Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

E καλα το 29/7 που ειναι Σαββατο με το 31/7 Δευτερα δεν το λες κολλημα!!! με τον πονο μας παιζεις?

Κολλημα είναι ενα unregistered δικο μου που απο 30/6 εχει φτασει αθηνα !!! και για το οποιο περιμένω να κλεισει το διμηνο για να παρω full refund.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν αντιλεγω αλλα και μενα απο 12/07 ηταν στο αεροδρομιο σχεδον 20 μερες..υπαρχουν και πολυ χειροτερα απο μενα ξερω αλλα και εσυ χωρις tracking number...
Link to comment
Share on other sites

30/7/2017, 12:15:17ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ16/7/2017, 14:10:00ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ15/7/2017, 21:16:00ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Δείχνει ότι μπήκε Ελλάδα χτες, για να δουμε. Οτι να ναι.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Iδια περίπτωση και εγω. Μίλησα μόλις με τελωνειο θεσσαλονίκης.

Η κατασταση έχει ως εξης:

ήρθαν 4 κοντέινερ (!) από αθηνα για να εκτελωνιστούν Θεσσαλονίκη χωρίς να υπάρχει στο τελωνείο θεσσαλονικης στημένο το ηλεκτρονικο συστημα διασάφισης που απαιτείται!!!

Το τελωνειο θεσσαλονικης συνεπως τα επέστρεψε πίσω , αφου φυσικα τα κρατησε μια βδομαδα θεσσαλονικη για να λειαστουν λιγο, και τα επεστρεψαν σημερα πισω στην αθηνα!

 

Θα γίνει όταν ευκαιρέσουμε η διαλογη των 4 κοντενερ της θεσσαλονικης , μαζι με τα πολυ περισσότερα κοντεινερ αττικης και λοιπής ελλαδας, όσα είναι να πάνε για εκτελωνισμο θα εκτελωνιστουν στην αθηνα και μετα θα προωθηθουν κατα τόπους ( αυτά γνωμη ειναι ότι δεν θα έρθουν πριν μπει ο Σεπτέμβρης!!! αυτά που δεν θα εκτελωνιστουν θα έρθουν λογικα νωρίτερα. Αυτα τα τελευταία είναι δικες μου εκτιμήσεις.

 

Πάντως όσοι έχουν δεματα που γραφουν απο 20-21/7 ---> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ανεξάρτητα αν το στατους τους δείχνει που βρισκονται όλα θα ξαναπανε πισω στην Αθήνα !!!

 

ΥΓ πρωτα πηρα στα ΕΛΤα για να μαθω τι γίνεται. Η ψευτρα υπαλληλος των ελτα μου είπε το εξης: μην κοιτάτε τι γραφουν είναι και καλα λαθος του συτήματος !!!! το δεμα ΔΕΝ εχει παει στην ΑΘηνα!!!@##@ριες... ισχύει αυτό που γραφω πιο πανω . Απλά στα ΕΛΤΑ πήραν εντολή να λένε ##λακιες στον κοσμο για να σκεπάσουν την ξεφτυλα τους ( ακου να στέλνουν 4 κοντέινερ στην Θεσσαλονικη χωρίς το ΥΕΔ Θεσσαλονικης να μπορει να τα εκτελεσει...)

Aφού οι ******* τα στείλανε Θεσσαλονίκη από ασυνεννοησία τους, Στείλτε τα στο κόσμο χωρίς τελωνείο. Μήπως τα τελευταία θα είναι; Τι κωμωδία είναι αυτή να ερχονται και να ξαναφευγουν πίσω! Δηλαδή οι άνθρωποι έχουν σπάει όλα τα κοντέρ *******ς.

Link to comment
Share on other sites

E καλα το 29/7 που ειναι Σαββατο με το 31/7 Δευτερα δεν το λες κολλημα!!! με τον πονο μας παιζεις?

Κολλημα είναι ενα unregistered δικο μου που απο 30/6 εχει φτασει αθηνα !!! και για το οποιο περιμένω να κλεισει το διμηνο για να παρω full refund.

