Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ολα τρεχουν πολυ γρηγορα αλλα ειναι νωρις ακομα. Προβληματα δεν εχω

Καλύτερη από την 5.0.2; CM12 έχω τώρα

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ειναι νωρις. Το GPS νομιζω δεν δουλευει αλλα βρεχει και δεν βγαινω εξω.

Μικρό το κακό. Πίσω κάμερα και GPS τα θεωρώ άχρηστα σε tablet.

Link to comment
Share on other sites

1. Εφοσον μιλαμε για c10 sd, φορμαρισε την σε ενα pc σε exfat και θα σταματήσει.

 

Όχι, δεν θα σταματήσει. Θα σταματήσει ίσως για κάποιες βδομάδες αλλά θα επανέλθει. Μετά από ένα χρόνο με το ίδιο πρόβλημα είμαι πλέον βέβαιος ότι κάποια gpad έχουν μόνιμο πρόβλημα με το θέμα και αυτό μπορεί να οφείλεται ακόμα και σε hardware ζήτημα.

 

Τι έχω κάνει εγώ

(α) έχω βέβαια κάνει exfat. Για ένα διάστημα (ως ένα μήνα) δεν έκανε αποσύνδεση και νόμιζα ότι λύθηκε. Μετά την πρώτη αποσύνδεση γίνεται συχνότερα, ακόμα και τρεις φορές την εβδομάδα.

(β) έχω δοκιμάσει τρεις κάρτες, οι δύο αγορασμένες καινούργιες και άριστης ποιότητας. Επανέρχεται.

(γ) το έστειλα στο σέρβις, και το πήρα πίσω με την έγγραφη παρατήρηση «δεν έκανε αποσύνδεση όσο το δοκιμάσαμε (δηλ. μια μέρα)». Επανήλθε.

(δ) ρουτάρισα, για ένα διάστημα οκ, κατόπιν το πρόβλημα επανήλθε.

(ε) έκανα ρισέτ τα εργ δεδομένα, επανήλθε.

(στ) καθάρισα το σλοτ, επανήλθε.

 

Γενικώς είμαι πεπεισμένος ότι στη δική μου ταμπλέτα, ή στη δική μου διαμόρφωση τέλος πάντων, το πρόβλημα δεν λύνεται. Ίσως με λόλιποπ...

 

Δεν αμφισβητώ τους λοιπούς χρήστες που λένε ότι με τον χ τρόπο έλυσαν το πρόβλημα. Εγώ πάντως δεν μπορώ να το λύσω.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

δεν χρησιμοποιώ sdcard αν κ κάποια στιγμή λογικά θα χρησιμοποιήσω. Αλλά και μόνο που πρέπει να μεις στην διαδικασία αυτή, με όλα αυτά τα .... "φακίρικα" μήπως και σταματήσει να αποσυνδέεται, ε κάτι λέει. Το θέμα είναι μακάρι να είναι πρόβλημα/ bug στο software και όχι στο hardware. Αν και η συσκευή θεωρείται σχετικά παλιά κ εκτός από xda δεν περιμένουμε κ τίποτα από την LG (αν ξέρετε κάτι για επίσημο Lollipop εσείς, καλοδεχούμενο)

 

edit: στο wikipedia γράφει "Operating system Android 4.2.2 Jelly Bean (5.0 via OTA update)"

ανακοινώθηκε κάτι;

 

edit2: αν είσαι rooted παίρνεις update OTA;

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλι πήρα μια sd, εδώ και κάνα μήνα. Είχα απο τοτε τη 5.0 και δεν έχω δει ποτε αποσύνδεση. Βέβαια επειδή την ήθελα κυρίως για να βάζω εφαρμογές, την έχω σε 2 partitions. Fat και ext4. Επίσης είναι sandisk 10αρα στα 32gb. Δεν είναι κινεζική no name.
Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κινεζική no name.

 

(β) έχω δοκιμάσει τρεις κάρτες, οι δύο αγορασμένες καινούργιες και άριστης ποιότητας. Επανέρχεται.

 

(δέκα χαρακτήρες)

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο, ποτέ!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το ταμπλετ ενα χρονο περιπου χωρις καποια προβλήματα..ειναι απειραχτο απο ρουτ κλπ Πριν λιγες ημερες παρουσιασε το εξης προβλημα και υο εκανε 3-4 φορες. κολλαει η οθονη και δε μπορεις να κανεις τιποτα.Ουτε ξεκλειδωνει ουτε τιποτα νεκρη.κανω επανεκκινηση και στρωνει.Δεν εχω βαλει καμια περιεργη εφαρμογη καθως το εχω αποκλειστικα για χρηση ιντερνετ..Τι να εχει παθει ..

