Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ουτε lte ουτε τιποτα

ειναι ακριβως το μοντελο μας. το lg μολις διελυσε τη παραμικρη αμφιβολια εναντι του νεξους 7 2013

kitkat NOW

stock android NOW

http://imageshack.com/a/img24/3900/8e5u.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηξις:

Τι παίζει με εγγύηση και root? Όχι ότι κολλάω να το κάνω, απλά να ξέρω, δεν παθαίνουν τίποτα. Ούτως ή άλλως, το αλλάζουμε όποτε θέλουμε με την μπλε γραμμή! :p Θέλω να περάσω xposed frameworks, το είδα σε S3 και κ****ωσα.

 

Bootloader είναι ξεκλείδωτος; Να το επιχειρήσω να περάσω kitkat? 'H θα μου φάει όλο το Σ/Κ;

Link to comment
Share on other sites

Πού το είδες αυτό; Δεν το βλέπω στο play μου, υπέδειξε σε παρακαλώ.

 

Και: Συμβουλεύετε ακύρωση (βλ. παραπάνω) ή εκτιμάτε ότι θα πάρουμε στοκ 4.4;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Πού το είδες αυτό; Δεν το βλέπω στο play μου, υπέδειξε σε παρακαλώ.

 

Και: Συμβουλεύετε ακύρωση (βλ. παραπάνω) ή εκτιμάτε ότι θα πάρουμε στοκ 4.4;

 

Στοκ 4.4 μην περιμενει κανεις να του ερθει ειδοποιηση στο tablet. Θα μπορει να περαστει κανονικα stock rom. Με την ιδια μεθοδο πιστευω πως θα προλαβουμε και την μετα kit kat εκδοση απο τη google. Δεν μπορει να το λαντσαρει στο playstore και να μην παρει μια αναβαθμισουλα στο εγγυς μελλον..:D

Link to comment
Share on other sites

Πού το είδες αυτό; Δεν το βλέπω στο play μου, υπέδειξε σε παρακαλώ.

 

Και: Συμβουλεύετε ακύρωση (βλ. παραπάνω) ή εκτιμάτε ότι θα πάρουμε στοκ 4.4;

 

Δεν το είδες, γιατί ακόμα δεν έρχεται Ελλάδα.

Τι χρήση σκοπεύεις να του κάνεις; Θα το αφήσεις "μαμά" ή θα του βγάλεις τα μάτια; Αν το αφήσεις όπως το αγόρασες, την ίδια εμπειρία θα έχεις, είτε είναι LG με 4.2 είτε pure android με 4.4. Ειλικρινά δεν θα καταλάβεις διαφορά. Άρα εκεί, σε συμφέρει θεωρητικά, να προχωρήσεις την παραγγελία σου.

 

Αν σκοπεύεις να του βγάλεις τα μάτια με ROMS, kernels, frameworks και όλα αυτά τα μπιχλιμπίδια, και θες μια πλατφόρμα για να πειραματιστείς και να εκμεταλλευτείς πλήρως το kitkat, τότε θα πάρεις το google edition. Αλλιώς δεν έχει νόημα, απλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

google play αμερικης με tunnelbear

εξου και $

 

ειναι θεμα χρονου το κλασικο g pad να γινει με ρομ google play edition αρα stock android + kitkat

για οσουν γκρινιαζαν γι αυτο τωρα παει και αυτο

μπορουν να ασχοληθουν με τη μπλε γραμμη χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Πια για μένα δεν τίθεται θέμα τι θα πάρω. Το συγκεκριμένο ήταν χτύπημα κάτω από τη μέση για τον ανταγωνισμό. Ελπίζω να έρθει γρήγορα και στην Ευρώπη γιατί δεν κρατιέμαι. :-)
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να το παρω. Διαβαζω αυτο με την μπλε γραμμη και τρομοκρατηθηκα. Την βγαζουν ολα. Ειναι θεμα τυχης. Σε ποιο σημειο την βγαζει.
TCe
Link to comment
Share on other sites

μπουρδες

αμα κατσεις και ψησεις το ταμπλετ στα σκοταδια με μαυρο φοντο ισως τη δεις

απλα δουλεια δεν εχει ο κοσμος και προσπαθει να βρει ψεγαδια στο καλυτερο ταμπλετ της αγορας.

