Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα φτηνά μαγαζιά όντως εννοώ.

Καλημέρα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τα φτηνά μαγαζιά όντως εννοώ.

Καλημέρα.

 

Για την τιμη εκινησης εννοουσα.

Μιας και σ εχω παρακολουθηση αρκετα θα θελα να μου πεις την γνωμη σου για το κινητο,

μ ενδιαφερει η καμερα /φωτο, μπαταρια ,ελαχιστο σερφαρισμα ,και καποια βαρια παιχνιδια

Οταν σε κανα 4μηνο πεσει ποια ειναι η γνωμη σου??

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να πούμε, πρέπει να περιμένουμε να δούμε τα προβλαματάκια του.. γιατί sony είναι. Αν είναι αψεγάδιαστο(πολύ δύσκολο) θα είναι best buy σίγουρα!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Για την τιμη εκινησης εννοουσα.

Μιας και σ εχω παρακολουθηση αρκετα θα θελα να μου πεις την γνωμη σου για το κινητο,

μ ενδιαφερει η καμερα /φωτο, μπαταρια ,ελαχιστο σερφαρισμα ,και καποια βαρια παιχνιδια

Οταν σε κανα 4μηνο πεσει ποια ειναι η γνωμη σου??

Αν κρίνουμε από το Ζ1 , το Ζ1 compact είναι ότι πρέπει για να παίζει κάποιος βαριά παιχνίδια , έχει ταχύτατο επεξεργαστή , οθόνη με ζωντανές εικόνες και κάμερα 20,7Mp που είναι και καλύτερα από κανονική φωτογραφική και με καλή αυτονομία

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνουμε από το Ζ1 , το Ζ1 compact είναι ότι πρέπει για να παίζει κάποιος βαριά παιχνίδια , έχει ταχύτατο επεξεργαστή , οθόνη με ζωντανές εικόνες και κάμερα 20,7Mp που είναι και καλύτερα από κανονική φωτογραφική και με καλή αυτονομία

 

Και γω αυτα σκεφτομαι........αλλα στην φωτο παθων απ το S εχω ψιλοαπογοητευθη.

συγκρινω παντα με το SATIO που εχω............για να μην παω στο προηγουμενο μου

το c905 που ηταν το κορυφαιο...:X.................καταλαβαινεις.

 

Απλως ρωταω τον΄΄ ταξιδιωτη΄΄ μιας και εχει αλλαξει και γω δεν θυμαμαι κινητα.....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ενα hands on για όποιον θέλει να το δει. Ωραία φαίνεται η οθόνη άλλα αυτό το μπεζελ στο κάτω μέρος απαίσιο.

Samsung Galaxy S20 FE 5G:)

 

«Οι πιο σκοτεινές γωνιές στην Κόλαση είναι φυλαγμένες για εκείνους που διατηρούν την ουδετερότητά τους σε εποχές ηθικής κρισης». - Dante Alighieri

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημερούδια. Διαβάζω τα reviews του Compact και το έχω ερωτευτεί... Ίσως είναι αυτό που πάντα ήθελα και δεν έβρισκα: ένα δυνατό σε specs Android smartphone, αλλά σε μέγεθος iPhone. Αυτό το πράγμα δεν υπήρχε πριν το Compact. Μιλάμε για μια πρωτιά από τη Sony. Όλα τα άλλα Mini είναι mini σε όλα και σχεδόν "του πεταματού" από τις ίδιες τις εταιρίες που τα φτιάχνουν. Αντίθετα το Compact είναι ναυαρχίδα και mini μόνο εκεί που μετράει: στις διαστάσεις. Αν η υλοποίηση είναι σωστή και το πάντρεμα h/w με s/w είναι καλό και χωρίς προβλήματα, τότε θα μπορέσει να εισχωρήσει στο κομμάτι των χρηστών που θέλουν να φύγουν απ' την Apple (για ευνόητους λόγους) και να πάνε σε Android, αλλά δεν το έκαναν μέχρι τώρα λόγω μεγέθους.

 

Καλό και άγιο το Note II, αλλά, κακά τα ψέμματα, είναι τεράστιο σε μέγεθος και ενώ αυτό είναι πλεονέκτημα στην αρχή και χαίρεσαι να το δουλεύεις, όταν η αρχική λαχτάρα φύγει και η συσκευή είναι πλέον εργαλείο δουλειάς που πρέπει να το έχεις πάντα μαζί σου, τα πράγματα ζορίζουν... Έρχεται και καλοκαίρι, όπου δεν θα φοράμε μπουφάν για να μπορούμε να κουβαλάμε τα τεράστια αυτά κινητά. Πέρσι την πάλεψα οριακά, φέτος δεν ξέρω αν θέλω να το ξαναζήσω. Επιπλέον, δεν μπορώ να έχω πάνω από μία συσκευή. Θέλω μόνο μία που να την έχω πάντα μαζί μου. Το Compact δίνει τη λύση με πολύ κομψό τρόπο.

