Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναβάθμισα σήμερα και να οι πρωτες παρατηρήσεις με τη Lollipop

1. αργούν ν' ανοίξουν προεγκατεστημένες και μη εφαρμογές κατά 1 δευτερολεπτο, ενω με την KitKat πηγαιναν ολα σφαιρα. Το παρατήρησε κανείς άλλος;

2. δυστυχώς δεν υπάρχει το περιβόητο close all tab

3. μου κράσαρε το messenger μετά από 2ωρη αναμονή (με το που ξεκλείδωσα το τηλέφωνο, μπαίνοντας fb κ χωρίς καν να μπω στο τσατ)

4. η ανάπτυξη ειδοποιήσεων δε μου αρέσει, ήταν πιο εύχρηστη πριν - ακριβώς όπως προαναφέρθηκε

Κατά τ' αλλα το περιβάλλον δε με τρελαίνει, ούτε μ' ενοχλεί. Τρώγεται. Νομίζω ότι ήταν λίγο πιο κομψό πριν :p

Για κάμερα και μπαταρία δε μπορώ να πω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εννοείται ότι για τόσο μεγάλη αναβάθμιση, από 4.4 σε 5, ΠΑΝΤΑ κάνουμε καθαρή εγκατάσταση για να μην υπάρχουν bugs και καθυστερήσεις (που συνήθως εμφανίζονται μετά από απλή αναβάθμιση πάνω στην ήδη υπάρχουσα rom).
Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το τηλέφωνο το εχω 3 βδομάδες μόνο, οποτε δεν είχε σχεδόν τίποτα μέσα...επαφες, 5 εφαρμογες και 10 φωτογραφίες,, επιτηδες δε το φόρτωνα αυτο τον καιρό.

Πριν την εγκατάσταση εκανα factory reset αφου δε μου ηταν κοπος να ξαναπερασω αυτα τα ολίγα :)

Τι αλλο επρεπε να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το τηλέφωνο το εχω 3 βδομάδες μόνο, οποτε δεν είχε σχεδόν τίποτα μέσα...επαφες, 5 εφαρμογες και 10 φωτογραφίες,, επιτηδες δε το φόρτωνα αυτο τον καιρό.

Πριν την εγκατάσταση εκανα factory reset αφου δε μου ηταν κοπος να ξαναπερασω αυτα τα ολίγα :)

Τι αλλο επρεπε να κανω;

 

Όπως και να έχει, μία τόσο μεγάλη αναβάθμιση δεν πατάει ποτέ καλά πάνω σε προηγούμενη. Κάνε επιδιόρθωση λογισμικού με pc companion και θα είσαι κομπλέ, αλλά να ξέρεις ότι θα σβηστούν όλα τα δεδομένα σου, κράτα backup. :happy:

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Για καμερα ουτε εγω εχω αποψη μιας και την χρησιμοποιησα ελαχιστα τις 15 μερες που εχω.

Στα συν, οτι μπορεις να αφαιρεσεις ολα τα εικονιδια επανω επανω στην επιφανεια εργασιας,στην μπαρα ειδοποιησεων πχ. ρολοι,μπαταρια ή να βαλεις αυτα που επιθυμεις απο αυτα που σου παρεχει το κινητο. Ή και καθολου.Πλην του σηματος.Οτι κανεις με εναν αλλο launcher και κρυβεις την μπαρα ειδοποιησεων δλδ...

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,προσπαθω να βρω το Z1 compact αλλα δεν υπαρχει πουθενα στα καταστηματα των παροχων κτλ.

Ξερει καποιος που μπορω να το βρω?Μου ειπαν το το ειχε το Media 200€ σε προσφορα αλλα τζιφος...

Link to comment
Share on other sites

Τους πηρα τηλ. Βενιζελου (καταστημα Θεσσαλονικη) οπως λεει η διαθεσιμοτητα και λενε πως δεν ισχυει!Ασε με φυτιλιασαν!

Το εχουν και στο Stock House επισκευασμενο σε ροζ 180κατι...

Αν το δειτε πουθενα σε καλη τιμη θα ημουν ευγνωμων...

