Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην αγχώνεστε παιδιά.Εγώ σήμερα το πρωί μπήκα για πλάκα στο site τον ΕΛΤΑ και μου γράφε προς παράδοση, ενώ χτες που τους πήρα τηλέφωνο μου λέγανε ότι δεν έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα.

 

Σημειώστε άλλο ένα

2015-10-16 07:51

Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

Παραδόθηκε

One+One
Link to comment
Share on other sites

Και ο άγιος φοβέρα θέλει !!! :lol:

Και εκεί που έλεγα και γώ ότι είμαι ομοιοπαθής...νά σου που άλλαξε και σε μένα η κατάσταση σε "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ27-10-2015 17:22 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ"

Με το καλό και οι υπόλοιποι !

Τελικά δεν παίζει κανένα ρόλο το despatched number

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

4256 εγώ κι έχει έρθει "λέει" 20.10.

 

Καλά κρασιά. την άλλη βδομάδα !

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

4256 εγώ κι έχει έρθει "λέει" 20.10.

 

Καλά κρασιά. την άλλη βδομάδα !

 

Παρεα ειμαστε , ας ελπισουμε μεχρι την Παρασκευη να δουμε φως...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε εχουμε εμεις σειρα απο αυριο λγκα!

Αντε να δουμε θα το εχουμε μεχρι παρασκευη η θα μας φαει την ψυχη..

 

 

Αυτό το λογικά γιατί δεν το γράφεις ολόκληρο;:)

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από 14/10 Despatched to overseas, στις 18/10 Arrival at Destination Post (Country: GR), ενώ στο σαιτ των ΕΛΤΑ το έβγαζε ακόμη στη Σιγκαπούρη. Ευτυχώς σήμερα ξυπνήσανε και στα ΕΛΤΑ και 2015-10-27 14:42

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS. Επιτέλους.... Ελπίζω μέχρι τη Παρασκευή να το έχω στα χέρια μου....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από 14/10 Despatched to overseas, στις 18/10 Arrival at Destination Post (Country: GR), ενώ στο σαιτ των ΕΛΤΑ το έβγαζε ακόμη στη Σιγκαπούρη. Ευτυχώς σήμερα ξυπνήσανε και στα ΕΛΤΑ και 2015-10-27 14:42

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS. Επιτέλους.... Ελπίζω μέχρι τη Παρασκευή να το έχω στα χέρια μου....

λες να το έχουμε μέχρι Παρασκευή μαμω την αργία μου αύριο!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.. Κάποιοι πωλητές στο aliexpress διαφημίζουν ότι με DHL ή με το EU express το πακέτο στέλνετε με μια υπηρεσία που λέγεται European Union Express και ότι δεν πληρώνεις TAX DUTY και VAT. Το έχει δοκιμάσει κανείς? Αληθεύει? Πώς γίνεται? Αν ισχύει τότε για σχετικά ακριβά αντικείμενα π.χ Κινητά , tablets.. τότε συμφέρει.. παράλληλα με το ότι έρχονται πιο γρήγορα .. π.χ για αγορά tablet των 100euro με free shipping θα πληρώσω σχεδόν σίγουρα σε τελωνείο 23% VAT? Ενώ ο πωλητής μου προσφέρει αυτή την υπηρεσία με DHL στα 15ευρώ.. Άρα με συμφέρει...
Link to comment
Share on other sites

Λίγο ακριβό μου φαίνεται :p http://www.aliexpress.com/store/product/Deposit-for-Shipping-Monday-Order-for-the-EU/1153179_1773323796.html

 

Μέσω Αγγλίας γίνεται η αποστολή; Γιατί όμως να γλιτώνεις δασμούς και φόρους έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ακριβό μου φαίνεται :p http://www.aliexpress.com/store/product/Deposit-for-Shipping-Monday-Order-for-the-EU/1153179_1773323796.html

 

Μέσω Αγγλίας γίνεται η αποστολή; Γιατί όμως να γλιτώνεις δασμούς και φόρους έτσι;

 

Το link που βάζεις δεν είναι για αγορά είναι για διαφήμιση της υπηρεσίας.. εσύ μάλλον το κατάλαβες αλλά κάποιος άλλος ίσως όχι..

Μου είπε πάει Αγγλία σε αποθήκη πρώτα με tracking number DHL China to UK. Ακολούθως γίνεται αποστολή από Αγγλία προς Ελλάδα με νέο tracking number. Αν δεν κάνω λάθος το TAX duty για κινητά και tablets είναι 0% το πρόβλημα είναι με το VAT τι παιζει που είναι στο 23%.

