Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sakdim,

Χρειάζεται περίπου 10 με 12 κάποιες φορές για να σου εμφανίσει πληροφορίες.

Αν το tracking number σου τελειώνει σε NL σημαίνει Netherlands και θα χρειαστεί να περιμένεις μερικές ημέρες ακόμα...

ναι τελειωνουν σε NL και οι 2 κωδικοι. υποθετω για αυτο το λογο εμφανιζει Origin: Netherlands;

σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορηση. θα κανω υπομονη. λογικα μεσα της επομενης εβδομαδας θα εμφανισει καποια παραπανω πληροφορια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα! παραγγελια εγινε στις 22/8

 

2014-09-05 18:00, Order departed on flight from origin

2014-09-05 10:00, Order dispatched

2014-08-30 10:00, Order Shipment recorded

 

το εχει ξανασυναντησει κανεις αυτο το status? δεν το βρηκα στον οδηγο

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

θα ηθελα μια βοηθεια. εκανα για πρωτη φορα παραγγελια απο 2 κινεζομαγαζα (για την ακριβεια απο vickmall & tinydeal 4/09/2014 και 5/09/2014 αντιστοιχα). μου εχουν δωσει tracking number και οι 2 αλλα οταν τα ψαχνω στο 17track.net μου εμφανιζει Origin: Netherlands, Destination: Unknown και Status: Not Found.

ξερει κανεις τι παιζει μετα απο τοσες μερες και δεν εμφανιζεται κατι στο status;

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

 

6 με 8 μου ειπαν οτι ειχαν διακοπες οποτε δε θα προλαβαν να το παραδωσουν ταχυδρομειο πριν το 3μερο και θα το εστειλαν τριτη/τεταρτη. σημερα αυριο λογικα θα πρεπει να σου βγαλει αυτο "The item is pre-advised" στο tracking

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σήμερα στο track17 έδειξε αυτο,σημαίνει οτι έχει φτάσει στο ταχυδρομείο?

 

Ενταξει μου το εδειξε και το ελτα επιτέλους οτι ηρθε εχθές στην ωρα που αναγράφει και η φωτογραφία απο το track17.

Edited by tasos79
Link to comment
Share on other sites

6 με 8 μου ειπαν οτι ειχαν διακοπες οποτε δε θα προλαβαν να το παραδωσουν ταχυδρομειο πριν το 3μερο και θα το εστειλαν τριτη/τεταρτη. σημερα αυριο λογικα θα πρεπει να σου βγαλει αυτο "The item is pre-advised" στο tracking

οκ σε ευχαριστω πολυ. θα το παρακολουθησω και το σκ αν και πιστευω απο δευτερα-τριτη θα υπαρξει αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα ''πρόβλημα'' . Ενώ έχω παραγγείλει τόσες φορές από Κίνα , συνήθως μου δίνουν Tracking Number και μπορώ να ελέγξω μέσω σελίδων την διαδικασία αποστολής . Οι παραγγελίες συνήθως είναι από 80 ευρώ και άνω .

Πριν από ένα μήνα παρήγγειλα από Merimobiles (free shipping) ένα προϊόν αξίας κάτω από 50$ και δεν μου έδωσαν tracking number από την σελίδα διότι όπως ανέφεραν όταν η παραγγελία είναι αξίας λίγοτερης των 50$ μου δίνουν απλά αριθμό όπου μπορώ να το ελέγξω ΜΟΝΟ μέσω τοπικού ταχυδρομείου (ΕΛΤΑ) .

Το δέμα έχει γίνει Shipped 8 Αυγούστου και ακόμα δεν έχω νέα . Σε τηλεφωνική επικοινωνία με ΕΛΤΑ ανέφεραν πως δεν μπορούν να το δουν διότι δεν είναι track number . - ο ''κωδικός'' που μου έδωσαν είναι HK2014080803 και δεν φαίνεται πουθενά πχ. 17track.net , ΕΛΤΑ κτλ.

 

Γνωρίζει κανείς κάποια σελίδα μήπως ή αν του έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

''Nothing is Permanent .....Everything Change'':)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,γραφω καπου γιατι δεν αντεχω

Προβλημα μεγαλο με to2c!!!

