Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έγινε και η δικιά μου παραγγελία στο Expansys σε λευκό χρώμα. Ευτυχώς με το εταιρικό ΑΦΜ γλυτώσαμε κανά 150αρι. Είναι η πρώτη συσκευή Note που θα έχω στα χέρια μου, κι ελπίζω μόνο να μη ξενερώσω απ'το μέγεθος. Η αλλαγή απ'το HTC One που'χω τώρα έγινε καθαρά λόγω S-Pen και τις ευκολίας του στις σημειώσεις μιας και κρατάω δεκάδες απ'αυτές λόγω της δουλειάς μου.

 

Ετοιμασουν να εντυοωσιαστεις , και απο το μεγεθος αλλα και απο το ποσο διαφορετικο προς το καλυτερο ειναι απο το One .

 

Καλοριζικο :)

Link to comment
Share on other sites

Και αν κάποιος θέλει να ταξιδέψει εκτός Ευρώπης (Ασία -Αμερική κ.τ.λ) τι γίνεται ? :confused:

 

μα αυτο λεει οτι αν ενεργοποιησεις ευρωπαικη συσκευη με ευρωπαικη καρτα μεσα στην ευρωπη μετα μπορεις να χρησιμοποιησεις το κινητο οπουδηποτε με οποιαδηποτε καρτα και εκτος Ευρωπης. Τουλαχιστο έτσι το καταλαβα.

Edited by valentinosael
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

μα αυτο λεει οτι αν ενεργοποιησεις ευρωπαικη συσκευη με ευρωπαικη καρτα μεσα στην ευρωπη μετα μπορεις να χρησιμοποιησεις το κινητο οπουδηποτε με οποιαδηποτε καρτα και εκτος Ευρωπης. Τουλαχιστο έτσι το καταλαβα.

 

Ναι αυτό κατάλαβα και εγώ ,για αυτό έκανα delete το post μου .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν ενεργοποιήσω το κινητό με την sim που έχω στην Ελλάδα, τότε μπορώ να αλλάξω sim, όταν με το καλό πάω στην Κίνα;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να επισημανθεί και στο αρχικό πόστ με τα χαρακτηριστικά της συσκευής οτι ΔΕΝ εχει ραδιόφωνο;; :confused:

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτο με την region sim δεν ειναι καινούργιο βρε παιδια εμένα το ειχε σε αυτοκόλλητο επανω στο κουτι του note 2
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν ενεργοποιήσω το κινητό με την sim που έχω στην Ελλάδα, τότε μπορώ να αλλάξω sim, όταν με το καλό πάω στην Κίνα;

 

Μόλις τώρα το απάντησαν...

 

Μήπως να επισημανθεί και στο αρχικό πόστ με τα χαρακτηριστικά της συσκευής οτι ΔΕΝ εχει ραδιόφωνο;; :confused:

 

Αφού δεν αναφέρεται, προφανώς δεν έχει.

Στα χαρακτηριστικά πάντα γράφονται αυτά που έχει μια συσκευή.

Αν πάντως λείπουν κάποια, τα λέτε να τα προσθέσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα το απάντησαν...

 

 

 

Αφού δεν αναφέρεται, προφανώς δεν έχει.

Στα χαρακτηριστικά πάντα γράφονται αυτά που έχει μια συσκευή.

Αν πάντως λείπουν κάποια, τα λέτε να τα προσθέσουμε.

 

Ο κωδικος μοντελου ειναι πλεον SM-N9000 (και 9005 Για την LTE εκδοση ) και οχι GT-N9000 οπως ειναι το ονομα του Subforum :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτο με την region sim δεν ειναι καινούργιο βρε παιδια εμένα το ειχε σε αυτοκόλλητο επανω στο κουτι του note 2

 

Οταν βγήκε το Note II η Samsung δεν έκανε πλάκα σε κάθε κατηγορία συσκευών οπότε να πρέπει να κράζουμε για το παραμικρό. Λέω εγω τώρα... :rolleyes::rolleyes:

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

μα αυτο λεει οτι αν ενεργοποιησεις ευρωπαικη συσκευη με ευρωπαικη καρτα μεσα στην ευρωπη μετα μπορεις να χρησιμοποιησεις το κινητο οπουδηποτε με οποιαδηποτε καρτα και εκτος Ευρωπης. Τουλαχιστο έτσι το καταλαβα.

 

Αν είναι έτσι, που έτσι φαίνεται να είναι κανένα πρόβλημα, μάλισταεέτσι αποφεύγεις τις μάπες παραεισαγωγές.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι, που έτσι φαίνεται να είναι κανένα πρόβλημα, μάλισταεέτσι αποφεύγεις τις μάπες παραεισαγωγές.