Edited by pangius
Link to comment
Share on other sites

Το link που βάζεις δεν είναι για αγορά είναι για διαφήμιση της υπηρεσίας.. εσύ μάλλον το κατάλαβες αλλά κάποιος άλλος ίσως όχι..

Μου είπε πάει Αγγλία σε αποθήκη πρώτα με tracking number DHL China to UK. Ακολούθως γίνεται αποστολή από Αγγλία προς Ελλάδα με νέο tracking number. Αν δεν κάνω λάθος το TAX duty για κινητά και tablets είναι 0% το πρόβλημα είναι με το VAT τι παιζει που είναι στο 23%.

Μεταφορες εντος ευρωπης δεν υπαρχει τελωνειο!

Link to comment
Share on other sites

πόσες μέρες έχω περιθώριο για να κάνω dispute στο paypal? έχω κλείσει μήνα και τίποτα

 

πλεον 180...

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καμια κινηση σημερα με arrived 18/10???:cool:

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

πλεον 180...

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καμια κινηση σημερα με arrived 18/10???:cool:

 

Σημερα λογο οτι ειναι αργια λογικα δεν θα υπαρχει τιποτα!

Aκομα στο περιμενε λογικα αυριο ας ελπισουμε θα ενημερωθουν!

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Το link που βάζεις δεν είναι για αγορά είναι για διαφήμιση της υπηρεσίας.. εσύ μάλλον το κατάλαβες αλλά κάποιος άλλος ίσως όχι..

Μου είπε πάει Αγγλία σε αποθήκη πρώτα με tracking number DHL China to UK. Ακολούθως γίνεται αποστολή από Αγγλία προς Ελλάδα με νέο tracking number. Αν δεν κάνω λάθος το TAX duty για κινητά και tablets είναι 0% το πρόβλημα είναι με το VAT τι παιζει που είναι στο 23%.

Αν κάποιος νομίσει (παρά την κίτρινη φατσούλα) οτι μιλάω σοβαρά για μια υπηρεσία αποστολής αξίας $999, μάλλον δεν του κόβει και πολύ :rolleyes:

 

Όσο για το ΦΠΑ, αν τα στέλνουν σε τίποτα Channel islands ίσως τον γλιτώνουν.

 

Μεταφορες εντος ευρωπης δεν υπαρχει τελωνειο!

Για να γίνει όμως μεταφορά εντός Ευρώπης, πρέπει πρώτα να μπει στην Ευρώπη. Αν οι Άγγλοι δεν έχουν δασμούς, ίσως είναι καλή "τρύπα" στους κανονισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορες εντος ευρωπης δεν υπαρχει τελωνειο!

Αυτο το γωριζω αλλά πρώτα από Κινα πάει Αγγλία.. Δεν θα έπρεπε να πληρωθεί εκεί το Αγγλικο τελωνεί για την εισαγωγη?

Link to comment
Share on other sites

Μην γελιέστε δεν υπάρχει περίπτωση πακέτο με dhl να μην και να μην περάσει τελωνείο. Προφανώς μπορεί να ειναι κάτι αντίστοιχο όπως με nl post και sweeden.
Link to comment
Share on other sites

εχουν περασει 2 μηνες και δεν εχω παραλαβει τιποτα απο εναν συγκεκριμενο πωλητη.

ανοιξα dispute ( aliepxress ) , o πωλητης θελει να αποσυρω το dispute και να περιμενω.

εαν πατησω escalate dispute τι γινεται?

η να περιμενω να περασουν αλλες 15 ημερες που μου εβγαλε το συστημα μολις εκανα dispute?

και κατω απο τον χρονο που τρεχει λεει :

If you do not agree to a solution by that time, the dispute will be escalated automatically and Alibaba will step in to mediate.

εκανα υπομονη 2 μηνες και τωρα πρεπει να περιμενω αλλες 15 ημερες ρε :X ?

εντωμεταξυ μου την εχει σπασει ο πωλτητης γιατι ερχησε να απανταει με copy paste....

αυτο το πραγμα,που οταν ο κινεζος αρχιζει να κανει τον κινεζο ,μα τι κινεζο, μου ρχετε να του ριξω καντηλια στα κινεζικα αλλα δεν ξερω ρε ****το :p

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...