Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλες εταιρίες το θεωρούν λογικό, βλέπε εξωτερικό αλλά και την δική μας εδώ Vodafone (παλιότερα)! Ευτυχώς η Wind δεν είναι έτσι!

 

Η C-Ote? Έχω την υποψία...

 

Ποιός είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος να το "μετρήσουμε";

Σύγκριση μετρητή ΜΒ της μεσω του app της ΚΑΙ μετρητής στο κινητό (αφού πριν μηδενιστεί)?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

 

επειδή δεν θέλω να χρεώνομαι για την λήψη (προωθητικών κυρίως) μηνυμάτων όταν βρίσκομαι στο εξωτερικό, προσπάθησα να εισάγω στο κινητό μου τον παρακάτω κώδικα:

 

*351*xxxx*16#

 

O τετραψήφιος κωδικός xxxx αναφέρεται στις πηγές μου ως "network barring password" και δεν είναι ο ίδιος με το password της κάρτας sim.

 

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι δεν γνωρίζω αυτόν τον κωδικό. Επικοινώνησα φυσικά με την εταιρεία (πολλάκις) με μηδενικό αποτέλεσμα, γιατί ανάλογα με τον ποιό μιλάς, άλλος σου λέει ευθέως ότι δεν γνωρίζει, άλλος σε προτρέπει να μιλήσεις με εκπρόσωπο της εταιρείας της συσκευής σου, άλλος ότι αυτό που ζητάς δεν υπάρχει, κλπ κλπ ...

 

Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ,

 

Νίκος

Καρτοκινητή wind (όχι συμβόλαιο)

Nokia 5000 (2008)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ αγνοήστε το παραπάνω μήνυμα. Πειραματιζόμενος με μερικούς κωδικούς τον βρήκα τυχαία! Για όποιον ενδιαφέρεται, η αλλαγή του κωδικού είναι δυνατή με τον κώδικα:

 

**03*330*παλιός_κωδικός*νέος_κωδικός*νέος_κωδικός#

 

Στην περίπτωσή μου κατάφερα να απενεργοποιήσω ΟΛΑ τα εισερχόμενα μηνύματα εισάγοντας τον κώδικα *35*xxxx*16#. Ο κώδικας *351*xxxx*16# για απενεργοποίηση εισερχομένων με roaming μόνο ΔΕΝ έγινε δεκτός. Δεν ξέρω αν αυτό είναι θέμα κινητού ή παρόχου.

 

Καλό μεσημέρι,

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Η C-Ote? Έχω την υποψία...

 

Ποιός είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος να το "μετρήσουμε";

Σύγκριση μετρητή ΜΒ της μεσω του app της ΚΑΙ μετρητής στο κινητό (αφού πριν μηδενιστεί)?

 

Μπορείς να βλέπεις τα mb από την εφαρμογή της Wind

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να χρεωθείς για εισερχόμενο μήνυμα στο εξωτερικό ... Εκτός αν πας σε εξωτική χώρα ή σε Αμερικάνικο δίκτυο Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πήρα σήμερα μια Q card (64k, multi SIM) για το s4 αλλά δεν μου βγάζει lte/wcdma/gsm. Mόνο wcdma/gsm. Καμιά ιδέα πως ενεργοποιείται?

Ακόμα είμαι στην 4.3 αλλά πριν μιλήσει κανείς για αναβάθμιση σε lollipop με άλλη Usim (όχι wind) είχα 4g κανονικά.

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα μια Q card (64k, multi SIM) για το s4 αλλά δεν μου βγάζει lte/wcdma/gsm. Mόνο wcdma/gsm. Καμιά ιδέα πως ενεργοποιείται?

Ακόμα είμαι στην 4.3 αλλά πριν μιλήσει κανείς για αναβάθμιση σε lollipop με άλλη Usim είχα 4g κανονικά.

 

με άλλη usim της wind δεν είχες θέμα??

γιατί η wind έχει θέμα σε samsung και lg με αναβαθμίσεις και χρειάζεται είτε να αναβαθμίσεις στην τελευταία έκδοση (lollipop), είτε να πειράξεις αρχεία συστήματος με root (θα βρεις οδηγούς στο fora της wind, έχει αναφερθεί στο παρελθόν ξανά)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανε update στην 4.4.2(παιζει κανονικα νομιζω με τα τελευταια firmware της Kitkat).Σε lg g3 φιλου ισχυει κανονικα και το εχω διαπιστωσει και εγω ο ιδιος.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πήραμε μια wind φοιτητικό για την ξαδέρφη μου (έχει το note 3). Μας έδωσε η Wind μια sim που είναι παράλληλα sim/micro sim/nano sim. Το θέμα είναι πως σαν micro sim δεν παίζει. Την δοκιμάσαμε σαν κανονική (full μεγεθος) σε παλιά συσκευή παίζει άψογα. Την δοκιμάσαμε σαν micro σε αλλο note παίζει. Την δοκιμάσαμε ακόμα και σαν nano και παίζει. Σκέφτηκα φυσικά μήπως είναι θέμα του κινητού αλλά με την δικιά μου whats up και συνδεση παίζει κανονικά. Τι μπορεί να είναι γιατί ειναι και κλειστά σήμερα!

