Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. Θελω να παραγγειλω το Lenovo k3 note απο tinydeal αλλα δε δεχεται την χρεωστικη μου καρτα λογω καπιταλ κοντρολς φανταζομαι. Any ideas?

 

Δοκιμασε απο vickmall...πολλοι(και εγω) εχουν αγορασει απο κει με paypal.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξερεις τι; Ειναι κινητο και αγχωθηκα αρκετα... :P

 

Δεν υπάρχει λόγος να έχεις άγχος, εάν έχεις πληρώσει με paypal. Αν δεν παραλάβεις παίρνεις τα χρήματά σου πίσω. Τώρα αν αντί για άγχος, έχεις αγωνία και βιάζεσαι να παραλάβεις την νέα σου συσκευή, αυτό είναι άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω παραγγείλει κινητό απο vickmall με sg post.

Το Sg post μου λέει ότι είναι Ελλάδα από 18-11

2015-11-18 16:34 Arrival at Destination Post (Country: GR)

στα ελτα μου γραφει αυτο

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 13-11-2015 09:27 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ.

Είναι δυνατόν να είναι δυομιση μέρες στο αεροδρόμειο και να μην άνοιξαν τον σάκο;

 

http://s2.postimg.org/vzu67gb95/adssd.png

 

Εσέναέστω γράφει arrived :P

το έχω παραγγείλει 2 μέρες πριν απο εσένα και ακόμα...>.>

εκεί που εσένα λέει arrived εμένα είναι ακόμα στο Send item abroad (Export) :/

Link to comment
Share on other sites

Εσέναέστω γράφει arrived :P

το έχω παραγγείλει 2 μέρες πριν απο εσένα και ακόμα...>.>

εκεί που εσένα λέει arrived εμένα είναι ακόμα στο Send item abroad (Export) :/

Και μενα το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

έχεις να μου προτείνεις κάποιο σάιτ φίλε; πρώτη φορά θα παραγγείλω κινητό από εξωτερικό και δε γνωρίζω πολλά.

vickmall φιλε

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ....εχω παραγγειλει 2 κινιτα απο κινα απο minideal ...εδω και μερες τα κινητα εχουν φυγει (despatched) και εδω και 3 μερες εφτασαν ελλαδα (arrival at destination post:GR)

τα ΕΛΤΑ τις πρωτες μερες που ειχαν φυγει δεν μου βγαζαν τιποτα .....οτι δεν ειναι καταχωρημενος ο κωδικος ....μου το εβγαλε μετα απο 2 μερες....τωρα ενω εχουν φτασει ελλαδα και δειχνει αυτο το πραγμα δλδ (arrival at destination post:GR) και στην singpost και στο 17track τα ελτα μου βγαζει ακομα παραλαβη απο τον πελατη και τοποθεσια σιγκαπουρη .....Πειτε μου σας παρακαλω αν ξερετε τι μπορει να συμβενει ...Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τα tracking code ντρέπεσαι να τα παραθεσεις;

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ....εχω παραγγειλει 2 κινιτα απο κινα απο minideal ...εδω και μερες τα κινητα εχουν φυγει (despatched) και εδω και 3 μερες εφτασαν ελλαδα (arrival at destination post:GR)

τα ΕΛΤΑ τις πρωτες μερες που ειχαν φυγει δεν μου βγαζαν τιποτα .....οτι δεν ειναι καταχωρημενος ο κωδικος ....μου το εβγαλε μετα απο 2 μερες....τωρα ενω εχουν φτασει ελλαδα και δειχνει αυτο το πραγμα δλδ (arrival at destination post:GR) και στην singpost και στο 17track τα ελτα μου βγαζει ακομα παραλαβη απο τον πελατη και τοποθεσια σιγκαπουρη .....Πειτε μου σας παρακαλω αν ξερετε τι μπορει να συμβενει ...Ευχαριστω!