Edited by horatio
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις καμια καλη custom rom;Επισης υπαρψει η δυνατοτητα λειτουργειας stamina mode σε αυτη;;;

Επισης αν γινονται αναβαθμισεις κανονικα αν στον supersu εχεις ενεργοποιημενη την λειτουργεια επιβιωσης;;

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη ειδα διαθεσιμο ενα λευκο στα 199 αλλα σε περιορισμενη διαθεσιμοτητα. Και πλεον εχει μονο το ροζ.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις καμια καλη custom rom;Επισης υπαρψει η δυνατοτητα λειτουργειας stamina mode σε αυτη;;;

Επισης αν γινονται αναβαθμισεις κανονικα αν στον supersu εχεις ενεργοποιημενη την λειτουργεια επιβιωσης;;

 

Μιλάμε μόνο για stock based ROMs, όλες οι AOSP έχουν προβλήματα με την ποιότητα των φωτογραφιών. Αυτή της υπογραφής μου είναι η επιλογή μου, κανένα bug, κανονικά stamina mode. Από όσο διαβάζω πολύ καλή είναι και αυτή και έχει πάρα πολλά έξτρα χαρακτηριστικά, αλλά δεν την έχω δοκιμάζει, όταν κάτι δουλεύει, αποφεύγω τα πειράματα.

Πάντως θα έλεγα να περιμένεις λίγο, και οι δύο devs δουλεύουν πάνω στην lollipop αυτή τη στιγμή και ίσως να είναι κρίμα να περνάς τώρα την παλιά και σε λίγες ημέρες να χρειάζεσαι στήσιμο από την αρχή για την lollipop.

Για την δεύτερη απορία σου δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Χθες ενώ σκάλιζα το κινητό μετά την αναβάθμιση, η δόνηση μάλλον χάλασε τελείως. Μήνες τώρα στο τέλος της δονησης "φαλτσαρε" λίγο αλλά όχι πάντα. Χθες παρατήρησα ότι το έκανε κάθε φορά, έβαλα τα diagnostics και μετά από 4-5 δεύτερα κόλλαγε η έκανε απλά ένα περίεργο ήχο χωρίς να δονείται το κινητό. Το δίλημμα μου είναι το εξής: το πάω arvato με το ρίσκο να γυρίσει το κινητό με άλλο πρόβλημα πχ ν μν είναι αδιάβροχο ή το αφήνω έτσι... Επίσης είναι εντός εγγύησης κάτι τέτοιο έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Χθες ενώ σκάλιζα το κινητό μετά την αναβάθμιση, η δόνηση μάλλον χάλασε τελείως. Μήνες τώρα στο τέλος της δονησης "φαλτσαρε" λίγο αλλά όχι πάντα. Χθες παρατήρησα ότι το έκανε κάθε φορά, έβαλα τα diagnostics και μετά από 4-5 δεύτερα κόλλαγε η έκανε απλά ένα περίεργο ήχο χωρίς να δονείται το κινητό. Το δίλημμα μου είναι το εξής: το πάω arvato με το ρίσκο να γυρίσει το κινητό με άλλο πρόβλημα πχ ν μν είναι αδιάβροχο ή το αφήνω έτσι... Επίσης είναι εντός εγγύησης κάτι τέτοιο έτσι;

Ναι είναι εντός. Εγώ θα το πήγαινα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τους πηρα τηλ. Βενιζελου (καταστημα Θεσσαλονικη) οπως λεει η διαθεσιμοτητα και λενε πως δεν ισχυει!Ασε με φυτιλιασαν!

Το εχουν και στο Stock House επισκευασμενο σε ροζ 180κατι...

Αν το δειτε πουθενα σε καλη τιμη θα ημουν ευγνωμων...

 

 

http://kaizerstore.gr/sony-xperia-z1-compact-d5503-mayro-eu

 

250 μαζι με τα μεταφορικά και την αντικαταβολή.

μη περιμένεις να βγει ξανά στα 200 και εκτός απο το media markt δεν προκειται να το φέρει άλλο μαγαζι ζωντανό.

Μόνο από ιντερνετομάγαζο.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 5άρα σήμερα από pc και έχω καναδυό απορίες.

Είχα διαβάσει πως θα είχε επιλογή για κλείσιμο όλων των εφαρμογών και εμφάνιση υπολειπόμενου χρόνου φόρτισης. Δεν είδα ούτε το ένα ούτε το άλλο. Έπρεπε να υπάρχουν; Μην πάω άδικα σε επαναφορά κλπ...

Επίσης, στις συσχετισμένες με FB επαφές δε μου κατεβάζει φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης. Παρατήρησα ότι στο μενού Επαφες\Ρυθμίσεις\Λογαριασμοί δεν υπάρχει το "Xperia με Facebook" που έκανε αυτή την δουλειά. Έχει μόνο Xperia με Twitter και Flickr. Το παρατήρησε κανείς άλλος;

Edited by lefty-x
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια.. επειδη δεν εχω πειραματιστει με τα android..