 

Edit: Σε περίπτωση που παίζει ρόλο στα 2 note 3 που δοκιμάσαμε το ένα είναι εργοστασιακό lollipop και στο άλλο dirtyunicorns rom (και παίζει σε αυτό με την custom)

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι θέμα της Sim καθώς είτε micro είτε nano είτε οτιδήποτε η ίδια πλακέτα είναι, μόνο το πλαστικό γύρω γύρω αλλάζει.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας βρίσκωμαι στο λαύριο και το σπίτι μου είναι πάνω στο βουνόκαι δεν πιάνει καθόλου σήμα το κινητού μου ξέρετε τι φταέι
Link to comment
Share on other sites

1ον το κινητό σου και 2ον απόσταση ή έλλειψη κεραιών κινητής τηλεφωνίας

Κατεβασε απο το play το opensignal, ανοιξε gps κ βγες στο μπαλκονι για να σου πει την αποσταση της κεραιας

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλη μου miku υπάρχει ένα βουνό απέναντί μου και έχει κεραίες και άλλα τηλέφωνα πιάνουν πολύ καλώ σήμα μόνο το δηκό μου δεν πιάνει.Και επίσης δεν πέζει η τηλεωρασή μου τι μπορεί να φταίει για αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Φταίει το κινητό σου και η τηλεορασή σου.

Για την τηλεόραση έχεις αποκωδικοποιητή digea?

 

Στο κινητό δοκίμασες άλλη σιμ άλλη εταιρίας;Την δικιά σου σιμ την δοκίμασες σε αλλη συσκευή;Αλλοι στο ίδιο σημείο πιάνουν σήμα;

Μηπως το έχεις μονο σε 3g το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις τώρα λιπόν το κινητό μου είναι wind και του αδελφού μου και της μαμάς μου είναι cosmote.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

1.

Δίκτυο: Primetel Cyprus

 

Συχνότητα:

 

Κωδικός Δικτύου: 280 20

Διαθέσιμες Υπηρεσίες

 

Κλήσεις & SMS

 

GPRS /MMS

 

3G Roaming

 

Roaming καρτοκινητής

 

2.

Δίκτυο: Cyprus Telecommunications Authority (CYTA)

 

Συχνότητα: 900/1800

 

Κωδικός Δικτύου: 280 01

Διαθέσιμες Υπηρεσίες

 

Κλήσεις & SMS

 

GPRS /MMS

 

3G Roaming

 

Roaming καρτοκινητής

 

3.

Δίκτυο: MTN (ex. Areeba Ltd / Scancom)

 

Συχνότητα: 900/1800

 

Κωδικός Δικτύου: 280 10

Διαθέσιμες Υπηρεσίες

 

Κλήσεις & SMS

 

GPRS /MMS

 

3G Roaming

 

Roaming καρτοκινητής

 

 

http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/periagogi/pagosmia-kalupsi/?country=9406

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

1.

Δίκτυο: Primetel Cyprus

 

Συχνότητα:

 

Κωδικός Δικτύου: 280 20

Διαθέσιμες Υπηρεσίες

 

Κλήσεις & SMS

 

GPRS /MMS

 

3G Roaming

 

Roaming καρτοκινητής

 

2.

Δίκτυο: Cyprus Telecommunications Authority (CYTA)

 

Συχνότητα: 900/1800

 

Κωδικός Δικτύου: 280 01

Διαθέσιμες Υπηρεσίες

 

Κλήσεις & SMS

 

GPRS /MMS

 

3G Roaming

 

Roaming καρτοκινητής

 

3.

