Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μιαςκαι δεν αναφερεται στο αρχικο ποστ και για να μην ψαχνω 270 σελιδες εχει καποιος προχειρο το λινκ για το ταχυδρομειο ολλανδιας?Οχι αυτο που βρισκουμε και στο γκουγκλ,εχεικι ενα αλλο μεχρι να φτασειτο δεμα εκει,ευχαριστω.

Μήπως εννοείς το http://www.17track.net?

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ περιμένω δυο δέματα.το ένα έχει 5 ημέρες στο αεροδρόμιο TRAKING RU475874388CH

το δεύτερο είναι φυσιολογικό αυτό που γράφει κλείσιμο ips 25-6-2014 TRAKING RF235556355SG

μια βοήθεια αν ξέρει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

Αφού απαντάς ακριβώς από κάτω μου, τι την θέλεις την παράθεση; :p

Πάντα πρέπει να γίνεται παράθεση για τον λόγο πού σού είπε.

Πρέπει να μπορούν να παρακολουθήσουν όλοι.

Το να γράψει κάποιος κάτι έτσι στο πουθενά ( το οποίο έχει γίνει λίγο μόδα τελευταία ) και να πρέπει να κάνεις τον ντετέκτιβ για να καταλάβεις σε τί αναφέρεται ,δεν είναι ότι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω πάντα από κάτω χωρίς παράθεση και αν τυχόν προλάβει κάποιος και γράψει ενδιάμεσα, κάνω επεξεργασία και προσθέτω την παράθεση για να καταλάβει σε ποιον απευθύνομαι.

Τες παν...

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Αν απαντάει κάποιος στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα, η παράθεση δεν έχει καμία απολύτως αξία. Αντίθετα κουράζει να βλέπεις σε συνεχόμενα μηνύματα γραμμένα τα ίδια ακριβώς πράγματα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καλά...

Μου φαίνεται πως στα ΕΛΤΑ τον παίζουν και με τα 2 χέρια...

Να γιατί δεν έφτασε εδώ πέρα ακόμα το δεύτερο δέμα αν και έφτασε Ελλάδα πιο γρήγορα. Πήγε στο Κ.Δ. Αττικής...

Άντε βγάλτε άκρη...

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 26-06-2014 14:33 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-07-2014 09:03 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 15-07-2014 10:02 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ 16-07-2014 09:21 ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ 16-07-2014 09:34 ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 03-07-2014 16:08 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-07-2014 05:35 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 14-07-2014 03:48 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 16-07-2014 15:05 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν απαντάει κάποιος στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα, η παράθεση δεν έχει καμία απολύτως αξία. Αντίθετα κουράζει να βλέπεις σε συνεχόμενα μηνύματα γραμμένα τα ίδια ακριβώς πράγματα.

Αυτό λέω κι εγώ :)

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Αν απαντάει κάποιος στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα, η παράθεση δεν έχει καμία απολύτως αξία. Αντίθετα κουράζει να βλέπεις σε συνεχόμενα μηνύματα γραμμένα τα ίδια ακριβώς πράγματα.

Το αμέσως προηγούμενο μήνυμα είναι όταν ξεκινάς να γράφεις. Όταν τελειώσεις είναι πολύ πιθανό να μην ισχύει το ίδιο.

Γι'αυτό υπάρχει η παράθεση... και ήμαστε εκτός θέματος:p

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ποσο κανει να φτασει ενα δεμα για επίστροφη στην Κινα με συστημενο;

 

Εγω που εστειλα πριν λιγο καιρο εκανε 16 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μολις dispute και μετα απο λιγο το merimobiles αλλαξε το status της παραγγελιας μου σαν refunded απο το shipped...Τι μπορει να σημαινει; Λετε να την πηραν πισω την παραγγελια ή λεω χαζομαρες;;; Ηταν ηδη dispatched to overseas..Η περιπτωση μου ειναι στο post 4029... Εγραψα πως ο μονος λογος που το κανω ειναι γτ καθυστερησαν παρα πολυ να το στειλουν ταχυδρομειο και ετσι θα χασω την ασφαλεια των 45 ημερων στο paypal. Επισης τους ειπα πως μολις παραλαβω θα κλεισω το dispute...Αny thoughts now???
Link to comment
Share on other sites

 

μπα,εγω φταιω,δεν το αποθηκευσα,αυτο το ξερω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εκανα μολις dispute και μετα απο λιγο το merimobiles αλλαξε το status της παραγγελιας μου σαν refunded απο το shipped...Τι μπορει να σημαινει; Λετε να την πηραν πισω την παραγγελια ή λεω χαζομαρες;;; Ηταν ηδη dispatched to overseas..Η περιπτωση μου ειναι στο post 4029... Εγραψα πως ο μονος λογος που το κανω ειναι γτ καθυστερησαν παρα πολυ να το στειλουν ταχυδρομειο και ετσι θα χασω την ασφαλεια των 45 ημερων στο paypal. Επισης τους ειπα πως μολις παραλαβω θα κλεισω το dispute...Αny thoughts now???

