Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εδω χρησιμοποιει την υπηρεσια fleet management για την εταιρια που εργαζεται.Καθως στην εταιρια που εργαζομαι ψαχνομαστε για υπηρεσια fleet management ,θα ηθελα να ρωτησω τι πρσφορα εχετε παρει,αν ειστε ευχαριστημενοι απο την υπηρεσια κτλ.

Ευχαριστω και περιμενω της αποψεις σας ειτε εδω ειτε σε pm

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σας

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εδω χρησιμοποιει την υπηρεσια fleet management για την εταιρια που εργαζεται.Καθως στην εταιρια που εργαζομαι ψαχνομαστε για υπηρεσια fleet management ,θα ηθελα να ρωτησω τι πρσφορα εχετε παρει,αν ειστε ευχαριστημενοι απο την υπηρεσια κτλ.

Ευχαριστω και περιμενω της αποψεις σας ειτε εδω ειτε σε pm

 

Και αν υπαρχει καποιος πωλητης απο την wind ας επικοινωνησει με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν βρηκα τη προσφορα στα Public...Το μονο που μενει,μηπως βρω κανενα φοιτητικο απ'αυτα που πουλανε...

EDIT:Βρηκα φοιτητικο f2g τελικα...Ευχαριστω σας!! :)

Edited by petran66

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

εμείς την είχαμε στην εταιρία που δούλευα, δεν ξέρω από τιμές θα σε γελάσω γιατί δεν ασχολήθηκα εγώ, αλλά σαν υπηρεσία και εξυπηρέτηση ήταν πάρα πολύ καλή!
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν βρηκα τη προσφορα στα Public...Το μονο που μενει,μηπως βρω κανενα φοιτητικο απ'αυτα που πουλανε...

EDIT:Βρηκα φοιτητικο f2g τελικα...Ευχαριστω σας!! :)

 

άρχοντας είσαι δεν θα ξεπερνάς το δεκάρι το μήνα ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

εμείς την είχαμε στην εταιρία που δούλευα, δεν ξέρω από τιμές θα σε γελάσω γιατί δεν ασχολήθηκα εγώ, αλλά σαν υπηρεσία και εξυπηρέτηση ήταν πάρα πολύ καλή!

 

ευχαριστω πολυ.αν μπορεις να μαθεις και τιμες θα με εσωζες.δεν εχουμε ιδεα τι παιζει στην αγορα και δεν ξερω ποσο μπορω να το διαπραγματευτουμε.

Thanks παντως

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cosmote + vodafone προσφέρουν την υπηρεσία εδώ και χρόνια και η αγαπημένη μας wind μας αγνοεί επιδεικτικά.

 

Η Cosmote έχει περάσει ήδη σε Wifi Calling. Και στη vodafone λέγεται ότι ετοιμάζονται για το ίδιο αφού τους τελευταίους μήνες δεν υπάρχουν συσκευές full σήμα στα καταστήματα τους.

 

Δηλαδή για να ιδρώσει το αυτί τους και να στρωθούν στη δουλειά θα πρέπει να χάσουν ορισμένους πελάτες πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

Cosmote + vodafone προσφέρουν την υπηρεσία εδώ και χρόνια και η αγαπημένη μας wind μας αγνοεί επιδεικτικά.

 

Η Cosmote έχει περάσει ήδη σε Wifi Calling. Και στη vodafone λέγεται ότι ετοιμάζονται για το ίδιο αφού τους τελευταίους μήνες δεν υπάρχουν συσκευές full σήμα στα καταστήματα τους.

 

Δηλαδή για να ιδρώσει το αυτί τους και να στρωθούν στη δουλειά θα πρέπει να χάσουν ορισμένους πελάτες πρώτα;

 

Για Cosmote επιβεβαιωνω οτι εχω ηδη wifi calling σε iPhone(5s στην 10.3.1).Η Vodafone ελπιζω να το κανει release τα carrier settings για iPhone πριν την αναβαθμιση στο ios 11 και να ερθει αμεσα σε συμβολαια και καρτοκινητα.Οσο για τη Wind ας δωσει απο τωρα wifi calling και μετα volte.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Για Cosmote επιβεβαιωνω οτι εχω ηδη wifi calling σε iPhone(5s στην 10.3.1).Η Vodafone ελπιζω να το κανει release τα carrier settings για iPhone πριν την αναβαθμιση στο ios 11 και να ερθει αμεσα σε συμβολαια και καρτοκινητα.Οσο για τη Wind ας δωσει απο τωρα wifi calling και μετα volte.

 

Η vodafone GR εδώ και πολύ καιρό έχουν σηκώσει το wifi calling endpoint, είναι η IP 62.74.30.4

Δεν ξέρω γιατί δεν το δίνουν. Στην Αγγλία η μαμά Vodafone ήταν η τελευταία που έδωσε volte/wifi calling.