 

Στο site των ΕΛΤΑ θα αλλάξει όταν το παραλάβουν και το δικό μου είναι Ελλάδα 4 μέρες τώρα και ακόμα να το παραλάβουν.Υπομονή και από Δευτέρα περιμένουμε νεότερα :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ξανα....ειχα γραψει στην 917 για το δεμα που δεν εχει μπει ελλαδα ακομα και ειναι απο ουγγαρια...μπηκα και ειδα στο site της ταχυδρομικης...εχουν βαλει λαθος Τ.Κ.!! ειναι δυνατοννν;;;;;; ελεγξα το gearbest και το paypal εχω δωσει τον σωστο! εχει και αλλη ιδια διευθυνση στη θεσσαλονικη...Τι γινεται σ αυτη την περιπτωση; Το δεμα εχει ξεπερασει τις 10 μερες στο ιδιο σημειο... Μια βοηθεια; :( :(

 

http://i64.tinypic.com/okzq0j.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ξανα....ειχα γραψει στην 917 για το δεμα που δεν εχει μπει ελλαδα ακομα και ειναι απο ουγγαρια...μπηκα και ειδα στο site της ταχυδρομικης...εχουν βαλει λαθος Τ.Κ.!! ειναι δυνατοννν;;;;;; ελεγξα το gearbest και το paypal εχω δωσει τον σωστο! εχει και αλλη ιδια διευθυνση στη θεσσαλονικη...Τι γινεται σ αυτη την περιπτωση; Το δεμα εχει ξεπερασει τις 10 μερες στο ιδιο σημειο... Μια βοηθεια; :( :(

 

http://i64.tinypic.com/okzq0j.png

Δοκίμασες να πάρεις τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ;Λογικά αν τους αποδείξεις με τα στοιχεία σου ότι έγινε λάθος και είναι δικό σου το πακέτο δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι σημαίνει όταν το tracking number έχει την μορφή RYχχχχχχχχχSG , BLVSχχχχχχχχχχχχχχχχ και RIχχχχχχχχχCN;

Ο βασικός λόγος που ρωτάω είναι γιατί τα RYχχχχχχχχχSG δεν εμφανίζουν πληροφορίες στο 17track.net ενώ εμφανίζουν στο site των ΕΛΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να πάρεις τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ;Λογικά αν τους αποδείξεις με τα στοιχεία σου ότι έγινε λάθος και είναι δικό σου το πακέτο δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

 

οσο για την αργοπορεια ειπαν στα ελτα οτι επρεπε να εχει μπει..δεν ξερουν που ειναι...πρεπει λεει ο αποστολεας να κανει αιτηση αναζητησης...αστα βραστα...το gearbest λεει οτι θα τους πει και θα με ενημερωσει σε 7 μερες...εγω φοβαμαι μην παει το κινητο στην αλλη διευθυνση και το παραλαβει καποιος....αν το παει ταχυδρομος δε ζηταει ταυτοτηες...λεει εισαι ο ταδε; παρτο.... :(

Link to comment
Share on other sites

οσο για την αργοπορεια ειπαν στα ελτα οτι επρεπε να εχει μπει..δεν ξερουν που ειναι...πρεπει λεει ο αποστολεας να κανει αιτηση αναζητησης...αστα βραστα...το gearbest λεει οτι θα τους πει και θα με ενημερωσει σε 7 μερες...εγω φοβαμαι μην παει το κινητο στην αλλη διευθυνση και το παραλαβει καποιος....αν το παει ταχυδρομος δε ζηταει ταυτοτηες...λεει εισαι ο ταδε; παρτο.... :(

 

Δεν νομίζω να παραλάβει άλλος απ την στιγμή που ενημέρωσες στα ΕΛΤΑ.Και στην τελική και να παραλάβει μπορεί να βρεθεί ποιος και πότε παρέλαβε και απ τη στιγμή που δεν είσαι εσύ έχεις το πάνω χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να παραλάβει άλλος απ την στιγμή που ενημέρωσες στα ΕΛΤΑ.Και στην τελική και να παραλάβει μπορεί να βρεθεί ποιος και πότε παρέλαβε και απ τη στιγμή που δεν είσαι εσύ έχεις το πάνω χέρι.

 

Μαλιστα...καλως ευχαριστω...οσο για την αργοπορεια...σου εχει συμβει κατι παρομοιο σε συστημενο;

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...καλως ευχαριστω...οσο για την αργοπορεια...σου εχει συμβει κατι παρομοιο σε συστημενο;

 

Όχι φίλε μου.Αλλά είναι λογικό αν το σκεφτείς,τους ενημέρωσες για λάθος τκ και απ τη στιγμή που μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι δεν παρέλαβες εσύ είσαι καλυμμένος.Και απ τη στιγμή που είναι συστημένο μάλλον δεν θα στο φέρουν σπίτι αλλά θα χρειαστεί να πας ταχυδρομείο.Και όσο για την αργοπορία που λες και συ...υπομονή τίποτα άλλο!