ποια ειναι η διαδικασια για να κανω clean install το Lollipop μιας και σιγουρα ειναι η καλυτερη λυση..

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια.. επειδη δεν εχω πειραματιστει με τα android..

ποια ειναι η διαδικασια για να κανω clean install το Lollipop μιας και σιγουρα ειναι η καλυτερη λυση..

Πέρνα μέσω PC Companion και πάτησε την επιλογή επιδιόρθωση.

Πολλοί κάνουν και φορμάτ πριν και μετά την αναβάθμιση σε εργοστασιακές ρυθμίσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια.. επειδη δεν εχω πειραματιστει με τα android..

ποια ειναι η διαδικασια για να κανω clean install το Lollipop μιας και σιγουρα ειναι η καλυτερη λυση..

 

βασικα μια επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις με διαγραφη ολων..εννοειται αφου παρεις back up τα παντα..και μετα εγκατασταση με το pc companion και επιδιορθωση..δηλαδη να στα σβησει ολα...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τραγικές σε σύγκριση με τι;

Σε σχέση με οτιδήποτε...

Πραγματικά απογοητευτική η κάμερα σε όλα τα επίπεδα.

Χρώματα,θόρυβο και κυρίως οξύτητα. Βλέπεις φωτογραφίες από IPhone και μετά από Xperia Z1 και σε πιάνει νευρικό γέλιο.

Και όχι,δεν άλλαξε τίποτα στο Lollipop απ'όσο είδα...

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με οτιδήποτε...

Πραγματικά απογοητευτική η κάμερα σε όλα τα επίπεδα.

Χρώματα,θόρυβο και κυρίως οξύτητα. Βλέπεις φωτογραφίες από IPhone και μετά από Xperia Z1 και σε πιάνει νευρικό γέλιο.

Και όχι,δεν άλλαξε τίποτα στο Lollipop απ'όσο είδα...

 

Επρεπε να εχεις το zte skate που ειχα μεχρι προτινος, για να καταλαβεις τι παει να πει 'τραγικες' photos....

Ξεπλυμενα χρωματα, γενικως χαλια.

 

Το z1c μου φαινεται στις φωτο(και στα υπολοιπα) σαν διαστημοπλοιο μπροστα του.

Το προτιμω συχνα, ειδικα αν δεν χρειαζομαι zoom, και εναντι της compact canon μηχανης μου (αξιας 300€-οχι της πλακας)...

 

-----

 

Πως μπορω να παρακαμψω ενα download στο software update?

Εννοω οτι δεν με υποχρεωνει κανεις να το εγκαταστησω, αλλα ειμαι υποχρεωμενος να ειναι εκει και να το βλεπω για παντα;

Δεν μπορω πχ να το κρυψω, ή να το κανω κατι σαν disable?

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με οτιδήποτε...

Πραγματικά απογοητευτική η κάμερα σε όλα τα επίπεδα.

Χρώματα,θόρυβο και κυρίως οξύτητα. Βλέπεις φωτογραφίες από IPhone και μετά από Xperia Z1 και σε πιάνει νευρικό γέλιο.

Και όχι,δεν άλλαξε τίποτα στο Lollipop απ'όσο είδα...

 

Επρεπε να εχεις το zte skate που ειχα μεχρι προτινος, για να καταλαβεις τι παει να πει 'τραγικες' photos....

Ξεπλυμενα χρωματα, γενικως χαλια.

 

Το z1c μου φαινεται στις φωτο(και στα υπολοιπα) σαν διαστημοπλοιο μπροστα του.

Το προτιμω συχνα, ειδικα αν δεν χρειαζομαι zoom, και εναντι της compact canon μηχανης μου (αξιας 300€-οχι της πλακας)...

 

-----

 

Πως μπορω να παρακαμψω ενα download στο software update?

Εννοω οτι δεν με υποχρεωνει κανεις να το εγκαταστησω, αλλα ειμαι υποχρεωμενος να ειναι εκει και να το βλεπω για παντα;

Δεν μπορω πχ να το κρυψω, ή να το κανω κατι σαν disable?

 

η αληθεια ειναι καπου στη μεση..το Ζ1c εχει καλη φωτο, αλλα μεχρι εκει.βραδυ, σουρουπο κτλ, ζοριζεται πολυ και ερχεται πισω απο το iphone6..αν το συγκρινεις με το 5αρι βεβαια ειναι πιο κοντα..αλλα παλι υστερει, ειδικα στο θορυβο που σηκωνει.. οχι οτι τα αι φον δε σηκωνουν, αλλα και η οθονη κανει τη διαφορα.

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...