Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες το απόγευμα έκανα Update σε unbrand Γερμανικό (DBT) σε 5.0 (N9005XXUGBOE9). Σήμερα το πρωί το βρήκα εκτός δικτύου.:confused:

Δεν έχω κάνει hard reset.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ποιο θεωρείται καλύτερο costum recovery για το note3 twrp η PhilZ Touch ?

Και τα δύο αξιόπιστα είναι. Εγώ χρησιμοποιώ το twrp καιρό τώρα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο θεωρείται καλύτερο costum recovery για το note3 twrp η PhilZ Touch ?

Το Twrp είναι τ πιο γνωστο..

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο αξιόπιστα είναι. Εγώ χρησιμοποιώ το twrp καιρό τώρα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Το TWRP ΚΆΝΕΙ backup τον φάκελο efs γιατί στα s3 και s4 είχα το philz recovery και το έκανε

Link to comment
Share on other sites

Το TWRP ΚΆΝΕΙ backup τον φάκελο efs γιατί στα s3 και s4 είχα το philz recovery και το έκανε

Τον κάνει εάν τον επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Τηλεσκοπικος φακος για το νοτελι υπαρχει? Κανεις που να το εχει ψαξει?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους κατεβαζω την Lollipop για γαλλικο Note 3 (XEF)..Δεν γνωριζω ποια εκδοση δινουν ακομη αλλα οσοι εχουν γαλλικο ας τσεκαρουν για αναβαθμιση!
Link to comment
Share on other sites

Εμείς με τα βρετανικά φαίνεται κ@τουρησαμε στο πηγάδι...

 

Νίκος

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Βγήκε για Γαλλικό XEF και έχει μέγεθος 828.83ΜΒ. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

 

Πήγα στο http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-N9005 ,και δεν έχει μέσα την XEF.:confused:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-N9005 ,και δεν έχει μέσα την XEF.:confused:

 

Μέσα από τις ρυθμίσεις, πληροφορίες συσκευής, ενημέρωση λογισμικού, (ΟΤΑ) και μου έβγαλε να κατεβάσω την ενημέρωση που γράφω πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

3η μέρα με Lollipop (Nordic) και οι εντυπώσεις μου είναι θετικές. Αισθητική κυρίως η βελτίωση, από πλευράς ταχύτητας καμία ιδιαίτερη διαφορά. Όσον αφορά τη μπαταρία, μου φαίνεται κάπως καλύτερη: είχα παρατηρήσει ότι μερικές φορές στην kit kat, μετά από έντονη χρήση του κινητού κυρίως browsing, "κολλούσε" και δούλευαν και οι 4 πυρήνες συνεχώς (το τσέκαρα με το app cpu-z), ακόμα και idle κατάσταση με αποτέλεσμα να πέφτει η μπαταρία κατά 8-10% την ώρα σε κατάσταση αναμονής. Προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο σε lollipop και σε κατάσταση αναμονής η κατανάλωση είναι καλύτερη.

Προβλήματα με bluetooth ή άλλα (αν και νωρίς ακόμα) δεν έχω δει.

 

Γενική παρατήρηση για το περιβάλλον android: έκανα όπως πολύ συνιστούν factory reset πριν και μετά. Ευτυχώς είχα τη δυνατότητα να κρατήσω backup (η συσκευή μου είναι ρουταρισμένη) και να την επαναφέρω "σχετικά" γρήγορα (δεν πήγε τελείως απροβλημάτιστα ακόμα και έτσι). Έχοντας στο παρελθόν χρησιμοποιήσει iphone και έχοντας κάνει backup και επαναφέρει πολλά "μηλόφωνα", είναι ΧΑΩΔΗΣ η διαφορά! Είναι δυνατόν να μη προσφέρει το android δυνατότητα backup των δεδομένων των εφαρμογών σου; Όταν και ο πιο απλός χρήστης έχει καμία εκατοστή στην καλύτερη περίπτωση; Να πρέπει να βάλεις κάθε φορά όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή; Και αν δεν είσαι root; Το Helium δεν αποθηκεύει τα data από πολλές σημαντικές εφαρμογές (πχ whatsapp). Το root από την άλλη μας το απαγορεύουν επίσημα με απειλή απώλειας εγγύησης, άσε που δεν είναι για όλους. Ειλικρινά είναι ΓΕΛΟΙΟ!!!!

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους κατεβαζω την Lollipop για γαλλικο Note 3 (XEF)..Δεν γνωριζω ποια εκδοση δινουν ακομη αλλα οσοι εχουν γαλλικο ας τσεκαρουν για αναβαθμιση!

Λογικά θα είναι ίδια με την γερμανική. Εχω κ γω γαλλικο xef αλλά νωμιζω την nordic δεν θα μπω στον κοπο να την αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μας δώσανε την D3..Μπορω να πω ότι απογοητευτηκα λίγο.. Περιμέναμε τόσο καιρό.. Παρόλα αυτά θα δούμε πως θα πάει και η Lollipop. Μέχρι στιγμής το τηλέφωνο δουλεύει άψογα πάντως..

 

τελικα την F1 μας δωσανε..my mistake παιδια!

Edited by pacodiaz
Λαθοσ πληροφορηση!
Link to comment
Share on other sites

είχα παρατηρήσει ότι μερικές φορές στην kit kat, ακόμα και idle κατάσταση με αποτέλεσμα να πέφτει η μπαταρία κατά 8-10% την ώρα σε κατάσταση αναμονής. Προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο σε lollipop και σε κατάσταση αναμονής η κατανάλωση είναι καλύτερη.

