Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρα, με ειδοποιησαν απο τελωνειο οτι εχω επιστολη 4 κιλων και να ερθω να πληρωσω 200 ευρω(τελωνειο)... Μα εγω δεν παραγειλα κατι. Ειναι στο ονομα μου και το κινητο μου μεσα. Τι κανουμε; εχω παραγειλα Google CardBoard για ονομα του θεου.. Τι κανουμε; δεν θελω να σκασω τοσα για ενα θεμα που ουθεποτε ξερω.

Πήγαινε ή πάρε τους τηλέφωνο και πες τους ότι δεν έχεις παραγγείλει τίποτα και να επιστρέψουν το δέμα στον αποστολέα ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πήγαινε ή πάρε τους τηλέφωνο και πες τους ότι δεν έχεις παραγγείλει τίποτα και να επιστρέψουν το δέμα στον αποστολέα ...

 

Θα μπλεξω με τιποτα;

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Θα μπλεξω με τιποτα;

 

οχι βεβαια !

δεν ειναι περιεργο η παραλογο να μην μπορει καποιος να δωσει ακυρο σε μια παραγγελεια.

οταν πληρωνω ,οτι θελω κανω!

οταν πουλας,σε χορευουν στο ταψι :p

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

είμαι εντελώς νέος στις αγορές απο κίνα δύο ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω σχετικά με συστημένα μη συστημένα οταν λέμε συστημένα εννοούμε πχ στο aliexpress China Post Registered Air Mail ή Singapore Post σωστά? ενώ αντίθετα μη συστημένο Seller's Shipping Method?.

Επίσης έκανα μια παραγγελία με Seller's Shipping Method πήρα ένα tracking number μόνο με αριθμούς κ μ λέει ότι έφτασε αεροδρόμιο Ελλάδα "2015-07-05 00:00 Greece Arrive at Greece Airport-(Yanwen's Track End)" γνωρίζω τώρα ότι απλά πρέπει να περιμένω τον ταχυδρόμο πάνω σε αυτο απο τις 5/07 που έφτασε ακόμα τν περιμένω. Γενικά θεωρείται νορμάλ αυτή η καθυστέρηση?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

είμαι εντελώς νέος στις αγορές απο κίνα δύο ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω σχετικά με συστημένα μη συστημένα οταν λέμε συστημένα εννοούμε πχ στο aliexpress China Post Registered Air Mail ή Singapore Post σωστά? ενώ αντίθετα μη συστημένο Seller's Shipping Method?.

Επίσης έκανα μια παραγγελία με Seller's Shipping Method πήρα ένα tracking number μόνο με αριθμούς κ μ λέει ότι έφτασε αεροδρόμιο Ελλάδα "2015-07-05 00:00 Greece Arrive at Greece Airport-(Yanwen's Track End)" γνωρίζω τώρα ότι απλά πρέπει να περιμένω τον ταχυδρόμο πάνω σε αυτο απο τις 5/07 που έφτασε ακόμα τν περιμένω. Γενικά θεωρείται νορμάλ αυτή η καθυστέρηση?

Ευχαριστώ!

Νορμάλ είναι, συνήθως τα πακέτα από Yanwen αργούν αρκετά να έρθουν σπίτι γιατί διακινούνται ως μη συστημένα αφού φτάσουν Ελλάδα. Συγκεκριμένα, εγώ έχω κάνει από δύο εβδομάδες μέχρι και έναν μήνα να τα παραλάβω. Υπομονή θέλει :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

είμαι εντελώς νέος στις αγορές απο κίνα δύο ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω σχετικά με συστημένα μη συστημένα οταν λέμε συστημένα εννοούμε πχ στο aliexpress China Post Registered Air Mail ή Singapore Post σωστά? ενώ αντίθετα μη συστημένο Seller's Shipping Method?.

