Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά πρέπει να πάω το τηλέφωνο στην smartec λόγω προβλήματος στην οθόνη

Εχω κάνει root χωρίς να γράψει κνοχ !!

Τι κάνω για unroot ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά πρέπει να πάω το τηλέφωνο στην smartec λόγω προβλήματος στην οθόνη

Εχω κάνει root χωρίς να γράψει κνοχ !!

Τι κάνω για unroot ?

Κάνεις full unroot μέσω της εφαρμογής του su και στη συνέχεια κατάργηση του su.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα τα προβλήματα που είχα ήταν θέμα επαναφοράς εφαρμογών από το τιτάνιουμ. Πέρασα τις εφαρμογές μου μια μια και η αρυα 5.1 είναι μια χαρά. Kouros17 μιας και έχεις βάλει την 5.1 θέλω να σε ρωτήσω αν αξίζει να βάλω αρτερ κερνελ τώρα. Κ επίσης όταν έκανα την εγκατάσταση της αρυα είχε ένα κουτάκι επιλεγμένο που έλεγε untick this if you plan to flash a custom kernel. Μήπως έχεις καμιά ιδέα;

 

Δοκίμασε όποιο κερνελ θέλεις, ή κράτα το stock. Πάντως μην υποτιμάμε το stock kernel. Μπορεί να είναι καλύτερο από κάποιο custom. Ότι θέλεις ...:)

 

Όσο για την επιλογή που λες είναι αυτό ακριβώς που γράφει. Αν έχεις σκοπό να εγκαταστήσεις κάποιο custom kernel μην το τικάρεις. Αναφέρεται στον φάκελο init.d του συστήματος όπου οι δημιουργοί της ρομ και των κερνελ τοποθετούν διάφορα σκριπτάκια για την βελτίωση της απόδοσης και της μπαταρίας. Αν έχεις σκοπό να εγκαταστήσεις κάποιο custom kernel σου λέει να μην το τικάρεις για να μην "ερθουν σε σύγκρουση" τα σκριπτάκια της ρομ και του κερνελ. Αν σκοπεύεις να κρατήσεις το stock kernel τικάρισέ το.

 

Πάω να εγκαταστήσω τώρα την aryamod 5.2 που ανέβηκε πριν λίγες ώρες. :D

 

Ωραια , δεν εχω προβλημα μιας και εχω ληξει η εγγυηση... ποιος τροπος ειναι;

 

Υπάρχουν δύο τρόποι:

 

Ο πρώτος είναι να κατεβάσεις από εδώ το twrp custom recovery, να το εγκαταστήσεις μέσω odin (το τοποθετείς στο πεδίο AP) και μετά μέσα από αυτό το recovery να εγκαταστήσεις το SuperSU

 

Ο δεύτερος τρόπος είναι να κατεβάσεις το CF-Auto-Root-hlte-hltexx-smn9005.zip να το ξεζιπάρεις και να φλασάρεις μέσω odin (στο πεδίο AP) το CF-Auto-Root-hlte-hltexx-smn9005.tar.md5. Με αυτόν τον τρόπο αν δεν κάνω λάθος σου εγκαθίσταται αυτόματα και ένα custom recovery, το οποίο εσύ μπορείς ν'αλλάξεις με το τελευταίο twrp που ανέφερα στον πρώτο τρόπο. Αναλυτικές οδηγίες για τον δεύτερο τρόπο εδώ.

Καλό είναι να μπαίνεις σε download mode με τα τρία κουμπιά του τηλεφώνου και όχι με κάποια εφαρμογή ή από το μενού του power button (αν έχεις).

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η arya 5.2. Με το xploed ακομα;

 

Ακόμα τίποτα.

 

Καλησπέρα. δώσε ένα λινκ για 5.2 αν μπορείς. .

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=59909386&postcount=6562

Link to comment
Share on other sites

Ξεπέρασα τον εαυτό μου...

 

Omega rom + lean kernel έχω πάθει πλακα

http://s1.postimg.org/nlphmlt5n/Screenshot_2015_04_06_00_57_42.jpg[/i

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο τρόποι:

 

Ο πρώτος είναι να κατεβάσεις από εδώ το twrp custom recovery, να το εγκαταστήσεις μέσω odin (το τοποθετείς στο πεδίο AP) και μετά μέσα από αυτό το recovery να εγκαταστήσεις το SuperSU

 

Ο δεύτερος τρόπος είναι να κατεβάσεις το CF-Auto-Root-hlte-hltexx-smn9005.zip να το ξεζιπάρεις και να φλασάρεις μέσω odin (στο πεδίο AP) το CF-Auto-Root-hlte-hltexx-smn9005.tar.md5. Με αυτόν τον τρόπο αν δεν κάνω λάθος σου εγκαθίσταται αυτόματα και ένα custom recovery, το οποίο εσύ μπορείς ν'αλλάξεις με το τελευταίο twrp που ανέφερα στον πρώτο τρόπο. Αναλυτικές οδηγίες για τον δεύτερο τρόπο εδώ.

