Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα αδέλφια. Έχω το ταμπλετ περίπου ενάμιση χρόνο. Δουλεύει πολλές ώρες κάθε μέρα. Το τελευταίο διάστημα είδα ότι κάποιες φορές ενώ δείχνει ότι φορτίζει, τελικά δεν φορτίζει. Όχι πάντα.

Άλλες φορές ενώ το Έχω στην φόρτιση, από μόνο του δόνειτε και δείχνει κάτω στην οθόνη ότι μόλις έβαλα καλώδιο. Ενώ εγώ το Έχω ώρα έτσι με το καλώδιο στην φόρτιση. Φταίει η μπαταρία η η υποδοχή του καλωδίου φόρτισης??? Το καλώδιο καινούριο χωρίς πρόβλημα. Αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα την γνώμη του. Ευχαριστώ.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε μένα μερικές φορές σαν να μην κάνει επαφή από την άκρη του καλωδίου που μπαίνει στον φορτιστή. Μου το έκανε από την πρώτη μέρα που το πήρα, οπότε δεν είναι φθορά. Δοκίμασε να βάλεις την πρίζα αναποδα την επόμενη φορά (δεν ξέρω αν με πιάνεις, δηλ όπως το βάζεις στην πρίζα συνήθως, γύρνα το φις από την άλλη)
Link to comment
Share on other sites

Aς μου πει καποιος παρακαλω πως θα φλασαρω την μαμισια ρομ;;;;

 

Δες το link που παραθέτω λίγο πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Δες το link που παραθέτω μήπως βοηθηθείς: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2590185

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το είδα στην αναζήτησή μου και το έκανα το Σάββατο.

Έβαλα το ταμπλετ σε download mode και το άφησα να κατεβάσει τα 1,2gb και να τα περάσει.

Επειδή έχω αργό ιντερνετ σπίτι έκανε 4-5 ώρες να κατεβάσει τα αρχεία και όταν τελικά τελείωσε

ανακάλυψα ότι το ταμπλετ είχε κλείσει τελείως! Ήταν όλη την ώρα συνδεδεμένο με usb οπότε δεν

νομίζω να έμεινε από μπαταρία. Προσπάθησα να το ανοίξω αλλά τίποτα.

Το έβαλα να φορτίσει όλη νύχτα, αλλά πάλι τίποτα. Σαν να είναι νεκρό τελείως πλέον.....

Μπορώ να κάνω κάτι ή να του πω να το πάει σε κανά κατάστημα τύπου ifixit να το δου?

Link to comment
Share on other sites

Όταν το βάζεις να φορτισει και άμα πατήσεις το power button, βγάζει τίποτα;

 

Δεν εμφάνιζε τίποτα. Έγινε όμως το θαύμα. Επειδή το φόρτιζα με φορτιστή από ένα Samsung, μου έφερε ο φίλος μου τον κανονικό φορτιστή της LG και το έβαλα να φορτίσει. Μετά από καμιά ώρα έγινε το θαύμα και άνοιξε μόνο του!

Θα δοκιμάσω πάλι αργότερα σήμερα αν προλάβω να περάσω με το εργαλείο της LG την μαμίσια Rom να δούμε αν θα ξεμπλοκάρει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εμφάνιζε τίποτα. Έγινε όμως το θαύμα. Επειδή το φόρτιζα με φορτιστή από ένα Samsung, μου έφερε ο φίλος μου τον κανονικό φορτιστή της LG και το έβαλα να φορτίσει. Μετά από καμιά ώρα έγινε το θαύμα και άνοιξε μόνο του!

Θα δοκιμάσω πάλι αργότερα σήμερα αν προλάβω να περάσω με το εργαλείο της LG την μαμίσια Rom να δούμε αν θα ξεμπλοκάρει...

 

καλημερα εχει κανεις προβλημα μετο play store μου λεει οτι δεν μπορει να συνδεθει

Link to comment
Share on other sites

Το store γενικά αυτές τις μέρες δεν πάει καλά. Πολλοί κανουν παράπονα αυτές τις μέρες.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έκανα ρουτ το ταμπλετ και λέω να περάσω μια 5.1.1. Έχει δοκιμάσει κανείς την unofficial cm 12.1;

 

Χρησιμοποιώ τη συγκεκριμένη ROM περίπου ένα μήνα. Προς το παρόν δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τη συγκεκριμένη ROM περίπου ένα μήνα. Προς το παρόν δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ πολύ! Θα την δοκιμάσω σήμερα.

:D
Link to comment
Share on other sites

Κάτι φαίνεται να κινείται για νέο επίσημο update στην Ευρώπη (κατεβείτε λίγο πιο κάτω στη λίστα):

http://devtester.ro/projects/lg-firmwares/

Link to comment
Share on other sites

Κάτι φαίνεται να κινείται για νέο επίσημο update στην Ευρώπη (κατεβείτε λίγο πιο κάτω στη λίστα):

http://devtester.ro/projects/lg-firmwares/

 

Ίσως να δοθεί η αναβάθμιση που δόθηκε στην Κορέα με την έκδοση 5.0 του Android. Δε με αφορά γιατί έχω την 5.1 με την unofficial CM.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ λίγες μέρες την έχω, αλλά δεν βλέπω κάτι προβληματικό... Υπόψιν είναι η AOSP, δηλ αν εξαιρέσεις το Double Tap To Wake, δεν έχει κάτι πειραγμένο, είναι καθαρό Android (βασισμένο στην r10).

http://forum.xda-developers.com/lg-g-pad-83/development/rom-android-5-0-lollipop-lrx21m-t2941207

 

Ενδιαφέρομαι να την περάσω και εγω,να υποθέσω οτι πλήν του double tap όπως είπες,ολα λειτουργούν κανονικά?Επίσης μια μικρή βοήθεια στο πώς να την περάσω...είμαι με TWRP και root,κατεβάζω-περνάω μέσω υπολογιστή τη ρομ,μπαίνω recovery και μετά φλασάρω?Ή και κάτι άλλο?Επίσης πρέπει να περάσω μόνος μου τα gapps ή οχι?Ρούτ μετά πώς γίνεται?Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να δοθεί η αναβάθμιση που δόθηκε στην Κορέα με την έκδοση 5.0 του Android. Δε με αφορά γιατί έχω την 5.1 με την unofficial CM.

