Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γιατί τέτοια καθυστέρηση γνωρίζετε;

Posting Date Status Date Status Description

08-01-2015 10-01-2015 Despatched to overseas (Country code: GR)

αν δεν καθυστερήσει περισσότερο λογικά όπως φαίνεται πάμε για παραλαβή την άλλη βδομάδα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη γίνετε στα ΕΛΤΑ δεν δουλεύει ο εντοπισμός δεματος ?2 μέρες λέει έφτασε Αθήνα χωρίς καμια αλλαγή .
:!:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη γίνετε στα ΕΛΤΑ δεν δουλεύει ο εντοπισμός δεματος ?2 μέρες λέει έφτασε Αθήνα χωρίς καμια αλλαγή .

 

αυτη την στιγμη που βλεπω δουλευει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο trackitonline RP308656572SG η πληροφόρηση απο Ελλάδα γίνεται απο Ελτα Tαχυμεταφορές. Αυτό σημαίνει οτι θα μου έρθει το δέμα με την courier των Ελτα ή με απλό ταχυδρομείο?
Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο trackitonline RP308656572SG η πληροφόρηση απο Ελλάδα γίνεται απο Ελτα Tαχυμεταφορές. Αυτό σημαίνει οτι θα μου έρθει το δέμα με την courier των Ελτα ή με απλό ταχυδρομείο?

 

με τον ταχυδρομο λογικα απο τα ελτα

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα τοση καθυστερηση, αρχιζω και πιστευω οτι το δεμα μου ηταν στο αεροπλανο που επεσε στην ταιβαν
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη γίνετε στα ΕΛΤΑ δεν δουλεύει ο εντοπισμός δεματος ?2 μέρες λέει έφτασε Αθήνα χωρίς καμια αλλαγή .

 

 

 

 

Το θέμα όμως είναι ότι με την μην λειτουργιά του webservice κάνουν τις third-party μηχανές αναζήτησης αντικειμένων άχρηστες.

Ελπίζω να είναι προσωρινό.

 

Όπως είχα γράψει χθες όλες οι third-party μηχανές αναζήτησης (17track.net, trackitonline, Trackchecker for pc/android κ.λ.π.) είναι άχρηστες όσο δεν λειτούργει (περιπου από 2 Φεβρ 2015) ένα συγκεκριμένο web service των ΕΛΤΑ/ΕΛΤΑ courier

 

Δώστε το RF307460061SG στο site των ΕΛΤΑ και μετά στα 17track.net, trackitonline, Trackchecker for pc/android

 

Θα πρότεινα να γίνετε αναζήτηση αντικείμενου από το site ΕΛΤΑ/ΕΛΤΑ courier (που αν δεν έχει αλλάξει κατι δείχνουν τα ιδία ) όσο άφορα την πορεία του συστημένου μέσα στη Ελλάδα.

 

Τα: 17track.net, trackitonline, Trackchecker for pc/android κ.λ.π. παίζουν κανονικά για ξένες χώρες μόνο μέχρι στιγμής

Edited by skaramalekos
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας . Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κανείς για αγορά κινητού απο http://www.igogo.es/ με EMS. Εκτός απο τα μεταφορικά Θα πληρώσω τελωνείο ?
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα EMAIL στο PAYPAL γιατί πλήρωσα ως guest account απο{ μ........μου} γιατόπος να κανω Dispute ως guest account μετά από μια μοκροσκελη απάντηση την γνώμησαs γιατο πόσες μέρες για Dispute αν δεν έχειs παραλαβή την αποστολή ακόμα 45 η 180 μπερδεύτηκα με αυτά τα 2 κεμενα αλλα μαλλον 180.

1.you can open two types of disputes with PayPal - for items you have not received and for items that significantly differ from the original item description.

If you wish to open a dispute because you did not receive your item, please wait a reasonable period for your item to arrive.

You have 180 days from the transaction date to open a dispute.

2.You need to open a dispute within the 45-day deadline in which PayPal can investigate buyer complaints.

This timeframe is outlined in our legal agreements and as such, we cannot investigate a dispute that was opened after 45 days. We cap the timeframe for opening a buyer complaint to let sellers know that they should keep their postal information and other relevant transaction details for this period. We have found that in most cases 45 days is a sufficient timeframe for a buyer to notify PayPal that they have not received their item, or that there is a problem with the item that they have received.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος ξέρει να μου απαντήσει...

Μήπως ξέρετε πως γίνετε η μεταφορά του δέματος μου από το DHL της Γερμανίας στην Ελλάδα;

Όλη αυτή η διαδρομή γίνεται με αυτοκίνητο;

Και αν έχει κανένας καμιά εμπειρία..πόσες μέρες κάνει από την ώρα που φεύγει από την Γερμανία;

 

DHL λέγεται η εταιρεία ταχυμεταφορών που διακινεί δέματα σε όλο τον κόσμο και DHL Post λέγεται το γερμανικό ταχυδρομείο. Εξαρτάται, λοιπόν, με ποια εταιρεία έρχεται το δέμα σου.

 

Εάν είναι το 2ο, κάνει 10-15 μέρες γιατί κάνει πολλές στάσεις στη διαδρομή του στη Γερμανία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γειά σας . Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κανείς για αγορά κινητού απο http://www.igogo.es/ με EMS. Εκτός απο τα μεταφορικά Θα πληρώσω τελωνείο ?

 

Η EMS είναι εταιρεία ταχυμεταφορών και εξυπηρετείται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ.

Το αν θα πληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού ή όχι εξαρτάται από τη δηλωμένη αξία και τα μεταφορικά.