 

full refund χωρις tracking number?Χωρις tn ο αλλος δεν ξερει αν το παραλαβες η οχι,πως θα σου δωσει refund?Αυτος ειναι ο σημαντικοτερος λογος του tn

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

full refund χωρις tracking number?Χωρις tn ο αλλος δεν ξερει αν το παραλαβες η οχι,πως θα σου δωσει refund?Αυτος ειναι ο σημαντικοτερος λογος του tn

 

Θα δουμε παντως απο το ticket που εχω ανοιξει ηδη ετσι μου απάντησαν. Αλλωστε μιλαμε για ευτελές ποσο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν αντιλεγω αλλα και μενα απο 12/07 ηταν στο αεροδρομιο σχεδον 20 μερες..υπαρχουν και πολυ χειροτερα απο μενα ξερω αλλα και εσυ χωρις tracking number...

 

Το δεμα που λεω δεν αφορα την περιπτωση με τα μπρος πισω μεταξυ Αθήνας Θεσσαλονίκης. Προκειται για αλλο δέμα 4 ευρω το οποιο εχω tn απο gear μεσω sky56.

Link to comment
Share on other sites

full refund χωρις tracking number?Χωρις tn ο αλλος δεν ξερει αν το παραλαβες η οχι,πως θα σου δωσει refund?Αυτος ειναι ο σημαντικοτερος λογος του tn

 

Αυτο ειναι το ρίσκο του να στέλνεις χωρις tn. Σαφέστατα και πρεπει να κανει refund.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το ρίσκο του να στέλνεις χωρις tn. Σαφέστατα και πρεπει να κανει refund.

 

Κολλημα είναι ενα unregistered δικο μου που απο 30/6 εχει φτασει αθηνα !

 

μα πως ξερεςι οτι ειναι αθηνα, αφου δεν ειναι καταχωρημενο;;;;:wacko:

Link to comment
Share on other sites

μα πως ξερεςι οτι ειναι αθηνα, αφου δεν ειναι καταχωρημενο;;;;:wacko:

 

απο εδω http://www.sky56.cn/english/track το εγραψα και πιο πανω. tn εχω αλλά φτανει μονο μεχρι να μπει ελλαδα μετα μεχρι να παραδωθει δεν βλεπεις αλλαγη. Ειναι τα απλα του gearbest.

Link to comment
Share on other sites

Από banggood ποια μέθοδο διαλέγω για να μην έχω τελωνείο;

 

Στάλθηκε από το M2 Note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

df3c1315d2539f26159cb19775ef4cef.jpg

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Priority, αλλα πώς γινεται να ειναι τοσο λιγο;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

E καλα το 29/7 που ειναι Σαββατο με το 31/7 Δευτερα δεν το λες κολλημα!!! με τον πονο μας παιζεις?

Κολλημα είναι ενα unregistered δικο μου που απο 30/6 εχει φτασει αθηνα !!! και για το οποιο περιμένω να κλεισει το διμηνο για να παρω full refund.

 

Αμα θελεις να κανεις one up, 6-6 order ==> 12-6 αποστολη ==> 16-6 arrival ==>29-7 αφιξη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους... Έχω κάνει παραγγελία για ένα γνωστό μου άτομο απο κίνα ένα κινητό .. Το αγόρασα απο το ebay στις 7 Ιουλίου..

