Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού λέει ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ τότε βγήκε από τελωνείο. Λογικά την έβγαλες καθαρή ("λογικά" λέω, μην αρχίσεις τα γλέντια :lol:) Για τα 350 δολάρια (260 ευρώ) θα είναι κάπου 70-80 ευρώ σύνολο.

 

Τελωνιακός είσαι και μας ρουφιανέυεις εδώ μέσα?? Γρήγορα admins κάντε τον ban άμεσα!!:lol::lol: χαχαχαχα Πέρα της πλάκας έπεσες διάνα! 75 ευρώ μου ζήτησαν! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελωνιακός είσαι και μας ρουφιανέυεις εδώ μέσα?? Γρήγορα admins κάντε τον ban άμεσα!!:lol::lol: χαχαχαχα Πέρα της πλάκας έπεσες διάνα! 75 ευρώ μου ζήτησαν! :)

 

Έχουμε κάποιο εμπειρικό κανόνα για να βρίσκουμε τι θα πληρώσουμε αν μας πιάσουν, εγώ την πρώτη παραγγελία που είχα κάνει για 2 lenovo a820 με κόστος 300 usd, που τα έφερα με DHL πλήρωσα 50 ευρώ περίπου στο κράτος, και 100 στην DHL :cry: :X για να μου δώσει τα απαραίτητα έγγραφα να κάνω μόνος μου τον εκτελωνισμό.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τελωνιακός είσαι και μας ρουφιανέυεις εδώ μέσα?? Γρήγορα admins κάντε τον ban άμεσα!!:lol::lol: χαχαχαχα Πέρα της πλάκας έπεσες διάνα! 75 ευρώ μου ζήτησαν! :)

 

Χαμόγελα βλέπω. Χαίρομαι που δεν τα έβαψες μαύρα.

Σου ζήτησαν 75 ή πλήρωσες 75; Όταν τα πληρώσεις κάνε ένα post τι είναι τα 75 (ΦΠΑ, τέλη, έξοδα, ΕΛΤΑ)

Καλορίζικο ότι και αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα φάνηκε και το δικό μου

 

07/1 Παραγγελία

11/1 Despatched to overseas

31/1 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Τελικά μάλλον ισχύει ότι ανοίγουν σάκους 1 - 2 φορές το μήνα και γι αυτό παρατηρούμε σε άλλον να έρχεται σε 15 μέρες και σε άλλον να κάνει πάνω από μήνα.

 

Ιδια μερα παραγγελια ιδια μερα despatched ακομα να φανει...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παραγγειλει 5 πραγματα απο tinydeal.τα 4 ηρθαν με αργοποριες(το κινητο τηλεφωνο ειχε επιστρεψει πισω σε αυτους και το ξαναστειλανε οποτε συνολο εκανε 2 μηνες) το 5 μου επεστρεψαν τα χρηματα μου ολα .γενικα ομως στο site αυτο υπαρχουν διαφορα θεματακια.πηγαινε στο φορουμ τους και θα καταλαβεις τι εννοω

 

Δεν θελω να χαλασω το ποστ που αφορα μονο της αποστολες και οχι για να συζιταμε για καταστηματα εδω, δεν ρωτησα για το tinydeal αλλα γιατι κολησε τοσες μερες συγκαπουρη και αν εχει ξαναγινει σε κανεναν αυτο..

 

Ξερω πως λειτουργη το tinydeal...

Πρωτον δεν εχουν τιποτα ινστοκ και να τους ρωτησης οτι νανε θα σε πουν.

Οταν εκανα την παραγγελια μερα παρασκευη τους ρωτησα για το ΤΗL T200 το HTM M3, 16Gb microSD και ενα handsfree, και μου λενε οτι μονο το THL T200 εχουν ινστοκ και τα αλλα οχι θα τα εχουν σε 2-3 μερες απο την ημερα πληρωμης.

Κανω κανονικα την παραγγελια 10/1 μερα παρασκευη και σαββατο πρωη μου στελνουν track number για το ΗΤΜ Μ3 την microSD και το handsfree που με ειπαν οτι δεν τα εχουν και για το ΤΗL T200 που ειπαν οτι το εχουν ( για να μην τα πολυλογο και γραφω ενα ενα τα ψεματα τους εδω ) το εστειλαν 22/01 και μεχρι αυτη την στηγμη ειναι ακομα συγκαπουρη ενω τα αλλα τα εχω παραλαβη κανονικα 19 μερες εκαναν...

