Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μωρέ μακάρι να είναι σε λίγο όπως λες.. Αλλα δεν το κόβω... Δεν έχω καμία πληροφορία για το που βρίσκεται ακόμα... Όπως και να χει θα ενημερώσω μόλις αλλάξει κάτι /το παραλάβω.

 

ti εγινε φιλε παρελαβες εσυ?

Edited by Michael22
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια 2 ερωτησεις.

περιμενω ενα δεμα με sg post το οποιο εσταλει στις 11/4/2017 και στις 17/4/2017 εφτασε ελλαδα...ολα αυτα απο το site sg post.στο site τον ελτα το δεμα φενεται οτι απλα εχει φυγει απο εκει. εχει παραλαβη κανενας δεμα με αποστολη απο 11 ε ως 17/4 με sg post?

 

 

Αποστολή 29-3 και έφτασε ( σύμφωνα με την SG ) 10-4

Στης 17-4 φάνηκε στα ΕΛΤΑ

RB197217411SG

Αποστολή 7-4 και έφτασε ( σύμφωνα με την SG ) 10-4

Στις 17-4 φάνηκε στα ΕΛΤΑ

RB199949839SG

Aποστολή 16-4 και έφτασε ( σύμφωνα με την SG ) 19-4

Στις 29-4 φάνηκε στα ΕΛΤΑ

RB204572463SG

Link to comment
Share on other sites

ti εγινε φιλε παρελαβες εσυ?

 

Καλημέρα, όχι φίλε μου... Ακόμα περιμένω. Τώρα μου λέει Electronic notification received.. Και έχουν περάσει 16 μέρες από τότε που το παρειγγειλα.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε εικονα απο αλλα πραγματα;

οπως ηλεκτρονικο τσιγαρο

 

Εγω έχω πάρει 2 mod και εναν ατμοποιητή.Δεν έκατσε τελωνείο κανένα απο τα 2.Αλλα και να κατσει πραγματικα πάλι συμφερει απο το να το πάρεις εδώ.Τα μαγαζακια το έχουν ξεφτυλίσει με τις τιμές..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όχι φίλε μου... Ακόμα περιμένω. Τώρα μου λέει Electronic notification received.. Και έχουν περάσει 16 μέρες από τότε που το παρειγγειλα.

 

Στοκ ειχε ?

Link to comment
Share on other sites

Ti μπορει να σημαινει στο Vicκmall το

"SHIPPING & HANDLING (SELECT SHIPPING METHOD - PRIORITY DIRECT MAIL(7-15 BUSINESS DAYS))"

 

Θελω να πω δεν εχει γραμμενο πλεον εκεινο το .....100% γλιτωνεις το τελωνειο (οπως εγραφε πριν)

 

Τωρα υπαρχει αυτο σαν επιλογες:

Select Shipping Method

 

Air Parcel Register(7-25 business days) $0.00

 

Priority Direct Mail(7-15 business days) $2.50

Κριμα , για πιο λογο το εβγαλαν ?

Link to comment
Share on other sites

Το είχε στοκ ναι. Σήμερα ανανεώθηκε το δικό μου. Και ξαναμιλησα με vickmall και μου εξήγησαν τι παίζει. Στην ουσία αργεί να σταλεί από Ισπανία στην Γερμανία γιατί δεν στέλνουν πολλά δέματα Ελλάδα από εκεί, γιαυτό και αργεί. Με το που φτάσει Γερμανία όμως τότε έρχεται κατευθείαν Ελλάδα και δεν κάθεται στο αεροδρόμιο γιατί δεν χρειάζεται έλεγχο και εκτελωνισμο. Πηγαίνει απευθείας για παράδοση από τα ΕΛΤΑ. Το αφαίρεσαν τον τρόπο που ρωτάει ένας φίλος γτ είδαν ότι το nl post δουλεύει καλά με άλλα κινέζικα site και θα το δουλέψουν και αυτοί λίγο έτσι μιας και είναι πιο γρήγορο.
Link to comment
Share on other sites