Επίσης έκανα μια παραγγελία με Seller's Shipping Method πήρα ένα tracking number μόνο με αριθμούς κ μ λέει ότι έφτασε αεροδρόμιο Ελλάδα "2015-07-05 00:00 Greece Arrive at Greece Airport-(Yanwen's Track End)" γνωρίζω τώρα ότι απλά πρέπει να περιμένω τον ταχυδρόμο πάνω σε αυτο απο τις 5/07 που έφτασε ακόμα τν περιμένω. Γενικά θεωρείται νορμάλ αυτή η καθυστέρηση?

Ευχαριστώ!

Απόλυτα λογικό,κάτω από 2 εβδομάδες μετά από αυτό ( arrived at greece airport ) δεν μου έχει έρθει ποτέ.

Συν ότι αυτό το tracking ακόμα και πριν φτάσει στην Ελλάδα δεν το λες και πολύ έγκυρο.

Link to comment
Share on other sites

Με την τραπεζικη αργια κ την ολη κατασταση, εχουν κοπει κ οι παραγγελιες απο Aliexpress μεσω χρεωστικων καρτων?? Γιατι προσπαθω να παραγγειλω κ δεν μπορω.
Link to comment
Share on other sites

Αφού απαγορεύεται να βγουν χρήματα από την Ελλάδα, εσύ τι λες;

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Νορμάλ είναι, συνήθως τα πακέτα από Yanwen αργούν αρκετά να έρθουν σπίτι γιατί διακινούνται ως μη συστημένα αφού φτάσουν Ελλάδα. Συγκεκριμένα, εγώ έχω κάνει από δύο εβδομάδες μέχρι και έναν μήνα να τα παραλάβω. Υπομονή θέλει :)

 

Απόλυτα λογικό,κάτω από 2 εβδομάδες μετά από αυτό ( arrived at greece airport ) δεν μου έχει έρθει ποτέ.

Συν ότι αυτό το tracking ακόμα και πριν φτάσει στην Ελλάδα δεν το λες και πολύ έγκυρο.

 

Καλώς αναμένουμε λοιπόν! Ευχαριστώ για τα φώτα σας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να ρωτησω μου εχει ερθει ενα δεμα απο αμερικη και ειναι στο τελωνειο,το δεμα ειναι δικο μου απλως επιστρεφεται απο τον αγοραστη ,που δεν εχει δηλωσει επιστροφη ,και για να το παραλαβω πρεπει να πληρωθουν τελη κλπ.Δεν προκειται να παραλαβω το δεμα,το μονο που θελω να ξερω ειναι τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις

 

ο υπαλληλος(ο θεος να τον κανει) μου ελεγε οτι πρεπει να τους στειλω μια δηλωση οτι δεν θα το παραλαβω αλλιως θα μου κοψει κατι σαν καθυστερηση(σαν προστιμο ακουγοταν) και μετα απο 6 μηνες θα παει παλι πισω,ειναι με usps.οποιος γνωριζει τιποτα καλοδεχουμενος...

 

προσωπικα αν δεν υπαρχει χρεωση για μενα δεν με ενδιαφερει ας μεινει εκει 6 μηνες και ας επιστραφει,το μονο που με αποσχολει ειναι αν θα με αναγκασουν να πληρωσω κατι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Είχα παραγγείλει κάτι κινητά απο geekbuying.com. Τους ζήτησα να τα ελένξουν και τα 2 πρίν τα στείλουν, κατα την παραγγελία πλήρωσα και μια insurance (δεν θυμάμαι για τι) 1-2€. Μου έστειλαν e-mail οτι προς το παρόν δεν είναι διαθέσιμο και να περιμένα απο εβδομάδα να τα στέλνουν. Έρχεται δευτέρα και σκάει το mail οτι είναι σε στόκ και δοκιμάζουν τα κινητά μου πριν τα στείλουν, όπως τους ζήτησα. Έρχεται τρίτη και τα στέλνουν, στέλνουν και σε μένα τον κωδικό για το tracking. Έρχονται τα κινητά, ανοίγω το ένα εντάξει, πάω να ανοίξω το 2ο τίποτα. Το αφήνω κανένα 2ωρο στην φόρτιση τίποτα. Δοκιμάζω και την μπαταρία απο το άλλο (το άλλο εν τω μεταξύ υπερθερμένεται) και δούλευε κανονικά. Επικοινωνώ μαζί τους και μου λένε να το επιστρέψω πίσω. Έχασα και 2€ απο την ασφάλεια, να πληρώσω και τα μεταφορικά να το στείλω;; Το δέμα δεν φάινεται οτι το έχω παραλάβει, γίνεται να ζητησω το πλήρες ποσό απο το paypal;;
Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Το δέμα δεν φάινεται οτι το έχω παραλάβει, γίνεται να ζητησω το πλήρες ποσό απο το paypal;;