Καλό είναι να μπαίνεις σε download mode με τα τρία κουμπιά του τηλεφώνου και όχι με κάποια εφαρμογή ή από το μενού του power button (αν έχεις).

 

Η 1η μεθοδος κανει fail...

Η 2η διαβαζω οτι ισχυε ΜΟΝΟ για το N9005 (jalte)

τι ειναι αυτο το jalte?

επισης λεει στο τελος

Congrats! You have completed the tutorial to root Galaxy Note 3 N9005 running N9005XXUGBOA5 5.0 Lollipop Firmware.

Εμενα στα info λεει N9005XXUGBOA1

το κανω η οντως ιεναι διαφορετικο;

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

Η 1η μεθοδος κανει fail...

Η 2η διαβαζω οτι ισχυε ΜΟΝΟ για το N9005 (jalte)

τι ειναι αυτο το jalte?

επισης λεει στο τελος

Congrats! You have completed the tutorial to root Galaxy Note 3 N9005 running N9005XXUGBOA5 5.0 Lollipop Firmware.

Εμενα στα info λεει N9005XXUGBOA1

το κανω η οντως ιεναι διαφορετικο;

Για να σου βγάζει fail κάτι κάνεις λάθος. Αλλά κάνε τα παρακάτω μήπως είσαι κομπλέ και δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

1) κατέβασε root checker από το playstore

 

2) phone info να δεις αν εγραψε ο knox και τι version είσαι.

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Η 1η μεθοδος κανει fail...

Η 2η διαβαζω οτι ισχυε ΜΟΝΟ για το N9005 (jalte)

τι ειναι αυτο το jalte?

επισης λεει στο τελος

Congrats! You have completed the tutorial to root Galaxy Note 3 N9005 running N9005XXUGBOA5 5.0 Lollipop Firmware.

Εμενα στα info λεει N9005XXUGBOA1

το κανω η οντως ιεναι διαφορετικο;

 

To N9005XXUGBOA1 είναι η baseband version (το μόντεμ) και όχι το firmware. Κοίτα εκεί που λέει Build number (ή PDA version).

Μην ανησυχείς, για το δικό μας τηλέφωνο είναι. Ακόμα και αν δεν έχεις N9005XXUGBOA5, αλλά κάποιο άλλο firmware της lolipop, λογικά αυτή η μέθοδος πρέπει να σου λειτουργήσει. :)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Πάω να εγκαταστήσω τώρα την aryamod 5.2 που ανέβηκε πριν λίγες ώρες. :D

 

Τι λέει η 5.2; Από μια γρήγορη ματιά που έριξα δεν έχει και τρομερές αλλαγές. Ενημέρωσέ μας!

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μας κάνεις ε ;χαχαχα

Πώς το έκανες αυτό είναι πολύ καλά, έχεις κανονική μπαταρία ή καμιά μεγαλύτερη;

Έχεις ρυθμίσει κατι στον κερνελ;

Εγώ με ωμέγα και σιβατο κερνελ φτάνω μέχρι 6 - 6:30 ώρες το πολύ εσύ στο 53% και έχεις 4:30.

 

τιποτα omega v25.1 με lean kernel 6.1.6 ολα μαμα μονο greenify

Link to comment
Share on other sites

τιποτα omega v25.1 με lean kernel 6.1.6 ολα μαμα μονο greenify

Έβαλα λειν και δεν μου δουλεύει η εφαρμογή του Facebook ακούγετε τρελό ίσως αλλά δεν πείραξα τίποτε άλλο ανοίγει και σε 5 δευτερόλεπτα κρασαρει

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία aryad αξίζει; έχει μεγάλες διαφορές; μου έχει κάτσει πολύ όμορφα η προτελευταία και βαριέμαι να τα στήνω όλα από την αρχή..
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω και σήμερα θα την περάσω.

Από εμένα έφαγε άκυρο ο λειν κέρνελ πολύ σταθερότερος του σιβατου και σε φωτισμό και είχα και πρόβλημα στο φειςμπουκ.