 

Παραγγελνω ενα redmi note στις 17/5 αν θυμαμαι καλα,μου στελνει tracking κλπ κ ο τυπος το εχει στειλει στην ισπανια!

Στο paypal και στο site του τα στοιχεια μου λενε ελλαδα!και εχω ξαναπαραγγειλει απο κει!εκεινος μου εστειλε μια φωτο απο ενα ακυρο σημειο στην βαση του που ελεγε ισπανια...πως εχω βαλει

 

Βριζομε εδω και καιρο...και μου λεει μην ανησυχω εχει ξαναγινει κ θα ερθει κλπ κλπ...απο εποικοινωνια μηδεν οτι ναναι μου λεει!

Του λεω βρες τροπο να βλεπουμε που ειναι το πακετο δεν μπορω να περιμενω τσαμπα χωρις να ξερω που βρισκετε!

 

Μπηκα singpost σημερα και μου λεει πως το πακετο παραδοθηκε ισπανια...

 

 

Τι προτεινετε να κανω δεν αντεχω αλλο...Πηρα απο vickmall για συγγενη μου μετα απο 2 βδομαδεσ και το πακετο ηδη ειναι ελλαδα κ αυτη την βδομαδα λογικα θα το εχουμε.

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,γραφω καπου γιατι δεν αντεχω

Προβλημα μεγαλο με to2c!!!

 

Παραγγελνω ενα redmi note στις 17/5 αν θυμαμαι καλα,μου στελνει tracking κλπ κ ο τυπος το εχει στειλει στην ισπανια!

Στο paypal και στο site του τα στοιχεια μου λενε ελλαδα!και εχω ξαναπαραγγειλει απο κει!εκεινος μου εστειλε μια φωτο απο ενα ακυρο σημειο στην βαση του που ελεγε ισπανια...πως εχω βαλει

 

Βριζομε εδω και καιρο...και μου λεει μην ανησυχω εχει ξαναγινει κ θα ερθει κλπ κλπ...απο εποικοινωνια μηδεν οτι ναναι μου λεει!

Του λεω βρες τροπο να βλεπουμε που ειναι το πακετο δεν μπορω να περιμενω τσαμπα χωρις να ξερω που βρισκετε!

 

Μπηκα singpost σημερα και μου λεει πως το πακετο παραδοθηκε ισπανια...

 

 

Τι προτεινετε να κανω δεν αντεχω αλλο...Πηρα απο vickmall για συγγενη μου μετα απο 2 βδομαδεσ και το πακετο ηδη ειναι ελλαδα κ αυτη την βδομαδα λογικα θα το εχουμε.

 

Μου έχει ξανατύχει με το Minideal το πακέτο να φύγει Ισπανία από λάθος της SingPost, έφτασε Ισπανία και το επαναπροωθήσανε Ελλάδα. Shit Happens.

 

ΔΩΣΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΑ ΤΑ TRACKING NUMBER ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ 2 ΠΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΟΥΜΕ ΠΙΟ ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΑ.

 

Το πακέτο μπορείς να το κάνεις tracking στο Correos.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.

οπως εγραψα προχθες εχει "κολλησει" σ'αυτο:

"ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-09-2014 10:00 IPS"

μπορει να αλλαξει το status το σαββατοκυριακο ή απο βδομαδα?

ευχαριστω

Edited by knkonnou
Link to comment
Share on other sites

Κατά 99% από εβδομάδα

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν και έρχονται γρηγορότερα τα δέματα από Κίνα τελευταία ,παρατήρησα οτι κολλάνε στο " άφιξη στην χώρα προορισμού" για 3-4 μέρες , ενώ πριν άλλαζε το στάτους σε " κλείσιμο από Κ.Δ. αεροδρομίου" συνήθως την ίδια μέρα και την επόμενη παραλαμβαναμε.

Κι εγώ έχω από 10/09 στο "άφιξη" και δεν αλλάζει ...