 

Το αρχικο μου ποστ αφορουσε μονο για τα ταχυδρομια της συγκαπουρης...

Samsung note 8 dual

Samsung note 4

jiayu s3 advance 3GB Ram

Thl T200 2GB Ram

Lenovo S960 2GB Ram

Link to comment
Share on other sites

Είχε κολλησει εμένα παραγγελια απο minideal για ενα μηνα στο information reiceved. Ειχα στειλει μειλ στην singpost και μου ειπαν οτι οταν ειναι αυτο το στατους δεν εχουν παραλαβει το πακετο παρα μονο πληροφοριες απο την εταιρια (minideal) οτι θα τους στειλουν πακετο με αυτο το track number. Τα μαγαζια αυτα εχουν αγορασμενους ηδη κωδικους αποστολων, για αυτο με το που κανουμε καποια παραγγελια μετα απο λιγο ερχεται το τρακινγκ στο μειλ.

Προφανως δεν ειχαν στοκ απο αυτο που παραγγειλα και περιμεναν να στοκαρουν παλι και μετα να το στειλουν.

Μιλησα μετα με μινιντιλ, τους ειπα αυτα που μου ειπαν απο τα ταχυδρομεια και χωρις πολλα πολλα μου επεστρεψαν τα λεφτα.

Edited by almanak
Link to comment
Share on other sites

Είχε κολλησει εμένα παραγγελια απο minideal για ενα μηνα στο information reiceved. Ειχα στειλει μειλ στην singpost και μου ειπαν οτι οταν ειναι αυτο το στατους δεν εχουν παραλαβει το πακετο παρα μονο πληροφοριες απο την εταιρια (minideal) οτι θα τους στειλουν πακετο με αυτο το track number. Τα μαγαζια αυτα εχουν αγορασμενους ηδη κωδικους αποστολων, για αυτο με το που κανουμε καποια παραγγελια μετα απο λιγο ερχεται το τρακινγκ στο μειλ.

Προφανως δεν ειχαν στοκ απο αυτο που παραγγειλα και περιμεναν να στοκαρουν παλι και μετα να το στειλουν.

Μιλησα μετα με μινιντιλ, τους ειπα αυτα που μου ειπαν απο τα ταχυδρομεια και χωρις πολλα πολλα μου επεστρεψαν τα λεφτα.

 

 

Εχεις καποιο μαιλ απο singpost?

Samsung note 8 dual

Samsung note 4

jiayu s3 advance 3GB Ram

Thl T200 2GB Ram

Lenovo S960 2GB Ram

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποιο μαιλ απο singpost?

 

Οχι φιλε μου, Νοεμβριο ειχε γινει η ιστορια και τα διεγραψα.

Στην αρχη τους ειχα γραψει μεσα απο τη φορμα για επικοινωνια που εχουν στο σαιτ τους. Και μου απαντησανε στο μειλ μου.

http://www.singpost.com/contact-us.html?flag=feedback

Edited by almanak
Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου, Νοεμβριο ειχε γινει η ιστορια και τα διεγραψα.

Στην αρχη τους ειχα γραψει μεσα απο τη φορμα για επικοινωνια που εχουν στο σαιτ τους. Και μου απαντησανε στο μειλ μου.

http://www.singpost.com/contact-us.html?flag=feedback

 

Θα κανω μια προσπαθια μπας και συνεννοηθω με αυτους...

Samsung note 8 dual

Samsung note 4

jiayu s3 advance 3GB Ram

Thl T200 2GB Ram

Lenovo S960 2GB Ram

Link to comment
Share on other sites

Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 31-01-2014 13:07 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Receive Item At Office Of Exchange 31-01-2014 10:06 IPS

Item in conta IPS 09-01-2014 13:56 IPS

 

Επιτελους δειχνει πως εφτασε ελλαδα η παραγγελεια μου απο to2c μετα απο 20 μερες ταξιδιου...Ποτε λετε να παραλαβω?Η αν χτυπισω κανα τηλεφωνο στα ελτα απο δευτερα μπας και εχει φτασει?