Το είχε στοκ ναι. Σήμερα ανανεώθηκε το δικό μου. Και ξαναμιλησα με vickmall και μου εξήγησαν τι παίζει. Στην ουσία αργεί να σταλεί από Ισπανία στην Γερμανία γιατί δεν στέλνουν πολλά δέματα Ελλάδα από εκεί, γιαυτό και αργεί. Με το που φτάσει Γερμανία όμως τότε έρχεται κατευθείαν Ελλάδα και δεν κάθεται στο αεροδρόμιο γιατί δεν χρειάζεται έλεγχο και εκτελωνισμο. Πηγαίνει απευθείας για παράδοση από τα ΕΛΤΑ. Το αφαίρεσαν τον τρόπο που ρωτάει ένας φίλος γτ είδαν ότι το nl post δουλεύει καλά με άλλα κινέζικα site και θα το δουλέψουν και αυτοί λίγο έτσι μιας και είναι πιο γρήγορο.

 

Mια χαρα τοτε.. Να δεις που θα παραλαβεις πιο γρηγορα απο μενα χαχα.. 21 μερες με μαλαισιανο και ακομα ελλαδα δεν πατησε

Link to comment
Share on other sites

Ναι στάνταρ.. Γτ το δικό σου περιμένει στο αεροδρόμιο να ανοιχτεί και να δουν αν χρειάζεται εκτελωνισμο, ενώ το δικό μου δεν περιμένει κανέναν έλεγχο... Ελλάς το μεγαλείο σου... Τι να πεις..
Link to comment
Share on other sites

Ναι στάνταρ.. Γτ το δικό σου περιμένει στο αεροδρόμιο να ανοιχτεί και να δουν αν χρειάζεται εκτελωνισμο, ενώ το δικό μου δεν περιμένει κανέναν έλεγχο... Ελλάς το μεγαλείο σου... Τι να πεις..

 

Λες να εχει ερθει και απλα να μην το εχουν σκαναρει ?

Link to comment
Share on other sites

Το αφαίρεσαν τον τρόπο που ρωτάει ένας φίλος γτ είδαν ότι το nl post δουλεύει καλά με άλλα κινέζικα site και θα το δουλέψουν και αυτοί λίγο έτσι μιας και είναι πιο γρήγορο.

Δηλαδη το ..Priority Direct Mail(7-15 business days) $2.50

ειναι το Nl Post ? (και ΔΕΝ εχει τελωνειο?)

 

Καπου αλλου ειχαμε διαβασει οτι το Nl Post δεν θεωρειται τριγωνικη

 

Τι ισχυει?

Μηπως ρωτησες Vickmall αν οντως ισχυει NO customs σ αυτη την περιπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το ..Priority Direct Mail(7-15 business days) $2.50

ειναι το Nl Post ? (και ΔΕΝ εχει τελωνειο?)

 

Καπου αλλου ειχαμε διαβασει οτι το Nl Post δεν θεωρειται τριγωνικη

 

Τι ισχυει?

Μηπως ρωτησες Vickmall αν οντως ισχυει NO customs σ αυτη την περιπτωση ?

 

Ναι ρωτήσα, δεν είναι τρίγωνικη αυτή η μέθοδος και δεν εγγυάται 100% no tax. Είναι όπως των άλλων κινεζικων site με nl post. Ωστόσο το δικό μου ήταν 100 No tax.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρωτήσα, δεν είναι τρίγωνικη αυτή η μέθοδος και δεν εγγυάται 100% no tax. Είναι όπως των άλλων κινεζικων site με nl post. Ωστόσο το δικό μου ήταν 100 No tax.

Toτε σορρυ, δεν τιθεται θεμα οτι "ηθελαν να δοκιμασουν και το NL Post, οπως τα αλλα σαιτς" , αφου ειναι κατι διαφορετικο απο αυτο που ειχαν πριν!

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Toτε σορρυ, δεν τιθεται θεμα οτι "ηθελαν να δοκιμασουν και το NL Post, οπως τα αλλα σαιτς" , αφου ειναι κατι διαφορετικο απο αυτο που ειχαν πριν!

:confused:

 

φαντάζομαι ότι το κάνουν όπως στο banggood που παρελαβα ταμπλετάκι με nl πριν μια βδομαδα που λένε ότι δεν έχει τελωνείο.

