Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πιο απλός δεν υπάρχει! χαχα

https://towelroot.com/

 

κάνε κλικ στο "λ", κατεβάζεις το towelroot.apk και το κάνεις εγκατάσταση στο τάμπλετ όπως όλες τις εφαρμογές. Ακολούθησε τις οδηγίες, είναι πολύ απλό νομίζω κάνει επανεκκίνηση και σου εγκαθιστά το SuperSU και τελείωσες.

 

Δεν εχω βρεί ακόμα χρόνο να το κάνω,ευχαριστώ πάντως:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά μπορεί μήπως να μου πει κάποιος πώς πάει το τάμπλετ από μπαταρία;

 

Απο 5 εως 6 ώρες οθονη, αναλογα τη χρήση (φωτεινότητα στο 50%), χωρις ομως παιχνίδια.

Αν δω και καμιά ταινια φτάνει τις 7+ ώρες!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

σε σύγκριση με στοκ 4.4.2?? αξίζει να μπεις στη διαδικασία;; είναι πχ πιο γρήγορο;; ή μόνο φρου φρου κι αρώματα;; :P τίποτα force closes λόγω ART???

 

 

 

 

φίλε το αναγνωρίζουν έτσι τα antivirus γιατί είναι εργαλείο για root. Κανένα πρόβλημα. Να προσθέσω ότι το SuperSU πρέπει να το βάλεις μετά χειροκίνητα από το playstore (δηλ δεν το εγκαθιστά αυτόματα όπως είχα γράψει)

 

 

 

Βλέπω και CM12 στο xda! alpha version ακόμα, αλλά λένε δουλεύει μια χαρά. Κάτι κινείται :))

 

Το εγκατέστησα όμως δεν κατάλαβα και πολλά απο τις δυνατότητες που έχει και το απεγκατάστασα.

Συνεχίζει η συσκευή μου να είναι ρουτ?

Link to comment
Share on other sites

Απο 5 εως 6 ώρες οθονη, αναλογα τη χρήση (φωτεινότητα στο 50%), χωρις ομως παιχνίδια.

Αν δω και καμιά ταινια φτάνει τις 7+ ώρες!

Τους θεωρείς ικανοποιητικούς αυτούς τους αριθμούς για τάμπλετ φίλε;

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Για την εποχη του, ναι. Μαλλον, τυπικους θα ελεγα.

Εχω ταυτόχρονα και ενα note 10.1. Ενω ηταν κορυφαίο οταν το πηρα με την 4.0.4 (με ics δηλαδη εβγαζα 9+ ωρες), με το που εδωσαν φασολακι το μαμησανε κυριολεκτικά! 6 με6,5 ώρες έβγαζε με την φωτεινότητα στο αυτόματο. Σκετη απογοήτευση!

Ουσιαστικα λοιπον δεν εχω καποια διαφορά. Πανω κατω τους ιδιους χρονους βγάζουν και περιπου τους ιδιους χρόνους δίνουν και τα υπόλοιπα παιδια εδώ. Αναλογα την χρηση βέβαια.

 

Και μην ξεχνάμε οτι μιλαμε για ενα ταμπλετακι middle κατηγορίας με μερικές εξάρσεις upper που εχει όμως και εναν χρονο στην πλάτη του.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Για την εποχη του, ναι. Μαλλον, τυπικους θα ελεγα.

Εχω ταυτόχρονα και ενα note 10.1. Ενω ηταν κορυφαίο οταν το πηρα με την 4.0.4 (με ics δηλαδη εβγαζα 9+ ωρες), με το που εδωσαν φασολακι το μαμησανε κυριολεκτικά! 6 με6,5 ώρες έβγαζε με την φωτεινότητα στο αυτόματο. Σκετη απογοήτευση!

Ουσιαστικα λοιπον δεν εχω καποια διαφορά. Πανω κατω τους ιδιους χρονους βγάζουν και περιπου τους ιδιους χρόνους δίνουν και τα υπόλοιπα παιδια εδώ. Αναλογα την χρηση βέβαια.

 

Και μην ξεχνάμε οτι μιλαμε για ενα ταμπλετακι middle κατηγορίας με μερικές εξάρσεις upper που εχει όμως και εναν χρονο στην πλάτη του.

