Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@angeloszog

 

Δεν ξέρω πως ακριβώς πάνε τα νούμερα αλλά το θέμα είναι το πως ανοίγονται οι σάκοι στο αεροδρόμιο.

Εμένα έκανε 22 μέρες απο την ημερομηνία που έγινε "κλείσιμο απο ips".

Κάπως έτσι υπολόγισε το. Απο 15 έως 25 μέρες κάνει συνήθως.

 

@fuorigioco1981

 

Το despatch no το βλέπεις απο την σελίδα του sg post αν πατήσεις πάνω στο tracking number της παραγγελίας σου.

 

4064 εχω εγώ!!!!σήμερα είναι η 18η μέρα από το despatched to overseas!

Από εβδομάδα μέ βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@angeloszog

 

Δεν ξέρω πως ακριβώς πάνε τα νούμερα αλλά το θέμα είναι το πως ανοίγονται οι σάκοι στο αεροδρόμιο.

Εμένα έκανε 22 μέρες απο την ημερομηνία που έγινε "κλείσιμο απο ips".

Κάπως έτσι υπολόγισε το. Απο 15 έως 25 μέρες κάνει συνήθως.

 

εμενα εγινε despatched στις 30 μαρτιου...Το μονο που θελω ειναι να το προλαβω πριν τις 27 απριλίου που φευγω απο την πόλη μου..Δηλαδή να ερθει στα τρίκαλα μεχρι και τις 25 απριλη που ειναι παρασκευή...Ζητάω πολλά? Οταν λες 15-25 μέρες εννοείς μέχρι να το εχεις στα χέρια σου η μεχρι να ανοιχθει ο σακος?

Link to comment
Share on other sites

εμενα εγινε despatched στις 30 μαρτιου...Το μονο που θελω ειναι να το προλαβω πριν τις 27 απριλίου που φευγω απο την πόλη μου..Δηλαδή να ερθει στα τρίκαλα μεχρι και τις 25 απριλη που ειναι παρασκευή...Ζητάω πολλά? Οταν λες 15-25 μέρες εννοείς μέχρι να το εχεις στα χέρια σου η μεχρι να ανοιχθει ο σακος?

 

Το κακό είναι ότι παρεμβάλλεται το πάσχα σε σένα δυστυχώς....

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι παρεμβάλλεται το πάσχα σε σένα δυστυχώς....

 

πανε σέρνοντας τα ελτα το πάσχα ε? Δημόσιο τι περιμένεις...ΔΥστυχως αν δεν ερθει μέχρι τοτε θα το εχω στα χέρια μου αρχές Ιουλίου... :confused:

Link to comment
Share on other sites

πανε σέρνοντας τα ελτα το πάσχα ε? Δημόσιο τι περιμένεις...ΔΥστυχως αν δεν ερθει μέχρι τοτε θα το εχω στα χέρια μου αρχές Ιουλίου... :confused:

 

Άμα διπλασσιάζονται τα πακέτα εσύ θες να πάνε με τον ίδιο ρυθμό :worry:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

4064 εχω εγώ!!!!σήμερα είναι η 18η μέρα από το despatched to overseas!

Από εβδομάδα μέ βλέπω...

 

Καλησπέρα,

 

εμένα βγάζει αριθμό 4071 και είναι η 9η μέρα από το despatched to overseas.....έχω ψωμιά ακόμα μέχρι την παράδοση ε? Πιστεύεις πως θα έρθει πριν τις αργίες του Πάσχα?

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

εμένα βγάζει αριθμό 4071 και είναι η 9η μέρα από το despatched to overseas.....έχω ψωμιά ακόμα μέχρι την παράδοση ε? Πιστεύεις πως θα έρθει πριν τις αργίες του Πάσχα?

 

Οριακά ίσως!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Μπορεί να μην είναι το σωστό μέρος για την ερώτησή μου (αν δεν είναι ας μεταφερθεί). Αγορά από amazon.co.uk που λέει ότι θα γίνει dispatch από αγγλία αλλά ο πωλητής είναι από Κίνα, περνάει από ελληνικό τελωνείο ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

.....Αγορά από amazon.co.uk που λέει ότι θα γίνει dispatch από αγγλία αλλά ο πωλητής είναι από Κίνα, περνάει από ελληνικό τελωνείο ή όχι?

 

Όχι, αφού είναι από ΕΕ δεν περνάει.....:cool:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

4066 εγω! Οταν παραλαβεις ενημερωσε. ..

 

Καλημερα!

 

Προς 4066

 

4068 εγω ! (Despatched to overseas:21-03-2014) Οταν παραλαβεις ενημερωσε εσυ. .. Πλακα κανω ...

