Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

+1000

Δε παιρνουμε τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ για κανένα λόγο παρά μόνο όταν δούμε ότι έχει φτάσει μετά απο το μακρινό ταξίδι στο ταχυδρομείο της περιοχής μας και θέλουμε να συννενοηθούμε για την τελική παράδοση στην οικία μας.

12-12-2015 17:17 The item has arrived in the country of destination GREECE

21-11-2015 00:21 The item is on transport to the country of destination

20-11-2015 05:45 The item is at the PostNL sorting center

16-11-2015 10:39 The item is ready for shipment

11-11-2015 11:17 The item is pre-advised

Μας έκανες την καρδιά περιβόλι :rotfl: αμα κανει καμμια 20αρια μερες να "φτάσει" το αεροπλάνο Ελλάδα συν την άλλη καθυστέρηση...

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειδα τους υπολοιπους με NL Post και απαγοητευτηκα. Μεχρι στιγμης φυσαει το δικο μου. Να μην περιμενω το ιδιο και στην συνεχεια, ετσι?

 

2015-12-14 08:15 The item is on transport to the country of destination

2015-12-13 10:22 The item is at the PostNL sorting center

2015-12-11 15:22 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2015-12-10 10:26 The item has arrived in the transit airport

2015-12-10 02:52 The item is ready for shipment

2015-12-10 01:29 The item has left the originating country

2015-12-09 17:20 The item is received by the shipper in the originating country

2015-12-09 03:12 The Item is at the shippers warehouse

2015-12-09 02:52 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπαίνεις και εσύ στο δύσκολο κομμάτι πριν την τελική παραλαβή..Σε όλους μας κάπως έτσι είναι η κατάσταση..
Link to comment
Share on other sites

+1000

Δε παιρνουμε τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ για κανένα λόγο παρά μόνο όταν δούμε ότι έχει φτάσει μετά απο το μακρινό ταξίδι στο ταχυδρομείο της περιοχής μας και θέλουμε να συννενοηθούμε για την τελική παράδοση στην οικία μας.

 

Συμφωνω απολυτα !!!!

Ποια track πετανε για Ελλαδα απο Ολλανδια ? RS36... RS37...

Link to comment
Share on other sites

Πέμ, 12 Νοε 2015 18:38 - Shipping information recieved, Customer

Κυρ, 15 Νοε 2015 17:13 - Acceptance, FLYTEXPRESS-CN

Τετ, 18 Νοε 2015 17:43 - Processed Through Sort Facility, FLYTEXPRESS-

Κυρ, 22 Νοε 2015 15:45 - ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ, ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Κυρ, 22 Νοε 2015 15:45 - Despatched to overseas (Country code: GR)

Τρί, 1 Δεκ 2015 11:09 - Arrival at Destination Post (Country: GR)

Δευ, 14 Δεκ 2015 09:28 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Δευ, 14 Δεκ 2015 12:28 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δευ, 14 Δεκ 2015 14:28 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 24-11-2015 15:26 ΙΝΔΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 27-11-2015 17:08 ΙΝΔΙΑ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 27-11-2015 17:14 ΙΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 14-12-2015 09:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 14-12-2015 12:54 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 14-12-2015 14:54 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Το δεμα μου με tracking number RF361481984SG και αφιξη συμφωνα με την singopost στις 1/12 σημερα πηγε στο κεντρο διανομης(ελτα).

Λογικα αυριο θα το εχω στα χερια μου...Υπομονη(οσο δυσκολο και ναι) σε οσους περιμενουν τα δεματα τους και καλες γιορτες σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει οτι αυτοι που έχουν Arrival at destination post στις 01/12 τα λαμβανουν μια χαρα .

Οι αλλοι του Νοεμβριου ειλικρινά πιστεύω, οσο και αν το δικο μου ειναι μεσα σε αυτα, οτι θα παραλαβουμε πολυ αργα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει οτι αυτοι που έχουν Arrival at destination post στις 01/12 τα λαμβανουν μια χαρα .

