Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο 9/11 έρχεται πακέτο με Seychelles Post. Έτσι όπως πάμε θα αποφασιστούν, θα ψηφιστούν και θα με πιάσουν τα νέα μέτρα για εισαγωγές εκτός ΕΕ :p

 

Εμένα το Gigaset ME από Τετάρτη λέει πως φεύγει από Ασία και πάει Σουηδία (ίσως είναι ήδη εκεί). Πιστεύω να προλάβω να το πάρω, πριν περάσουν τα νέα μέτρα... Έχει ήδη καθυστερήσει (άργησε 1 εβδομάδα να το παραλάβει από το μαγαζί). Το κακό είναι ότι ίσως και στα ΕΛΤΑ θα γίνεται χαμός, λόγω εορτών. Κάντε γρήγορα ρεεε! :lol: :p

 

--26/11/16 15:28

Item pre-advice received

--26/11/16 17:47

Item received for processing

--30/11/16 09:49

Order departed on flight from origin

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mου εστειλαν αυτο το μυνημα οταν τους ρωτησα τι γινετεμε το δεμα μου:

 

 

 

Dear customer!Sorry but could you pls try to contact customs about the item?Hope this can help.Have a nice day!

 

 

 

Πωςπρεπει να κινηθω εγω τωρα μιας και σημερα εληξε το χρονικο οριο που μου εχει δωσει...

 

 

 

Θα ξεκινούσα από το 2103538116-7 που είναι τα ΕΛΤΑ του Ελ. Βενιζέλος και ίσως στο 2103542130 που είναι η διαχείριση αποθηκών. Αυτά θα πάρω και εγώ αν φυσικά το σηκώσουν

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από 27/10 αποστολή κόλλησε στο

4/11 The Item is on transport to the country of destination και δεν ξέρω τι να ελπίζω αγοράζω εδώ και 3 χρόνια από την κίνα το περισσότερα που μου έχει κάνει είναι 29 μέρες και όχι βέβαια από PostNL που έχει κολλήσει! Γνωρίζει κανείς τι παίζει με τα δεματάκια γιατί αργούνε χάθηκε; Έρχεται; Τι γίνεται; Τα ΕΛΤΑ φταίνε ή οι Ολλανδοί; Τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Παραγγέλνεις επί 3 συναπτά έτη και το αργότερο που έχεις παραλάβει είναι 29 μέρες...Μάλιστα!

Άμεσα refund μην χάσεις τα λεφτά σου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από 27/10 αποστολή κόλλησε στο

4/11 The Item is on transport to the country of destination και δεν ξέρω τι να ελπίζω αγοράζω εδώ και 3 χρόνια από την κίνα το περισσότερα που μου έχει κάνει είναι 29 μέρες και όχι βέβαια από PostNL που έχει κολλήσει! Γνωρίζει κανείς τι παίζει με τα δεματάκια γιατί αργούνε χάθηκε; Έρχεται; Τι γίνεται; Τα ΕΛΤΑ φταίνε ή οι Ολλανδοί; Τι πρέπει να κάνω;

Το Gearbest που επικοινωνησα εχθες και εχω δυο μερες διαφορα με εσενα μου προτεινε να περιμενω αλλες 5 εργασιμες και μετα να αρχισω να ψαχνω και αυτοι θα κανουν το ιδιο απο την μερια τους κοινως ....περιμενε...τι αλλο να πω. Αν και δεν εχω ξαναπαραγγειλει κοντα σε γιορτες ειναι πολυς ο χρονος του κοληματος οντως . Δεν ξερω τι αλλο κανω εκτος απο το να περιμενω ....

Edited by Vako
Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι!
Link to comment
Share on other sites

Το Gearbest που επικοινωνησα εχθες και εχω δυο μερες διαφορα με εσενα μου προτεινε να περιμενω αλλες 5 εργασιμες και μετα να αρχισω να ψαχνω και αυτοι θα κανουν το ιδιο απο την μερια τους κοινως ....περιμενε...τι αλλο να πω. Αν και δεν εχω ξαναπαραγγειλει κοντα σε γιορτες ειναι πολυς ο χρονος του κοληματος οντως . Δεν ξερω τι αλλο κανω εκτος απο το να περιμενω ....

 

Αυτο μου το είπαν την περασμένη βδομάδα και ακόμα απαντάνε. Τους είπα οτι θα περιμένω μέχρι την επόμενη Παρασκευή. Στα ελτα αεροδρομίου δεν έχουν ιδέα τι συμβαίνει. Τα έριξαν στους Ολλανδούς, οτι δεν έχουν στείλει ακόμα και ας λέει το tracking 5/11 αποστολή. Τελωνείο δεν παίρνω, όχι γιατί φοβάμαι εξτρα έξοδα αλλά γιατί δε θα ακούσω κάτι καινούριο, θα ρίξουν το μπαλάκι αλλού.