Απλά πλέον δε βάζουν τίποτα να φαίνεται η προελευση του, το tracking number ξεκινάει να ισχύει από Ολλανδία και μετά και το βασικό είναι ότι σαν διεύθυνση αποστολέα που γράφει και να επιστραφεί αν χαθεί είναι μια ολλανδική διεύθυνση. Δε φαίνεται τίποτα άλλο στο δέμα όσο και αν το έψαξα.

Προφανώς εννοούν ότι επειδή δουλεύει αυτός ο τρόπος να γλιτώνουν κόστος τριγωνικής που αν θυμαστε αρχικα εκανε 20$ οπότε μάλλον δε τους συμφερει πλέον

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι ότι το κάνουν όπως στο banggood που παρελαβα ταμπλετάκι με nl πριν μια βδομαδα που λένε ότι δεν έχει τελωνείο.

Απλά πλέον δε βάζουν τίποτα να φαίνεται η προελευση του, το tracking number ξεκινάει να ισχύει από Ολλανδία και μετά και το βασικό είναι ότι σαν διεύθυνση αποστολέα που γράφει και να επιστραφεί αν χαθεί είναι μια ολλανδική διεύθυνση. Δε φαίνεται τίποτα άλλο στο δέμα όσο και αν το έψαξα.

Προφανώς εννοούν ότι επειδή δουλεύει αυτός ο τρόπος να γλιτώνουν κόστος τριγωνικής που αν θυμαστε αρχικα εκανε 20$ οπότε μάλλον δε τους συμφερει πλέον

Στο Vickmall παντως 2,99 δολλαρια το χρεωναν. (δηλωνοντας 100% no custom fees)

 

Τωρα να περιμενουμε επιβεβαιωση αυτου που λες οτι "δε βάζουν τίποτα να φαίνεται η προελευση του, το tracking number ξεκινάει να ισχύει από Ολλανδία "

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

πηρα κινητο απο Κινα και ηρθε με sg post, απλο ταχυδρομειο ( RF449750589SG )

Στο site των ελτα αναφερει πως χρειαζετε εκτελωνισμο !!!

 

Συγκεκριμενα:

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 22-04-2017 14:03 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 04-05-2017 05:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 04-05-2017 08:36 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 04-05-2017 08:36 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Τι γινετε σε αυτη την περιπτωση ? Ξερει κανεις ?

Δεν εχει επικοινωνησει καποιος μαζι μου και στα ελτα που πηρα τηλεφωνο μου ειπαν οτι θα με παρουν απο το τελωνειο αν χρειαστει.

Εχουν περασει 7 με 8 μερες απο τοτε που ηρθε

:: Be Ware The Power Of Light ::
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

πηρα κινητο απο Κινα και ηρθε με sg post, απλο ταχυδρομειο ( RF449750589SG )

Στο site των ελτα αναφερει πως χρειαζετε εκτελωνισμο !!!

 

Συγκεκριμενα:

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 22-04-2017 14:03 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 04-05-2017 05:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 04-05-2017 08:36 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 04-05-2017 08:36 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Τι γινετε σε αυτη την περιπτωση ? Ξερει κανεις ?

Δεν εχει επικοινωνησει καποιος μαζι μου και στα ελτα που πηρα τηλεφωνο μου ειπαν οτι θα με παρουν απο το τελωνειο αν χρειαστει.

Εχουν περασει 7 με 8 μερες απο τοτε που ηρθε

Δεν έχεις διαβάσει ανάλογες περιπτώσεις εδώ στο νήμα?

Απλά περιμένεις τη λυπητερή τη μέρα που θα παραλάβεις στο ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα διαβασει οχι.

Ειχα παραγγειλει ξανα τον Αυγουστο που μας περασε και δε χρειαστηκε κανενα εκτελωνισμο.

Δε φανταστηκα οτι εχει αλλαξει το συστημα... πριν λιγο κοιταξα εως 10 σελιδες πισω και ειδα πως εχει και αλλος αναλογη κατασταση.

 

Δε θα πρεπε τουλαχιστον καποιος να επικοινωνησει μαζι μου ωστε να ξερω και εγω τι θα κανω ?