Η Wind δεν έχει τίποτα δηλωμένο, ούτε στον κωδικό δικτύου της ίδιας ούτε της Q.

Link to comment
Share on other sites

Το wifi calling λειτουργεί οπουδήποτε υπάρχει wifi ανεξαρτήτου παρόχου;

 

Διότι μέχρι στιγμής αν δεν κάνω λάθος, τα femtocell λειτουργούν ανεξαρτήτου παρόχου αλλά πρέπει να δηλωθεί η διεύθυνση τους. Οπότε δεν μπορείς να το μετακινείς.

Link to comment
Share on other sites

Η vodafone GR εδώ και πολύ καιρό έχουν σηκώσει το wifi calling endpoint, είναι η IP 62.74.30.4

Δεν ξέρω γιατί δεν το δίνουν. Στην Αγγλία η μαμά Vodafone ήταν η τελευταία που έδωσε volte/wifi calling.

Η Wind δεν έχει τίποτα δηλωμένο, ούτε στον κωδικό δικτύου της ίδιας ούτε της Q.

 

Και η telia στη Σουηδία δε το είχε δηλωμένο και τελικά σε ένα μήνα το ανέβασε. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν δείχνει κάτι αυτό. Το θέμα είναι να πάρει σωστή λύση και οχι τις τραγικοτητες που έχουν εγκαταστήσει μέχρι στιγμής οι περισσότεροι πάροχοι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε την αντίστοιχη IP της Cosmote?

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε την αντίστοιχη IP της Cosmote?

 

94.143.176.220 και 94.143.177.210

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και η telia στη Σουηδία δε το είχε δηλωμένο και τελικά σε ένα μήνα το ανέβασε. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν δείχνει κάτι αυτό. Το θέμα είναι να πάρει σωστή λύση και οχι τις τραγικοτητες που έχουν εγκαταστήσει μέχρι στιγμής οι περισσότεροι πάροχοι.

 

Ελεύθερη αγορά, ο καθένας αγοράζει από όπου θέλει.

Πάμπολλες φορές κάποιος «έξυπνος» προσπάθησε να γλυτώσει χρήματα στην εταιρεία του χωρίς να έχει όλα τα δεδομένα μπροστά του και τελικά η φθηνή λύση κόστισε περισσότερο.

Το καλύτερο που μπορούν τα κάνουν είναι να μάθουν από τα λάθη τους.

Link to comment
Share on other sites

thanx για τις ΙΡ.

Παντως για ενα μηνα που το δοκιμασα το wificalling της Κοσμοτέ αν εχεις μεγαλο ογκο κλησεων ειναι αναξιοπιστο.Επειδη εχει προτεραιοτητα εναντι του κλασσικου 2g-3g-VoLTE όποτε έβλεπε wifi συνδεόταν στο δίκτυο φωνής μέσω wificalling και πολλές φορές δεν προωθούσε εισερχόμενες κλήσεις με αποτέλεσμα να είναι η συσκευή μου για 2-3-4 ωρες ησυχη χωρις να χτυπάει το τηλ και μετά από κάποιες ώρες να λάμβανα ειδοποίηση κλήσεων για 20 κλήσεις...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

thanx για τις ΙΡ.

Παντως για ενα μηνα που το δοκιμασα το wificalling της Κοσμοτέ αν εχεις μεγαλο ογκο κλησεων ειναι αναξιοπιστο.Επειδη εχει προτεραιοτητα εναντι του κλασσικου 2g-3g-VoLTE όποτε έβλεπε wifi συνδεόταν στο δίκτυο φωνής μέσω wificalling και πολλές φορές δεν προωθούσε εισερχόμενες κλήσεις με αποτέλεσμα να είναι η συσκευή μου για 2-3-4 ωρες ησυχη χωρις να χτυπάει το τηλ και μετά από κάποιες ώρες να λάμβανα ειδοποίηση κλήσεων για 20 κλήσεις...

Δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου, οι ρυθμίσεις όμως που έχει στείλει η Cosmote κάνουν configure ακριβώς το αντίθετο.

Συγκεκριμένα δίνει προτεραιότητα στο δίκτυο κινητής. Αν πέσει όμως έστω και προσωρινά το σήμα αρκετά γυρίζει σε WiFi Calling και θα ξαναγυρίσει σε κινητή μόνο εάν το WiFi σταματήσει να δουλεύει σωστά.

Επιπλέον έχουν ρυθμίσει τα τηλέφωνα να στέλνουν κάθε 10 δευτερόλεπτα registration message για να κρατάνε τα ΝΑΤ rules στην θέση τους. Το να μένει κρεμασμένο για ώρες είναι πολύ περίεργο.