Μάλιστα, σ΄ευχαριστώ πολύ φίλε ήσουν κατατοπιστικότατος!

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 μηνες δημιουργησα guest λογαριασμο στο ταμπλετ και δεν ειχα προβλημα.

Χθες ειπα να κανω ενα backup για να μην χασω ρυθμισεις και πανω απο 125 εφαρμογες...

Μετα το backup οταν πηγα να μπω στον guest λογαριασμο το ταμπλετ εκανε reboot.

To δοκιμασα ξανα 3 φορες και εξακολουθουσε να κανει reboot (μονο στον guest) μεχρι που σκεφτηκα να αφαιρεσω τον λογαριασμο και να ξαναφτιαξω εναν καινουργιο.

Ετσι φτιαχτηκε.

 

Αυτο το οποιο παραμενει bug ειναι πως ενω βαζω μια φωτογραφια στο προφιλ του guest στο επομενο reboot δεν την κραταει.

Λεπτομερειες αλλα σκεφτηκα να σας το γραψω.

 

<Για εξοικονομιση μπαταριας την φωτεινοτητα την εχω στο 35% και μου κραταει αρκετα>

 

Σκεφτομαι εντονα να αγορασω το S 10.5 για 2ο - ειλικρινα εαν γινει αυτο, το v500 θα μου μεινει αξεχαστο κ δεν σκεφτομαι σε καμια περιπτωση να το πουλησω!

Edited by cyx09
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να «δει» τα NTFS USB φλασάκια χωρίς να τα μετατρέψω σε FAT32;

Είχα ένα κινέζικο τάμπλετ και τα «έβλεπε» μια χαρά από κατασκευής του και με παραξένεψε.

Μου κάνει εντύπωση γιατί το GPad δεν τα διαβάζει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι χρειάζεται να είσαι root και να εγκαταστήσεις ειδική εφαρμογή για αυτό, αλλά αν ξέρει κάποιος άλλος καλύτερα ας πει.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να «δει» τα NTFS USB φλασάκια χωρίς να τα μετατρέψω σε FAT32;

Είχα ένα κινέζικο τάμπλετ και τα «έβλεπε» μια χαρά από κατασκευής του και με παραξένεψε.

Μου κάνει εντύπωση γιατί το GPad δεν τα διαβάζει.

Μαλλον η Κινεζικη ταμπλέτα ηταν "πειραγμενη" και τα έβλεπε. Σε όποιο απειραχτο android και να το βαλεις το φλασακι, εφοσον ειναι ntfs δεν θα το δει. Δεν ειναι θεμα του g-pad μονο.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι χρειάζεται να είσαι root και να εγκαταστήσεις ειδική εφαρμογή για αυτό, αλλά αν ξέρει κάποιος άλλος καλύτερα ας πει.

Υπάρχουν εφαρμογές που λένε ότι δουλεύουν και χωρίς root, αλλά δεν δουλεύουν σε όλους. Το stickmount νομίζω δεν χρειάζεται. Πάντως μπορείς να δοκιμάσεις και exFAT.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω την βοηθεια σας !

 

θελω να κατεβασω rom kdz απο το http://lg-phone-firmware.com/ και συγκεκριμενα την Greece V20 , αλλα ενω παταω στο λινκ μου βγαζει διαφημηση , περναν τα 5 δευτερολεπτα και δεν κανει ληψη !!!

 

Δοκιμασα σε αλλες συσκευες π.χ. LG G2 και κανει, κατι παιζει με το link της ληψης .....

 

δηλαδη στο table G pad 8.3" ειναι ετσι :

http://csmgdl.lgmobile.com/dn/downloader.dev?fileKey=FW371206432109876543213%2FV50020d_00.kdz

( και δεν κατεβενει !!! )

 

στο LG G2 για παραδειγμα ειναι ετσι :

http://csmgdl.lgmobile.com/dn/downloader.dev?fileKey=FW608806432109876543213/D80220G_00.kdz

( και κατεβενει μια χαρα !! )

 

 

αλαξα στο λινκ στο % με / και δεν κανει κατι !!

