Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανέρχομαι στο θέμα που είχα με το vickmall ότι το Xiaomi Mi3 πάει Ιταλία και όχι Ελλάδα.

Εδώ και μέρες παρατηρώ μια στασιμότητα στο θέμα του tracking. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογική η καθυστέρηση αλλά μου φαίνεται λίγο μεγάλη. Για δείτε κι εσείς και πείτε γνώμη. Ένα Xiaomi S1 που παράγγειλα με 1 μέρα διαφορά, έχει φτάσει Κύπρο εδώ και 5 μέρες!!

 

Destination Country - Italy:Tracking Consuming:1638 Millisecond

2014-08-29 00:00, Partito dal centro di scambi internazionale del paese SINGAPORE in data 29-AGO-2014

2014-08-29 00:00, Accettato dal centro postale di ***** in data 29-AGO-2014

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:1201 Millisecond

2014-08-31 16:08, Despatched to overseas (Country code: IT)

2014-08-29 16:08, Received from Customer

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχω εμπειρία από PostNL, όποιος έχει ολοκληρωμένο ιστορικό αποστολής ας το γράψει να το προσθέσω στον οδηγό. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως δεν ενημερώνουν το IPS, οπότε στα ελτά θα στο εμφανίσει μόνο όταν καταγραφεί στο αεροδρόμιο

 

Ολοκληρωμένο ιστορικό απο Ολλανδικό ( 17track.net )

2014-08-20 08:10, Item to be delivered, Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

2014-08-20 07:33, Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

2014-08-19 12:49, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ), Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

2014-08-14 10:02, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-08-07 04:31, Item in conta IPS, IPS

 

Origin Country - Netherlands:Tracking Consuming:9937 Millisecond

2014-08-14 13:02, The item has been processed in the country of destination

2014-08-07 10:06, The item is on transport to the country of destination

2014-08-07 04:31, The item is at the PostNL sorting center

Link to comment
Share on other sites

το postnl μπορείτε να το δείτε και http://www.postnl.post/

υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο

"The item has arrived in the country of destination" που έχει φτάσει Ελλάδα αλλά ακόμα δεν τον έχουν βάλει στο σύστημα τα ΕΛΤΑ

και στο

"The item has been processed in the country of destination" που φαίνεται και στα δύο site και μετά σταματάει να το κάνει tracking το postnl.

Link to comment
Share on other sites

Παδιά καλησπέρα και από μένα.Είμαι καινούριγιος και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής σχετικά με τις αποθήκες κινέζικων σε ευρωπαϊκές χώρες:

1. Ισχύουν οι μέρες παράδοσης 2-5?

2. Σίγουρα δεν υφίσταται θέμα με φόρους σε τελωνείο?

3. Μπορούμε να παραγγείλουμε όσα κινητά θέλουμε χωρίς να είναι απαραίτητο να γράφουν

δώρα, επισκευές και λοιπά

4. Είναι έτοιμα για να δουλέψουν στην Ελλάδα, ή πρέπει να γινουν κάποιες ρυθμίσεις? Αν

ζητήσουμε να φύγουν οι κινέζικες εφαρμογές, να έχουν google play, και όλα αυτά που

ζητάμε όταν αγοράζουμε από κίνα μπορούν να γίνουν ή μήπως αυτά γίνονται μόνο από

την κίνα?

Γενικά θα το προτείνεται , άσχετα με τα 15-20 € που πληρώνεις παραπάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν κούρασα...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κι από εμένα.

Σκέφτομαι να παραγγείλω ένα κινητό από e-bay, και αναφέρει χώρα αποστολής Βέλγιο.

Υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο; Ο Τύπος στέλνει με La Poste - Courrier International Economique.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. Λοιπον και εγω εχω κανει μια παραγκελια ενα κινιτο και βλεπω στο σιτε του ελτα

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 27-08-2014 13:43 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 09-09-2014 05:22 IPS

 

και δεν μου εχει βγαλει ακομα το κδ αεροδρομιου που σχεδον σε ολους απο οτι εχω δει στο φορουμ το βγαζει την ιδια μερα :P

 

θα πρεπε να ανησυχω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι επέστρεψε πίσω Κίνα :P

 

Anyway χωρίς trolling και γω μια από τα ίδια είμαι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Σκοπεύω να παραγγείλω το πρώτο μου κινέζικο τηλέφωνο (THL 5000).

Είμαι μεταξύ των http://www.tinydeal.com , του http://www.coolicool.com κ του http://www.Gearbest.com . (Τα έχω κατατάξει με σειρά προτίμησης, καθώς το καθένα δίνει κ κάποια δωράκια... :) )

 

Ποιο μου προτείνειτε (και από πλευράς aftersales)?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παραγγελία από aliexpress με Sweden Post

το δέμα έχει φτάσει στο ταχυδρομείο από τις 11 Αυγούστου και δεν μου έχει έρθει ειδοποίηση

και το τελευταίο αποτέλεσμα στο status λέει άφιξη στο ταχυδρομείο

να πάρω τηλ στα έλτα?

αν έχει γυρίσει πίσω τι κάνω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε εχει φτάσει εδώ και έναν μήνα και δεν έχεις πάρει τηλέφωνο τα ελτα ακόμα???μαλλον πηγες διακοπές και το ξέχασες εε???? επειγόντως πάρε τηλέφωνο ή μάλλον να πας στο ταχυδρομείο γιατι απο το τηλέφωνο δεν νομίζω να βγάλεις άκρη.
Link to comment
Share on other sites

Ναι επέστρεψε πίσω Κίνα :P

 

Anyway χωρίς trolling και γω μια από τα ίδια είμαι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...

επεστρεπσε πισω κινα????

