Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νεο ρεκορ κυριες και κυριοι για 2 ολοκληρες μερες κανεις δεν ρωτησε τιποτα :lol:

χαχαχα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να χαλάσω το ρεκορ αλλά...το g700 μου απο minideal στο singpost μου βγαζει απο 10-12 arrived at overseas-country code gr. Αθήνα μένω, να ανησυχώ ή είναι λέτε λόγω των ημερών?
Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να χαλάσω το ρεκορ αλλά...το g700 μου απο minideal στο singpost μου βγαζει απο 10-12 arrived at overseas-country code gr. Αθήνα μένω, να ανησυχώ ή είναι λέτε λόγω των ημερών?

 

Πήγαινε στο ταχυδρομείο της περιοχής σου με το tracking number και ζήτα το.

 

edit.

Αφού δε σου γράφει ότι έχει πάει στο ταχυδρομείο,μη βιάζεσαι ακόμα...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταύρο (ή όποιος άλλος ξέρει). Περίπου πόσες μέρες κάνει ( Singapore post ) να αλλάξει η κατάσταση από Despatched to overseas σε arrived at overseas ;

Συγγνώμη άν έχει ξανα απαντηθεί.

Δεν είδα να αναφέρεται κάτι στον οδηγό

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταύρο (ή όποιος άλλος ξέρει). Περίπου πόσες μέρες κάνει ( Singapore post ) να αλλάξει η κατάσταση από Despatched to overseas σε arrived at overseas ;

Συγγνώμη άν έχει ξανα απαντηθεί.

Δεν είδα να αναφέρεται κάτι στον οδηγό

Αναφέρεται ↓

Αφού ταχυδρομηθεί, ενδέχεται να υπάρξει καθυστέρηση μέχρι να αναχωρίσει, πχ λόγω μεγάλου όγκου πακέτων. Αφού φύγει από την Άπω ανατολή το πακέτο, λίγες μέρες μετά κάθεται μέσα σε σάκο μαζί με άλλα πακέτα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα. Εκεί, μέχρι να ανοιχθεί ο σάκος και να καταγραφεί το πακέτο στο tracking, μπορεί να περάσουν από λίγες μέρες μέχρι και 2 βδομάδες, σπάνια και περισσότερο. Σε αυτό το διάστημα, στο τράκινγκ η τελευταία καταχώριση είναι απλά ότι αναχώρισε απ' τη χώρα αποστολής.

 

Δε θέλω να χαλάσω το ρεκορ αλλά...το g700 μου απο minideal στο singpost μου βγαζει απο 10-12 arrived at overseas-country code gr. Αθήνα μένω, να ανησυχώ ή είναι λέτε λόγω των ημερών?
Εφόσο εχει καταγραφεί στην ελλαδα, ψάξε το tracking στο site των ελτα. καθυστερούν αρκετά τελεευταια στα ελτα, έχει μπει κ δικο μ πακέτο στο ΚΔ αεροδρομιου στις 11 κι ακομη δεν το χω παραλάβει

Αφού καταγραφεί στο αεροδρόμιο, περνάει από κέντρα διαλογής και καταλήγει στην τοπική διανομή της περιοχής μας.

Αυτό διαρκεί 1-3 εργάσιμες ημέρες, ανάλογα την περιοχή που βρισκόμαστε.

Από κει είτε το φέρνει ο ταχυδρόμος σπίτι μας, εφόσον ήμαστε κει να υπογράψουμε την παραλαβή, είτε αφήνει ειδοποιητήριο και πάμε στο ταχυδρομείο να το παραλάβουμε.

Εάν υπάρξει καθυστέρηση στην παραπάνω διαδικασία, καλούμε τα ΕΛΤΑ στο 8001182000, ρωτάμε πού βρίσκεται το πακέτο και το τηλέφωνο του κεντρου διαλογής ή διανομής, και ρωτάμε γιατί έχει καθυστερήσει το πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται ↓

 

 

Εφόσο εχει καταγραφεί στην ελλαδα, ψάξε το tracking στο site των ελτα. καθυστερούν αρκετά τελεευταια στα ελτα, έχει μπει κ δικο μ πακέτο στο ΚΔ αεροδρομιου στις 11 κι ακομη δεν το χω παραλάβει

 

Ok Σταύρο ,ευχαριστώ.Εγώ είμαι στις 8 μέρες.Ελπίζω να μην πέσουμε στην χειρότερη περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα παραγγελία από μινιντιλ στις 6, έφυγε 8 και χθες έκλεισε από Κ.Δ αθήνας. σήμερα είναι Ηράκλειο και λογικά αύριο Χανιά, παραλαμβάνω... με Singapore.Τυχαίο μάλλον.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι από τους τυχερούς μάλλον!!!Έγω έκανα παραγγελίαι 28/11 έγινε Dispatcehd to Overseas στις 11/12 και ακόμα στην ίδια κατάσταση είναι.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