υπαρχει καπια ληση ?? καπου ειχα διαβασει παλια κατι αλλαζουμε στο Link για να κατεβει η ληψη , αλλα δεν μπορω να το βρω... !

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα :p , θελει αν να σβησεις τα %2F και να βαλεις /

 

μπορουμε να περασουμε την rom με αυτο το flashtool ??

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2797190

Link to comment
Share on other sites

πιο απλός δεν υπάρχει! χαχα

https://towelroot.com/

 

κάνε κλικ στο "λ", κατεβάζεις το towelroot.apk και το κάνεις εγκατάσταση στο τάμπλετ όπως όλες τις εφαρμογές. Ακολούθησε τις οδηγίες, είναι πολύ απλό νομίζω κάνει επανεκκίνηση και σου εγκαθιστά το SuperSU και τελείωσες.

 

Το εγκατέστησα όμως δεν κατάλαβα και πολλά απο τις δυνατότητες που έχει και το απεγκατάστασα.

Συνεχίζει η συσκευή μου να είναι ρουτ?

Link to comment
Share on other sites

Εαν πατησες το "λ" τοτε η συσκευη σου ειναι root ασχετα εαν το απεγκατεστησες.

Το συγκεκριμένο app δεν εχει αλλες δυνατότητες, το γεγονος οτι εισαι root σου προσφερει τις επιπλεον δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα όμως δεν κατάλαβα και πολλά από τις δυνατότητες που έχει και το απεγκατέστησα.

Συνεχίζει η συσκευή μου να είναι ρουτ?

 

Να σου δώσω μια συνοπτική εξήγηση. Το android είναι λειτουργικό που στηρίζεται στον πυρήνα του linux (ουσιαστικά είναι λειτουργικό λίνουξ). Σε κάθε τέτοιο, ο απλός χρήστης έχει περιορισμένες δυνατότητες: Μπορεί πχ. να δημιουργήσει και να αποθηκεύσει ένα αρχείο κειμένου (.doc) και κατ' επέκταση να το διαγράψει είτε ηθελημένα, είτε από λάθος, δεν μπορεί όμως να προκαλέσει από κάποια λάθος εντολή, ανεπανόρθωτη βλάβη στο λειτουργικό, καθώς δεν έχει πρόσβαση στα βασικά αρχεία του. Για να αποκτήσει πρόσβαση, δίνει ένα κωδικό (password) που τον «μετατρέπει» άμεσα σε υπερ-χρήστη (root access). Ως υπερ-χρήστης μπορεί να αλλάξει όλες τις παραμέτρους του λειτουργικού συστήματος, να το αναβαθμίσει, να το τροποποιήσει, να το διαγράψει, να εγκαταστήσει ή να απομακρύνει προγράμματα και γενικότερα να τροποποιήσει οτιδήποτε βλέπει ή κάνει στον υπολογιστή του. Αυτή η υπό όρους πρόσβαση στα βασικά στοιχεία του λειτουργικού προσδίδει στο λίνουξ μεγαλύτερη ασφάλεια και σταθερότητα και το ίδιο ισχύει για την ταμπλέτα μας και τα smartphone που τρέχουν android: Χωρίς root access έχεις κάποιους περιορισμούς στην παραμετροποίηση, αλλά επιπρόσθετα τη σιγουριά ότι δεν θα καταστρέψεις το software του.

 

Αυτό που έκανες με το λ, ήταν να δώσεις στον εαυτό σου root access. Δεν θα δεις κάτι διαφορετικό, άμεσα. Θα έχεις όμως τη δυνατότητα να εγκαταστήσεις εφαρμογές από το play store που τροποποιούν το λειτουργικό (πρόκειται για αυτές που γράφουν «η εγκατάσταση απαιτεί root access»). Το πιο απλό: Να εγκαταστήσεις έναν file manager που πλέον βλέπει τα βασικά αρχεία του λειτουργικού και -προσοχή- σου δίνει τη δυνατότητα να τα διαγράψεις. Επίσης, έχεις πλέον τη δυνατότητα να εγκαταστήσεις άλλα λειτουργικά, δηλ. άλλες εκδοχές του android, λιγότερο ή περισσότερο όμοιες με τη «stock», φτιαγμένες από τρίτους και όχι από την google.