εχεις 2 χρονια εγγυηση.- (τελεια και παυλα)

 

απο σημερα (με τη google play εκδοση) εγινε και το μοναδικο, μολις πεθανε το nexus 7 2013 που απο hardware εξ αρχης ηταν κατωτερο τωρα πλεον εχασε και το software πλεονεκτημα του

 

οχι πως εχω το παραμικρο θεμα με την lg rom. δουλευει αψογα

Link to comment
Share on other sites

 

οχι πως εχω το παραμικρο θεμα με την lg rom. δουλευει αψογα

Το αυτο:happy:

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Stavros_595 & agiosg ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Οπότε έχει ένα ικανό και λειτουργικό δέκτη gps με καλή λήψη... πολύ ωραία!!

Χρειάζεται και ένα καλο πρόγραμμα με χάρτες και όπως φαίνεται θα είναι ένας πολύ καλός πλοηγός!

 

Φαντάζομαι λόγω καλών τεχνικών χαρακτηριστικών θα είναι και αρκετά γρήγορο.

 

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο πρόγραμμα ευπρόσδεκτο (αν και θα ψάξω σε ανάλογα θέματα, ίσως και αφου το πάρω, κάποια στιγμή σύντομα ελπίζω, αρκεί που έχει καλό δέκτη gps για την ωρα)

Εγώ δουλεύω το dont panic ενα εξελιξιμο πρόγραμμα με τους καλύτερους χαρτες ngi και πολύ καλη υποστήριξη.

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχετε ψάξει τις δυνατότητες της ενσωματωμένης εφαρμογής για την κάμερα. Σε φωτο οι 2 τρόποι Πανοράματος και στο βίντεο τα. Real time effects είναι άπαιχτα . Μήπως ξέρει κανείς αν μπορούμε να βρούμε το app και αν μπαίνει σε άλλες συσκευές ;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, αν μπορει καποιος πολυ συντομα να μου εξηγήσει την διαφορα της google play εκδοσης που ανακοινώθηκε απο το "κανονικο" tablet γιατι προέρχομαι απο apple προιοντα και εχω λιγο μεσάνυχτα απο android. Το tablet το εχω αποφασίσει ετσι και αλλιως οτι θα το παρω μεχρι τα Χριστούγεννα. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λεει ο κολλητός εδω ισχυουν? Αρα ειναι το android "σκετο" χωρις τα μπιχλιμπιδια που βαζει η εκάστοτε εταιρεια, και παιρνει και πρωτη τα updates?

http://www.engadget.com/2013/12/11/lg-gpad-83-google-play-edition/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Είδα πως η τιμή στο πλαίσιο έπεσε στα 285...προσπαθεί να ξεστοκάρει τις μπλε γραμμές ;;; Γιατί δεν το έχω ξαναδεί να αλλάζει μέσα σε έναν μήνα την αρχική τιμή του. Γνωρίζετε αν παίρνει usb stick για mobile internet ;;;
Link to comment
Share on other sites

Usb stick δεν παίρνει Γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα για android..Η ρομ που θα έχει η Google έκδοση θα είναι η καθαρή έκδοση που βάζει η γοογλ στα δικά της προϊόντα...ΟΜΩΣ την κάθε νεα έκδοση θα την περνάμε ΧΕΙΡΟΚΊΝΗΤΑ και δεν θα περνάει αυτόματα..το όφελος είναι ότι εξασφαλίζεται η μελλοντική υποστήριξη του ταμπλετ από την Google χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις την LG για νέα ρομ,οτι οι αναβαθμίσεις θα είναι μάλλον ταυτόχρονες με τα προϊόντα νέξους,ότι έχεις καθαρό αντροιντ χρησιμοποιώντας έτσι λιγότερη ράμ
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Usb stick δεν παίρνει Γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα για android..Η ρομ που θα έχει η Google έκδοση θα είναι η καθαρή έκδοση που βάζει η γοογλ στα δικά της προϊόντα...ΟΜΩΣ την κάθε νεα έκδοση θα την περνάμε ΧΕΙΡΟΚΊΝΗΤΑ και δεν θα περνάει αυτόματα..το όφελος είναι ότι εξασφαλίζεται η μελλοντική υποστήριξη του ταμπλετ από την Google χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις την LG για νέα ρομ,οτι οι αναβαθμίσεις θα είναι μάλλον ταυτόχρονες με τα προϊόντα νέξους,ότι έχεις καθαρό αντροιντ χρησιμοποιώντας έτσι λιγότερη ράμ

 

Να΄σαι καλά για την απάντηση...άρα ο μόνος τρόπος για mobile internet είναι να μοιραζόμαστε το ίντερνετ του κινητού μας στο ταμπλετ μέσω tethering.