Δίκτυο: MTN (ex. Areeba Ltd / Scancom)

 

Συχνότητα: 900/1800

 

Κωδικός Δικτύου: 280 10

Διαθέσιμες Υπηρεσίες

 

Κλήσεις & SMS

 

GPRS /MMS

 

3G Roaming

 

Roaming καρτοκινητής

 

 

http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/periagogi/pagosmia-kalupsi/?country=9406

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πριν λίγες μέρες άλλαξα την παλιά μου Sim f2g με τη νέα.έχω μέσα 100 ευρώ υπόλοιπο και κάνω κανονικά κλήσεις.γενικώς δε χρησιμοποιουσα το νούμερο γιατί το είχα σα δεύτερο και έκανα αραιά μόνο κλήσεις,επομένως δε ξέρω αν υπήρχε και με την παλιά Sim πρόβλημα. Πάντως δε μπορώ να στείλω sms,τη δοκίμασα σε 2 συσκευές και αποτυγχάνει η αποστολή. Τι μπορώ να κάνω ?
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις έλεγξες τον αριθμό του κέντρου μηνυμάτων;

Κι εγώ τον ίδιο τύπο sim έχω και δεν αντιμετωπίζω προβλήματα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά τσέκαρε αν έχεις υπόλοιπο μέσα και μετά εφόσον έχεις τσεκάρει το κέντρο μηνυμάτων, μιλάς με εξυπηρέτηση πελατών.
Link to comment
Share on other sites

http://i57.tinypic.com/mwwg8y.jpg

 

31/08/2015

 

Η WIND ΕΛΛΑΣ Τηλεπικοινωνίες Α.Ε.Β.Ε σε συνέχεια της από 31 Ιουλίου 2015, ανακοινώνει την παράταση του bonus της πρώτης ανανέωσης χρόνου ομιλίας από 10€ που προσφέρει 500ΜΒ και 1000 λεπτά προς Q συνδρομητές για 30 ημέρες μέχρι και 30/09/2015.

 

Επίσης, παρατείνεται η προσφορά του extra bonus (extra 524MB) στο βασικό “bonus ανανέωσης” της καρτοκινητής Q, που προσφέρει σύνολο 1GB και 1000΄προς Q, για ανανεώσεις μέσα από τα καταστήματα WIND, από το http://www.myQ.gr και myQ app (με χρήση πιστωτικής ή PayPal) μέχρι και 30/09/2015.

 

H WIND διατηρεί το δικαίωμα τροποποίησης ή/και τερματισμού ή ανάκλησης όλων των παραπάνω εμπορικά διαθέσιμων πακέτων/προσφορών ή/και της μετατροπής των σχετικών όρων ή/και τροποποίησης των ανωτέρω προσφορών, ακολουθώντας την προσήκουσα διαδικασία ενημέρωσης των συνδρομητών, όπως εκάστοτε ορίζεται από την κείμενη νομοθεσία.

 

Στις τιμές συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α 23%.

 

Για περισσότερες πληροφορίες ενημερωθείτε από την ιστοσελίδα της WIND ( http://www.wind.gr ) ή επικοινωνήστε με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών καρτοκινητής Q card καλώντας στο 1222 από κινητό Q (με χρέωση 0,24€/κλήση

 

http://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

http://i57.tinypic.com/mwwg8y.jpg

 

31/08/2015

 

Η WIND ΕΛΛΑΣ Τηλεπικοινωνίες Α.Ε.Β.Ε σε συνέχεια της από 31 Ιουλίου 2015, ανακοινώνει την παράταση του bonus της πρώτης ανανέωσης χρόνου ομιλίας από 10€ που προσφέρει 500ΜΒ και 1000 λεπτά προς Q συνδρομητές για 30 ημέρες μέχρι και 30/09/2015.

 

Επίσης, παρατείνεται η προσφορά του extra bonus (extra 524MB) στο βασικό “bonus ανανέωσης” της καρτοκινητής Q, που προσφέρει σύνολο 1GB και 1000΄προς Q, για ανανεώσεις μέσα από τα καταστήματα WIND, από το http://www.myQ.gr και myQ app (με χρήση πιστωτικής ή PayPal) μέχρι και 30/09/2015.

 

H WIND διατηρεί το δικαίωμα τροποποίησης ή/και τερματισμού ή ανάκλησης όλων των παραπάνω εμπορικά διαθέσιμων πακέτων/προσφορών ή/και της μετατροπής των σχετικών όρων ή/και τροποποίησης των ανωτέρω προσφορών, ακολουθώντας την προσήκουσα διαδικασία ενημέρωσης των συνδρομητών, όπως εκάστοτε ορίζεται από την κείμενη νομοθεσία.

 

Στις τιμές συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α 23%.

 

Για περισσότερες πληροφορίες ενημερωθείτε από την ιστοσελίδα της WIND ( http://www.wind.gr ) ή επικοινωνήστε με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών καρτοκινητής Q card καλώντας στο 1222 από κινητό Q (με χρέωση 0,24€/κλήση

 

http://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/

 

Γιατί δεν το κάνουν μόνιμο αφού το πάνε από μήνα σε μήνα;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to Περί... Nova γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...