 

Άντε να το πάρει κάποιος να μας πει εντυπώσεις...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτα σκεφτομαι........αλλα στην φωτο παθων απ το S εχω ψιλοαπογοητευθη.

συγκρινω παντα με το SATIO που εχω............για να μην παω στο προηγουμενο μου

το c905 που ηταν το κορυφαιο...:X.................καταλαβαινεις.

 

Απλως ρωταω τον΄΄ ταξιδιωτη΄΄ μιας και εχει αλλαξει και γω δεν θυμαμαι κινητα.....:lol:

 

Καλά από το satio σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερό.

Αλλά δεν μπορώ να σού γράψω ακόμα γνώμη καθώς δεν το έχω πάρει ακόμα οπότε και δεν έχω άποψη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλά από το satio σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερό.

Αλλά δεν μπορώ να σού γράψω ακόμα γνώμη καθώς δεν το έχω πάρει ακόμα οπότε και δεν έχω άποψη.

 

Γενικα, ξεροντας λιγο τη φιλοσοφια των εταιρειων αυτων, δε νομιζω οτι θα εχεις πολλες διαφορες με το Ζ1.απο φωτογραφιες ειδα οτι η οθονη του μοιαζει πιο καλη, πιο ωραια χρωματα κτλ (αλλα κανεις δεν ξερει αν θα ερθουν και τιποτα προβληματικες), και κατα τα αλλα θεωρω πως ισχυει ο,τι και στο Ζ1. η μπαταρια μενει να σιγουρευτουμε οτι εχει τις ιδιες αντοχες..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Sony Xperia Z1 Compact review: a good thing in a small(ish) package

http://www.engadget.com/2014/01/30/sony-xperia-z1-compact-review/

 

 

 

Pros

 

Flagship-caliber specs

Premium build quality

Excellent performance, long battery life

Great camera

Improved display offers better viewing angles than older Sony handsets

 

Cons

 

More expensive than other "mini" phones

Minor software issues

 

Conclusion

 

Sony has set the benchmark for mini-flagships. With strong build quality and robust performance, the Z1 Compact will be a welcome arrival for anyone who prefers smaller devices.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά από το satio σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερό.

Αλλά δεν μπορώ να σού γράψω ακόμα γνώμη καθώς δεν το έχω πάρει ακόμα οπότε και δεν έχω άποψη.

 

Ενταξει αδερφε θα περιμενω να το παρεις και τους αλλους χρηστες φυσικα για να ακουσω γνωμες και

συμπερασματα.

Ετσι κι αλλιως με βλεπω προς Μαιο - Ιουνιο να το παιρνω (αν)!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμεσα διαθεσιμο στο αμαζον και στα 4 χρωματα προς 499 ευρω

http://www.amazon.de/gp/product/B00HQDV4ZY/ref=noref?ie=UTF8&psc=1&s=ce-de

 

Εντυπωσεις και απο τους πρωτους χρηστες εξισου.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

παντως αν σκεφτειτε οτι εχω την ιδια μπαταρια στο asus padfone infinity 2 που εχει τον ιδιο επεξεργαστη, και ενταξει την παλευει την μερα (καμια σχεση με το Ζ1 η αντοχη βεβαια), τοτε νομιζω οτι το compact εφοσον η οθονη οντως καταναλωνει λιγοτερο, θα ειναι σχεδον το ιδιο καλο σε διαρκεια τοσο χρησης αλλα και αναμονης.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

skroutz ..........sony shop sakelaris

χρειάζεται προσοχή στα e-shops γτ μπορει να σου δώσουν μεταχειρισμένα κινητά κάποιες φορές . καλύτερα λοιπόν να περιμένουμε να έρθει ελλάδα σε όλα τα μαγαζιά και όχι μεμονομένα

Link to comment
Share on other sites

skroutz ..........sony shop sakelaris

 

 

 

το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι επισημο sony center. συνεχεια βαζει πολλες προσφορες σε προιοντα sony εως και 50% απο τιμες σκρουτζ.

Edited by RAVER
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Alex μας επεισε το engadget... στα cons βαζει την τιμη σε συγκριση μαλιστα με τα αλλα "mini"... ε προφανως βρε τρομπετες θα ειναι πιο ακριβο!!

 

DrMobile εννοεις να αφησεις το Note και να μεινεις μονο με το Z1c; αυτο και αν θαναι πολιτισμικο σοκ! :p

Αν οπως το λες ειναι εργαλειο δουλειας τοτε πρεπει να σκφτεις τα θετικα και τα αρνητικα και να τα ζυγισεις..

 

Παντως σε σχεση με το i5 ειναι πολυ λιγο μεγαλυτερο. Ενταξει λεμε για τα bezels της sony αλλα τι να πουμε και για της apple..! :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Alex μας επεισε το engadget... στα cons βαζει την τιμη σε συγκριση μαλιστα με τα αλλα "mini"... ε προφανως βρε τρομπετες θα ειναι πιο ακριβο!!