Edited by kflabouris

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 31-01-2014 13:07 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Receive Item At Office Of Exchange 31-01-2014 10:06 IPS

Item in conta IPS 09-01-2014 13:56 IPS

 

Επιτελους δειχνει πως εφτασε ελλαδα η παραγγελεια μου απο to2c μετα απο 20 μερες ταξιδιου...Ποτε λετε να παραλαβω?Η αν χτυπισω κανα τηλεφωνο στα ελτα απο δευτερα μπας καιε χιε φτασει?

 

Θέλει μία-δύο μέρες ίσως και τρείς αναλόγως που κατοικείς, αν είσαι νησί ίσως και λίγο παραπάνω...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα ειμαι,απο δευτερα τριτη θα ζαλισω τα ελτα,Επιτελους να παραλαβω μετα απο 24μερες παραγγελειας(μεχρι σημερα κυριακη) !

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να τους ζαλισεις πιο νωρίς δεν θα το έχεις, τι να πούμε και μεις με τις 35; από τη στιγμή που έφτασε όλα κομπλέ. Μέχρι Τρίτη το αργότερο πιστεύω θα το έχεις :)

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια μερα και απο το ιδιο μαγαζι ειχες και το κινητο;

Κανε υπομονη, οι σακοι ανοιγονται οπως να'ναι...

Link to comment
Share on other sites

Άρα παιδιά το γενικότερο συμπέρασμα είναι πως καλύτερα με το απλό ταχυδρομίο και ας κάνει 1μιση μήνα παρά με ΕΜS ας πούμε???να μην το ρισκάρω δλδ?

Επίσης αν θέλω να πάρω περισσότερα από 1 τηλέφωνα να κάνω χωριστές παραγγελίες για να είναι λιγότερο πιθανό να μου τα πιάσουν στο τελωνείο ή δεν έχει σημασία και να τα βάλω μαζί?

Ευχαριστώ!!

LeEco Le Max 2 x820 6/128
Link to comment
Share on other sites

Άρα παιδιά το γενικότερο συμπέρασμα είναι πως καλύτερα με το απλό ταχυδρομίο και ας κάνει 1μιση μήνα παρά με ΕΜS ας πούμε???να μην το ρισκάρω δλδ?

Επίσης αν θέλω να πάρω περισσότερα από 1 τηλέφωνα να κάνω χωριστές παραγγελίες για να είναι λιγότερο πιθανό να μου τα πιάσουν στο τελωνείο ή δεν έχει σημασία και να τα βάλω μαζί?

Ευχαριστώ!!

 

Μία φορά να την πατήσεις, θα το φυσάς και δε θα κρυώνει.

Καλύτερα απλό και χωριστές παραγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Στράτο!Έτοιμος ήμουν να την κάνω την μ.... μην γνωρίζοντας! :ρ απλά αν δεν ξέρεις λες πως με τα εξπρές είναι πιο καλά και πιο σίγουρα
LeEco Le Max 2 x820 6/128
Link to comment
Share on other sites

Άρα παιδιά το γενικότερο συμπέρασμα είναι πως καλύτερα με το απλό ταχυδρομίο και ας κάνει 1μιση μήνα παρά με ΕΜS ας πούμε???να μην το ρισκάρω δλδ?

Επίσης αν θέλω να πάρω περισσότερα από 1 τηλέφωνα να κάνω χωριστές παραγγελίες για να είναι λιγότερο πιθανό να μου τα πιάσουν στο τελωνείο ή δεν έχει σημασία και να τα βάλω μαζί?

Ευχαριστώ!!

Χωριστές, θα κάνεις την μία, και όταν σου δώσουν αριθμό, μετά από 2-3 ημέρες θα κάνεις την δεύτερη, ώστε να μην έλθουν με την ίδια πτήση και το προσέξει κανένας ευσυνείδητος τελωνειακός .... :)

(Εγώ αυτό κάνω από τότε που ήθελαν να με βάλουν να πληρώσω γιατί κάποιος φωστήρας αποφάσισε ότι 30 λάμπες led προορίζονται γιά επαγγελματική χρήση και όχι γιά ατομική .... :X )