 

εχει συμβει και σε μενα με αλλο καταστημα,ενημερωνεται μαλλον για το dispute και δεσμευει το ποσο αν χρειαστει να επιστραφει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι πολύ ψυχοφθορα αυτή η διαδικασία αναμονής ρε παιδιά. :(

Μπορεί να κάνω και 20 refresh την μέρα στα tracking sites. Αναρωτιέμαι αν μπορώ να τους ρίξωτον server. :p

Link to comment
Share on other sites

Ψυχοφθόρα δεν θα πει τίποτα:mad:

 

Πραγματικά απορώ με αυτούς που περιμένουν 10 - 15 παραγγελίες:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έστειλα πίσω στην κίνα ένα κινητό που αγόρασα από Dhgate και δεν δούλευε και το tracking στα ΕΛΤΑ λέει:

 

Κατασταση Ηµεροµηνια Ωρα Περιοχη

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ 20-06-2014 07:40 ΙΛΙΟΥ - ΕΛΤΑ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ 20-06-2014 07:40 ΙΛΙΟΥ - ΕΛΤΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΙΛΙΟΥ - ΕΛΤΑ 20-06-2014 11:36 ΙΛΙΟΥ - ΕΛΤΑ

ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ ΔΕΝ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΑΙ 06-07-2014 09:12 IPS

 

Τι γίνεται; Θα γυρίχει πίσω ή έχασα και το κινητό και τα λεφτά μου;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι πολύ ψυχοφθορα αυτή η διαδικασία αναμονής ρε παιδιά. :(

Μπορεί να κάνω και 20 refresh την μέρα στα tracking sites. Αναρωτιέμαι αν μπορώ να τους ρίξωτον server. :p

 

Πραγματικά, κι εγώ στην ίδια παγίδα έχω μπλέξει. Να σου έρχεται από έξω σε 8 μέρες και στην Ελλάδα να τον παίζουνε και να είναι 3 μέρες στο αεροδρόμιο. Τι πάει να πει "έχουνε φόρτο"? Πώς γίνεται άλλων να καταγράφεται από το αεροδρόμιο αργότερα από το δικό σου δέμα και να φεύγουν σχεδόν instantly και το δικό σου να έχει πέσει σε χειμερία νάρκη στο αεροδρόμιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά το Dispached to overseas , σήμερα ανανεώθηκε η κατάσταση στο

http://www.singpost.com/track-items (τουλάχιστον από εκεί κοιτάω εγώ τί γίνεται με την παραγγελία μου) σε

08-07-2014 16-07-2014 Arrived at overseas (Country code: GR).

Με τις απεργίες και λοιπά πότε περίπου(μέσες άκρες) θα παραλάβω την παραγγελία μου;

Τώρα θα πρέπει να την παρακολουθώ από άλλο site και αν ναι μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει;

Επίσης πρίν από 10 περίπου μέρες έκανα και μια δεύτερη παραγγελία (ευτελής αξίας) από Ebay. Μπορώ αυτή να την παρακολουθήσω; Δυο ημέρες μετά την παραγγελία δέχτηκα ένα mail το οποίο εν ολίγοις μου έγραφε

Order updates

Recent updates to your order

Your item is marked as shipped.

και παρακάτω ένα item number και ένα transaction number τίποτα όμως για tracking number.

 

Λυπάμαι αν κουράζω αλλά είμαι σε παρθενική κατάσταση σχετικά με παραγγελίες και το άγχος είναι έκδηλο.

Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει λίγα περισσότερα!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Την δεύτερη παραγγελία δεν μπορείς να την παρακολουθήσεις

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά το Dispached to overseas , σήμερα ανανεώθηκε η κατάσταση στο

http://www.singpost.com/track-items (τουλάχιστον από εκεί κοιτάω εγώ τί γίνεται με την παραγγελία μου) σε

08-07-2014 16-07-2014 Arrived at overseas (Country code: GR).