ε, λογικά δεν είχαν στοκ και άργησαν να το ταχυδρομήσουν. εμένα είναι despatched από τις 8/12, οπότε κι εσένα σε 3-4 μέρες θα φτάσει.Υπομονή!Το θέμα δεν είναι μόνο να φτάσει αλλά και να το πάρεις στα χέρια σου (ΕΛΤΑ ελέησον!) και να είναι όπως το παράγγειλες(μην έχουν ξεχάσει να κάνουν τιποτα)...

 

πάντως δεν παιρνούν από τελωνείο μόνο τα εκτος ευρωπαϊκης.τον περασμενο μηνα 3/7 πακετα απο ΗΒ ειχαν δηλωθει ως δωρο με σφραγιδα τελωνειου.βεβαια δεν ξερω εαν ηταν κατα την εξοδο απο την Αγγλια...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς να θέλω να πανικοβάλλω κανέναν μου είπαν απο ελτα οτι το πακετο μου παρελήφθη κατεστραμμένο και επιστράφηκε στον αποστολέα. Μίλησα με minideal, μου κάνουν λίγο τους δύσκολους αλλα θα βρώ ακρη πιστέυω.. Λένε στα ελτά 10-12 το παρέλαβαν ,μαζι με άλλα, κατεστραμμένα επεστράφησαν 12-12 πισω. Με singpost είχε σταλεί Edited by manolisdr
Link to comment
Share on other sites

Είχα παραγγείλει κάτι στις αρχές του Νόεμβρη από Κίνα. Η αποστολή έγινε με Chukou1 Express. Βάζοντας το tracking number μου δίνει αυτά:

 

Arrived at destination sort facility on 2013-11-30 17:31, Nov 30, 2013 5:31:00 PM, Greece

Waiting for delivery on 2013-11-30 17:31, Nov 30, 2013 5:31:00 PM, Greece

Waiting for customs clearance on 2013-11-29 16:59,Nov 29, 2013 4:59:00 PM,Greece

Arrived at destination port on 2013-11-29 01:59,Nov 29, 2013 1:59:00 AM,Greece

Departed on 2013-11-27 15:01,Nov 27, 2013 3:01:00 PM,InDelivery

Arrived at export port on 2013-11-26 18:01,Nov 26, 2013 6:01:00 PM,DG

Order Received on 2013-11-26 11:42,Nov 26, 2013 11:42:00 AM,DG

Processing in BFE warehouse on 2013-11-25 16:02.,Nov 25, 2013 4:01:28 PM,DG

 

Αν καταλαβαίνω καλά έχει φτάσει Ελλάδα. Που μπορώ να το βρω ωστόσο; Στο ταχυδρομείο της περιοχής μου;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

μολις μιλησα με κδ θεσσαλονικης.. δεν εχουν ακουσει τιποτα για καταστραμενα που επιστραφησαν πισω.. γινεται λιγακι ο χαμος.. κ ακομα περιμενουν πολλοι σακοι να ανοιχτουν..

παρασκευη μου ειπε να ξαναεπικοινωνησω....

 

 

edit.. υπηρξε τελικα θεμα οπως ειπε πιο πανω ο μανωλης, αλλα μονο στα απλα δεματα.. οχι δεματα που ηρθαν με EMS..

Edited by varitimos84
Link to comment
Share on other sites

μολις μιλησα με κδ θεσσαλονικης.. δεν εχουν ακουσει τιποτα για καταστραμενα που επιστραφησαν πισω.. γινεται λιγακι ο χαμος.. κ ακομα περιμενουν πολλοι σακοι να ανοιχτουν..

παρασκευη μου ειπε να ξαναεπικοινωνησω....

Πάντως δύο δικά μου που μπήκαν στην Ελλάδα 15/12 και ένα 16/12 πέρασαν από το ΚΔ Θεσσαλονίκης, είναι στο ταχυδρομείο της περιοχής και αύριο παραλαμβάνω .. :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα κινητο το σαββατο βραδυ απο minideal και σημερα εβγαλε το εξης στο tracking της singpost

 

18-12-2013 Received from Customer

 

Ξερετε τι σημαινει αυτο?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα κινητο το σαββατο βραδυ απο minideal και σημερα εβγαλε το εξης στο tracking της singpost

 

18-12-2013 Received from Customer

 

Ξερετε τι σημαινει αυτο?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ/ Receive Item From Customer...Το πακέτο παραληφθηκε από τον αποστολέα στο ταχυδρομείο της χώρας αποστολής

