Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πας Ρυθμίσεις -> Γενικές -> Πάροχος (Cellular) -> Δεδομένα κι εκεί τροποποιείς ή γράφεις το apn που σου έδωσε ο Βασίλης.

 

Δεν έχω το κινητό μπροστά για να σου πω, οπότε μπορεί κάποια στάδια να έχουνε διαφορετική ονομασία.

 

Καλησπερα , εξακολουθω να μην μπορω να βρω το APN ... Στα γενικα εχει , πληροφοριες , ενημερωση λογισμικου , χρηση , σιρι , δεδομενα , VPN ,itunes μεσω wifi και καποιες ακομα ενοτητες οπως πληκτρολογια, ωρα κτλ... Αμα ανοιξω τα δεδομενα δεν μου διχνει καμια ενοτητα APN...

Link to comment
Share on other sites

Settings -> General ->Cellular -> Cellular Data Network

 

Βάζεις:

APN gint.b-online.gr

 

Αν δεν βρίσκεις τα παραπάνω μενού τότε έλεγξε αν το κινητό σου είναι Ελληνικό. Αν το έχεις φέρει από κλειδωμένο πάροχο του εξωτερικού τότε τα μενού για να αλλάζεις APN εξαφανίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Απο τον ΟΤΕ το πήρα το κινητο ... Αρα ειναι ελληνικό αλλα εξακολουθώ να μην βρίσκω το apn

 

Κάνε επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου με την κάρτα της wind μέσα. Πρέπει να διορθώσει τις ρυθμίσεις μόνο του.

Αν δε δουλέψει, μίλα με τη wind να βεβαιώσεις ότι είναι ανοιχτά τα data στη γραμμή σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , εξακολουθω να μην μπορω να βρω το APN ... Στα γενικα εχει , πληροφοριες , ενημερωση λογισμικου , χρηση , σιρι , δεδομενα , VPN ,itunes μεσω wifi και καποιες ακομα ενοτητες οπως πληκτρολογια, ωρα κτλ... Αμα ανοιξω τα δεδομενα δεν μου διχνει καμια ενοτητα APN...

 

Άμα ανοίξεις τα δεδομένα πήγαινε χαμηλά και άνοιξε το Κινητό δίκτυο δεδομένων ( δεν φένετε στα ψηλά)

 

Edit : Στην WIND μάλλον δεν φαίνετε αυτή η ρύθμιση γιατί έχει ένα και μόνο ΑΡΝ και δεν μπορείς να το αλλάξεις .

Άρα δεν είναι εκεί το πρόβλημα , πάρε στο 1260 και ζήτα να σου ανοίξουν τα DATA

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ok με την επαναφορά ρυθμίσεων ειναι ολα οκ χωρίς να αλλάξω την apn αλλα πιο ήταν το πρόβλημα δεν μπορω να καταλάβω ακόμα . Ευχαριστω πάρε πολυ για την βοήθεια καλό απόγευμα :)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως ξερει κανεις σας πως να ρυθμισω τις πληροφοριες κυψελης και μερικα καναλια διαφορων πολεων της ελλαδας;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εδώ και λίγες μέρες όποτε ανοίγω την εφαρμογή της Wind (την επίσημη) το antivirus που έχω στο κινητό μου (Avast) την μαρκάρει σαν malware.. Συμβαίνει και σε κανένα άλλο; Το τσέκαρα και σε άλλο κινητό επίσης με avast και πάλι τα ίδια.. Οπότε λογικά φταίει το antivirus. Υπάρχει τρόπος να αποκλείσω την εφαρμογή από τα scans του Avast όταν την ανοίγω;;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εδώ και λίγες μέρες όποτε ανοίγω την εφαρμογή της Wind (την επίσημη) το antivirus που έχω στο κινητό μου (Avast) την μαρκάρει σαν malware.. Συμβαίνει και σε κανένα άλλο; Το τσέκαρα και σε άλλο κινητό επίσης με avast και πάλι τα ίδια.. Οπότε λογικά φταίει το antivirus. Υπάρχει τρόπος να αποκλείσω την εφαρμογή από τα scans του Avast όταν την ανοίγω;;

 

Θα σου πρότεινα να βγάλεις το Avast. Αυτό το AVG το NORTON κ.α. Ειναι μαιμούδες και το μόνο που κάνουν είναι ότι χαρακτηρίζουν "κακα" όσα δεν εχουν πληρώσει την προμήθεια για να τα αφήνει.

Τρώει λίγους πόρους βέβαια αλλά στην πράξη δεν κάνει τπτ εκτός απο τετοιυ είδους λάθος συνεγερμούς.