Οι αλλοι του Νοεμβριου ειλικρινά πιστεύω, οσο και αν το δικο μου ειναι μεσα σε αυτα, οτι θα παραλαβουμε πολυ αργα.

 

Δέμα που ξεκίνησε 9/11 ακομα περιμένω, οι σακοι στο αεροδρόμιο ανοιγουν με την μέθοδο, αμπεμπαμπλομ :lol:

Τι να κανουμε, υπομονή μονο αυτό, εσενα πότε εφυγε για Ελλαδα ;

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι συζητήσεις και αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου απαγορεύονται. Διαγράφηκαν ποστ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Δέμα που ξεκίνησε 9/11 ακομα περιμένω, οι σακοι στο αεροδρόμιο ανοιγουν με την μέθοδο, αμπεμπαμπλομ :lol:

Τι να κανουμε, υπομονή μονο αυτό, εσενα πότε εφυγε για Ελλαδα ;

 

Εμενα εφυγε για Ελλαδα 20-11 και έφτασε 27-11.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το οποίο κατάλαβα είναι το ότι εφ'όσον ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να έλθει δέμα στην Ελλάδα σε 3-4 ημέρες, μάλλον οι εταιρείες γιά να γλυτώσουν από τα μηνύματα, κοπανάνε στο tracking to "Arrival at Destination Post (Country: GR)" και λένε: "άστους να ψάχνουν εκεί" .... :lol::lol:

Και εγώ το ίδιο έλεγα πριν 2-3 μήνες, έχοντας στο νου μου τι γινόταν το 2014. Τώρα όμως βλέπω οτι κάτι άλλο προκαλεί την καθυστέρηση και όχι η μετάβαση του σάκου απο το ασιατικό αεροδρόμιο στο Ελ. Βενιζέλος.

 

Τι εννοώ:

Oταν γράφτηκε ο οδηγός, η τελευταία ενημέρωση της SG Post για παράδειγμα ήταν το "Despatched to overseas". Tο μήνυμα άφιξης "Arrived at overseas" εμφανιζόταν καμιά 20αριά μέρες μετά (σας θυμίζει κάτι; ) όταν ανοιγόταν ο σάκος στο δικό μας αεροδρόμιο. Η SG Post δηλαδή έπαινε το ΟΚ απο τα ΕΛΤΑ και ενημέρωνε το δικό της tracking. Ουσιαστικά δεν ξέραμε πότε έφτανε ο σάκος στο Ελ. Βενιζέλος, μαθαίναμε μόνο το πότε ανοίχτηκε. Το ίδιο πρέπει να γίνεται ακόμα με την China Post, για αυτό δεν υπάρχει για καιρό ενημέρωση μετά την αναχώρηση απο την Κίνα.

 

Τι γίνεται τώρα; Η SG Post πλέον δεν βασίζεται σε πληροφορίες απο τα ΕΛΤΑ αλλα ενημερώνει το tracking της με πληροφορίες απο το αεροπλάνο που ξεφορτώνει (Arrival at destination post). Έτσι ξέρουμε και πότε έφτασε ο σάκος (απο την SG), και πότε ανοίχθηκε (απο το tracking των ΕΛΤΑ).

 

Το μόνο που δεν "κολλάει" στην παραπάνω θεωρία είναι γιατί τα ΕΛΤΑ δεν παίρνουν την πληροφορία "Arrival at destination post" απο την SG, δεν μου είναι όμως δύσκολο να το φανταστώ. Όπως εσύ λες οτι η SG βγάζει ψεύτικες πληροφορίες για να γλιτώσει απο τα μηνύματα, έτσι λέω κι εγώ οτι τα ΕΛΤΑ δεν αναφέρουν πραγματική ημερομηνία άφιξης για τον ίδιο λόγο ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι αδύνατον αεροσκάφος μεταφορών να φύγει από Σιγκαπούρη, να κάνει ενδιάμεσες στάσεις, να πάει σε κέντρο διαλογής εξωτερικού, και εν συνεχεία να φορτωθεί το δέμα σε άλλο αεροσκάφος και να είναι στην Ελλάδα το δέμα σε 4 ημέρες.