Με τις απεργίες και λοιπά πότε περίπου(μέσες άκρες) θα παραλάβω την παραγγελία μου;

Τώρα θα πρέπει να την παρακολουθώ από άλλο site και αν ναι μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει;

Aπο εδώ:

 

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ευχαριστώ πολύ.

Μου γράφει

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 08-07-2014 15:20 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-07-2014 07:12 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 16-07-2014 11:50 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

καμία ιδέα για τον χρόνο παραλαβής; (έκδηλη η αγωνία , φοβάμαι μην περάσει από Μοναστηράκι και φάει καμία σφαίρα από ένοπλους για αντίσταση κατά του τελωνίου!!!:p)

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΓΙΚΑ ΠΑΝΤΑ, θα το πάρεις Δευτέρα-Τρίτη-Τετάρτη... Αυτές τις μέρες κοιμούνται λίγο...

Υπάρχει μια μικρή περίπτωση να ξεκουβαλήσουν αύριο, να προχωρήσει τα τελευταία στάδια και να παραλάβεις Παρασκευή αλλά don't hold your breath.

Edited by FreddyKrueger
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι πολύ ψυχοφθορα αυτή η διαδικασία αναμονής ρε παιδιά. :(

Μπορεί να κάνω και 20 refresh την μέρα στα tracking sites. Αναρωτιέμαι αν μπορώ να τους ρίξωτον server. :p

 

Αυτός είναι και ο λόγος που το tracking του Singpost αλλά και το en.4px.com πέφτουν συχνά, για μικρό χρονικό διάστημα... Όλοι όσοι παραγγέλνουν κάνουν αυτό συνέχεια... :p

 

Αλλά εντάξει ρε μάγκες, όταν κάνουμε παραγγελία από Κίνα το αποδεχόμαστε εξαρχής αυτό ότι πάνω-κάτω θέλει ένα 20 ήμερο +... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι και ο λόγος που το tracking του Singpost αλλά και το en.4px.com πέφτουν συχνά, για μικρό χρονικό διάστημα... Όλοι όσοι παραγγέλνουν κάνουν αυτό συνέχεια... :p

 

Αλλά εντάξει ρε μάγκες, όταν κάνουμε παραγγελία από Κίνα το αποδεχόμαστε εξαρχής αυτό ότι πάνω-κάτω θέλει ένα 20 ήμερο +... ;)

 

Καλά σίγουρα και φυσικά αυτό είναι ένα από τα τιμήματα τις διαφοράς τιμής σε σχέση με ελλάδα, απλά είναι λές και παίζεις κουλοχέρι!

Κάθε φορά που πατάς το track λες από μέσα σου :"Θα πάει από despatched to overseas σε delievered to overseas?"

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έστειλα πίσω στην κίνα ένα κινητό που αγόρασα από Dhgate και δεν δούλευε και το tracking στα ΕΛΤΑ λέει:

 

Κατασταση Ηµεροµηνια Ωρα Περιοχη

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ 20-06-2014 07:40 ΙΛΙΟΥ - ΕΛΤΑ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ 20-06-2014 07:40 ΙΛΙΟΥ - ΕΛΤΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΙΛΙΟΥ - ΕΛΤΑ 20-06-2014 11:36 ΙΛΙΟΥ - ΕΛΤΑ

ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ ΔΕΝ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΑΙ 06-07-2014 09:12 IPS

 

Τι γίνεται; Θα γυρίχει πίσω ή έχασα και το κινητό και τα λεφτά μου;

 

Εχει φτάσει και δεν πάνε οι Κινέζοι να το παραλάβουν.

Στείλε τους μήνυμα, πες τους ότι έφτασε το κινητό και να πάνε να το παραλάβουν!

Και σε μένα έτσι έγραφε και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό, αλλά μετά διάβασα ότι σε πολλές αν όχι σε όλες τις περιπτώσεις, αυτό συμβαίνει ,γιατί οι κινέζοι πηγαίνουν να παραλάβουν μόνο όταν έχουν μαζευτεί πολλά δέματα γι αυτούς , για να τα πάρουν μια φορά όλα μαζί.

Σε μένα είχε γίνει με το pandawill και μόλις τους έγραψα, πήγαν αμέσως και το πήραν.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία 30/6 απο coolicool σήμερα παρέλαβα. Καλός χρόνος παράδοσης και πολύ καλή συσκευασία. Συστήνεται.
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...