Στο 17track και στο postnl δείχνει ότι το δέμα έχει φτάσει Ελλάδα απο τις 25/7/17 στα Ελτά όμως δεν το εντοπίζει καθόλου... Πέρνω τηλέφωνο και μου λένε πάρε τα κεντρικά των Ελτά.. Καλώ τα κεντρικά και μου λένε ότι αυτοί δεν μπορούν να κάνουν κάτι και ότι να μιλήσω με τον πωλητή... Μιλάω με τον πωλητή μου λέει στα Ελτά... Και κλασικά γίνετε το ίδιο ξανά και ξανά... Κανείς δεν ξέρει που βρίσκετε το δέμα.. Στις 3 Αυγούστου τελειώνει η διορία του πωλητή και πέρα απο αυτό ο άνθρωπος περιμένει το τηλέφωνο 1 μήνα τώρα και αφού βλέπει αυτό το μπάχαλο έχει νευριάσει και με το δίκιο του... Στα ελτά το μόνο που μου είπαν είναι ότι οι πληροφορίες στο 17track postnl κτλ είναι ψεύτικες και ότι βάζουν απλός μια τυχαία ημερομηνία. Τι να κάνω ;;; Έχω καλέσει παντού ...

RS910311700NL

Edited by megaklis
Link to comment
Share on other sites

18/7 εφυγε από NLpost και 25/7 εφτασε στην χωρα προορισμου . Με τα Ελτα δες γιατι δεν εμφανιζεται. Εχεις βάλει σίγουρα σωστη διευθυνση?

 

2017-07-25 12:07 The item has arrived in the country of destination

2017-07-19 07:46 The item is on transport to the country of destination

2017-07-18 08:11 The item is at the PostNL sorting center

2017-07-18 08:11 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-07-17 15:30 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2017-07-14 11:14 The item has left the originating country

2017-07-14 09:43 The item has arrived in the transit airport

2017-07-13 09:58 The item is ready for shipment

2017-07-13 07:26 The item is pre-advised

2017-07-13 01:22 The Item is at the shippers warehouse

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους... Έχω κάνει παραγγελία για ένα γνωστό μου άτομο απο κίνα ένα κινητό .. Το αγόρασα απο το ebay στις 7 Ιουλίου..

Στο 17track και στο postnl δείχνει ότι το δέμα έχει φτάσει Ελλάδα απο τις 25/7/17 στα Ελτά όμως δεν το εντοπίζει καθόλου... Πέρνω τηλέφωνο και μου λένε πάρε τα κεντρικά των Ελτά.. Καλώ τα κεντρικά και μου λένε ότι αυτοί δεν μπορούν να κάνουν κάτι και ότι να μιλήσω με τον πωλητή... Μιλάω με τον πωλητή μου λέει στα Ελτά... Και κλασικά γίνετε το ίδιο ξανά και ξανά... Κανείς δεν ξέρει που βρίσκετε το δέμα.. Στις 3 Αυγούστου τελειώνει η διορία του πωλητή και πέρα απο αυτό ο άνθρωπος περιμένει το τηλέφωνο 1 μήνα τώρα και αφού βλέπει αυτό το μπάχαλο έχει νευριάσει και με το δίκιο του... Στα ελτά το μόνο που μου είπαν είναι ότι οι πληροφορίες στο 17track postnl κτλ είναι ψεύτικες και ότι βάζουν απλός μια τυχαία ημερομηνία. Τι να κάνω ;;; Έχω καλέσει παντού ...

RS910311700NL

 

Εν αναμονή είσαι φίλε μου. Το κινητό έχει φτάσει, είναι σε σάκο στο αεροδρόμιο και επειδή υπάρχουν πολλοί σάκοι (από μέσα Ιουνίου ακόμα) και δεν υπάρχει το ανάλογο προσωπικό για τον εκτελωνισμό, θα περιμένεις. Υπολόγιζε αρχές με μέσα Σεπτέμβρη. Το πακέτο δεν χάθηκε. Υπάρχει, αλλά υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

10/6 αποστολη απο gearbest.

21/6 εφτασε ελλαδα με nl post.

25/7 φανηκε ελτα οτι επεξεργαστηκε απλα.

και απο τοτε περιμενουμε.

 

9/8 μου ειπαν οτι ληγει προθεσμια αν δεν παραλαβω να επικοινωνησω.