Μόνος σου γράφεις ότι το παρέλαβες...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πότε αναμένεται να αρθεί η απαγόρευση για αγορές μέσω PayPal και πιστωτικών καρτών? Ακούστηκε κάτι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αφού απαγορεύεται να βγουν χρήματα από την Ελλάδα, εσύ τι λες;

Γιατι ομως? δεν αποτελεί κατάθεση στο εξωτερικό σε ξένο λογαριασμό όταν αγοράζεις... αλλά αγορά προϊόντων. Αυτο έρχεται σε αντίθεση με το διεθνές δικαίωμα της ελεύθερης διακίνησης προϊόντων.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πότε αναμένεται να αρθεί η απαγόρευση για αγορές μέσω PayPal και πιστωτικών καρτών? Ακούστηκε κάτι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατι ομως? δεν αποτελεί κατάθεση στο εξωτερικό σε ξένο λογαριασμό όταν αγοράζεις... αλλά αγορά προϊόντων. Αυτο έρχεται σε αντίθεση με το διεθνές δικαίωμα της ελεύθερης διακίνησης προϊόντων.

 

Απο δευτερα που θα ανοιξουν η τραπεζες θα μαθουμε και τι γινετε με της πληρωμες/αγορες.

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται αυτό?

 

Πολλές φορές αργεί να κάνει ενημέρωση το σύστημα,μου έχει τύχει 3 φορές ενώ το είχα στα χέρια μου να λέει ότι είναι ακόμα στο Ελ.βενιζέλος.

 

Όσο για το αν γίνεται να τα ζητήσεις,γίνεται αλλά μιας και σίγουρα θα φανεί σε λίγο καιρό ότι το χεις παραλάβει και πάλι για να σου γίνει το refund θα πρέπει να τα στείλεις πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται αυτό?

Δεν το σκάναρε ο ταχυδρόμος και στο tracking γράφει: πρός παράδοση :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόνος σου γράφεις ότι το παρέλαβες...

 

Δεν σκαναρίστηκε και φαίνεται οτι είναι: προς παράδοση..

Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Το έχεις παραλάβει, επομένως θέλεις να εξαπατήσεις πωλητή και paypal. Δεν είναι σωστή τακτική αυτή.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις παραλάβει, επομένως θέλεις να εξαπατήσεις πωλητή και paypal. Δεν είναι σωστή τακτική αυτή.

Ανούσια ερώτηση κάνει, εφ'όσον ο ίδιος παραδέχθηκε ότι ανταλλάσσει μηνύματα με το κατάστημα γιά τα τηλέφωνα .... :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, δίκιο έχεις.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ανούσια ερώτηση κάνει, εφ'όσον ο ίδιος παραδέχθηκε ότι ανταλλάσσει μηνύματα με το κατάστημα γιά τα τηλέφωνα .... :lol:

Μίλησα με το κατάστημα αλλά δεν με ικανοποιούν οι υπηρεσίες του...

