Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοιτούσα τώρα το site του Media Markt και ό,τι Sony είδα έλεγε 1 χρόνο εγγύηση. Καινούργιο είναι τώρα αυτό???

 

πχ http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/SONY-Xperia-L-White,99452,397537,705267.html?langId=-18

Edited by thetoday7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω stock ROM Kit Kat 14.3.A.0.757

1) Όταν γράφω κάτι με το stock πληκτρολόγιο, μετά τη λέξη μου βάζει πολλές φορές μόνο του μια τελεία με αποτέλεσμα το επόμενο γράμμα να ξεκινάει Κεφαλαίο. Έτσι αναγκάζομαι να πάω πίσω, να σβήσω την τελεία και να αλλάξω σε μικρά γράμματα. Φυσικά και προσέχω να μη πατήσω την τελεία που είναι δίπλα στο Space. Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος αυτό;

 

Αυτή είναι ρύθμιση. Όλα (ή τουλάχιστον σχεδόν όλα) τα πληκτρολόγια την έχουν. Άμα πατήσεις 2 φορές space βάζει αυτόματα τελεία και το επόμενο κεφαλαίο. Μπορεί καμιά φορά να πατάς λόγω ταχύτητας 2 φορές το space και να σου το κάνει αυτό. Ή αν χρησιμοποιείς την αυτόματη διόρθωση και το auto space (μόλις επιλέξεις την προτινόμενη λέξη βάζει μόνο του space) και πατας κι εσύ space το εκλαμβάνει ως 2space οπότε βάζει τελεία. Μπορείς να το κλείσεις απο τις ρυθμίσεις. Δεν θυμάμαι τώρα που ακριβώς είναι η ρύθμιση για την τελεία μετά απο 2 space, πάντως αν πάς στις ρυθμίσεις του xperia keyboard, text input settings και κλείσεις το auto space μάλλον θα κάνεις τη δουλείά σου γιατι πιθανότατα αυτό στην κάνει τη ζημιά. Βασικά μπες και απο κάτω στο "word suggestions" και βάλε να μην διορθώνει μόνο του, ούτε κεφαλάια ούτε τίποτα για να είσαι σίγουρος, εκτός αν τον χρησιμοποιείς τον κορέκτορα. Πάντως αν ψάξεις, κάπου είναι και αυτό με την τελεία, αλλά δεν θυμάμαι που ακριβώς.

Edited by Theiosbill
Link to comment
Share on other sites

Η αίσθηση πλαστικού που ίσως έχει το Ζ1c στην μπροστά επιφάνειά του είναι λόγω του ASF (Anti Shatter Film) που είναι τοποθετημένο πάνω στο Dragontrail glass, κι έχει μπει για ευνόητους λόγους, δηλαδή αν σπάσεις την οθόνη να μη σε τραυματίσουν τα σπασμένα γυαλιά. Αν θες οπωσδήποτε αίσθηση γυαλιού, είτε βγάζεις το ASF (που περιέχει το λογότυπο Sony και φεύγει κι αυτό μετά την αφαίρεση) και μένεις με το Dragontrail, είτε βάζεις ένα screen protector από tempered glass πάνω απ' το ASF. ;)

 

Πιο παλιά η Σονυ είχε αρνηθεί ότι χρησιμοποιουσε Dragontrail glass στα κινητά της. Για το compact το γνωρίζουμε από κάπου συγκεκριμένα;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτούσα τώρα το site του Media Markt και ό,τι Sony είδα έλεγε 1 χρόνο εγγύηση. Καινούργιο είναι τώρα αυτό???

 

πχ http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/SONY-Xperia-L-White,99452,397537,705267.html?langId=-18

Το ίδιο μου είπαν και εμένα στα Public και μάλιστα προσπάθησαν να μου πουλήσουν και την εγγύηση του public με 30 euro! Όπως τα λες, ξέρει κανείς κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Η νόμιμη εγγύηση της ελληνικής και ευρωπαϊκής Sony απ' ό,τι ξέρω είναι δύο χρόνια. Αυτό το είπατε στα συγκεκριμένα μαγαζιά; Μήπως άρχισαν τις μαϊμουδιές και φέρνουν παραεισαγωγές εκτός Ευρώπης; Σε αυτή την περίπτωση να ξέρετε ότι αν υπήρχε μία περίπτωση να καλύψει ευρωπαϊκή συσκευή η Arvato, αν είναι εκτός Ευρώπης, π.χ. ασιατική η συσκευή, μπορεί να μην αναγνωρίσουν την εγγύηση και να μείνετε με τη συσκευή στο χέρι. Θέλει ιδιαίτερη προσοχή από πού ψωνίζουμε. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή, πριν μερικά χρόνια, μου είχαν πει σε μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων, πως οι εταιρείες θα αρχίσουν να προσφέρουν εναλλακτική επιλογή να αγοράσεις συσκευές με ένα χρόνο εγγύηση, ως προσφορά, με μικρότερο κόστος αγοράς.