Πολυ αγχος ... απο Κινα ερχονται μεσω Βηθλεεμ και μεσολαβουν πολλα πραγματα ρε παιδια.

Υπομονη !!!

TΗΙΝΚ :!: " It's Not Illegal Yet "
Link to comment
Share on other sites

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ	01-04-2014	09:37	IPS
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ	01-04-2014	14:12	Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS	        06-03-2014	13:56	IPS

Το κακό είναι οτι δεν βλέπω να φτάνει στα χέρια μου μέχρι το ΣΚ για να παίξω.

Τσακάλια εκεί στα ΕΛΤΑ! Τρίτη έφτασε στην Ελλάδα, Πέμπτη έφτασε στην Αλεξανδρούπολη! :clap::yahoo:

 

Το κακό είναι οτι δεν με βρήκε ο ταχυδρόμος και πρέπει να περιμένω μέχρι αύριο για να παραλάβω. :(

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω δεν έχει νόημα να κοιτάμε τα Despatch No. ,για παράδειγμα έχω κάποιο δέμα με Despatch No. 4070 κ έχει φτάσει στο αεροδρόμιο, ενώ άλλο με Despatch No. 4066 ακόμα να φανεί!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω δεν έχει νόημα να κοιτάμε τα Despatch No. ,για παράδειγμα έχω κάποιο δέμα με Despatch No. 4070 κ έχει φτάσει στο αεροδρόμιο, ενώ άλλο με Despatch No. 4066 ακόμα να φανεί!

 

Ακριβώς όπως το λες είναι . - :up:

TΗΙΝΚ :!: " It's Not Illegal Yet "
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω την γνωμη καποιου που εχει παραλαβει με EMS στο παρελθον.Η παραγγελια μου εκανε ακριβως 4 ημερες για να εμφανιστει στο αεροδρομιο και εδω και τρεις μερες δεν μου εχει ερθει τπτ ακομα.Ενω με απλο ταχυδρομειο την μια εμφανιζεται και την αλλη μερα το εχω στα χερια μου.

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 31-03-2014 13:39 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 31-03-2014 09:46 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-03-2014 09:38 IPS

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 26-03-2014 12:43 IPS

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .Να ρωτησω κατι θελω μιας και εινα αδυνατον να διαβασω ολο το νημα , αφου είναι τεραστιο. Είναι πιθανον να εχει γινει παραγγελια του ιδιου προιοντος από δυο ατομα με διαφορα μιας εβδομαδας από τηι ιδια σελιδα(geekbuying) και αυτος που παρηγγειλε δευτερος να παραλαμβανει πρωτος;

 

Το πακετο μου εμφανιζεται σε ips εδώ και 18 μερες , ενώ μελος που παρηγγειλε πιο μετα από μενα εχει ηδη παραλαβει.(Αθηνα και οι δυο) Να ανησυχω ή είναι συνηθισμενο φαινομενο;

 

Eυχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο καιρό παίρνει να εμφανιστεί που βρίσκεται το δέμα μου από την στιγμή που έφυγε από πεκίνο! Εμένα έφυγε στις 30/3/14 (τουλάχιστον έτσι αναφέρεται).

 

Date/Time Location Activity

Sun 3/30/2014 3:57 am PEK NULL

Sat 3/29/2014 2:21 pm 北京国际 10010200 Departure from outward office of exchange

Sat 3/29/2014 8:19 am 北京国际 10010200 Opening

Fri 3/28/2014 10:16 am 北京国际邮件收寄中心 10061400 Collection

 

Το Despatch No που εμφανίζεται! Εγώ κοιτάω στο EMS trackingkit.com και δεν μου εμφανίζεται!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα δέμα αλλά μου έβγαλε μια πολύ περίεργη ένδειξη tracking

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ 03-04-2014 04:19 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 03-04-2014 09:32 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 03-04-2014 07:13 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 03-04-2014 06:52 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 03-04-2014 03:45 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-04-2014 14:08 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 01-04-2014 17:30 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 21-03-2014 19:23 IPS

 

η πιο πρόσφατη ένδειξη είναι το "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ", αλλά μετά το "ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ"

 

Η κανονική χρονική σειρά (αντίστροφη) είναι:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 03-04-2014 09:32 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 03-04-2014 07:13 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 03-04-2014 06:52 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ 03-04-2014 04:19 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 03-04-2014 03:45 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 01-04-2014 17:30 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-04-2014 14:08 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 21-03-2014 19:23 IPS

 

WTF; Τί έχει γίνει εδώ;

 

Έχουν ρωτήσει κι αλλοι, για το "αντικείμενα σε συσκευασία", αλλά δεν έχει δοθεί απάντηση. Επίσης πρώτη φορά εμφανίζεται η ένδειξη αυτή επανειλημμένα αλλά και ΜΕΤΑ το "προς παράδοση"