Edited by theoryofwildman
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου.Αλλά είναι λογικό αν το σκεφτείς,τους ενημέρωσες για λάθος τκ και απ τη στιγμή που μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι δεν παρέλαβες εσύ είσαι καλυμμένος.Και απ τη στιγμή που είναι συστημένο μάλλον δεν θα στο φέρουν σπίτι αλλά θα χρειαστεί να πας ταχυδρομείο.Και όσο για την αργοπορία που λες και συ...υπομονή τίποτα άλλο!

 

Απο υπομονη αλλο τιποτα! :P φοβαμαι μη χαθει το δεμα ρε συ.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι σημαίνει όταν το tracking number έχει την μορφή RYχχχχχχχχχSG , BLVSχχχχχχχχχχχχχχχχ και RIχχχχχχχχχCN;

Ο βασικός λόγος που ρωτάω είναι γιατί τα RYχχχχχχχχχSG δεν εμφανίζουν πληροφορίες στο 17track.net ενώ εμφανίζουν στο site των ΕΛΤΑ!!!

 

To πρώτο και το τρίτο είναι κανονικοί αριθμοί των Singapore Post και China Post αντίστοιχα.

Το δεύτερο νομίζω είναι απο τα Βελγικά ταχυδρομεία.

 

Λίγο δύσκολο να μην βγάζει πληροφορίες το 17track, απο τα ΕΛΤΑ τις παίρνει. Έτσι κι αλλιώς, οι ταχ. υπηρεσίες του εξωτερικού αρχίζουν να δίνουν πληροφορίες περιν τα ΕΛΤΑ.

Ή υπάρχει προσωρινό πρόβλημα επικοινωνίας των δύο ή δεν είναι σωστός ο αριθμός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από Vickmall με nl υπάρχει πρόβλημα;;; πόσες μέρες θα κάνει;;;

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από Vickmall με nl υπάρχει πρόβλημα;;; πόσες μέρες θα κάνει;;;

 

23 μέρες 12 ώρες και 52 λεπτά

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από Vickmall με nl υπάρχει πρόβλημα;;; πόσες μέρες θα κάνει;;;

 

Το δέμα σου θα περάσει πρώτα από Ολλανδία και μετά θα μπει Ελλάδα.

Το πόσο καιρό θα κάνεις να παραλάβεις, εξαρτάται από διάφορους λόγους και δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε με ακρίβεια.

 

Ρίξε μια ματιά στις τελευταίες σελίδες να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος liras ξέρει καλά τι σου λέει, οι αποστολές από κίνα είναι θέμα τύχης. Στο προηγούμενο κινητό παρόλο που έφυγαν μαζί με κάποιο άλλο από το ίδιο κατάστημα, εμένα μου ήρθε δέκα ημέρες μετά, ίδια κούριερ. Αντιθέτως άλλο δέμα με μεταγενέστερη αποστολή από κίνα ήρθε νωρίτερα από το δικό μου. Αυτοί δεν έχουν την αρχή FIFO (first in first out). Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ρωτήσω λίγο. Εχω παραγγείλει ένα κινητό από minideal και εδώ και 5 μέρες μου γράφει " arrival at destination post " αυτό τι ακριβώς σημαίνει???
Link to comment
Share on other sites

τα μαλαισιανά μου ταχυδρομεία μέσα :mad::mad:

έχω αυτό το t/n

ETHMY82766621 το οποία στο 17track αναφέρει από 14-11 Greece, Item Arrived at Greece και δεν εμφανίζεται στα Ελτα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ρωτήσω λίγο. Εχω παραγγείλει ένα κινητό από minideal και εδώ και 5 μέρες μου γράφει " arrival at destination post " αυτό τι ακριβώς σημαίνει???

Σημαίνει ότι έφτασε Ελλάδα αλλά δεν το έχουν παραλάβει ακόμα τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

τα μαλαισιανά μου ταχυδρομεία μέσα :mad::mad:

έχω αυτό το t/n

ETHMY82766621 το οποία στο 17track αναφέρει από 14-11 Greece, Item Arrived at Greece και δεν εμφανίζεται στα Ελτα

 

Ούτε θα εμφανιστεί ο κωδικός δεν ανοίκει σε ταχυδρομείο που είναι μέλος της UPU

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...