 

Με την απεγκατάσταση του λ εικάζω και εγώ ότι δεν έχασες τη root access, αφού το λ έχει ήδη κάνει τη δουλειά του. Αν θες, μπορείς να εγκαταστήσεις μια εφαρμογή (root checker) που ελέγχει αν έχεις root access, οπότε θα πάρεις την απάντησή σου άμεσα.

 

Αν πάλι θες να μην έχεις πλέον root access, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τη σχετική δυνατότητα που σου δίνει η εφαρμογή superuser (με ένα κλικ η ταμπλέτα θα γίνει όπως ήταν προ-λ).

 

Και μια άσχετη ερώτηση από εμένα: Στο About tablet -> Software information -> Software version έχουμε την V50020d;

Edited by nikosal

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

 

Και μια άσχετη ερώτηση από εμένα: Στο About tablet -> Software information -> Software version έχουμε την V50020d;

 

Ναι.

(10 char).

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Να σου δώσω μια συνοπτική εξήγηση. Το android είναι λειτουργικό που στηρίζεται στον πυρήνα του linux (ουσιαστικά είναι λειτουργικό λίνουξ). Σε κάθε τέτοιο, ο απλός χρήστης έχει περιορισμένες δυνατότητες: Μπορεί πχ. να δημιουργήσει και να αποθηκεύσει ένα αρχείο κειμένου (.doc) και κατ' επέκταση να το διαγράψει είτε ηθελημένα, είτε από λάθος, δεν μπορεί όμως να προκαλέσει από κάποια λάθος εντολή, ανεπανόρθωτη βλάβη στο λειτουργικό, καθώς δεν έχει πρόσβαση στα βασικά αρχεία του. Για να αποκτήσει πρόσβαση, δίνει ένα κωδικό (password) που τον «μετατρέπει» άμεσα σε υπερ-χρήστη (root access). Ως υπερ-χρήστης μπορεί να αλλάξει όλες τις παραμέτρους του λειτουργικού συστήματος, να το αναβαθμίσει, να το τροποποιήσει, να το διαγράψει, να εγκαταστήσει ή να απομακρύνει προγράμματα και γενικότερα να τροποποιήσει οτιδήποτε βλέπει ή κάνει στον υπολογιστή του. Αυτή η υπό όρους πρόσβαση στα βασικά στοιχεία του λειτουργικού προσδίδει στο λίνουξ μεγαλύτερη ασφάλεια και σταθερότητα και το ίδιο ισχύει για την ταμπλέτα μας και τα smartphone που τρέχουν android: Χωρίς root access έχεις κάποιους περιορισμούς στην παραμετροποίηση, αλλά επιπρόσθετα τη σιγουριά ότι δεν θα καταστρέψεις το software του.

 

Αυτό που έκανες με το λ, ήταν να δώσεις στον εαυτό σου root access. Δεν θα δεις κάτι διαφορετικό, άμεσα. Θα έχεις όμως τη δυνατότητα να εγκαταστήσεις εφαρμογές από το play store που τροποποιούν το λειτουργικό (πρόκειται για αυτές που γράφουν «η εγκατάσταση απαιτεί root access»). Το πιο απλό: Να εγκαταστήσεις έναν file manager που πλέον βλέπει τα βασικά αρχεία του λειτουργικού και -προσοχή- σου δίνει τη δυνατότητα να τα διαγράψεις. Επίσης, έχεις πλέον τη δυνατότητα να εγκαταστήσεις άλλα λειτουργικά, δηλ. άλλες εκδοχές του android, λιγότερο ή περισσότερο όμοιες με τη «stock», φτιαγμένες από τρίτους και όχι από την google.

 

Με την απεγκατάσταση του λ εικάζω και εγώ ότι δεν έχασες τη root access, αφού το λ έχει ήδη κάνει τη δουλειά του. Αν θες, μπορείς να εγκαταστήσεις μια εφαρμογή (root checker) που ελέγχει αν έχεις root access, οπότε θα πάρεις την απάντησή σου άμεσα.