Όσο γιά το αν η εταιρεία παίρνει αναφορά από το αεροσκάφος, αυτό είναι ακόμη πιό απίθανο .....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι αδύνατον αεροσκάφος μεταφορών να φύγει από Σιγκαπούρη, να κάνει ενδιάμεσες στάσεις, να πάει σε κέντρο διαλογής εξωτερικού, και εν συνεχεία να φορτωθεί το δέμα σε άλλο αεροσκάφος και να είναι στην Ελλάδα το δέμα σε 4 ημέρες.

Όσο γιά το αν η εταιρεία παίρνει αναφορά από το αεροσκάφος, αυτό είναι ακόμη πιό απίθανο .....

 

Οι ασιατικές έχουν πολλές απευθείας πτήσεις για Ευρώπη πλέον. Μια ματιά στο FlightRadar24 το δείχνει, περνάνε cargo 747 της Korean πάνω απο το σπίτι μου 2-3 φορές την εβδομάδα :)

Αν δεν κάνουν 3-4 μέρες, άντε να κάνουν μια εβδομάδα για να φτάσουν στην Ελλάδα. Οι καθυστερήσεις που έχουμε τώρα δεν δικαιολογούν ούτε μεταφορά των σάκων με πλοίο, πόσο μάλλον με αεροπλάνο.

 

Γιατί σου φαίνεται απίθανο να στέλνει στοιχεία το πλήρωμα του αεροπλάνου ή η αεροπορική εταιρία; Το μόνο εύκολο πλέον, σκανάρουν και στέλνουν.

Αν ήμουν σοβαρή ταχυδρομική επιχείρηση, θα το απαιτούσα.

Link to comment
Share on other sites

Oσοι ειστε του νοεμβριου δεν μπορω να καταλαβω κατι. Σας εχει βγαλει αφιξη στην χωρα προορισμου π.χ. απο τις 17-11 και δεν σας εχει ερθει ακομα? Ή λετε το κλασικο "αντικειμενα σε συσκευασια"? Παντως του δεκεμβρη καπως εξυπηρετουνται. Του Νοεμβρη ο Θεος να βαλει το χερι του ποτε θα εξυπηρετηθουν!
Link to comment
Share on other sites

Oσοι ειστε του νοεμβριου δεν μπορω να καταλαβω κατι. Σας εχει βγαλει αφιξη στην χωρα προορισμου π.χ. απο τις 17-11 και δεν σας εχει ερθει ακομα? Ή λετε το κλασικο "αντικειμενα σε συσκευασια"? Παντως του δεκεμβρη καπως εξυπηρετουνται. Του Νοεμβρη ο Θεος να βαλει το χερι του ποτε θα εξυπηρετηθουν!

 

Τι ακριβώς εννοείς; Γιατί εμένα μου βγάζει : ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 12-11-2015 15:40 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

Λες να πετάει ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Oσοι ειστε του νοεμβριου δεν μπορω να καταλαβω κατι. Σας εχει βγαλει αφιξη στην χωρα προορισμου π.χ. απο τις 17-11 και δεν σας εχει ερθει ακομα? Ή λετε το κλασικο "αντικειμενα σε συσκευασια"? Παντως του δεκεμβρη καπως εξυπηρετουνται. Του Νοεμβρη ο Θεος να βαλει το χερι του ποτε θα εξυπηρετηθουν!

 

Εγώ από SG λέει arrival at destination post 17/11 και στα ΕΛΤΑ αντικείμενα σε συσκευασία 11/11.Δεν έχω παραλάβει ακόμα.Άλλο δέμα που είχα με άφιξη 17/11 το έχω παραλάβει από τις 27/11(ήμουν τυχερός σε αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς; Γιατί εμένα μου βγάζει : ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 12-11-2015 15:40 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

Λες να πετάει ακόμα;

 

Μηπως να βρουμε κανενα τηλεφωνο απο τα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο να ρωτήσουμε τι ημερομηνίες εκτελωνίζουν αυτές τις μερες (για να δουμε τι σακους ανοιγουν)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να βρουμε κανενα τηλεφωνο απο τα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο να ρωτήσουμε τι ημερομηνίες εκτελωνίζουν αυτές τις μερες (για να δουμε τι σακους ανοιγουν)

Δεν εκτελωνίζουν, ανοίγουν τους σάκκους 24 ώρες το24άωρο....

