100 ευρώ συν την ταλαιπωρία για να γίνει.

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Αποστολή express σημαίνει τελωνείο. Τόσο απλά.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι αποστολή από χώρα εκτός ΕΕ, ενδέχεται να περάσει τελωνείο.

Αν μάλιστα η αποστολή γίνει με κούριερ τότε το "ενδέχεται" γίνεται "οπωσδήποτε".

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να έχεις κάνει 100αδες αγορές από ebay και να μην γνωρίζεις ότι κουριερ=τελωνείο. Τέλος πάντων φίλε somethingood26 μην αφήσεις να περνάνε μέρες γιατί κάθε μερα που παραμένει το πακέτο σου στο τελωνείο χρεώνεσαι και με έξοδα φύλαξης του πακέτου στην αποθήκη. Πάντως ο εκτελωνισμός δεν είναι ιδιαίτερη ταλαιπωρία, το πολύ μια ώρα δουλειά είναι αν πας από εκεί και τον κάνεις μόνος σου. Το θέμα είναι το κόστος.
Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 13-06-2015 08:43 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 23-06-2015 23:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

 

ειναι λογικο αυτο? 2 μερες κολημενο?

Φιλε μου και εμενα εχει απο 13/6 αντικειμενα σε συσκευασια και δεν εχει εμφανιστει ακομη αθηνα.εισαι σε καλυτερη μοιρα θα ξεκολλησει απο την στιγμη που το ειδες αθηνα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, περιμενω ενα δεμα RS247022653NL εδω και πολυ καιρο και λεει οτι απο 25 ΜΑΙΟΥ ειναι στην ελλαδα αλλα δεν βγαζει κατι τετοιο στα ελτα. να ανοιξω dispute ή να περιμένω κι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, περιμενω ενα δεμα RS247022653NL εδω και πολυ καιρο και λεει οτι απο 25 ΜΑΙΟΥ ειναι στην ελλαδα αλλα δεν βγαζει κατι τετοιο στα ελτα. να ανοιξω dispute ή να περιμένω κι αλλο?

 

Προσωπικά θεωρώ πως πολύ περίμενες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,την Δευτερα που μας περασε παρηγγειλα ενα κινητο απο GB και σημερα παρελαβα τρακινγκ της μορφης RR*********HU.

εχει κανενας εμπειρια απο ταχυδρομειο Ουγγαριας??!!!Θα ερθει η θα το ψαχνω???Επισης δεν εχουν βαλει φωτο του δεματος ουτε στο μειλ που μου εστειλαν ουτε στο σαιτ τους...Και η αγορα του προιοντος ειναι πανω απο 150$.Μηπως με δουλευουν???

 

καποιος?????δεν εχει κανενας εμπειρια με ταχυδρομειο ουγγαριας???

Link to comment
Share on other sites

λες να ανοιξω dispute?

 

Άλλοι θα περίμεναν κι άλλο,άλλοι δεν θα περίμεναν τόσο ( εγώ προσωπικά όχι :rolleyes: )

Σίγουρα πάντως μερικές φορές παίρνει και δίμηνο ( κάαααποιες φορές και 3 )

Μιλά στον πωλητή,ενημέρωσε τον ότι ανησυχείς ,περίμενε 1-2 μέρες ακόμα και κάνε dispute ύστερα.

Link to comment
Share on other sites

Τύφλα να 'χουν τα κούριερ:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 20-06-2015 15:05 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-06-2015 09:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 25-06-2015 13:37 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...