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και πάλι για μερικές ημέρες, ίσως είχες πέσει σε κάποιο πρόβλημα των αρχικών ημερών.

Προσωπικά δεν είχα ούτε μία χαμένη κλήση. Αυτό που έχω αρκετά συχνά είναι ότι όταν απαντάω αρχίζει να με ακούει ο άλλος μετά από 1-2 δευτερόλεπτα, όχι στιγμιαία. Μικρό το κακό, χάνει το πρώτο «ναι».

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου, οι ρυθμίσεις όμως που έχει στείλει η Cosmote κάνουν configure ακριβώς το αντίθετο.

Συγκεκριμένα δίνει προτεραιότητα στο δίκτυο κινητής. Αν πέσει όμως έστω και προσωρινά το σήμα αρκετά γυρίζει σε WiFi Calling και θα ξαναγυρίσει σε κινητή μόνο εάν το WiFi σταματήσει να δουλεύει σωστά.

Επιπλέον έχουν ρυθμίσει τα τηλέφωνα να στέλνουν κάθε 10 δευτερόλεπτα registration message για να κρατάνε τα ΝΑΤ rules στην θέση τους. Το να μένει κρεμασμένο για ώρες είναι πολύ περίεργο.

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και πάλι για μερικές ημέρες, ίσως είχες πέσει σε κάποιο πρόβλημα των αρχικών ημερών.

Προσωπικά δεν είχα ούτε μία χαμένη κλήση. Αυτό που έχω αρκετά συχνά είναι ότι όταν απαντάω αρχίζει να με ακούει ο άλλος μετά από 1-2 δευτερόλεπτα, όχι στιγμιαία. Μικρό το κακό, χάνει το πρώτο «ναι».

Σε ολα τα (4g) bands δουλευει το volte; Τι γινεται αν εισαι σε περιοχη με εκτεταμενο 4g+ ; Π.χ Αθηνα ..γυρναει σε απλο 4g;

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Παντως για ενα μηνα που το δοκιμασα το wificalling της Κοσμοτέ αν εχεις μεγαλο ογκο κλησεων ειναι αναξιοπιστο.Επειδη εχει προτεραιοτητα εναντι του κλασσικου 2g-3g-VoLTE όποτε έβλεπε wifi συνδεόταν στο δίκτυο φωνής μέσω wificalling και πολλές φορές δεν προωθούσε εισερχόμενες κλήσεις με αποτέλεσμα να είναι η συσκευή μου για 2-3-4 ωρες ησυχη χωρις να χτυπάει το τηλ και μετά από κάποιες ώρες να λάμβανα ειδοποίηση κλήσεων για 20 κλήσεις...

 

Επειδή όλα αυτά τα handover, μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα, όταν βρίσκεσαι σε χώρο με wifi, δοκίμασε να βάλεις το τηλέφωνο σε airplane mode (και να ενεργοποιήσεις το wifi φυσικά)

Edited by user_one
Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα (4g) bands δουλευει το volte; Τι γινεται αν εισαι σε περιοχη με εκτεταμενο 4g+ ; Π.χ Αθηνα ..γυρναει σε απλο 4g;

 

Σε όλα τα bands δουλεύει το VoLTE.

Δεν υπάρχει διαφορά στο air interface μεταξύ 4G+ και 4G οπότε δεν υφίσταται καμία αλλαγή.

Πακέτα UDP είναι το VoLTE με QoS σχεδόν απόλυτης προτεραιότητας. Μόνο η σηματοδοσία του δικτύου έχει μεγαλύτερη προτεραιότητα.

Αφού περάσουν αυτά το υπόλοιπο bandwidth το κάνει η συσκευή ό,τι θέλει. Αν π.χ. έχεις μια VoLTE κλήση και ταυτόχρονα ένα μεγάλο download η συσκευή θα ανοίξει 3CA κανονικά και τα δεδομένα της φωνής πιθανόν να περάσουν και από τους 3 component carriers κατά τη διάρκεια της κλήσης.

 

EDIT: Λέω τι έχω δει στην Cosmote. Άλλοι operators κάνουν τα δικά τους. Π.χ. η EE UK δίνει πρόσβαση στο band20 για data μόνο σε όσες συσκευές έχουν ενεργοποιημένο VoLTE. Οι υπόλοιποι στις άλλες μπάντες μόνο. Αν όμως έχεις ενεργό VoLTE σε αφήνει να περάσεις και internet κίνηση από band 20.