Ειναι η δωρεαν εκδοση; Κάπως πρέπει να βγάλουν λεφτά και αυτοί!

Link to comment
Share on other sites

ναι η δωρεάν είναι... θα ήθελα όμως κάποιο antivirus στο κινητό.. στο Avast μου άρεσε πολύ το anti-theft που είχε.. έχετε κάτι άλλο καλό να μου προτείνετε;

 

Edit: Τελικά το πρόβλημα είναι του Avast.. : http://forum.avast.com/index.php?topic=118778.0

Edited by wotanmetal
Link to comment
Share on other sites

ναι η δωρεάν είναι... θα ήθελα όμως κάποιο antivirus στο κινητό.. στο Avast μου άρεσε πολύ το anti-theft που είχε.. έχετε κάτι άλλο καλό να μου προτείνετε;

 

Edit: Τελικά το πρόβλημα είναι του Avast.. : http://forum.avast.com/index.php?topic=118778.0

Αν θελεις την συμβουλη μου μη ασχολεισαι με αντιβαιρους. Δεν βοηθανε σε τιποτα περα απ το ψυχολογικο.

Η προστασια κλοπης, για να εχει αξια πρεπει να συνδυαζεται με τυχη και πολεμικες τεχνες.

Τυχη για να ειναι ασχετος ο κλεφτης και να μην κλεισει το κινητο μολις το κλεψει και δεν βγαλει τη μπαταρια.

Πολεμικες τεχνες γιατι αν τον βρεις κατι πρεπει να κανεις.

Η αστυνομια αποφευγει να επεμβει γιατι δεν ειναι βεβαιο οτι ετσι συμβαινουν τα γεγονοτα.

Εν κατακλειδει....απολαυσε το τηλεφωνο σου και προσεχε το να μην το κλεψουν.

Και χρησιμοποιησε το για να το φχαριστηθεις.

ΥΓ.

Υπαρχουν πολλα προγραμματα που δινουν προστασια κλοπης.

Προτιμησε αυτα που στελνουν μηνυμα οταν αλλαχτει η καρτα και ανοιγουν αυτοματα το gps.

Ειχα βαλει ενα τετοιο με καπως ιταλικη ονομασια απ το μαρκετ.

Δεν φαινοτανε πουθενα και πολυ καλο. Το εβγαλα ομως λογω πεποιθησης. Αν μου το κλεψουν θα παρω αλλο και δεν εχω ποτε στο τηλ. ευαισθητα προσωπικα δεδομενα.

Αλλα θελει ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά μπορούσες άνετα να πάρεις στο 2106158000 και σε συνδέανε με το τμήμα που ήθελες, οπότε είχες χρέωση αστική...

 

Τελευταία φορά που πήρα, μου είπαν ότι δεν μπορούσαν να με συνδέσουν και αυτή η δυνατότητα έχει καταργηθεί, λέει, από φέτος τον Ιούνιο.

 

Και από τη μύγα ξίγκι θέλουν να βγάλουν ή απλώς έχουν σεβαστά κέρδη από το 1260 και θέλουν να τα αυξήσουν;

Υπάρχει όμως το 2105100100 !!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, το ανακάλυψα κι εγώ μετά, με διάβασμα στο φόρουμ...

 

Αλήθεια, γιατί δεν γίνεται ένα sticky θέμα με αυτές τις πολύτιμες πληροφορίες που πρέπει να ψάξεις ανάμεσα σε χιλιάδες μηνύματα για να τις βρεις;

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Αθήνα και Θεσσαλονίκη ναι. Επαρχία όμως κλάψτα σε 3g.

 

Εγώ πάντως που μένω στην Πτολεμαΐδα πιάνω 3g σε όλη την πόλη και στα χωριά γύρο..

Link to comment
Share on other sites

να ενημερωσω οτι H wind εχει κενα καλυψης 3G ακομη και μεσα σε αστικα κεντρα,δηλαδη δε ξερω ποσο καιρο ακομη θα τη βγαλουν με το GSM,οπου ομως εχει καλυψη στο mobile internet πεταει κι αυτο γιατι ο περισσοτερος κοσμος εχει παει στη cosmote νομιζοντας οτι ειναι σε ολα τελεια λογω οτε......
Link to comment
Share on other sites

να ενημερωσω οτι H wind εχει κενα καλυψης 3G ακομη και μεσα σε αστικα κεντρα,δηλαδη δε ξερω ποσο καιρο ακομη θα τη βγαλουν με το GSM,οπου ομως εχει καλυψη στο mobile internet πεταει κι αυτο γιατι ο περισσοτερος κοσμος εχει παει στη cosmote νομιζοντας οτι ειναι σε ολα τελεια λογω οτε......