 

μην πεζεις με τον πονο μου ://////

 

ακομα παραμενω με αφιξη στη χωρα προωρισμου απο τις 9 :P

Link to comment
Share on other sites

επεστρεπσε πισω κινα????

 

μην πεζεις με τον πονο μου ://////

 

ακομα παραμενω με αφιξη στη χωρα προωρισμου απο τις 9 :P

 

Ποιο πόνο? Δώσε του 2-3 μέρες και θα είσαι κομπλε.

 

ΥΠΟΜΟΝΗ όταν παραγγέλνουμε από Κίνα. Άμα δεν έχουμε υπομονή παραγγέλνουμε από Ελλάδα.

 

Εμένα σήμερα μου έγραψε κλείσιμο. Ξανατσέκαρε.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραγγείλει η γυναίκα μου κάτι πραγματάκια από Κίνα .

Εκτός του ότι άργησαν αρκετά , προχθές μου έβγαλε " άφιξη στην χώρα προορισμού" κι έχει μείνει εκεί.

Έχω κάνει πάρα πολλές αγορές από εξωτερικό και πάντα σχεδόν αμέσως από την άφιξη ( μετά από μερικές ώρες ) έγραφε κλείσιμο από Κ.Δ. αεροδρομίου .

Τώρα 2 μέρες μετά το στάτους δεν αλλάζει , εμένα δεν μου έχει ξανατυχει .Να ανησυχώ ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. Λοιπον και εγω εχω κανει μια παραγκελια ενα κινιτο και βλεπω στο σιτε του ελτα

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 27-08-2014 13:43 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 09-09-2014 05:22 IPS

 

και δεν μου εχει βγαλει ακομα το κδ αεροδρομιου που σχεδον σε ολους απο οτι εχω δει στο φορουμ το βγαζει την ιδια μερα :P

 

θα πρεπε να ανησυχω?

 

Τώρα το είδα , ίδια περίπτωση ακριβώς .

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

ποσες μερες κανει για να "ξεκολλησει" απ'αυτο?

"ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-09-2014 10:00 IPS"

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

ποσες μερες κανει για να "ξεκολλησει" απ'αυτο?

"ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-09-2014 10:00 IPS"

ευχαριστω

Διάβασε παραπαω. Απλά εχουν καθυστέρηση αυτές τις μέρες ,κάντε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε παραπαω. Απλά εχουν καθυστέρηση αυτές τις μέρες ,κάντε υπομονή.

ευχαριστω gerstavros2.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

ποσες μερες κανει για να "ξεκολλησει" απ'αυτο?

"ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-09-2014 10:00 IPS"

ευχαριστω

 

Και σε μένα από 08/09έχει κολλήσει στην άφιξη χώρας προορισμού με ολλανδικό ταχυδρομείο . Τα ελτα ακόμα δεν το εμφανίζουν.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς αν στο αεροδρόμιο τα ελτα δουλεύουν 24ωρο, γιατί βλέπω κάτι αφίξεις π.χ. 04:13.

 

πολύ καλό ερώτημα και να συμπληρώσω το ερώτημα αν συμβαίνει κάτι τώρα τελευταία στο Ελ.Βενιζέλος γιατί εκτός από τα συνηθισμένα παράπονα ακούω και διάφορα τραβηγμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,

 

Συγχαρητήρια για το Thread .

Έχω και εγώ ένα ''πρόβλημα'' . Ενώ έχω παραγγείλει τόσες φορές από Κίνα , συνήθως μου δίνουν Tracking Number και μπορώ να ελέγξω μέσω σελίδων την διαδικασία αποστολής . Οι παραγγελίες συνήθως είναι από 80 ευρώ και άνω .

Πριν από ένα μήνα παρήγγειλα από Merimobiles (free shipping) ένα προϊόν αξίας κάτω από 50$ και δεν μου έδωσαν tracking number από την σελίδα διότι όπως ανέφεραν όταν η παραγγελία είναι αξίας λίγοτερης των 50$ μου δίνουν απλά αριθμό όπου μπορώ να το ελέγξω ΜΟΝΟ μέσω τοπικού ταχυδρομείου (ΕΛΤΑ) .

Το δέμα έχει γίνει Shipped 8 Αυγούστου και ακόμα δεν έχω νέα . Σε τηλεφωνική επικοινωνία με ΕΛΤΑ ανέφεραν πως δεν μπορούν να το δουν διότι δεν είναι track number . - ο ''κωδικός'' που μου έδωσαν είναι HK2014080803 και δεν φαίνεται πουθενά πχ. 17track.net , ΕΛΤΑ κτλ.

 

Γνωρίζει κανείς κάποια σελίδα μήπως ή αν του έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!:O:O:O:)

''Nothing is Permanent .....Everything Change'':)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

θα ηθελα μια βοηθεια. εκανα για πρωτη φορα παραγγελια απο 2 κινεζομαγαζα (για την ακριβεια απο vickmall & tinydeal 4/09/2014 και 5/09/2014 αντιστοιχα). μου εχουν δωσει tracking number και οι 2 αλλα οταν τα ψαχνω στο 17track.net μου εμφανιζει Origin: Netherlands, Destination: Unknown και Status: Not Found.

ξερει κανεις τι παιζει μετα απο τοσες μερες και δεν εμφανιζεται κατι στο status;

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Sakdim,

Χρειάζεται περίπου 10 με 12 κάποιες φορές για να σου εμφανίσει πληροφορίες.

Αν το tracking number σου τελειώνει σε NL σημαίνει Netherlands και θα χρειαστεί να περιμένεις μερικές ημέρες ακόμα...

''Nothing is Permanent .....Everything Change'':)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...