Επίσημα, η συσκευή που δεν θα αγοραστεί με προσφορά θα είχε εγγύηση δύο χρόνια όπως είναι υποχρεωμένη η κάθε εταιρεία να δίνει.

(τότε η συζήτηση γινόταν για laptop...)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δούλεψα λίγο με το κινητό.Πολύ καλό αλλά δύο πράγματα με "φρενάρουν" για να το αγοράσω. Το ηχείο που είναι επιεικώς μέτριο και τα καπάκια. Θα προτιμούσα να μην ήταν αδιάβροχο ή έστω να έκαναν την microusb σαν την θύρα των ακουστικών.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δούλεψα λίγο με το κινητό.Πολύ καλό αλλά δύο πράγματα με "φρενάρουν" για να το αγοράσω. Το ηχείο που είναι επιεικώς μέτριο και τα καπάκια. Θα προτιμούσα να μην ήταν αδιάβροχο ή έστω να έκαναν την microusb σαν την θύρα των ακουστικών.

 

Σαφώς και θα δούμε στο μέλλον αντίστοιχη υλοποίηση αδιαβροχοποίησης σαν τη θύρα ακουστικών και για τις υπόλοιπες θύρες, αλλά προσωπικά δεν το θεωρώ τόσο μεγάλο μειονέκτημα. Φόρτιση μέσω μαγνητικού καλωδίου/dock, συγχρονισμός μέσω WiFi, και μόνη χρήση της USB για αναβαθμίσεις και φλασαρίσματα. Με λίγη συντήρηση και σεβασμό στα καπάκια, θα είναι αδιάβροχη η συσκευή για τουλάχιστον 1-2 χρόνια που κρατάει ο πολύς κόσμος τις συσκευές του.

Για το ηχείο φαντάζομαι αναφέρεσαι κυρίως στην έντασή του, το οποίο λύνεται ίσως με κάποιο απ' τα mods που έχουν κυκλοφορήσει και για άλλα μοντέλα. Πιθανολογώ ότι έχουν βάλει "κόφτη", ο οποίος μάλλον παρακάμπτεται. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δούλεψα λίγο με το κινητό.Πολύ καλό αλλά δύο πράγματα με "φρενάρουν" για να το αγοράσω. Το ηχείο που είναι επιεικώς μέτριο και τα καπάκια. Θα προτιμούσα να μην ήταν αδιάβροχο ή έστω να έκαναν την microusb σαν την θύρα των ακουστικών.

 

Έτσι έλεγα και εγω. Από τότε ομως που ενεργοποίησα το ClearAudio+ από τα sound effects έχει μεταμορφθωθεί το ηχείο . Πλέον δεν έχω κανένα παράπονο σε αυτό τον τομέα.

Το μόνο πλέον που με προβληματίζει είναι που δεν με ακούν οι άλλοι καλά όταν έχω το κινητό σε ανοιχτή ακρόαση και δυστυχώς το έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα όσο διαβάσω στα forums.

Link to comment
Share on other sites

@Theiosbill

Είσαι άρχοντας φίλε μου, σ' ευχαριστώ πολύ. Ειλικρινά δεν την ήξερα αυτή τη ρύθμιση, η οποία είναι: Ρυθμίσεις - Γλωσσα και εισαγωγή - Ρυθμίσεις στο Πληκτρολόγιο Xperia - Σύμβολα και smiley - ξετσεκάρεις την επιλογή "Γρήγορη τελεία". :)

Για το ηχείο φαντάζομαι αναφέρεσαι κυρίως στην έντασή του, το οποίο λύνεται ίσως με κάποιο απ' τα mods που έχουν κυκλοφορήσει και για άλλα μοντέλα. Πιθανολογώ ότι έχουν βάλει "κόφτη", ο οποίος μάλλον παρακάμπτεται. ;)

Υπάρχει κάποιο link γι' αυτό να το δούμε;

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιο νέο για το update που φτιάχνει

το bug του ήχου κλήσεων. Χάνω συνέχεια κλήσεις, δεν ακούγετε ο ήχος από το μεγάφωνο, δεν παλεύεται το πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο link γι' αυτό να το δούμε;

 

Φυσικά. Ορίστε:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2476498&__utma=248941774.1262324126.1395483248.1396012617.1397405732.11&__utmb=248941774.1.10.1397405732&__utmc=248941774&__utmx=-&__utmz=248941774.1395742479.7.4.utmcsr=google|utmccn=(organic)|utmcmd=organic|utmctr=Easy%20rooting%20for%20Xperia&__utmv=-&__utmk=239117440

 

Εννοείται ότι πρέπει να είσαι rooted. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έτσι έλεγα και εγω. Από τότε ομως που ενεργοποίησα το ClearAudio+ από τα sound effects έχει μεταμορφθωθεί το ηχείο . Πλέον δεν έχω κανένα παράπονο σε αυτό τον τομέα.