 

Αν πάλι θες να μην έχεις πλέον root access, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τη σχετική δυνατότητα που σου δίνει η εφαρμογή superuser (με ένα κλικ η ταμπλέτα θα γίνει όπως ήταν προ-λ).

 

Και μια άσχετη ερώτηση από εμένα: Στο About tablet -> Software information -> Software version έχουμε την V50020d;

 

Κατατοπιστικός ευχαριστώ.

Έχεις δίκαιο παραμένει root.

Μήπως γνωρίζεις τις πιο χρήσιμες εφαρμογές root για την συσκευή μας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ίσως σε βοηθήσουν άλλοι ή κάνε μια αναζήτηση στο google για «best apps for rooted android». Την είχα «ρουτάρει», αλλά την έχω επιστρέψει σε στοκ καθώς δεν της κάνω χρήση τέτοια που να μου χρειάζεται πραγματικά οποιαδήποτε από τις εφαρμογές που δοκίμασα. Rooted... είναι μονίμως ο υπολογιστής μου.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμες εφαρμογές για rooted συσκευές: Adaway, Auto hide soft keys, Flashify, Greenify, Titanium Backup.
Link to comment
Share on other sites

Aν βάλεις Xposed framework (που απαιτεί root) μπορείς από εκεί να βρεις πολύ ενδιαφέρουσες εφαρμογές. Εγώ για παράδειγμα έχω βάλει την Xprivacy που με ενημερώνει σχετικά με το τι κάνουν οι εφαρμογές μέσα στην ταμπλέτα μου και τι προσωπικά μου στοιχεία θέλουν να μάθουν. Έτσι, κάποιες εφαρμογές που σου ζητάνε να μάθουν που είμαι, χωρίς να προσφέρουν κάποια σχετική λειτουργικότητα, τις ξεγελάω και βάζω το Xprivacy να τους λέει ότι είμαι στο νησί των Χριστουγέννων :lol:

 

Επίσης μπορείς να επιτρέψεις root access σε κάποιον file manager και να γράφεις ακόμα και στην SD από τον File manager της επιλογής σου και να μην είσαι κλεισμένος στον μαμίσιο. Προσωπικά χρησιμοποιώ την εφαρμογή File Manager, που μου δίνει και τη δυνατότητα να δω απευθείας στον υπολογιστή στο σπίτι μου.

 

Με titanium (αν και νομίζω ότι θέλεις την πληρωμένη έκδοση γι΄αυτό) μπορείς να απεγκαταστήσεις τις μαμίσιες εφαρμογές της LG. Κι αν δημιουργηθεί οποιοδήποτε πρόβλημα με την απεγκατάσταση (αφού θα έχεις κρατήσει backup) μπορείς να τις βάλεις πίσω και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Επίσης, θα μπορείς να παίρνεις backup και παιχνίδια, έτσι ώστε αμα τα απεγκαταστήσεις και μετά τα εγκαταστήσεις ξανά, να μην χάσεις την πρόοδο που έχεις κάνει.

 

κλπ. κλπ. κλπ. Γενικά το root σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις τα πάντα με την ταμπλέτα σου, ακόμα κι αυτά που είσαι σίγουρος ότι δεν γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

εγκατέστησα το Greenify,βρήκε όμως και έθεσα σε αδρανοποίηση μόνο εφαρμογές που ειχα εγκαταστήσει εγώ.Υπάρχει τρόπος να αδρανοποιήθουν προεγκατεστημενες εφαρμογές?
Link to comment
Share on other sites

Το εχεις ρουτ?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτό μπορείς να το κάνεις με την πληρωμένη έκδοση και είναι στα πειραματικά του greenify. Είναι αλήθεια ότι τη μεγαλύτερη ζημιά την κάνουν οι εφαρμογές στις οποίες δεν μπορείς να βάλεις χέρι.

Για να αδρανοποήσεις ή να τερματίσεις υπηρεσίες που κανονικά δεν σε αφήνει το σύστημα, θα πρέπει ή να ξέρεις τι κάνεις ή να το κάνεις προσεκτικά (ένα κάθε φορά) για να δεις τι αντίκτυπο έχει στο σύστημα σου. Πάντως γενικά υπάρχει πολύ σαβούρα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...