 

Άσε, έχουμε να ακούσουμε κι εγώ δεν ξέρω τι.

Προφανώς η Sony διάλεξε το όνομα compact αντί για mini για να διαφοροποιηθεί και να έρχεται στο μυαλό ότι το κινητό μόνο στο μέγεθος διαφέρει από το Z1.

Link to comment
Share on other sites

Άσε, έχουμε να ακούσουμε κι εγώ δεν ξέρω τι.

Προφανώς η Sony διάλεξε το όνομα compact αντί για mini για να διαφοροποιηθεί και να έρχεται στο μυαλό ότι το κινητό μόνο στο μέγεθος διαφέρει από το Z1.

 

Εχω σταματησει να διαβαζω ολα αυτα τα "αντικειμενικα" reviews της καθε.....Arenaς και των αλλων "μεγαλων" sites. Τα μονα reviews για μενα ειναι οι εντυπωσεις των χρηστων που το εχουν και τα ιδια μου τα ματακια..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως 458 το βλέπω εγώ εδώ.

 

http://www.smarties.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.product_details&product_id=409&category_id=39

 

ΕΔΙΤ: Είδα το βάλανε και πιο πάνω.

Πάντως σύντομα θα έχει πολύ χαμηλά.

Edited by Logi
Link to comment
Share on other sites

Εχω σταματησει να διαβαζω ολα αυτα τα "αντικειμενικα" reviews της καθε.....Arenaς και των αλλων "μεγαλων" sites. Τα μονα reviews για μενα ειναι οι εντυπωσεις των χρηστων που το εχουν και τα ιδια μου τα ματακια..:)

 

Ε τοτε μην διαβασεις ουτε το review του TheVerge :p

 

http://www.theverge.com/2014/1/31/5363936/sony-xperia-z1-compact-review

 

Καλα λογια για οθονη και αυτονομια ... προβληματιζει το software της καμερας.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Alex μας επεισε το engadget... στα cons βαζει την τιμη σε συγκριση μαλιστα με τα αλλα "mini"... ε προφανως βρε τρομπετες θα ειναι πιο ακριβο!!

 

DrMobile εννοεις να αφησεις το Note και να μεινεις μονο με το Z1c; αυτο και αν θαναι πολιτισμικο σοκ! :p

Αν οπως το λες ειναι εργαλειο δουλειας τοτε πρεπει να σκφτεις τα θετικα και τα αρνητικα και να τα ζυγισεις..

 

Παντως σε σχεση με το i5 ειναι πολυ λιγο μεγαλυτερο. Ενταξει λεμε για τα bezels της sony αλλα τι να πουμε και για της apple..! :lol:

Κωνσταντίνε σίγουρα θα είναι σοκ και γιαυτό δεν θα δώσω το Note II πριν σιγουρευτώ ότι με καλύπτει το Compact. Απ' την άλλη όμως μου έχει λείψει αφάνταστα η άνεση που είχα με το Μήλο 4, που το πέταγα στην τσέπη του τζιν και ήταν σαν να μην υπήρχε. Καλοκαίρι και Note δεν πάνε εύκολα μαζί. Παλεύεται αν το θελήσεις, αλλά σίγουρα θέλει προσπάθεια... Ευελπιστώ το θέμα αυτό να λυθεί με το Compact. Αυτό που με ανησυχεί είναι η υλοποίηση του Android και το custom (Sony) κομμάτι του s/w. Αν δεν υπάρχουν θέματα εκεί, μάλλον θα το τολμήσω.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε σίγουρα θα είναι σοκ και γιαυτό δεν θα δώσω το Note II πριν σιγουρευτώ ότι με καλύπτει το Compact. Απ' την άλλη όμως μου έχει λείψει αφάνταστα η άνεση που είχα με το Μήλο 4, που το πέταγα στην τσέπη του τζιν και ήταν σαν να μην υπήρχε. Καλοκαίρι και Note δεν πάνε εύκολα μαζί. Παλεύεται αν το θελήσεις, αλλά σίγουρα θέλει προσπάθεια... Ευελπιστώ το θέμα αυτό να λυθεί με το Compact. Αυτό που με ανησυχεί είναι η υλοποίηση του Android και το custom (Sony) κομμάτι του s/w. Αν δεν υπάρχουν θέματα εκεί, μάλλον θα το τολμήσω.

 

Nαι φίλε Κώστα καταλαβαίνω τι εννοείς. Το πέρασα αυτό που λες με το Note 1. Το Z1c είναι και ελαφρύτερο εκτός από μικρότερο. Οπότε στην τσέπη θα έχει ουσιαστική διαφορά. Το μεγαλύτερο "+" για μένα είναι η γραφή με το 1 χέρι και γενικά ότι θα μπορείς εύκολα με ένα χέρι να χειριστείς το μεγαλύτερο μέρος της οθόνης.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...