 

Τελικά πρέπει να ήταν το stagefright patch, 18MB μόνο!! ΤΡΑΓΙΚΗ LG... για γέλια και για κλάματα...

 

Ενδιαφέρομαι να την περάσω και εγω,να υποθέσω οτι πλήν του double tap όπως είπες,ολα λειτουργούν κανονικά?Επίσης μια μικρή βοήθεια στο πώς να την περάσω...είμαι με TWRP και root,κατεβάζω-περνάω μέσω υπολογιστή τη ρομ,μπαίνω recovery και μετά φλασάρω?Ή και κάτι άλλο?Επίσης πρέπει να περάσω μόνος μου τα gapps ή οχι?Ρούτ μετά πώς γίνεται?Ευχαριστώ...

Όλα λειτουργούν + λειτουργεί και το double tap (και έχω την εντύπωση καλυτερα και απο την επίσημη ΚιτΚατ της LG)

Η διαδικασία είναι όπως την λες (εννοείται κάνεις και full wipe πριν την φλασάρεις, οπότε κρατάς ότι αρχεία χρειάζεσαι)

Δες εδώ http://forum.xda-developers.com/lg-g-pad-83/development/rom-android-5-0-lollipop-lrx21m-t2941207

 

Πρέπει να φλασάρεις και gapps ναι, εγώ έβαλα τα Gapps Nano από εδώ:

http://forum.xda-developers.com/android/software/pa-gapps-continuation-t3098071

 

Επίσης για root, απλά φλασάρεις το SuperSU (έχει λινκ στο πρώτο λινκ του xda που έγραψα, της ROM δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να ήταν το stagefright patch, 18MB μόνο!! ΤΡΑΓΙΚΗ LG... για γέλια και για κλάματα...

 

 

Όλα λειτουργούν + λειτουργεί και το double tap (και έχω την εντύπωση καλυτερα και απο την επίσημη ΚιτΚατ της LG)

Η διαδικασία είναι όπως την λες (εννοείται κάνεις και full wipe πριν την φλασάρεις, οπότε κρατάς ότι αρχεία χρειάζεσαι)

Δες εδώ http://forum.xda-developers.com/lg-g-pad-83/development/rom-android-5-0-lollipop-lrx21m-t2941207

 

Πρέπει να φλασάρεις και gapps ναι, εγώ έβαλα τα Gapps Nano από εδώ:

http://forum.xda-developers.com/android/software/pa-gapps-continuation-t3098071

 

Επίσης για root, απλά φλασάρεις το SuperSU (έχει λινκ στο πρώτο λινκ του xda που έγραψα, της ROM δηλαδή)

 

Τελικά τελευταία στιγμή άλλαξα γνώμη και πέρασα την cm 12.1.Την εχω και στο ν5 όπου είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και σκέφτηκα γιατί οχι...SU και gapps nano περάστηκαν χωρίς κανένα πρόβλημα με αποτέλεσμα να είναι πιο σβέλτο το ταμπλετ...Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. Αν δεις τίποτα επανεκκινήσεις ή μαύρη οθόνη, πες μας, σκεφτόμουν να τη βάλω κι εγώ για το customization που έχει αλλά την φοβόμουν.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. Αν δεις τίποτα επανεκκινήσεις ή μαύρη οθόνη, πες μας, σκεφτόμουν να τη βάλω κι εγώ για το customization που έχει αλλά την φοβόμουν.

 

Την χρησιμοποιώ 5 εβδομάδες και δεν έχω παρατηρήσει τα προβλήματα που αναφέρεις. Κάποιες φορές κολλάει το video στο youtube, αλλά με soft reboot επαναλειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι φαίνεται να κινείται για νέο επίσημο update στην Ευρώπη (κατεβείτε λίγο πιο κάτω στη λίστα):

http://devtester.ro/projects/lg-firmwares/

 

Σε μένα πάντως ήρθε εχθές ειδοποίηση για ενημέρωση.

Μέγεθος update 18mb.Έλεγε κάτι για βελτίωση εμπειρίας χρήσης.

Η έκδοση παρέμεινε η 4.4.2 και η έκδοση λογισμικού είναι η v50020f απο v50020d.

Να πω επίσης ότι το ταμπλετ είναι αγορασμένο απο Αγγλία.

Άρα έχουμε ψωμί ακόμα για 5.1.1 ή 6.0:p:X

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Μετά από ανεπιτυχή προσπαθεια OTA UPDATE καi προβλημα με bootloops καταφερα να επαναφερω το ταμπλετ αλλα πλεον στο csn number είναι όλα μηδενικα και όταν προσπαθω να κανω παλι ota update μου λέει ότι η συσκευή δεν έχει καταχωρηθεί ακόμη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξαναπερασω το csn number ή γενικα ναδιορθώσω το πρόβλημα με τα ota updates ?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...