 

Παραθέτω από το xda

 

 

I've just had a reply from Samsung Mobile NL on Facebook which says the following:

 

translated:

 

"Hi Luc,

Unfortunately it is not possible to unlock the phone. On the package and in the user manual it clearly states that there is a Regional Lock on this device. It is however possible to use European simcards in China, but you can't put a Chinese simcard in this device.

Best regards,

Samsung Mobile NL"

 

Δεν μας τα λέει καλά η Samsung... Από τα quad band , "Παγκόσμια τηλέφωνα" , γυρίσαμε σε εποχές προ 2000...

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω από το xda

 

 

I've just had a reply from Samsung Mobile NL on Facebook which says the following:

 

translated:

 

"Hi Luc,

Unfortunately it is not possible to unlock the phone. On the package and in the user manual it clearly states that there is a Regional Lock on this device. It is however possible to use European simcards in China, but you can't put a Chinese simcard in this device.

Best regards,

Samsung Mobile NL"

 

Δεν μας τα λέει καλά η Samsung... Από τα quad band , "Παγκόσμια τηλέφωνα" , γυρίσαμε σε εποχές προ 2000...

 

Τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, διότι smartphone σε άλλη ήπειρο ξεχάστε το. Αν πάμε ΗΠΑ η Ασία τότε θέλουμε άλλο Νοτε. Τι κοτσάνα είναι αυτή πάλι .

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω από το xda

 

 

I've just had a reply from Samsung Mobile NL on Facebook which says the following:

 

translated:

 

"Hi Luc,

Unfortunately it is not possible to unlock the phone. On the package and in the user manual it clearly states that there is a Regional Lock on this device. It is however possible to use European simcards in China, but you can't put a Chinese simcard in this device.

Best regards,

Samsung Mobile NL"

 

Δεν μας τα λέει καλά η Samsung... Από τα quad band , "Παγκόσμια τηλέφωνα" , γυρίσαμε σε εποχές προ 2000...

 

Ναι αλλα αυτο ερχετε σε πληρη αντιθεση με τη παραπανω απαντηση.....

 

απο xda :

 

""just got off the phone with Samsung support.

The helpful lady said the following:

 

As long as you REGISTER the device with a Euro SIM card, within the euro zone, you WILL be able to use foreign SIM cards when in foreign lands.

 

She was unable to provide this in writing, but seemed to say that Samsung would issue some statement about it.

 

So basically it's a grey import thing. Bad of Samsung to do it, but not as bad as people think.

 

HTH.""""

 

Αν ρωτησει καποιος στην Ελληνικη αντιπροσωπεια λετε να ξερουν τι παιζει η λεω οτι θελω τωρα;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αυτο ερχετε σε πληρη αντιθεση με τη παραπανω απαντηση.....

 

απο xda :

 

""just got off the phone with Samsung support.

The helpful lady said the following:

 

As long as you REGISTER the device with a Euro SIM card, within the euro zone, you WILL be able to use foreign SIM cards when in foreign lands.

 

She was unable to provide this in writing, but seemed to say that Samsung would issue some statement about it.

 

So basically it's a grey import thing. Bad of Samsung to do it, but not as bad as people think.

 

HTH.""""

 

Αν ρωτησει καποιος στην Ελληνικη αντιπροσωπεια λετε να ξερουν τι παιζει η λεω οτι θελω τωρα;

 

Όντως, αυτό είναι τελείως διαφορετικό.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αυτό που κατάλαβα είναι ότι:

Αγοράζουμε το κινητό από ευρωπαϊκό κατάστημα. Βάζουμε ευρωπαϊκή κάρτα και το ενεργοποιούμε.Δουλεύει κανονικά. Σε περίπτωση που δοκιμάσουμε να τοποθετήσουμε στη συνέχεια κάρτα από άλλη ήπειρο (ενώ βρισκόμαστε ακόμα στην Ευρώπη) εμφανίζεται το sim region lock. Αν όμως μεταβούμε στη χώρα που ανήκει η σιμ με την οποία εμφανίζεται το κλείδωμα τότε το κινητό λειτουργεί κανονικά. Έτσι το κατάλαβα, αν κάνω κάπου λάθος πείτε μου.