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Εχουν ξεχάσει στη διανομή της Θεσσαλονίκης να ρυθμίσουν σωστά την ώρα στο σύστημα τους και εμφανίζονται κάτι τέτοια περίεργα.πχ Δες την δική μου περίπτωση πριν λίγες ημέρες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5290824#post5290824

Το 15.00 KΔ Θεσσαλονίκης είχε εμφανιστεί πριν τις εγγραφές στο ΚΔ Κοζάνης.Λογικά αύριο πρωϊ θα στο φέρει ο ταχυδρόμος ή χαρτάκι για να πας να το πάρεις αλλά αν δεν γίνει αυτό,πήγαινε μια βόλτα στο ΕΛΤΑ της περιοχής σου και αναζήτησέ το

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο σε ένα από τα συνεχούς ωραρίου ταχυδρομεία εδώ Θεσσαλονίκη και μου είπαν πως το "αντικείμενα σε συσκευασία" δηλώνει πως οι επιστολές, μικρά πακέτα κτλ συσκευάστηκαν προς παράδοση στο ταχυδρομείο.

 

Μου έκανε εντύπωση όμως, πρώτη φορά το έβγαλε εδώ κι ένα χρόνο που παραγγέλνω από εξωτερικό. συνήθως έλεγε "in conta ΜΔ Ανατολικής Θεσσαλονίκης / Κλείσιμο απο΄Μ.Δ." για να δηλώσει το ίδιο πράγμα.

 

Αγχώθηκα βασικά γιατί διάβασα σε ένα άλλο φόρουμ το μήνυμα κάποιου που του έβγαζε τετοια απανωτά και του έλεγαν απο΄ΕΛΤΑ πως είχε χαθεί το δέμα, και τελικά πήγε με αστυνομία στον διευθυντή του τοπικού καταστήματος και τότε μόνο το βρήκαν στο Κ.Δ. και μάλιστα σχισμένο, χωρίς τον barcode....κάποιος το είχε βάλει στο μάτι δηλαδή...

 

Μου είχε τύχει και μένα πριν 3 μήνες, στο tracking εμφανιζόταν ωσάν να είχει παραδοθεί, ενώ εγώ έλειπα από την πόλη, και από την εξυπηρέτηση πελατών έλεγαν πως έχει παραδοθεί κανονικά με το ειδοποιητήριο υπογεγραμμένο κτλ και αφού πήρα κάμποσες φορές στα Μ.Δ. Ανατολικής Θεσσαλονίκης (τώρα δεν βρίσκω το τηλέφωνο), κι ενώ ο Διευθυντής έλεγε πως δεν ξέρουν, το πήρε το τηλέφωνο ο ταχυδρόμος και είπε πως το είχε πάρει αυτός το πακετό :confused: ύστερα από μπέρδεμα στην παράδοση και έγινε ολόκληρη ιστορία, γιατί δεν δέχονταν να το κάνουν προώθηση (τυπικά είχε παραδοθεί) και ο ταχυδρόμος ήταν απρόθυμος να το ταχυδρομήσει εκ νέου με δι΄κα του έξοδα, πράγμα που όμως τελικά δέχθηκε να κάνει, αφού για 10-14 μέρες έκανε τον Κινέζο.

 

Πολλά γίνονται και ανησύχησα.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν ξεχάσει στη διανομή της Θεσσαλονίκης να ρυθμίσουν σωστά την ώρα στο σύστημα τους και εμφανίζονται κάτι τέτοια περίεργα.πχ Δες την δική μου περίπτωση πριν λίγες ημέρες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5290824#post5290824

 

Μάλλον κάτι τέτοιο γίνεται. Η άλλη πιθανότητα είναι να δουλεύουν στη 1 τα ξημερώματα, που το βλέπω δύσκολο (για το δικό μου ταχυδρομείο τουλάχιστον) :p

 

Το tracking εχει λίγο lag. Το πρωί έλεγξα την αποστολή μου και ήταν ακόμα Κ.Δ. Αεροδρομίου. Την ίδια ώρα ο ταχυδρόμος ήδη είχε βάλει το πακέτο στην τσάντα του και το έφερνε.

Link to comment
Share on other sites

Το swiss post τι ακριβως ειναι γιατι μπερδευτηκα?

Δηλαδη κατι που παραγγειλα απο κινα πρωτα θα παει απο ελβετια και μετα θα ερθει ?

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Το swiss post τι ακριβως ειναι γιατι μπερδευτηκα?

Δηλαδη κατι που παραγγειλα απο κινα πρωτα θα παει απο ελβετια και μετα θα ερθει ?

Ακριβώς, θα έλθει μέσω Ελβετικών Ταχυδρομείων .... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...