SURF UNTIL YOU DIE
Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκα να παρω τηλεφωνο στο τελωνειο θεσσαλονικης να δω τι παιζει.. γιατι το δικο μου, μου ειπαν οτι ειναι στο τελωνειο θεσσαλονικης κ δεν εχει ανοιχτει ακομα.. αλλα φοβαμαι μη τους κινησω υποψιες..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα παραγγελία από μινιντιλ στις 6, έφυγε 8 και χθες έκλεισε από Κ.Δ αθήνας. σήμερα είναι Ηράκλειο και λογικά αύριο Χανιά, παραλαμβάνω... με Singapore.Τυχαίο μάλλον.

Εμένα η παραγγελία απο μινιντιλ έφυγε για ελλαδα στις 7 και δεν έχει φτάσει ακόμα, άλλο αεροπλάνο πήρε; :ninja:

Edited by sofos_k
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρώτη φορά το βλέπω αυτό, μήπως γνωρίζετε τι εννοεί ;
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η παραγγελία απο μινιντιλ έφυγε για ελλαδα στις 7 και δεν έχει φτάσει ακόμα, άλλο αεροπλάνο πήρε; :ninja:

 

Σήμερα έφτασε και στην πόλη μου.... όταν το παραλάβω από ελτα θα ενημερώσω... ελπίζω και το κουτί να μην είναι πειραγμένο με το περιεχόμενο απόν... ίδωμεν

 

Επίσης, ελπίζω να έχει τίποτα αγγλικά όταν το ανοίξω μην ψάχνω στα ιδεογράμματα... έχουμε κανένα λινκ για το unboxing και άνοιγμα για πρώτη φορά κιν.android σε ακαταλαβίστικη γλώσσα; το πήρα από μινιντιλ με ροοτ... αλλά είμαι εντελώς newbie σε android περιβάλλον. αν δε βαριέστε κάντε μου κοπι κάποιο λινκ να είμαι προετοιμασμένη ψυχολογικά!

Edited by pretender_4
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η παραγγελία απο μινιντιλ έφυγε για ελλαδα στις 7 και δεν έχει φτάσει ακόμα, άλλο αεροπλάνο πήρε; :ninja:

Κ το δικό μου από minideal ap;o 7/12 γράφει dispatched to overseas.Μάλλον το ίδιο αεροπλάνο πήρε.χαχα

 

Αν ξέρει κάποιος στο e-mail που μου έστειλαν από paypal όταν παρήγγειλα από minideal στο shipping address δίπλα γράφει unconfirmed.Στο paypal μέσα το status μου είναι verified κανονικά.Είναι φυσιολογικό αυτό?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Είχα παραγγείλει κάτι στις αρχές του Νόεμβρη από Κίνα. Η αποστολή έγινε με Chukou1 Express. Βάζοντας το tracking number μου δίνει αυτά:

 

Arrived at destination sort facility on 2013-11-30 17:31, Nov 30, 2013 5:31:00 PM, Greece

Waiting for delivery on 2013-11-30 17:31, Nov 30, 2013 5:31:00 PM, Greece

Waiting for customs clearance on 2013-11-29 16:59,Nov 29, 2013 4:59:00 PM,Greece

Arrived at destination port on 2013-11-29 01:59,Nov 29, 2013 1:59:00 AM,Greece

Departed on 2013-11-27 15:01,Nov 27, 2013 3:01:00 PM,InDelivery

Arrived at export port on 2013-11-26 18:01,Nov 26, 2013 6:01:00 PM,DG

Order Received on 2013-11-26 11:42,Nov 26, 2013 11:42:00 AM,DG

Processing in BFE warehouse on 2013-11-25 16:02.,Nov 25, 2013 4:01:28 PM,DG

 

Αν καταλαβαίνω καλά έχει φτάσει Ελλάδα. Που μπορώ να το βρω ωστόσο; Στο ταχυδρομείο της περιοχής μου;

 

Λογικα έχει φτάσει στο ταχυδρομείο και με ταυτότητα μπορείς να παραλάβεις, ακόμα και χωρίς ειδοποιητήριο. Αλλά πάρε ένα τηλέφωνο πρώτα, μην πηγαίνεις και άδικα.

 

Αν ξέρει κάποιος στο e-mail που μου έστειλαν από paypal όταν παρήγγειλα από minideal στο shipping address δίπλα γράφει unconfirmed.Στο paypal μέσα το status μου είναι verified κανονικά.Είναι φυσιολογικό αυτό?

 

συμβαινει.ενω εχω κανει απειρες αγορες το δειχνει ετσι κι εμενα...

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...