Δηλαδή ο σκοπός αυτού του κλειδώματος είναι να μην αγοράζονται συσκευές από καταστήματα σε μια ήπειρο και να χρησιμοποιούνται σε άλλη, αν δεν έχει ανοιχτεί το πακέτο και ενεργοποιήθεί η συσκευή στη χώρα όπου πωλείται.

t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με Samsung Hellas. Μου είπε τα εξής. Αν το τηλέφωνο δεν είναι κλειδωμένο σε κάποιον πάροχο τότε στην ΕΕ και σε κάποιες άλλες χώρες της Ευρώπης τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Το κινητό αν πάει οπουδήποτε εκτός Ευρώπης, τότε με άλλη SIM δεν λειτουργεί. Εκτός αν το πάμε στο σέρβις και εκεί μόνο ξεκλειδώνει. Ακόμα μου είπε ότι δεν γνωρίζουν ακριβώς τι θα γίνει και αν ισχύει η εγγύηση κλπ κλπ και ότι θα ενημερώσει επίσημα η Samsung σύντομα...Μου φάνηκε ότι και αυτή δεν ήξερε καλά-καλά
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα. Είμαι στη δουλειά οπότε το ξεπακετάρισμα θα γίνει γύρω στις 16:00

 

Θανάση τι χρώμα το πήρες? Για να ξέρω τι χρώμα θα είναι το επόμενό μου :lol:

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Θανάση τι χρώμα το πήρες? Για να ξέρω τι χρώμα θα είναι το επόμενό μου :lol:

 

Γιώργο το λένε το παιδί μάλλον μας σύγχυσες:), θα το παρω και εγώ αλλά περιμένω να δώ τi παίζεται με το sim restriction.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το μαυρο note 3 μου.

Μερικες πρωτες εντυπωσεις παιδια:

- Καλυτερη οθονη απο το προπαραγωγης που ειχα δει και ελαφρως ανωτερο clarity απο του S4

- Ευτυχως πρακτικα μηδενικα lag για την ωρα (ειναι νωρις για αυτα, αλλα η αισθηση που εχω ειναι οτι ο snap 800 κι η συγκεκριμενη rom κλεινουν το θεμα των σοβαρων lags για αυτη τη συσκευη)

- Ζεσταινεται. Με λιγα λεπτα χρησης και συγχρονισμων η συσκευη ζεσταθηκε στο χωρο του ακουστικου

- Πιο στιβαρο απο το 2 (ο ιδιος αριθμος clips στην πλατη αλλα εφαρμοζουν καλυτερα)

- Η ποιοτητα κατασκευης και το design δε συναδουν με την τιμη και το προφιλ της συσκευης - το εχουμε εξαντλησει το θεμα και εχω πει ξεκαθαρα την αποψη μου για αυτο

- Το touch και η αποκριση της γραφιδας ειναι ακομα καλυτερα φετος (!!!)

- Οι microsim και microsd θυρες δεν εχουν μηχανισμο ελατηριου (δεν ειναι spring loaded)

Με εξαιρεση την ποιοτητα κατασκευης και το design ειναι ανωτερο σε ολους τους τομεις συγκριτικα με το z ultra.

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη καλορίζικο.Απο ραμ πως πάει; Εχουμε επιτέλους την συσκευή στο android που ανοίγουμε τα πάντα και μένουν ανοιχτά μέχρι να τα κλείσουμε; Το καλύτερο multitasking ever σε android συσκευή; Απο τα review στο youtube και τις διάφορες εικόνες που είδα,δεν πείστηκα ότι είναι έτσι.Και αυτό που λέγανε σχετικά με το knox στα τελευταία fw του s4 ότι δεν μπορείς να τρέξεις nova,whatsapp κτλ ισχύει;
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το region Lock παρόμοιο αυτοκόλλητο (που δεν υπήρχε πριν) έχουν βάλει και σε καινούρια παρτίδα s4
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω και εγώ τα σχόλια μου τώρα που έχω στα χέρια μου το μαύρο.

 

Ποιότητα κατασκευής καγκουριά.

Ο Βαγγέλης είχε δίκιο που το είπε κλαρίνογαρμπριατικο.

 

Το πίσω καπάκι θα το βάζω όταν κινούμαι στην Αγία Βαρβάρα.

 

Οθόνη καταπληκτική. Χρώματα απίθανα. Ίσως η καλύτερη μέχρι στιγμής σε κινητό.

 

Ταχύτητα προς το παρόν μια χαρά.

 

Μέγεθος ανεκτό που σε συνδυασμό με το μέγεθος της οθόνης είναι σούπερ.

 

Βάρος πούπουλο.

 

Μνήμη 2.38mb με ελεύθερη τώρα που είναι άδειο 1.42mb.

 

Ελεύθερη χωρητικότητα 25.58mb άδειο.

 

Το κινητό θα πουλήσει τρελά παρά το καγκουρόκαπάκι του

 

Το αυτοκόλλητο υπάρχει και σε εμένα

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλορίζικο και στους δυο σας. Το θέμα θερμοκρασίας με ενδιαφέρει πιο πολυ, με το S4 που μου έκαψε την micro sd έχασα 3000 φωτογραφίες. Η κάμερα στο αθορυβο κάνει ήχο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλοριζικο και απο μενα! Θα ηθελα να ρωτησω εαν πιστευετε οτι αξιζει η μεταβαση απο το GN 2 και σε ποια σημεια.
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...