Που είναι το παράλογο;

Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Που είναι το παράλογο;

Στο ότι από τη μια λες ότι τα κινητά έχουν προβλήματα και σου είπαν να τα επιστρέψεις και από την άλλη σκέπτεσαι να ισχυριστείς ότι δεν τα έχεις παραλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Έρχονται τα κινητά, ανοίγω το ένα εντάξει, πάω να ανοίξω το 2ο τίποτα. Το αφήνω κανένα 2ωρο στην φόρτιση τίποτα. Δοκιμάζω και την μπαταρία απο το άλλο (το άλλο εν τω μεταξύ υπερθερμένεται) και δούλευε κανονικά. Επικοινωνώ μαζί τους και μου λένε να το επιστρέψω πίσω. Έχασα και 2€ απο την ασφάλεια, να πληρώσω και τα μεταφορικά να το στείλω;; Το δέμα δεν φάινεται οτι το έχω παραλάβει, γίνεται να ζητησω το πλήρες ποσό απο το paypal;;

Καλό είναι να τα στείλεις και τα δυο πίσω, το κατάστημα έχει τοπικ εδώ στο myphone και θα βρεθεί σίγουρη λύση.

Μου έχει συμβεί να μην εμφανίζεται (προσωρινά) η παράδοση στα tracking site's και εμφανίστηκε μετά από περίπου δύο εβδομάδες με τις πραγματικές ημερομηνίες που παρέλαβα. οπότε προσοχή για να μην εκτεθείς στο PayPal και στο κατάστημα πού έκανες αγορά, φιλικά.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να τα στείλεις και τα δυο πίσω, το κατάστημα έχει τοπικ εδώ στο myphone και θα βρεθεί σίγουρη λύση.

Μου έχει συμβεί να μην εμφανίζεται (προσωρινά) η παράδοση στα tracking site's και εμφανίστηκε μετά από περίπου δύο εβδομάδες με τις πραγματικές ημερομηνίες που παρέλαβα. οπότε προσοχή για να μην εκτεθείς στο PayPal και στο κατάστημα πού έκανες αγορά, φιλικά.

Το ένα λειτουργεί μια χαρά. Το άλλο έχει χαλασμένη μπαταρία. Άν χρησιμοποιήσω την μπαταρία του λειτουργικού στο ελλατωματικό (είναι ίδια τα κινητα) τότε μετά απο λίγο υπερθερμαινεται.

Αυτό που μου την δίνει είναι οτι τους ζήτησα να τα δοκιμάσουν πρίν τα στείλω για να γλιτώσω όλη την διαδικασία με τις αλλαγές σε περίπτωση που πέσω σε κάποιο ελλατωματικό. Δέχτηκαν, μου έστειλαν e-mail ότι τα δοκιμάζουν και μόλις τελειωσει η διαδικασία αυτή θα μου τα στείλουν. Τα έστειλαν, τα παρέλαβα και το ένα δεν δουλεύει!!! Τι να πω, ποτέ ξανά geekbuying απο μένα.

Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Το ένα λειτουργεί μια χαρά. Το άλλο έχει χαλασμένη μπαταρία. Άν χρησιμοποιήσω την μπαταρία του λειτουργικού στο ελλατωματικό (είναι ίδια τα κινητα) τότε μετά απο λίγο υπερθερμαινεται.

Αυτό που μου την δίνει είναι οτι τους ζήτησα να τα δοκιμάσουν πρίν τα στείλω για να γλιτώσω όλη την διαδικασία με τις αλλαγές σε περίπτωση που πέσω σε κάποιο ελλατωματικό. Δέχτηκαν, μου έστειλαν e-mail ότι τα δοκιμάζουν και μόλις τελειωσει η διαδικασία αυτή θα μου τα στείλουν. Τα έστειλαν, τα παρέλαβα και το ένα δεν δουλεύει!!! Τι να πω, ποτέ ξανά geekbuying απο μένα.

 

Sorry για την ερώτηση..... Μήπως έχει αυτοκόλλητο η μπαταρία πάνω στις επαφές ?

Όλα τα κατάστημα κάνουν έναν τυπικό έλεγχο πριν τα στείλουν.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...