Εκτός από το ClearAudio+ συνίσταται να έχουμε ενεργοποιημένο και το "dynamic normaliser";

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω πως αλλάζει το notification light ανά εφαρμογή. Έχετε υπόψη τίποτα;

 

Επίσης, δεν βλέπω από πού αλλάζει το σεταρισμα που έκανε ο κατασκευαστής (αν έχει γίνει).

 

Ευχαριστώ!

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω πως αλλάζει το notification light ανά εφαρμογή. Έχετε υπόψη τίποτα;

 

Επίσης, δεν βλέπω από πού αλλάζει το σεταρισμα που έκανε ο κατασκευαστής (αν έχει γίνει).

 

Ευχαριστώ!

 

Δοκιμασε το blink

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το ClearAudio+ συνίσταται να έχουμε ενεργοποιημένο και το "dynamic normaliser";

 

To dynamic normaliser κανει ισοσταθμιση στην ένταση του ήχου μεταξύ διαφορετικών τραγουδιών έτσι ώστε να μην ακουγεται το ενα δυνατοτετρα και το αλλο χαμηλότερα. Είναι θέμα καθαρά προτίμησης αν το θέλεις ή όχι και δεν παίζει κανένα ρόλο στην ποιότητα του ήχου αυτού καθεαυτού.

 

Ένα άλλο πάρα πάρα πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό για εμένα είναι στα Call Settings το "Speaker voice enhacement" . Μέσω αυτού ο ήχος από το ακουστικό γίνεται πολύ πιο καθαρός και δυνατός , κατά την διάρκεια κλήσεων. Όταν το είχα απενεργοποιημένο σε χώρους με φασαρία δυσκολευόμουν να ακούσω τον συνομιλητή.

 

 

Και μια ερώτηση από εμένα : Έχω ελληνικό τηλέφωνο. Αν περάσω μέσω flashtool, άλλης χώρας Stock Rom (π.χ. UK unbranded ή Generic Europe Rom) η arvato το δέχεται ή το βγάζει εκτός εγγύησης επειδή θεωρεί ότι έχει γίνει παρέμβαση στο Software;

Link to comment
Share on other sites

Guest bossgs3
Καλημέρα.... Κάποιος αν μπορεί να μου πει αν.υπάρχει κάτι που να.αλλάξει το βίντεο όταν κάνουμε λήψη σε χώρο με δυνατή μουσική και μετά όταν το ακούμε παραμορφώνει ο ήχος από το ηχείο.....ούτε με το τελευταίο update έστρωσε... Αλλιώς να πάμε σε κάτι άλλο... :-/
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.... Κάποιος αν μπορεί να μου πει αν.υπάρχει κάτι που να.αλλάξει το βίντεο όταν κάνουμε λήψη σε χώρο με δυνατή μουσική και μετά όταν το ακούμε παραμορφώνει ο ήχος από το ηχείο.....ούτε με το τελευταίο update έστρωσε... Αλλιώς να πάμε σε κάτι άλλο... :-/

 

Κατι τετοιο μαλλον ψαχνεις...

 

http://www.xperiablog.net/2014/03/06/sony-stm10-stereo-microphone-priced-to-launch-in-early-april/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Μόνο που, αν δεν απατώμαι, το μικρόφωνο αυτό είναι συμβατό μόνο με Ζ2 και Ζ2 tablet, λόγω πενταπολικού βύσματος 3.5".

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Guest bossgs3

 

Όχι φίλε konstantinos το χω δοκιμάσει σε άλλο ηχείο... Το βίντεο που βγάζει είναι χάλια σε ποιότητα ήχου.... Πρέπει κάτι να γίνει ...δηλαδή... Δεν μπορείς να τραβήξεις βίντεο και να ακουστεί καλά ποιοτικά σε κλαμπ η άλλο live μαγαζί.... Τι να το κάνω να βγάζω βίντεο μόνο σε εκδρομή...? Οπότε μάπα