Περιμένετε και μην "ξύνεσθε στην γκλίτσα του τσοπάνη" !!!

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εκτελωνίζουν, ανοίγουν τους σάκκους 24 ώρες το24άωρο....

Περιμένετε και μην "ξύνεσθε στην γκλίτσα του τσοπάνη" !!!

 

36 μέρες ειναι πολύ για τα δικά μου δεδομένα, το περισσότερο απο Κίνα ηταν 33 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς; Γιατί εμένα μου βγάζει : ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 12-11-2015 15:40 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

Λες να πετάει ακόμα;

 

Βάζω στοίχημα πως αν ρωτήσεις τα τοπικά σου ΕΛΤΑ τι γίνεται με το δέμα σου , και τους πεις "Δηλαδή πετάει ακόμα ; " θα σου πουν "πιθανότατα !" :lol:

 

Πάντως εγώ , προσωπικά πιστεύω πως μέχρι τέλη εορτών ,όσοι καθυστέρησαν να παραλάβουν πάνω από 30 μέρες , δεν πρόκειται να πάρουμε τίποτα !

 

όσο για τις επικοινωνίες με ΕΛΤΑ , όχι μόνο δεν θα πάρετε απάντηση ή βοήθεια ( αφού και αυτοί το tracking του site βλέπουν στην πλατφόρμα τους) αλλά μπορεί και να εκνευρίσετε κάποιον που ξυπνήσατε με τις ερωτήσεις σας και να περάσουν τα πάντα τελωνείο !!!

 

κάποιος αναφέρθηκε σε ιδιώτη που διαχειρίζεται την ροή δεμάτων από τα αεροπλάνα στα ΕΛΤΑ , γνωρίζουμε τίποτα για αυτό ; Επίσης εφόσον όλα τα δέματα περνάνε τελωνείο , και απλά κάποια εκτελωνίζονται , κάποια όχι ... μήπως εμείς που καθυστερούμε , είμαστε σε σειρά για εκτελωνισμό και απλά τα δέματα μας είναι στην άκρη για να περάσουν τα "μικρά" πακέτα για να μας περιλάβουν ;;; <--- αυτό θα ήταν πιθανό , και βέβαια δεν σκανάρουν τα πακέτα αυτά για 2 λόγους , 1ον δεν θέλουν πρήξιμο από έναν που είδε το πακέτο να είναι Ελλάδα για τα ΕΛΤΑ , και 2ον απλά βαριούνται να τα σκανάρουν λόγω όγκου εργασίας !!!

 

 

όπως και να χει , κοντεύουμε στις ημέρες των χριστουγένων ! το πολύ - πολύ , ο ξάδερφος να πάρει μετά τα φώτα το κινητό του , και να βγάλει βίντεο της επιστροφής στα θρανία !!! αχαχαχαχααχ

Link to comment
Share on other sites

36 μέρες ειναι πολύ για τα δικά μου δεδομένα, το περισσότερο απο Κίνα ηταν 33 μέρες

 

Εγώ είμαι ήδη στις 38 μέρες.Υπομονή.Δεν χρειάζονται συνέχεια τηλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Σε περίοδο εορτών αλλάζουν τα πράγματα, όπως έγραψα ξανά και ξανά, δικό μου δέμα έκανε 93 ημέρες τέτοια εποχή.

Επίσης, κανένας δεν ξέρει τον αριθμό του σάκκου, τα νούμερα που βγάζει η SP είναι αριθμός αποστολής και μπορεί να είναι 10άδες σάκκοι.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους κ προς ενημέρωση:

 

Το δικό μου δέμα (με SingPost) το οποίο σύμφωνα με 17track έχει φτάσει Ελλάδα 3/12,

στα Ελτα φαίνεται "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 30-11-2015 09:53 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ"

 

Εχει παραλάβει κανείς με 3/12 άφιξη?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...