Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι,μπορείς να κρύψεις τα update για συγκεκριμένα apps. Κοίτα στις ρυθμίσεις!

 

Στις ρυθμισεις που;

Μιλω οχι για το play store, αλλα για τα software updates του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στις ρυθμισεις που;

Μιλω οχι για το play store, αλλα για τα software updates του κινητου.

Αν δεν έχεις root αυτό που μπορείς να κάνεις σαν πρόχειρη λύση είναι οταν κατεβάσεις την status bar και πατήσεις παρατεταμένα πάνω στην ειδοποίηση, να σε πάει στις ρυθμίσεις και να πατήσεις διακοπή.

Θα στο εμφανίσει, όμως, πάλι μετά από restart.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και αν εχω root?

(εχει μισο-γινει...)

 

Πώς μισο-γίνεται το root; :p

 

Πας στο titanium backup και freezάρεις την εφαρμογή system update (αν θυμάμαι καλά).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο λεπτο σε λεπτο γινομαι κατοχος!Επειδη θα με φαει η αγωνια τι να κανω με την καμερα για να μη φαω καμια ξενερα;;;
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να παρακαμψω ενα download στο software update?

Εννοω οτι δεν με υποχρεωνει κανεις να το εγκαταστησω, αλλα ειμαι υποχρεωμενος να ειναι εκει και να το βλεπω για παντα;

Δεν μπορω πχ να το κρυψω, ή να το κανω κατι σαν disable?

"Ρυθμίσεις" - "Εξατομίκευση" - "Διαχείριση ειδοποιήσεων" και ξετσεκάρεις το "Update Center".

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο λεπτο σε λεπτο γινομαι κατοχος!Επειδη θα με φαει η αγωνια τι να κανω με την καμερα για να μη φαω καμια ξενερα;;;

 

μην τρελαινεσαι, δεν ειναι χαλια..

απλα οταν θα βγαζεις σε εσωτερικους χωρους και γενικα σε δυσκολες συνθηκες, μαθε λιγο απο το Μ (manual) να κατεβαζεις το iso, να παιζεις με εκθεση κτλ κτλ..

Επισης το φλας ειναι μετριο προς κακο, μην το χρησιμοποιεις αν δεν βγαζεις πολυ κοντινα θεματα, βαλτο μονιμα στην απενεργοποιηση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

πειραματιζομαι εδω και ωρα..περιμενω να παω σπιτι να το ρουταρω και να περασω το module μεσω xposed για τα 20MP μονιμα στο auto.Παρατηρησα οτι με την camera fv-5 βγαζει πολυ καλες φωτο ενω με την camera zoom fx οχι τοσο..

Επισης ξερει κανεις αν το ξεκλειδωμα του bootloader (για να κανω root) επηρεαζει την ποιοτητα των φωτογραφιων;Γιατι στο z3 tablet την επηρεαζει αρνητικα..

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 5άρα σήμερα από pc και έχω καναδυό απορίες.

Είχα διαβάσει πως θα είχε επιλογή για κλείσιμο όλων των εφαρμογών και εμφάνιση υπολειπόμενου χρόνου φόρτισης. Δεν είδα ούτε το ένα ούτε το άλλο. Έπρεπε να υπάρχουν; Μην πάω άδικα σε επαναφορά κλπ...

Επίσης, στις συσχετισμένες με FB επαφές δε μου κατεβάζει φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης. Παρατήρησα ότι στο μενού Επαφες\Ρυθμίσεις\Λογαριασμοί δεν υπάρχει το "Xperia με Facebook" που έκανε αυτή την δουλειά. Έχει μόνο Xperia με Twitter και Flickr. Το παρατήρησε κανείς άλλος;

 

Κανείς; :-)

Link to comment
Share on other sites

Το κουμπί για κλείσιμο ολων των εφαρμογών δεν υπάρχει στην 5.0.2. Ίσως το βάλουν σε επόμενη έκδοση.

Ο υπολειπόμενος χρόνος φορτίσης εμένα μου φαίνεται στην lockscreen,κάτω κάτω. Αλλά όταν το φορτιζω απο την usb θύρα,όχι την μαγνητική. Για τα άλλα δεν μπορώ να σου πω μιας και δεν έχω fb.

Υ.γ: έχω το z3compact αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν διαφορές στο sw/fw

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

"Ρυθμίσεις" - "Εξατομίκευση" - "Διαχείριση ειδοποιήσεων" και ξετσεκάρεις το "Update Center".

 

Για αποφυγη αλλων προβληματων ενω προσπαθω να λυσω αυτο που λεω, μου λες σε παρακαλω, αυτη η ενεργεια τι θα κανει;

Μηπως παψει γενικως να με ενημερωνει για updates απο την sony?

Εγω θελω να 'προσπερασω', χωρις να ειναι συνεχεια μπροστα μου στον αιωνα τον απαντα μεχρι να πατησω yes στην ενημερωση, καποιες επιλεκτικες ενημερωσεις. Οχι γενικως να μην εχω ενημερωσεις απο την sony.