Η 3UK περιορίζει το VoLTE _ΜΟΝΟ_ σε band 20. Αν πάει το τηλέφωνο να κάνει handover VoLTE κλήση σε άλλη LTE μπάντα το γυρίζει κατευθείαν σε 3G.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι το περισσότερο διάστημα το VoLTE της Κοσμοτέ πήγιανε μια χαρά εκτός από 1-2 μέρες πριν 3 βδομάδες περίπου που είχε σποδαρικά θέματα συνδεσιμότητας (το είχαν αναφέρει και κανα 2 φίλοι που το δουλεύανε). Φαντάζομαι οτι στο QOS έχει την μεγαλύτερη προτεραιότητα όπως και στις αντίστοιχες VoBB υπηρεσίες της σταθερής αλλά μου είχε συμβεί κάποιες φορές αυτό που αναφέρω παραπάνω. Όχι συνέχεια αλλά ήταν 3-4 περιπτώσεις τέτοιες. Μου είχε κάνει εντύπωση οτι σε σημεία με προβληματική κάλυψη 2g/3g με το που έβρισκε WiFi καρφωνόταν πάνω του:)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ.αν μπορεις να μαθεις και τιμες θα με εσωζες.δεν εχουμε ιδεα τι παιζει στην αγορα και δεν ξερω ποσο μπορω να το διαπραγματευτουμε.

Thanks παντως

 

Θα σου πρότεινα να πάρεις προσφορές από όλες τις εταιρίες και να πράξεις ανάλογα :) νομίζω όμως και εκεί η Wind ήταν απο τις φθηνότερες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμερα μου ήρθε μήνυμα από ένα νούμερο 54*** και έγραφε: Από Βικτώρια 12 Μόλις μπήκα στο chat Συγγνώμη αλλά γιατί ενδιαφέρεστε. Έχω καινούργιο νούμερο εδώ και 3 μήνες και δεν έχω δώσει πουθενα το κινητό μου ούτε εγώ γράψει σε chat. (Δεν έχω facebook) spam?
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται και είναι spam. Δεν απαντάς και ζήτα φραγή από τη Wind στα 5 ψηφία για να μην έχεις ανεπιθύμητες χρεώσεις
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εδώ πέρα παρακαλώ να αναρτούμε μόνο τις πρόσφορες που βγάζει η "Q CARD". Καθώς δεν ανακοινώνονται συγκεντρωτικά κάπου και υπάρχουν πολλές "κρυφές" προσφορές που στέλνονται σε συγκεκριμένους συνδρομητές μέσω SMS.

 

Παρακαλούνται όσα μέλη έχουν καινούριες προσφορές να τις αναρτούν εδώ, για ενημέρωση όλων

(υπάρχει πιθανότητα κάποιες παλιές να μην ισχύουν)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

"5GB MONO 5E ΓΙΑ 30 ΗΜΕΡΕΣ, ΣΤΕΙΛΕ 55 ΣΤΟ 12410 ΕΩΣ 31/08"

 

"1.500Λ ΠPOΣ OΛOYΣ +1.5GB MONO ME 8,07€! MHN ΞEXNAΣ NA ENEPΓOΠOIEIΣ TO ΠAKETO KAΘE MHNA! ΣTEIΛE 1500 ΣTO 12410"

(για συγκεκριμένους συνδρομητές μόνο)

 

"200Λ ΠPOΣ EΛΛAΔA & EYPΩΠH ME XPEΩΣH ANA ΔEYTEPOΛEΠTO & 7GB INTERNET & 1500Λ ΠPOΣ WIND/Q KAI ΔIAPKEIA 30 HMEPEΣ MONO ME 12€! ΣTEIΛE 7 ΣTO 12410 EΩΣ 31/08!"

 

"200Λ ΠPOΣ EΛΛAΔA/HΠA/ KANAΔA/BOYΛΓAPIA/POYMANIA ME XPEΩΣH ANA 1'' MONO ME 7,06€! ΣTEIΛE 80 ΣTO 12000"

 

"ΓΙΑ 5000Λ προς WIND/Q ΣTEIΛE ME ΔΙΑΡΚΕΙΑ 30 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΙΣΧΥ ΑΠΟ 22:01πμ – 07:59πμ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΕΙΛΕ «M» στο 12000 ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ"

 

"ΓΙΑ 10GB ME ΔΙΑΡΚΕΙΑ 30 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΙΣΧΥ ΑΠΟ 22:01πμ – 07:59πμ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣTEIΛE «GB» στο 12000 ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ"

 

"4GB MONO 4,4E ΓΙΑ 30 ΗΜΕΡΕΣ, ΣΤΕΙΛΕ 70 ΣΤΟ 12000" (πακέτο για αριθμούς Q internationall)

 

Επίσης υπάρχουν άλλες κρυφές προσφορές συγκεντρωτικά στο θέμα

"Κρυφές προσφορές καρτοκινητών Wind με sms στο 12410"

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=434674&page=9

Edited by minaspl
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to 2 κεραιες εκκχο της nova σε αποσταση ενος τετραγωνου μεταξυτ τους ειναι φυσιολογικο; εκπεμπουνε πολυ; .
  • The topic was pinned
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...