Πετάει. Τα 1Mbps down και 0,25Mbps up τα θεωρείς πέταγμα;

Μάλλον χαμηλή πτήση θα έλεγα....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως ξερει κανεις σας πως να ρυθμισω τις πληροφοριες κυψελης και μερικα καναλια διαφορων πολεων της ελλαδας;

 

Είναι κάπου στις ρυθμίσεις μηνυμάτων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χθες ήταν προγραμματισμένο να μεταβώ από το δίκτυο της WIND στην COSMOTE. H γραμμή της wind σταμάτησε να λειτουργεί και έτσι έβαλα την κάρτα sim της COSMOTE κατόπιν υποδείξεως του τμήματος φορητότητας. Η κάρτα της COSMOTE δεν λειτουργεί ούτε αυτή, με αποτέλεσμα να μην έχω τηλέφωνο. Δεν έχει σήμα και όταν με καλούν λέει ότι έχω ενεργοποιήσει φραγή εισερχόμενων κλήσεων.

 

Μετά από 15 ώρες δεν έχει βγει άκρη, τα τμήματα δηλώνουν αναρμόδια και δεν μπορώ να μιλήσω με το τεχνικό τμήμα της εταιρίας, καθώς όπως μου είπαν ο συνδρομητής δεν μπορεί να συνομιλήσει μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

για χτυπα ενα τηλέφωνο στο 2106290500. Όταν εκανα φορητοτητα σε αλλο παροχο από την Cosmote με καλεσα από αυτον τον αριθμο κανοντας μου προσφορα για να με κρατησουν. Δεν χανεις κατι να παρεις ενα τηλεφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά που φαίνεται το υπόλοιπο των mb; Μόνο το υπόλοιπο προς κινητά μου δείχνει! Έχω ONE M.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας :)

 

Εχω συμβολαιο με τη Wind

 

Τη μερα που γυρναγα απο τις διακοπες μεσα στο πουλμαν ενεργοποιησα το GPS μαζι με το GPRS για να δω που ειμαι

 

Συνεβη το εξης περιεργο. Αντι για χρεωση Internet πανω στον αναλυτικο λογαριασμο μου ηρθε το εξης:

 

ΧΡΗΣΗ ΕΚΤΟΣ ΠΑΓΙΟΥ

---------------------------

Ημερομηνια/Ωρα: ΤΑΔΕ

 

Αριθμος κλησης: 3013838

 

Διαρκεια: 01:50:05

 

Τιμολογηθεισα διαρκεια : 01:50:05

 

Αξια προ ΦΠΑ: 30,60 ???????

 

Τι σχεση εχει αυτη η χρεωση με GPRS?

 

Εγω ποτε δε καλεσα αυτο το νουμερο !

 

Μηπως εγινε λαθος?

 

Κανονικα δεν επρεπε να εβγαζε μια διευθυνση στο net? Που κολλαει το 3013838? Τι ειναι αυτο το νουμερο? 100% εγω ποτε δε το καλεσα !

 

Μπορει να με διαφωτισει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα παρακαλώ τα φώτα σας ως χρήστες ευρυζωνικής υπηρεσίας:

Θέλω να κάνω χρήση υπηρεσιών VoIP από το κινητό μου. Για την πραγματοποίηση των κλήσεων, χρειάζομαι μια καλή σύνδεση, τουλάχιστον όταν θέλω να καλέσω έναν αριθμό (υπάρχει δυνατότητα call back με καλή ποιότητα κλήσης, εκτός ίντερνετ). Η περιοχή κάλυψης που με ενδιαφέρει είναι ο νομός Ηλείας, εντός και εκτός αστικών κέντρων, στο σύνολό του δηλαδή. Διαβάζοντας τους χάρτες συμπεραίνω ότι η Vodafone έχει (θεωρητικά) την πληρέστερη κάλυψη στην περιοχή που με ενδιαφέρει. Στην πράξη, 1) λειτουργεί το 3G στην Ελλάδα ή θα μου βγάλει την πίστη; 2) Καλύπτομαι με 1GB ή στην χειρότερη με 2GB δεδομένου ότι θα τρέχουν 24/7 κάποια app που τρώνε δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to 2 κεραιες εκκχο της nova σε αποσταση ενος τετραγωνου μεταξυτ τους ειναι φυσιολογικο; εκπεμπουνε πολυ; .
  • The topic was pinned
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...