Edited by bossgs3
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε konstantinos το χω δοκιμάσει σε άλλο ηχείο... Το βίντεο που βγάζει είναι χάλια σε ποιότητα ήχου.... Πρέπει κάτι να γίνει ...δηλαδή... Δεν μπορείς να τραβήξεις βίντεο και να ακουστεί καλά ποιοτικά σε κλαμπ η άλλο live μαγαζί.... Τι να το κάνω να βγάζω βίντεο μόνο σε εκδρομή...? Οπότε μάπα

 

Οι μόνες ίσως συσκευές που είναι φτιαγμένες για να συλλαμβάνουν κρυστάλλινο στερεοφωνικό ήχο σε καταστάσεις με πολλά decibel, ακόμα και σε συναυλίες metal κλπ, είναι τα 808 και 1020. Δεν το πίστευα όταν το πρωτοδιάβασα, αλλά η τεχνολογία που έχουν βάλει γι' αυτό ακριβώς το σκοπό (Nokia Rich Recording) ξεπερνάει ό,τι άλλο έχω δει.

http://i.nokia.com/blob/view/-/1696152/data/2/-/Download2.pdf

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Οι μόνες ίσως συσκευές που είναι φτιαγμένες για να συλλαμβάνουν κρυστάλλινο στερεοφωνικό ήχο σε καταστάσεις με πολλά decibel, ακόμα και σε συναυλίες metal κλπ, είναι τα 808 και 1020. Δεν το πίστευα όταν το πρωτοδιάβασα, αλλά η τεχνολογία που έχουν βάλει γι' αυτό ακριβώς το σκοπό (Nokia Rich Recording) ξεπερνάει ό,τι άλλο έχω δει.

http://i.nokia.com/blob/view/-/1696152/data/2/-/Download2.pdf

 

οπως και το Ν8, θυμαμαι ειχα παει Παολα και οταν το εβαλα στο Pc νομιζα πως ημουν στα μπουζουκια παλι!! :lol::lol:

Παρολα αυτα, θα προσπαθησω να δοκιμασω με το Ζ1c αν τυχει τετοια περιπτωση, να δω τι κανει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε konstantinos το χω δοκιμάσει σε άλλο ηχείο... Το βίντεο που βγάζει είναι χάλια σε ποιότητα ήχου.... Πρέπει κάτι να γίνει ...δηλαδή... Δεν μπορείς να τραβήξεις βίντεο και να ακουστεί καλά ποιοτικά σε κλαμπ η άλλο live μαγαζί.... Τι να το κάνω να βγάζω βίντεο μόνο σε εκδρομή...? Οπότε μάπα

 

Η ποιότητα ήχου που βγάζει από το βίντεο δείχνει καλή . λογικά κάτι άλλο θα είναι

Link to comment
Share on other sites

οπως και το Ν8, θυμαμαι ειχα παει Παολα και οταν το εβαλα στο Pc νομιζα πως ημουν στα μπουζουκια παλι!! :lol::lol:

Παρολα αυτα, θα προσπαθησω να δοκιμασω με το Ζ1c αν τυχει τετοια περιπτωση, να δω τι κανει.

 

Στο Ν8 δεν υπάρχει αυτή η τεχνολογία δυστυχώς. Δοκίμασα πριν καναδυό χρόνια σε αντίστοιχη περίπτωση (metal live με πολλά κιλοβάτ), αλλά δυστυχώς κλιπάριζε ο ήχος με την εργοστασιακή εφαρμογή κάμερας. Όταν δοκίμασα το Camera Pro δεν κλιπάριζε, αλλά έγραφε μονοφωνικά, οπότε συμβιβάστηκα με το κλιπάρισμα. Μακάρι να είναι καλύτερο το Ζ1c σ' αυτό τον τομέα, αλλά πολύ αμφιβάλλω. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στο Ν8 δεν υπάρχει αυτή η τεχνολογία δυστυχώς. Δοκίμασα πριν καναδυό χρόνια σε αντίστοιχη περίπτωση (metal live με πολλά κιλοβάτ), αλλά δυστυχώς κλιπάριζε ο ήχος με την εργοστασιακή εφαρμογή κάμερας. Όταν δοκίμασα το Camera Pro δεν κλιπάριζε, αλλά έγραφε μονοφωνικά, οπότε συμβιβάστηκα με το κλιπάρισμα. Μακάρι να είναι καλύτερο το Ζ1c σ' αυτό τον τομέα, αλλά πολύ αμφιβάλλω. ;)

 

εγω απο μπουζουκια μια χαρα ηχο ειχα, ασχετως τι τεχνολογια χρησιμοποιει..

Απο εκει και περα το Ζ1 που εχω γραφει πολυ καλα,το Ζ1c δε μπορω να πιστεψω οτι ειναι τοσο χαλια, αλλα θα το δοκιμασω οταν θα τυχει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...