Δεν ειμαι μαγος για να γνωριζω ποσο θα μου το εκτελωνησουν, ουτε Ωνασης ωστε να το δεχτω αν το κοστος ειναι υψηλο

:: Be Ware The Power Of Light ::
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα διαβασει οχι.

Ειχα παραγγειλει ξανα τον Αυγουστο που μας περασε και δε χρειαστηκε κανενα εκτελωνισμο.

Δε φανταστηκα οτι εχει αλλαξει το συστημα... πριν λιγο κοιταξα εως 10 σελιδες πισω και ειδα πως εχει και αλλος αναλογη κατασταση.

 

Δε θα πρεπε τουλαχιστον καποιος να επικοινωνησει μαζι μου ωστε να ξερω και εγω τι θα κανω ?

Δεν ειμαι μαγος για να γνωριζω ποσο θα μου το εκτελωνησουν, ουτε Ωνασης ωστε να το δεχτω αν το κοστος ειναι υψηλο

 

0,24*κόστος_αγοράς+12

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

0,24*κόστος_αγοράς+12

 

κοστος αγορας δικο μου η τιμη αγορας ελλαδος ?

υγ. μιλαμε για το leagoo m8, το τσιμπησα 65ε. Με μια συντομη ματια στο skroutz πωληση εδω ειναι κοντα στα 100ε.

λογικα δλδ κατω απο 50ε θα μου κοστισει η λυπητερη, σωστα ?

:: Be Ware The Power Of Light ::
Link to comment
Share on other sites

κοστος αγορας δικο μου η τιμη αγορας ελλαδος ?

υγ. μιλαμε για το leagoo m8, το τσιμπησα 65ε. Με μια συντομη ματια στο skroutz πωληση εδω ειναι κοντα στα 100ε.

λογικα δλδ κατω απο 50ε θα μου κοστισει η λυπητερη, σωστα ?

 

Αν πάνω στο πακέτο γράφει ένα πολύ μικρό ποσό, όπως γίνεται συνήθως με τα δέματα από Κίνα, πολύ πιθανό να το ανοίξουν και να βάλουν μια δική τους τιμή κατ' εκτίμηση του (παντελώς άσχετου) τελώνη που αρκετές φορές είναι μεγαλύτερη της πραγματικής τιμής αγοράς. Ας πούμε μπορεί να στο κοστολογήσουν 100 ή και 200..

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να χει ενδειξη gift 20ε,

ας ελπισουμε ο τελωνης να μπει στη διαδικασια να κανει ενα γκουγκλαρισμα τουλαχιστον να το δει.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

:: Be Ware The Power Of Light ::
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ας πει κάποιος που έχει λάβει πρόσφατα δέμα απο Μαλαισία , αν πλήρωσε τελωνείο και τι ποσό...όσο για το δέμα μου, κάνω υπομονή , αν και δεν κρύβω την απογοήτευση με την συγκεκριμένη Μαλαισία ...θεωρώ απο 18/4 send item abroad .,,μεχρι σημερα 11/5 ,,, αρκετές εργάσιμες ημέρες ...όμως καμία ανανέωση στο site Elta ..πιθανών να έχει φτάσει στο Ελ.Βεν. Και κΑθεται στο σάκο ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ας πει κάποιος που έχει λάβει πρόσφατα δέμα απο Μαλαισία , αν πλήρωσε τελωνείο και τι ποσό...όσο για το δέμα μου, κάνω υπομονή , αν και δεν κρύβω την απογοήτευση με την συγκεκριμένη Μαλαισία ...θεωρώ απο 18/4 send item abroad .,,μεχρι σημερα 11/5 ,,, αρκετές εργάσιμες ημέρες ...όμως καμία ανανέωση στο site Elta ..πιθανών να έχει φτάσει στο Ελ.Βεν. Και κΑθεται στο σάκο ..

 

20 εφυγε εμενε με μαλαισιανο και ακομα κανενα νεο.. Πιθανον καθεται αεροδρομιο και περιμενουν και τα 2.. Εχω και μια 21 παλι με μαλαισιανο και αυτη τπτ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...