Γινεται αυτο, ή ειναι 'ολα ή τιποτα';

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας βοηθησει καποιος παρακαλω για να ξεκινησω τη διαδικασια. Ειμαι με lollipop 5.0.2.Υπαρχει περιπτωση να γινει root χωρις να πειραχτει ο bootloader?Και επισης μπορει καποιος να μου στειλει ενα σιγουρο link με τη διαδικασια;;Ευχαριστω, συγνωμη αν σας κουρασα.
Link to comment
Share on other sites

Κανείς; :-)

 

ναι όντος αυτο που λες δεν υπαρχει αλλα αν βαλεις την εφαρμογη του fb εμενα μου βγαζει συγχρονισμό επαφών απο εκει ... εμενα δεν μου βγαζει συνχρονισμο ημερολογιου γιανα φαινοντε τα γελλεθλια στο ημερολογιο .. το εχει βρει κανεις αυτο πως γίνετε? επισεις γιανα μπει στο αθόρυβο πλεον γίνετε μονο απο το πλαινο κουμπι της εντασης??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εχω κι εγω lollipop. Εχει δοκιμάσει κανεις το wifi tethering??? Σημερα που το εβαλα πεταξε error. Λιγο που το εψαξα στο google ειδα πολλα παραπονα γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ αλλά εχει έρθει και GR , για αυτο θέλω να ρουτάρω κατευθείαν τη 502 gr . όποιος ξέρει πως γίνεται root ας μασ δωσει τα φώτα του

Τελικά δεν ήταν και τόσο δύσκολο και μάλιστα χωρίς να ξεκλειδωθει ο bootloader και χαθεί η εγγύηση .

1. Εφόσον είσαι σε στοκ λολιποπ 502 υποβαθμίζεις και πηγαίνεις σε 444 έκδοση και την κάνεις root με dual recovery

2.Εφόσον είσαι σε 444 me root kai dual recovery τότε ποιο απλά αλλά προσεκτικά ακολουθείς σε αυτό τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2687941 τα βήματα α)HOW to download stock FW and make .ftf β)HOW to download stock FW and make .ftf γ) HOW to make pre-rooted .zip of any .ftf δ) HOW to flash pre-rooted.zip . Δηλ. στην ουσία κατεβάζεις την ελληνική customized από το XperiFirm_4.5.0_(by_Igor_Eisberg) , της κάνεις τις απαραίτητεσ μετατροπες και την φλασάρεις . Ετσι έχεις την δική σου ελληνική lollipop 5.02 με root kai dual recovery και τον bootloader locked .

Σημείωση μετά το φλασάρισμα θέλει για πρώτη επανεκίνηση περ. 5 λεπτά , μην ανησυχήσετε .

Edited by lightrom
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εχω κι εγω lollipop. Εχει δοκιμάσει κανεις το wifi tethering??? Σημερα που το εβαλα πεταξε error. Λιγο που το εψαξα στο google ειδα πολλα παραπονα γι αυτο.

 

γενικα υπαρχει θεμα σε ολα τα Ζ με αυτο απο ο,τι βλεπω.. εμενα μου επαιξε σωστα βεβαια. Εχω κανει αναβαθμιση με καθαρη εγκατασταση, αν παιζει ρολο αυτο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το superior auto της καμερας, σε τι αναλυση τραβα βιντεο και φωτο;

Νομιζω 8mp σε φωτο, και 720p (hd) video ?

 

FHD video τραβαει..και 8ΜΡ φωτο.

Ρε παιδες, μηπως πηρατε 4Κ τωρα που το θυμηθηκα? αν και θα το ειχατε γραψει, αλλα μηπως ειδατε καμια τετοια επιλογη στο μενου της καμερας?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Για αποφυγη αλλων προβληματων ενω προσπαθω να λυσω αυτο που λεω, μου λες σε παρακαλω, αυτη η ενεργεια τι θα κανει;

Μηπως παψει γενικως να με ενημερωνει για updates απο την sony?

Εγω θελω να 'προσπερασω', χωρις να ειναι συνεχεια μπροστα μου στον αιωνα τον απαντα μεχρι να πατησω yes στην ενημερωση, καποιες επιλεκτικες ενημερωσεις. Οχι γενικως να μην εχω ενημερωσεις απο την sony.

Γινεται αυτο, ή ειναι 'ολα ή τιποτα';

 

Ξερει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Δε σου σβηνει το update center. Μπορεις να πηγαινεις εκει και να τσεκαρεις για ενημερωσεις. Απλα δεν θα σου ερχεται ειδοποιηση.

Επισης αυτο οταν αποφασισεις λοιπον να πατησεις "yes" μπορεις να πας και να το ξαναενεργοποιησεις για να σου ξαναρχονται ειδοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε σου σβηνει το update center. Μπορεις να πηγαινεις εκει και να τσεκαρεις για ενημερωσεις. Απλα δεν θα σου ερχεται ειδοποιηση.

Επισης αυτο οταν αποφασισεις λοιπον να πατησεις "yes" μπορεις να πας και να το ξαναενεργοποιησεις για να σου ξαναρχονται ειδοποιησεις.

 

Περα απο τις 'ειδοποιησεις', η 'απεραστη' αναβαθμιση, θα παραμενει ορατη εσαεί στο software update? Θα αναμενει μηπως και...κατα λαθος την επιλεξω για εγκατασταση;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ξερετε πως θα κανω ροοτ το z1 compact με λολιποπ δεν ξερω αγγλικα και εχω μπερδευτεί
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ξερετε πως θα κανω ροοτ το z1 compact με λολιποπ δεν ξερω αγγλικα και εχω μπερδευτεί

Ασε φιλε μου και γω εχω καταμπερδευτει. Με bootloader εγγυησεις κλπ.Τοσα χρονια οτι κινητο ειχα ρουταριζοταν εντελως γελοια..Πρωτη φορα πηρα sony φαινεται αψογο παντως.Ελπιζω καποιος προθυμος να βρεθει να μας βοηθησει..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...