Πάμε από βδομάδα όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έρχονται γρηγορότερα τα δέματα από Κίνα τελευταία ,παρατήρησα οτι κολλάνε στο " άφιξη στην χώρα προορισμού" για 3-4 μέρες , ενώ πριν άλλαζε το στάτους σε " κλείσιμο από Κ.Δ. αεροδρομίου" συνήθως την ίδια μέρα και την επόμενη παραλαμβαναμε.

Κι εγώ έχω από 10/09 στο "άφιξη" και δεν αλλάζει ...

Πάμε από βδομάδα όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω.

Εάν είναι με ταχυδρομείο Ολλανδίας το "άφιξη στην χώρα προορισμού" σημαίνει ότι είναι στην Ολλανδία, και το "κόλλημα" που αναφέρεις είναι οι ημέρες που κάνει το δέμα να έλθει στην Ελλάδα .... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι με ταχυδρομείο Ολλανδίας το "άφιξη στην χώρα προορισμού" σημαίνει ότι είναι στην Ολλανδία, και το "κόλλημα" που αναφέρεις είναι οι ημέρες που κάνει το δέμα να έλθει στην Ελλάδα .... :)

 

Όχι , με Singapore post είναι και χώρα άφιξης είναι η Ελλάδα .

Μου συνέβη 3 φορές το τελευταίο 10μερο και διαβάζω εδώ ότι συμβαίνει και σε αρκετούς ακόμα.

Edited by snapy13
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει ξανατύχει με το Minideal το πακέτο να φύγει Ισπανία από λάθος της SingPost, έφτασε Ισπανία και το επαναπροωθήσανε Ελλάδα. Shit Happens.

 

ΔΩΣΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΑ ΤΑ TRACKING NUMBER ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ 2 ΠΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΟΥΜΕ ΠΙΟ ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΑ.

 

Το πακέτο μπορείς να το κάνεις tracking στο Correos.

Καλημερα μολις πηρα απαντηση

 

Dear friend,

We got the news from our Carrier. they said your package has been returned to Singapore post. and arrived now. They will unified return to Shenzhen by the Service providers.And then arrive to carrier company, then they take it to our company. We think for this case, we can refund your money,sorry.

this is their answer:

you can use google translate.

http://i57.tinypic.com/2d8etn9.jpg

 

Του το γυρνανε πισω οποτε παω για το refund μου και παιρνω απο vickmall και το 2ο λογικα...σωστα?

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μολις πηρα απαντηση

 

Dear friend,

We got the news from our Carrier. they said your package has been returned to Singapore post. and arrived now. They will unified return to Shenzhen by the Service providers.And then arrive to carrier company, then they take it to our company. We think for this case, we can refund your money,sorry.

this is their answer:

you can use google translate.

http://i57.tinypic.com/2d8etn9.jpg

 

Του το γυρνανε πισω οποτε παω για το refund μου και παιρνω απο vickmall και το 2ο λογικα...σωστα?

 

Σωστά, πάντως δεν πιστεύω ότι φταίει το To2c έχει ξαναγίνει αυτό το λάθος και με άλλο κατάστημα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

2 πακέτα,

Το ένα κολλημένο 4 μέρες στο "Άφιξη στη χώρα προορισμού"

το άλλο αφού ξεκόλλησε από την άφιξη, κόλλησε 3 μέρες στο "Κ.Δ. Αεροδρομίου (συστημενα)"

 

Δεν πρέπει να παίρνουν τη δουλειά τους πολύ σοβαρά στα ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

2 πακέτα,

Το ένα κολλημένο 4 μέρες στο "Άφιξη στη χώρα προορισμού"

το άλλο αφού ξεκόλλησε από την άφιξη, κόλλησε 3 μέρες στο "Κ.Δ. Αεροδρομίου (συστημενα)"

 

Δεν πρέπει να παίρνουν τη δουλειά τους πολύ σοβαρά στα ΕΛΤΑ

 