Link to comment
Share on other sites

Usb stick δεν παίρνει Γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα για android..Η ρομ που θα έχει η Google έκδοση θα είναι η καθαρή έκδοση που βάζει η γοογλ στα δικά της προϊόντα...ΟΜΩΣ την κάθε νεα έκδοση θα την περνάμε ΧΕΙΡΟΚΊΝΗΤΑ και δεν θα περνάει αυτόματα..το όφελος είναι ότι εξασφαλίζεται η μελλοντική υποστήριξη του ταμπλετ από την Google χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις την LG για νέα ρομ,οτι οι αναβαθμίσεις θα είναι μάλλον ταυτόχρονες με τα προϊόντα νέξους,ότι έχεις καθαρό αντροιντ χρησιμοποιώντας έτσι λιγότερη ράμ

 

Ευχαριστώ πολυ!!! Και κατι τελευταιο, δηλαδη θα υπάρχει για αγορα το 1) LG G PAD & 2) LG G PAD GOOGLE PLAY, 2 version και διαλεγεις? Τι θελω να πω, μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτο που υπάρχει ηδη στην αγορά και να το κάνεις GOOGLE PLAY edition? Η λεω χαζομάρες??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Από εχθές, ο υπογράφων είναι κάτοχος του εν λόγω tablet. Μέχρι στιγμής, μετά από το αρχικό "πρώτο ψαχούλεμα" όλα δείχνουν να είναι ΟΚ. Δεν θα σπαταλήσω το χρόνο σας αναφερόμενος σε ποιότητα κατασκευής, οθόνη, ταχύτητα κλπ. Χιλιοειπωμένα και γνωστά... Μοναδική "παραφωνία", η αδυναμία λειτουργίας του QPair με το Samsung Note3 μου. Ναι μεν κάνουν bluetooth ζεύξη, αλλά μετά βγάζει ένα μήνυμα στο tablet ότι "η εγκατάσταση είναι ημιτελής (!)" και εκεί σταματάει η διαδικασία. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος?

Ευχαριστώ

 

EDIT: έτρεξα την εφαρμογή Κέντρο Ενημέρωσης στο G-Pad, αναβάθμισε το QPair στην τελευταία έκδοση και το πρόβλημα πάει... Όλα ΟΚ!!!

Edited by costasp

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα υπάρχουν δύο εκδόσεις αλλά η Google play δεν ξέρουμε πότε και αν θα έρθει Ευρώπη και δη Ελλάδα ..Αν του αλλάξεις Ρομ το κάνεις Google play αλλά ότι αναβαθμίσεις θα βγαίνουν θα τις κάνεις χειροκίνητα..

Το qpair γίνετε αλλά δουλεύει μόνο το bt..το direct WiFi Δυστυχώς δεν δουλεύει με συσκευές άλλων εταιρειων

οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σε όλους.

Έχω πειστεί για την αγορά της συγκεκριμένης συσκευής και παρακολουθώντας όλες τις καταχωρίσεις θέλησα να ελέγξω την ύπαρξη της περιβόητης μπλε γραμμής. Πήγα σε δύο υποκαταστήματα μεγάλων αλυσίδων και τα εκθεσιακά τους κομμάτια είχαν την εν λόγω γραμμή, την οποία όμως για να δω έπρεπε να βάλω το χέρι μου επάνω στην συσκευή και να την καλύψω. Φυσικά οι πωλητές δεν ήξεραν τίποτε για την ύπαρξη της.

 

Πριν από λίγο μίλησα στο chat της LG και ο εκπρόσωπος μου είπε ότι το πρόβλημα είναι γνωστό και ότι θα διορθωθεί με την λήψη κάποιας αναβάθμισης το επόμενο διάστημα. Έχοντας διαβάσει προηγούμενα posts αντιλαμβάνομαι ότι το πρόβλημα έχει να κάνει σχέση με το hardware της συσκευής. Έτσι δεν ξέρω εάν η αναβάθμιση λύσει το πρόβλημα ? Έχετε κάποια ιδέα ?