Edited by Psarandis
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πάλι μάλλον πηγαινοέρχεται ολλανδια ,ενώ φαινόταν από την προηγούμενη βδομάδα ότι είναι στο αεροδρόμιο ξαφνικά μου ξανά βγάζει ότι ειναι στον δρόμο από ολλανδια :D :D

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161202/041a58c4120e56126fb2905137c71dc4.jpg

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πάλι μάλλον πηγαινοέρχεται ολλανδια ,ενώ φαινόταν από την προηγούμενη βδομάδα ότι είναι στο αεροδρόμιο ξαφνικά μου ξανά βγάζει ότι ειναι στον δρόμο από ολλανδια :D :D

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161202/041a58c4120e56126fb2905137c71dc4.jpg

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κοιτα στο site των ΕΛΤΑ εκει τι σου λεει?

Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι!
Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς είναι εντελώς λάθος?

Τί ισχύει σε όλη την Ευρώπη?

Περνάνε έλεγχο τα αντίστοιχα δέματα και οι κάτοχοι πληρώνουν κανονικά το κόστος τελωνείου

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Στις πόσες μέρες περίπου είναι δέον να ξεκινήσουμε τις διαδικασίες επιστροφής από paypal; 1,5 Μήνα ; δύο μήνες; 2μησι;3; ακόμα κολλημένο σε Postnl από 5/11.
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στο site των ΕΛΤΑ εκει τι σου λεει?

Καλησπέρα

Στο σιτε των Ελτα αερολιμένας αθηνων λέει από 27/11

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161202/ba8ea373585e55a785c5b293fabe3d6b.jpg

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 22-11-2016 22:38 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-12-2016 15:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 02-12-2016 15:52 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Τεμάχιο ενα Price:US $338.99 καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 22-11-2016 22:38 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-12-2016 15:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 02-12-2016 15:52 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Τεμάχιο ενα Price:US $338.99 καλό βράδυ.

Εαν εισαι απο τεμπη και κατω ( :p) ενημερωσε μας αν μπορεις για το εαν τελικα ελεγχθηκε στο τελωνειο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Εαν εισαι απο τεμπη και κατω ( :p) ενημερωσε μας αν μπορεις για το εαν τελικα ελεγχθηκε στο τελωνειο.

 

Απο την στιγμη που γράφει κλείσιμο απο κ.δ αεροδρομίου και δεν έχει προορισμό την βορεια Ελλάδα το παιχνιδι έχει τελειώσει.

Σε κάθε περιπτωση όπως και να έχει θα ενημερωσω όταν το παραλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μας μένει να κάνουμε είναι να προλάβουμε να πάρουμε ό,τι μπορούμε πριν τεθούν σε ισχύ τα μέτρα (ακόμα βλέπω σε επίπεδο προτάσεων είναι, σύμφωνα με το άρθρο).

 

Μετά θα μείνουμε με τα "EU Warehouses" των μαγαζιών (όπου βέβαια υποψιάζομαι ότι η εισαγωγή στην Ευρώπη των αγαθών που πουλούν δε γίνεται και πολύ νομότυπα έτσι κι αλλιώς...).

Αν και οι διακρατικοί έλεγχοι και εντός ΕΕ για την απόδοση του ΦΠΑ στη χώρα προορισμού, που αναφέρουν τα δημοσιεύματα, μάλλον θα δημιουργήσουν πρόβλημα και εκεί (δεδομένου ακριβώς ότι μπορεί τα προϊόντα να μην έχουν εισαχθει στην ΕΕ κανονικά)...

 

Τα μέτρα που ανακοίνωσαν δεν είναι άμεσης εφαρμογής και, επομένως, έχουμε καιρό ακόμη για να συνεχίσουμε το .. άθλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 07-11-2016 19:09 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-11-2016 10:14 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 11-11-2016 11:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 11-11-2016 11:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 17-11-2016 10:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 17-11-2016 12:33 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-11-2016 14:18 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-11-2016 18:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 18-11-2016 02:52 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 30-11-2016 09:13 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 02-12-2016 09:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 02-12-2016 11:42 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 02-12-2016 12:10 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 02-12-2016 16:22 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 02-12-2016 18:22 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 02-12-2016 19:45 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς είναι εντελώς λάθος?

Τί ισχύει σε όλη την Ευρώπη?

 

Περνάνε έλεγχο τα αντίστοιχα δέματα και οι κάτοχοι πληρώνουν κανονικά το κόστος τελωνείου

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπα δε νομίζω.