 

Edit

Είδα, εκ των υστέρων, το link του καταστήματος και μοιάζει να είναι ισπανικό, οπότε δεν υπάρχουν έξοδα εκτελωνισμού, αφού η Ισπανία είναι στην ΕΕ

 

ΥΓ

Μιας και είσαι νέος στο forum (καλώς όρισες και καλές δημοσιεύσεις), πρέπει να διαβάσεις τους Όρους Χρήσης και να γνωρίζεις ότι, εκτός των άλλων, δεν επιτρέπονται συζητήσεις για αποφυγή πληρωμής αυτών των εξόδων.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ξέρω αν ήταν συστημένα, ούτε ξέρω που αναφέρεται αυτό στο φάκελο. Το ένα πακέτο ήταν δύο θήκες από ebay χωρίς tracking #, ενώ το δεύτερο 2 32άρες κάρτες SD από BangGood με tracking #.

Η παρατήρησή σου για τον ταχυδρόμο σωστότατη, αλλά δυστυχώς τόσα χρόνια (από το 2000) στο ίδιο σπίτι πραγματικά δεν τον έχω πετύχει ποτέ!

 

Θα μας τρελάνεις;;;

tracking number=συστημένο

Γνωστό σε όλους...

Link to comment
Share on other sites

το πακετο ηρθε ελλας και ειναι ακομα στο αεροδρομιο. εχω διευθυνση αποστολης ανδρο, ενω τον επομενο μηνα θα ειμαι αθηνα.υπαρχει καποιος τροπος να ερθει απ΄ευθειας αθηνα χωρις να χρειαστει να παει καποιος δικος μου να το παρει απο ανδρο και να το στειλει αθηνα??δεν ξερω πως γινεται''αλλαγη διευθυνσης''να μην παει καθολου ανδρο δηλαδη και να ερθει αθηνα.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Το είδα εδώ στο φόρουμ από κάποιον που έστειλε μια επιστροφή στην κίνα...

Δεν σας κάνει εντύπωση, μήπως τελικά τα ξένα ταχυδρομεία φταίνε που αργούν τόσο?

 

Κατάσταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ 19-01-2015 13:48 ΚΟΜΟΤΗΝΗ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ 20-01-2015 09:34 ΚΟΜΟΤΗΝΗ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ Κ Δ 20-01-2015 16:56 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ Κ Δ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 21-01-2015 32: ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 21-01-2015 23:21 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-01-2015 09:02 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνεις;;;

tracking number=συστημένο

Γνωστό σε όλους...

 

Δεν έχω καμία όρεξη να σε τρελάνω. Γνωστό σε όλους, αλλά όχι σε εμένα. Γι' αυτό άλλωστε και ρωτάω!

Link to comment
Share on other sites

DHL λέγεται η εταιρεία ταχυμεταφορών που διακινεί δέματα σε όλο τον κόσμο και DHL Post λέγεται το γερμανικό ταχυδρομείο. Εξαρτάται, λοιπόν, με ποια εταιρεία έρχεται το δέμα σου.

 

Εάν είναι το 2ο, κάνει 10-15 μέρες γιατί κάνει πολλές στάσεις στη διαδρομή του στη Γερμανία.

 

οχι δεν ειναι DHL post..

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω παραγγειλει απο το efox δυο κινητα και μου εχουν στειλει το tracking number που το χρησιμοποιω στο site της DHL...

οταν θα φτασουν ελλαδα τα κινητα θα εχω τον ιδιο tracking number και στην ΕΛΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμία όρεξη να σε τρελάνω. Γνωστό σε όλους, αλλά όχι σε εμένα. Γι' αυτό άλλωστε και ρωτάω!

 

Εάν λοιπόν άφησαν χύμα στην είσοδο συστημένο, τσέκαρε το tracking number στο site των Ελ.Τα.

Εάν λέει ότι παραδόθηκε, εκτύπωσέ το και πήγαινε στο υποκατάστημα της περιοχής σου. Ανέφερέ τους ότι δεν το έχεις παραλάβει και ζήτα να δεις την υπογραφή σου στο έντυπο παραλαβής. Είμαι πολύ περίεργος να ακούσω την απάντησή τους...

Με τον διανομέα της περιοχής μου δεν έχω τέτοια προβλήματα. Το αντίθετο μάλιστα... Ακόμα κι όταν αφήνει μικρά απλά δεματάκια, χτυπά το κουδούνι μου για να τα παραλάβω. Κι αν δεν βρει κάποιον στο σπίτι μου, τα αφήνει χέρι-χέρι σε γείτονα εμπιστοσύνης. Και χωρίς φυσικά να έχει κάποια τέτοια υποχρέωση...

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε και η θήκη (παραγγελία μέσα Ιανουαρίου), και το Zenfone χαμένο κάπου, παρατημένο σε καμιά γωνιά. Το Dispute μέσα στη βδομάδα στανταράκι!

 

Btw, μιας και λέγατε για TN και πακέτα αξίας παρατημένα στις εισόδους (άσχετα με το λάθος του ταχυδρόμου) η αναγραφόμενη αξία στα πακέτα είναι 20 δολλάρια και ο τύπος του, Home & Garden μην το ξεχνάτε αυτό.

Edited by MrInsomniac
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση:γίνεται η κατάσταση στον εντοπισμό αντικειμένου να αλλάξει π.χ.(να σου εμφανίσει άφιξη σε χώρα προορισμού) απόγευμα,βράδυ και σ/κ ή μόνο πρωινά δηλαδή ώρες λειτουργίας των ελτα?
Link to comment
Share on other sites

Και αργίες...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Dispatched 8-1 αν δεν το παραλάβω την επόμενη εβδομάδα την Παρασκευή πάω για dispute αναγκαστικά
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...