τι κανουμε;

Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή είσαι φίλε μου. Το κινητό έχει φτάσει, είναι σε σάκο στο αεροδρόμιο και επειδή υπάρχουν πολλοί σάκοι (από μέσα Ιουνίου ακόμα) και δεν υπάρχει το ανάλογο προσωπικό για τον εκτελωνισμό, θα περιμένεις. Υπολόγιζε αρχές με μέσα Σεπτέμβρη. Το πακέτο δεν χάθηκε. Υπάρχει, αλλά υπομονή.

Άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με όλα αυτά που παίζουν μπερδέυτηκα, αν έχει φτάσει ΕΛΤΑ (ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ), είμαι σε καλό δρόμο, ή έχει ακόμα πολύ; Ή γενικά δεν είναι τίποτα σίγουρο;
Link to comment
Share on other sites

πηρα σημερα τηλ και εγω στα ελτα (παλι) και η κατασταση μου ειναι η εξης: ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 29-07-2017 05:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) . Η κυρια ηταν ευγενικοτατη και οταν ρωτησα ποτε να υπολογιζω να παραλαβω μου ειπε οτι θα μπει τελωνειο και οταν βγει τοτε θα αλλαξει το στατους,την ρωτησα αν θα μπει σιγουρα τελωνειο και μου ειπε οτι δυστυχως μπαινουν πλεον ΟΛΑ στο τελωνειο και οτι μπορει να κατσει εκει απο 5-6 μερες εως και μηνα. ρωτησα επισης πως γινεται ο ελεγχος για το τι θα πληρωσω αλλα μου ειπε πως δεν ειναι αρμοδια αυτη για να μου απαντησει... μπλεξαμε κοινως!! φευγω σε 10-12 μερες και μαλλον θα εχω το παλιο κινητο μαζι μου :confused::mad:
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα θήκη για κινητό απλή συλικονης στις 25 μέρες περίπου από ebay με China post χωρίς καμία επιβάρυνση
Link to comment
Share on other sites

Γενικα απο την στιγμη που τα ΕΛΤΑ δεν έχουν καμια δεσμευση παραδοσης ουτε οποιασηποτε ρητρα καθυστερησης παραδοσης απλα κανουν οτι θελουν...τα δεματα θα ξεμπλοκάρουν μονο όταν γίνουν τοσα πολλα που δεν θα τα χωρα ο αποθηκευτικος τους χωρος.

Αν συμβει αυτο τοτε κάποια μερα θα δουμε ξαφνικα να ξεμπλοκάρουν χιλιαδες δεματα και ίσως κάποιοι τυχεροι δεν πληρωσουν και τίποτα. Αλλιως αυτά που έχουν μπλοκάρει με εισαγωγη στο τελωνειο το τελευταιο δεκαημερο θα τα πάρουμε πατημενα και στραπατσαρισμενα από τελη αυγουστου και βλεπουμε....θυμιζω ότι πλεον το τελωνειο Αθηνων επιφορτίστηκε και τον εκτελωνισμο 4 τουλαχιστον επιπλεον κοντεινερ που αρχικα πηγαν θεσσαλονικη ανακάλυψαν !!! οτι δεν έχουν συστημα ηλεκτρονικης διασαφησης και αφου τα αφησαν μια βδομαδα στην Θεσσαλονικη αποφασισαν να τα ξαναστειλουν πισω στην Αθηνα!!! Στα 4 αυτά κοντεινερ προ 10 ημερων θα πρέπει να υπολογίσουμε και όλα τα υπολοιπα δεματα των επομενων ημερων που ηταν για Βόρεια ελλαδα και φυσικα πλεον δεν προωθουνται . Η αθηνα δεν μπορουσε να εξυπηρετήσει της δικες της ανάγκες και ξαφνικα η δουλεια διπλασιαστηκε!!!

 

Μιλαμε για την καθυστερηση του αιωνα...

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασαν 35 μέρες να ανοίξω dispute?

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά λαμβάνω tracking number από Κινέζικο μαγαζί που τελειώνει σε GB.

 

Το στέλνουν δηλαδή από Αγγλία;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...