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αλάνια του myphone!! Μια ερώτηση μιας και με έζωσαν φίδια τώρα... Παρήγγειλα 2 συσκευές από minideal και εδώ και δέκα μέρες έχω tracking number και όλα καλά. Απλά τα έστειλαν και τα 2 με ένα δέμα..και λέω εγώ τώρα...μήπως έπρεπε να τους πω να τα στείλουν χώρια? παίζει να πληρώσω τπτ παραπάνω επειδή είναι 2 μαζί?
that's me in the corner
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αλάνια του myphone!! Μια ερώτηση μιας και με έζωσαν φίδια τώρα... Παρήγγειλα 2 συσκευές από minideal και εδώ και δέκα μέρες έχω tracking number και όλα καλά. Απλά τα έστειλαν και τα 2 με ένα δέμα..και λέω εγώ τώρα...μήπως έπρεπε να τους πω να τα στείλουν χώρια? παίζει να πληρώσω τπτ παραπάνω επειδή είναι 2 μαζί?

 

Μην αγχωνεσε τζαμπα φιλε. Το θεμα τελωνειου ειναι λαχειο και θα πρεπει να εισαι πολυ ατυχος για να σου τυχει. Στην περιπτωση σου, για να ξερεις, στη συσκευασια που κανουν τα καταστηματα αυτα, μπορουν να χωρεσουν πεντε κινητα και οχι ενα! Το θεμα ειναι να μην σου ανοιξουν τα πακετο, πραγμα που ξαναλεω με απλο ταχυδρομειο ειναι απιθανο.

Edited by Evaggelos1
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Χωριστές, θα κάνεις την μία, και όταν σου δώσουν αριθμό, μετά από 2-3 ημέρες θα κάνεις την δεύτερη, ώστε να μην έλθουν με την ίδια πτήση και το προσέξει κανένας ευσυνείδητος τελωνειακός .... :)

(Εγώ αυτό κάνω από τότε που ήθελαν να με βάλουν να πληρώσω γιατί κάποιος φωστήρας αποφάσισε ότι 30 λάμπες led προορίζονται γιά επαγγελματική χρήση και όχι γιά ατομική .... :X )

 

Να'σαι καλά!κ εγώ κάπως έτσι το σκέφτηκα να το κάνω και ας έρθουν χώρια...

LeEco Le Max 2 x820 6/128
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αλάνια του myphone!! Μια ερώτηση μιας και με έζωσαν φίδια τώρα... Παρήγγειλα 2 συσκευές από minideal και εδώ και δέκα μέρες έχω tracking number και όλα καλά. Απλά τα έστειλαν και τα 2 με ένα δέμα..και λέω εγώ τώρα...μήπως έπρεπε να τους πω να τα στείλουν χώρια? παίζει να πληρώσω τπτ παραπάνω επειδή είναι 2 μαζί?

Προσωπικά έφερα 3 κινητά σε ενα πακέτο με EMS και δεν έγινε τίποτα.

Μπορεί να έτυχε, αλλά μπορεί και να ισχύει και αυτό που λεν στο minideal, ότι απο τη στιγμή που γράφουν ''gift'' και ''πολύ χαμηλής αξίας'' δεν παίζει τελωνείο...

Τί να σου πω...

Αν με ρώταγες δεν ξέρω αν θα το ξανάκανα, εκτός αν τα περιστατικά απο τελωνείο είναι απο μαγαζιά που δεν έγραψαν απ'εξω τις μαγικές λεξούλες ''gift''.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έφερα 3 κινητά σε ενα πακέτο με EMS και δεν έγινε τίποτα.

Μπορεί να έτυχε, αλλά μπορεί και να ισχύει και αυτό που λεν στο minideal, ότι απο τη στιγμή που γράφουν ''gift'' και ''πολύ χαμηλής αξίας'' δεν παίζει τελωνείο...

Τί να σου πω...

Αν με ρώταγες δεν ξέρω αν θα το ξανάκανα, εκτός αν τα περιστατικά απο τελωνείο είναι απο μαγαζιά που δεν έγραψαν απ'εξω τις μαγικές λεξούλες ''gift''.

 

Έτυχε.

Έχει πληρώσει τελωνείο και μόνο μία συσκευή ενώ έγραφε gift και 30$ αξία...

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι μη σου κάτσει...

Και εμένα απλά δε μου έκατσε και άλλες 2 φορές που έφερα απο 1 κινητό με EMS...

SG post λοιπόν πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...