Θα βάλω άρια με μαμά κερνελ και αν δεν θα περάσω σιβατο.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία aryad αξίζει; έχει μεγάλες διαφορές; μου έχει κάτσει πολύ όμορφα η προτελευταία και βαριέμαι να τα στήνω όλα από την αρχή..

Μην την αλλάζεις τότε. :-)

Στην 5.2 έχει αφαιρέσει απλώς όλες τις port εφαρμογές από αλλά τηλέφωνα, για μεγαλύτερη σταθερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μην την αλλάζεις τότε. :-)

Στην 5.2 έχει αφαιρέσει απλώς όλες τις port εφαρμογές από αλλά τηλέφωνα, για μεγαλύτερη σταθερότητα.

Οκ thanks για την απάντηση... Σε μένα δουλεύουν ολα ρολόι δεν έχω κανένα πρόβλημα οπότε δεν την πειράζω... Μαζί με civato συνδυασμός πύραυλος..

Link to comment
Share on other sites

Οκ thanks για την απάντηση... Σε μένα δουλεύουν ολα ρολόι δεν έχω κανένα πρόβλημα οπότε δεν την πειράζω... Μαζί με civato συνδυασμός πύραυλος..

 

Ποιον civato έχεις? Εγώ είμαι με τον 3.8 και νομίζω είμαι μια χαρά.

 

Και να πω την αλήθεια μέχρι στιγμής δεν εχω δει διάφορες με τους κέρνελ.

 

Από αυτονομία πάντως, τις ώρες που βλέπω να αναφέρετε μερικοί τις θεωρώ όνειρο με τη χρήση που κάνω.

 

edit @araditsas #9095 κάτι έχω ψιλιαστεί ;)

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω και σήμερα θα την περάσω.

Από εμένα έφαγε άκυρο ο λειν κέρνελ πολύ σταθερότερος του σιβατου και σε φωτισμό και είχα και πρόβλημα στο φειςμπουκ.

Θα βάλω άρια με μαμά κερνελ και αν δεν θα περάσω σιβατο.

civato φίλε έτσι απλά

 

https://www.dropbox.com/s/mgvpqdo0z0amohp/screen_20150408_0045.png?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/u2uj66mvt1juaki/screen_20150408_0045_2.png?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Νέο update (5.2) για το arter kernel, με βελτιώσεις απόδοσης.

Το δοκιμάζω με την τελευταία aryamod και το τηλέφωνο κυριολεκτικά πετάει!!! :)

 

http://arter97.com/msm8974_kernel.htm

http://arter97.com/browse/Note%203/kernel/Touchwiz_Lollipop/International/5.2/

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. εχω ενα θεματακι και χρειαζομαι την βοηθεια σας.. προπαθησα να βαλω twrp rrecovery με σκοπο να φλασαρω το su του chainfire αλλά παρολο που η διαδικασια ολοκληρώνεται σωστα με το odin να γραφει pass οταν παω να μπω σε recovery βγαζει πολυ λιγο ενα ρομποτακι με κατι κοκκινο και μετα με βαζει στην κανονικη stock recovery..

εχω το μοντελο με τον snapdragon και εχω κανει την αναβαθμηση σε lollipop..

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας εκκ των πρωτερων..

The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. εχω ενα θεματακι και χρειαζομαι την βοηθεια σας.. προπαθησα να βαλω twrp rrecovery με σκοπο να φλασαρω το su του chainfire αλλά παρολο που η διαδικασια ολοκληρώνεται σωστα με το odin να γραφει pass οταν παω να μπω σε recovery βγαζει πολυ λιγο ενα ρομποτακι με κατι κοκκινο και μετα με βαζει στην κανονικη stock recovery..

εχω το μοντελο με τον snapdragon και εχω κανει την αναβαθμηση σε lollipop..

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας εκκ των πρωτερων..

 

μπες στο odin πρωτα περνα το cf root.μολις τελειωσει μετα περνα το recovery.η πιο απλα πρωτα ρουτ μετα recovery

Link to comment
Share on other sites

μπες στο odin πρωτα περνα το cf root.μολις τελειωσει μετα περνα το recovery.η πιο απλα πρωτα ρουτ μετα recovery

 

μπορεις να μου δωσεις Link για τον οδηγο? παντως δεν ειναι φυσιολογικο.. εκανα πολλες δοκιμες και τιποτα.. επρεπε να γινει..:(

The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]59246[/ATTACH]

Στο ταπαταλκ μου βγάζει αυτό παρατήρησα ότι το έβγαλε μετά από εγκατάσταση του adaway.

Ξέρει κανείς τι είναι και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...