Ναι άμα θα έπρεπε να δουλεύουν 5 και δουλεύει 1 γιατί στους υπόλοιπους 4 έληξε η σύμβαση λογικό είναι να μην παίρνουν στα σοβαρά τη δουλειά τους, ψάχνουν ήδη την επόμενη. Τα ΕΛΤΑ είναι η επόμενη μεγάλη ιδιωτικοποίηση και αυτό ίσως αλλάξει πολλά πράγματα για εμάς που αγοράζουμε από Κίνα ειδικά σε τέτοιες τιμές.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι άμα θα έπρεπε να δουλεύουν 5 και δουλεύει 1 γιατί στους υπόλοιπους 4 έληξε η σύμβαση λογικό είναι να μην παίρνουν στα σοβαρά τη δουλειά τους, ψάχνουν ήδη την επόμενη. Τα ΕΛΤΑ είναι η επόμενη μεγάλη ιδιωτικοποίηση και αυτό ίσως αλλάξει πολλά πράγματα για εμάς που αγοράζουμε από Κίνα ειδικά σε τέτοιες τιμές.

Σωστότατος !!!!

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, πάντως δεν πιστεύω ότι φταίει το To2c έχει ξαναγίνει αυτό το λάθος και με άλλο κατάστημα.

 

Όπως και να χει δεν ξέρω αυτός έλεγε πως του έβγαλε Ισπανία μου έστειλε και φωτο...όχιαπο paypal ουτε απο το site του,δεν κατάλαβα ισωςαπο κκάποια βαση δεδομένων του...

 

το θέμα είναι πως δεν βοήθησε και μου πούλαγεκαι ππνεύμα,ενα μήνα τώρα θα είχα το κινητό!

Απλα με έχασε απο πελάτη...απο vickmall πήρατο 2ο και ηδη μμέσα σε 18μερες είναιστο ααεροδρόμιο μας!

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Ναι άμα θα έπρεπε να δουλεύουν 5 και δουλεύει 1 γιατί στους υπόλοιπους 4 έληξε η σύμβαση λογικό είναι να μην παίρνουν στα σοβαρά τη δουλειά τους, ψάχνουν ήδη την επόμενη. Τα ΕΛΤΑ είναι η επόμενη μεγάλη ιδιωτικοποίηση και αυτό ίσως αλλάξει πολλά πράγματα για εμάς που αγοράζουμε από Κίνα ειδικά σε τέτοιες τιμές.

 

Σωστότατος !!!!

 

Εννοείτε πως δεν γουστάρω καθόλου τις ιδιωτικοποιήσεις αλλά αυτό που περιγράφεις πολύ σωστά είναι αυτό που συμβαίνει τώρα.

Τι συνέβαινε παλιότερα και εκεί και σε όλο το δημόσιο τι μισθούς παίρνανε έκαναν καλά την δουλειά τους?

Γιατί δεν υπήρχε μόνο ο ταχυδρόμος που ξέρουμε υπήρχαν πολλοί περισσότεροι που δεν έκαναν τίποτα και τώρα θυμήθηκαν οτι δεν υπάρχει κράτος

Ίδια περίπτωση με το ένας κλείνει την μικρή λακκούβα 5 κοίταζαν απο επάνω με άλλους 5 στα γραφεία και γενικότερα αυτή ήταν η δουλειά της ημέρας για 10 άτομα.

Πέρασα το χειμώνα έξω από ενα υπουργείο και είχαν αναρτήσει πανό "Αφηστε μας να δουλέψουμε".

Είναι δυνατόν τέτοιο θράσος?

Όχι δεν τους λυπάμαι και ας έχει αντίκτυπο και σε εμένα.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει απο aliexpress και το εστειλε μεσω PostNL. Ενω στην αρχη ανγνωριζε σα χωρα προορισμου την Ελλαδα, καποια στιγμη το γυρισε σε United Kingdom και τωρα εχει φτασει εκει.

 

Ειναι φυσιολογικο να περασει πρωτα απο καπου αλλου και να φτασει Ελλαδα ή εχει γινει καποιο λαθος και εχει χαθει το πακετο;

 

Δινω και το TR# για οποιον μπορει να βοηθησει RS140453090NL.

 

Ευχαριστω!

•••
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...