Υπάρχουν αναφορές σε διπλανό φόρουμ από κατοίκους εξωτερικού που ψωνίζουν κανονικά χωρίς εξτραδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα, κερασάκι στη τούρτα το 2ωρακι αναμονής στο ταχυδρομείο ..... ρε παιδιά ΕΝΦΙΑ ΔΕΗ κτλ κτλ πληρώνεις και ηλεκτρονικά.. τι τρέχετε στα ταχυδρομεία :p

Φίλε παρέλαβε χωρίς να αλλάξει το στάτους; έχω και εγώ δέμα που είναι κολλημένο από 1/11 αποστολή από Ολλανδία.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγέλνεις επί 3 συναπτά έτη και το αργότερο που έχεις παραλάβει είναι 29 μέρες...Μάλιστα!

Άμεσα refund μην χάσεις τα λεφτά σου!

 

Αν μπορούσα... Περιμένω από antelife το κινητό που στέλνουν ως αντικαταστάση στο χαλασμένο δικό μου και η PayPal μου τηλεφώνησε πως δεν είναι υπεύθυνοι για την εγγύηση εφόσον ο πωλητής έπραξε τα συμφωνηθέντα και δεν μπορούν να κάνουν κάτι και έχω μείνει εγώ /Ολλανδοκινέζος!

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση

 

το ''arrival at destination post (country GR)'' τι σημαινει τελικα? εχει φτασει το αντικειμενο ελλαδα?

sg post αναφερομαι

 

εχει κολλησει μια βδομαδα εκει...

σε παλιοτερο δεμα που ειχε σκαλωσει εκει ενα πακετο μου ειχα μιλησει με τα ελτα και μου ειπαν οτι τα στοιχεια αυτα ειναι ψευδη και οτι παρτι ελεγε arrival στο τρακινγκ, οτι δεν ισχυει...ειναι αληθεια η αυτος που μιλησα με τα ελτα δεν ηξερε τι του γινεται?

Edited by hakunamatata
Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση

 

το ''arrival at destination post (country GR)'' τι σημαινει τελικα? εχει φτασει το αντικειμενο ελλαδα?

sg post αναφερομαι

 

εχει κολλησει μια βδομαδα εκει...

σε παλιοτερο δεμα που ειχε σκαλωσει εκει ενα πακετο μου ειχα μιλησει με τα ελτα και μου ειπαν οτι τα στοιχεια αυτα ειναι ψευδη και οτι παρτι ελεγε arrival στο τρακινγκ, οτι δεν ισχυει...ειναι αληθεια η αυτος που μιλησα με τα ελτα δεν ηξερε τι του γινεται?

Το δέμα σου έχει φτάσει Ελλάδα αλλά, μέχρι να ανοιχτεί ο σάκος που είναι μέσα και να περαστεί από τα σκανερ στα ελτα δεν το βλέπουν, οπότε και αδίκος χάνεις τον χρόνο σου για τηλέφωνα και ακούς και ότι να είναι.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

χμμμ μαλιστα...μου φαινοταν ''κουφο'' να μην εχει φτασει ελλαδα και να φαινεται οτι εχει φτασει...τελος παντων...1 βδομαδα ακριβως ειναι σε αυτη την κατασταση, ελπιζω να ξεκολλησει γρηγορα, και χωρις να φαω κανα ''δωρακι'' λογω χριστουγεννων
Link to comment
Share on other sites

χμμμ μαλιστα...μου φαινοταν ''κουφο'' να μην εχει φτασει ελλαδα και να φαινεται οτι εχει φτασει...τελος παντων...1 βδομαδα ακριβως ειναι σε αυτη την κατασταση, ελπιζω να ξεκολλησει γρηγορα, και χωρις να φαω κανα ''δωρακι'' λογω χριστουγεννων

Καλα σου είπαν τα ΕΛΤΑ. Εμένα τον Απρίλιο που είχαμε πολλές απώλειες ήταν το δέμα μου κολλημένο στο arrival at destination για ενάμιση μήνα μέχρι που μάθαμε όλοι ότι είχαν κλαπεί από της αποθήκες της sg post στη Σιγκαπούρη!!!! Άρα πράγματι δεν είχαν έρθει ποτέ! Είναι καθαρά θεωρητικό, αν είχε φορτωθεί στο σάκο που έπρεπε στο αεροπλάνο που έπρεπε θα είχε φτάσει Ελλάδα. Δυστυχώς η θεωρία από την πράξη απέχει!

Πάντως μια βδομάδα είναι φυσιολογικό και πιθανόν πράγματι να μην έχει ανοιχτεί ο σακος.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστό είναι, αλλά είναι 'απλό' ταχυδρομείο.

Θα μπορείς να παρακολουθήσεις την πορεία του μέχρι να φτάσει στην Ελλάδα στο sky56, αλλά από τη στιγμή που το αναλάβουν τα ΕΛΤΑ δε θα έχεις πληροφόρηση - απλώς θα περιμένεις τον ταχυδρόμο.

 

E τοτε χαθηκε απο τις 22/9

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...