 

Ευχαριστώ

RedMi Note 8:music:
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνουν καμία αλλαγή στο λογισμικό φίλε ώστε ή να μειώνεται ή μέγιστη φωτεινότητα ή η μέγιστη συχνότητα που θα πιάνει ο επεξεργαστής για να μην εμφανίζεται η ζημιά.Από τέτοιες κουτοπονηριές ξέρουν οι εταιρίες.Κι εγώ θέλω να το πάρω.Ας κοιτάμε και το αντίστοιχο νήμα στους xda .Λογικά θα είναι προσεγμένα κι όχι ίδια παρτίδα τα κομμάτια που θα δώσει μέσω google play,και ίσως να μην έχουν το πρόβλημα στην κατασκευή.

Λογικά αξίζει μια μικρή υπομονή 1-2 μηνών.Ίδια γραμμή παραγωγής έχουν οι συσκευές είτε για διάθεση μέσω Google Play είτε μέσω του κατασκευαστή.Οπότε θα βγει παρτίδα χωρίς την μπλε γραμμή.Αξίζει να τσεκάρουμε κάποιο σχετικό νήμα σε φόρουμ της LG Αμερικής και στο xda.

 

Αποκλείεται να γίνει διάθεση των συσκευών Google Play experience σε άλλες χώρες τους επόμενους μήνες.Αυτή την εντύπωση είχα από διάφορα μπλογκ για αντροιντ.

 

Η ταμπλέτα τώρα έχει 245-250 ευρώ σε κάποια ιταλικα,γαλλικά σάιτ και 250 ευρώ από Χονγκ Κονγκ.

Δυστυχώς από Κίνα στέλνει το συγκεκριμένο μέσω Κούριερ μόνο γιατί το κινέζικο EMS ακολούθησε την τακτική των USPS απαγορεύοντας την αποστολή μπαταριών λιθίου.Από Γενάρη 2014 τα USPS - είχαν πει όταν μπήκε σε ισχύ η απαγόρευση ότι θα επανεξετάσουν την πολιτική αυτή πιθανώς με άρση της,αυτό το είχα δει στο theverge - ίσως στέλνουν.Οπότε κατά τα τέλη Γενάρη κι αν ισχύει αυτό ίσως αγοράσω την GPE έκδοση μέσω ebay πωλητή ή και την απλή αμερικανική της LG αν βγάλει νέες παρτίδες.Σε best buy και new egg το έδιναν 280$ δηλαδή 190 ευρώ.

 

Και συο ενδιάμεσο κοιτάμε τι θα βγει στην CES αρχές Γενάρη.

 

Την έχω πατήσει με κατασκευαστή hardware για pc που η υποτιθέμενη διόρθωση του ήταν driver που έριχνε την επίδοση της μητρικής για να μην υπερθερμαινεται.Δεν μου κάνανε αλλαγή με νέα.

 

Για να μην μου κάνει την ίδια που....α η LG θα περιμένω μέχρι τέλη Γενάρη αν βγει νέα παρτιδα.

 

Μου άρεσε πολύ σε άσπρο η συσκευή και θα την ήθελα με lte.

 

Αν δεν βγάλει νέα παρτιδα καθαρή από το πρόβλημα ίσως δω για την εφταρα ταμπλέτα της xiaomi που μόλις διέρρευσε η ίσως πάω και για kindle HDX 8,9 με lte αν παρει επίσημα cyanogenmod μέχρι τέλη Γενάρη.

Το πανελ της που βασιζεται στην τεχνολογία των quantum dots είναι απαιχτο.Με τέτοια πάνελ θα βγούνε κι αλλα ταμπλέτα τωρα στην CES . Πολύ ωραιο το ταμπλετ και πολΥ ανικανη η LG να μας διασφαλισει σωστή ποιότητα κατασκευής.

Πως να συμβιβαστείς με προβληματικο πάνελ οταν την ταμπλετα την παίρνεις και την πληρωνεις για την οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη σε ποιο ιταλικό ή γαλλικό site το βρήκες στα 245 ;;; Να υποθέσω ότι θα έχει και περίπου 20 ευρώ μεταφορικά ;;; Για δώσε κανένα λινκ αν σου είναι εύκολο !!!
Link to comment
Share on other sites

Μετά την κίνηση ματ με το GPE πήγα κι εγώ και το παρήγγειλα στο πλαίσιο σήμερα. Σάββατο ή Δευτέρα ετοιμαστείτε να με καλωσορίσετε.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...