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το ταμπλετ ενα χρονο περιπου χωρις καποια προβλήματα..ειναι απειραχτο απο ρουτ κλπ Πριν λιγες ημερες παρουσιασε το εξης προβλημα και υο εκανε 3-4 φορες. κολλαει η οθονη και δε μπορεις να κανεις τιποτα.Ουτε ξεκλειδωνει ουτε τιποτα νεκρη.κανω επανεκκινηση και στρωνει.Δεν εχω βαλει καμια περιεργη εφαρμογη καθως το εχω αποκλειστικα για χρηση ιντερνετ..Τι να εχει παθει ..

Έχεις art; Κάτι τέτοια μου έκανε κι εμένα.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Έχεις art; Κάτι τέτοια μου έκανε κι εμένα.

Ουτε ρουτ ουτε τιποτα εργοστασιακο οπως το πηρα...Hard reset δεν εχω κανει για να πω την αληθεια.Μηπως εχει προβλημα ο αισθητηρας αφης της οθονης ?Εχει τυχει σε κανενα αλλο??

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Ουτε ρουτ ουτε τιποτα εργοστασιακο οπως το πηρα...Hard reset δεν εχω κανει για να πω την αληθεια.Μηπως εχει προβλημα ο αισθητηρας αφης της οθονης ?Εχει τυχει σε κανενα αλλο??

Κάνε ένα hard reset μπας και στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις art; Κάτι τέτοια μου έκανε κι εμένα.

 

Κι εμένα μετά που το γύρισα σε ART το κάνει καμιά φορά την εβδομάδα, αλλά το έχω αφήσει έτσι. Όχι ότι είδα μεγάλη διαφορά από dalvik...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άλλαξα σε CM και είδα πόσο βαριά είναι η Rom της LG. Δεν ξαναγυρίζω με τίποτα...
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ένα χρόνο τώρα ρουταρισμένο μεν αλλά με στοκ ρομ. Ποια θα προτείνατε να περάσω;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ένα χρόνο τώρα ρουταρισμένο μεν αλλά με στοκ ρομ. Ποια θα προτείνατε να περάσω;

 

Μπες στο xda η cyanogenmod και κατεβασε το το cm12

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

προτιμάτε CM12 από AOSP 5.1; κι αν ναι γιατί;

Την aosp 5.1 δεν την δοκίμασα. Δοκίμασα όμως την CM12 μόλις χθες. Βρήκα 3 προβλήματα. Το ένα που μπορεί να μην οφείλεται στη Rom ήταν το combined wakelocks το οποίο ένα ολόκληρο βράδυ δεν άφησε τη συσκευή να ηρεμήσει. Κοιμήθηκα με 89% και ξύπνησα με 82%. Το άλλο που λογικά είναι θέμα της Rom είναι ότι στα καλά καθούμενα η οθόνη μαύριζε χωρίς να σβήνει. Αν την έκλεινα και την άνοιγα (κλείδωμα - ξεκλείδωμα ) παρέμενε μαύρη κι έφτιαχνε λίγο αργότερα. Τέλος η εφαρμογή της φωτογραφικής που έχει μέσα κράσαρε με την μπροστινή κάμερα, αλλά με την φωτογραφική της Google δούλευε κανονικά. Η αλήθεια είναι ότι οι ευκολίες της CM είναι πολύ βολικές. Αλλά μάλλον υπάρχει λόγος που ακόμα χαρακτηρίζεται nightly.

Αυτή τη στιγμή είμαι με μια 4.4 με το όνομα Mahdi. Μια χαρά δουλεύει ως τώρα αλλά να πω την αλήθεια η lollipop δείχνει τόσο φρέσκια που δίπλα της η kitkat μοιάζει πολύ παλιά.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο τα παραπάνω προβλήματα με την aosp 5.1

Να κάνω τα στραβά μάτια για τις ευκολίες. Double tap to wake παίζει;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω τα στραβά μάτια για τις ευκολίες. Double tap to wake παίζει;

 

από τα πιο χρήσιμα features... θα ήθελα κι εγώ απάντηση! είμαι με στοκ μόνο κ μόνο για κάτι τέτοια (γιατί άλλο θα μου πείτε; ε, για τα "καλούδια" της LG μέχρι να αηδιάσω μαζί τους, πχ με βολεύει πολύ το ημερολόγιό της :O χαχα )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...