 

Σε kit kat το είχα λύσει το πρόβλημα αυτό χρησιμοποιώντας το greenify, αδρανοποιώντας τις εφαρμογές που ήθελα, χωρίς να είμαι ρουτ

 

Γενική παρατήρηση για το περιβάλλον android: έκανα όπως πολύ συνιστούν factory reset πριν και μετά. Ευτυχώς είχα τη δυνατότητα να κρατήσω backup (η συσκευή μου είναι ρουταρισμένη) και να την επαναφέρω "σχετικά" γρήγορα (δεν πήγε τελείως απροβλημάτιστα ακόμα και έτσι). Έχοντας στο παρελθόν χρησιμοποιήσει iphone και έχοντας κάνει backup και επαναφέρει πολλά "μηλόφωνα", είναι ΧΑΩΔΗΣ η διαφορά!

 

Όντως η επαναφορά σε apple είναι απίστευτη και το σημαντικότερο περνάς την καινούρια έκδοση του λειτουργικού χωρίς να χρειάζεται factory reset πριν και μετά.

Παρόλα αυτά το Note δεν το αλλάζω με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε kit kat το είχα λύσει το πρόβλημα αυτό χρησιμοποιώντας το greenify, αδρανοποιώντας τις εφαρμογές που ήθελα, χωρίς να είμαι ρουτ

 

Είχα και εγώ το greenify, σε root συσκευή, χωρίς να λύνει το πρόβλημα

 

Όντως η επαναφορά σε apple είναι απίστευτη και το σημαντικότερο περνάς την καινούρια έκδοση του λειτουργικού χωρίς να χρειάζεται factory reset πριν και μετά.

Παρόλα αυτά το Note δεν το αλλάζω με τίποτα.

 

Οι διαφορές που βλέπω πλέον ανάμεσα σε android και ios είναι μικρές. Υπέρ του android ότι μου αρέσει περισσότερο το interface του και σαφώς οι περισσότερες επιλογές (προσωπικά τα τελευταία iphone τα θεωρώ μάλλον άσχημα με τεράστια bezel και δεν προβλέπεται αλλαγή στο σχέδιο). Υπέρ του iOS η απίστευτη λειτουργικότητα σε κάτι τέτοια απλά πραγματάκια όπως το backup. Δυστυχώς για τον ανταγωνισμό, απλά δουλεύει....

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Εμείς με τα βρετανικά φαίνεται κ@τουρησαμε στο πηγάδι...

 

Νίκος

 

Από σήμερα πλέον και τα Βρετανικά με lollipop........Επιτέλους

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα πλέον και τα Βρετανικά με lollipop........Επιτέλους

 

Καλημέρα,

 

συγνώμη για την καθυστέρηση στην ενημέρωση. Το Σάββατο το πρωί μου ήρθε ειδοποίηση για την ενημέρωση. Μόλις την κατέβασα και έκανα την εγκατάσταση στο τηλέφωνο (χωρίς να κάνει επαναφορά πριν) με το που άνοιξε μετά την εγκατάσταση και ξεκίνησα να κάνω τις ρυθμίσεις η συσκευή έκανε συνεχείς επανεκκινήσεις...:mad:

 

Τελικά και με τα χίλια ζόρια, έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, και όταν στις ρυθμίσεις έβαζα τον λογαριασμό της Samsung και προσπαθούσε να κάνει επαναφορά σε κάποιες ρυθμίσεις κόλλαγε πάλι και ξεκινούσαν οι επανεκκινήσεις. Τελικά τα ξεκίνησα όλα από την αρχή... Μεγάλη ταλαιπωρεία, αλλα ευτυχώς που είχα κρατήσει σε backup τα περισσότερα πράγματα και το επανέφερα όσο καλύτερα μπορούσα. :blink:

 

Δεν έχω εντυπώσεις ακόμη. Είναι διαφορετικό από πριν, αλλαγμένο, αλλά επειδή έχω και άλλο κινητό με "καθαρό" lollipop το γνώριζα ήδη και ίσως το προτιμώ...

 

Νίκος

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα ! Μολις ηρθε η αναβάθμιση σε lollipop τελικα ποια η γνωμη σας, την περναω ή αραζω ? Σίγουρα δεν θελω μπλεξίματα αλλά αν προσφέρει κατι παραπανω γιατι όχι. ....:cry:
Link to comment
Share on other sites

Το πρωί την πέρασα κι εγώ σε Βρετανικό. Μόλις 7 μήνες μετά το G3...

Τέλος πάντων, βλέπω πέρασε και το λογισμικό της πενας του Note 4, να κι ένα καλό που δεν το ήξερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα είναι ισπανικό και μόλις σήμερα μου ήρθε η αναβάθμιση. Επειδή εχω να παρακολουθήσω εξελίξεις κανένα εξάμηνο...είναι οκ τα πράγματα με τη lollipop? Σε ένα φίλο που έχει το s4 και έκανε αναβαθμιση μου λέει ότι το μετάνιωσε, γιατί τελειώνει πιο γρήγορα η μπαταρία του και το κυριότερο όλων λαγκάρει, δεν λειτουργεί τόσο ομαλά όσο με την kit kat. Ισχύουν αυτά τα φαινόμενα και για το note 3; Το δικό μου λειτουργεί άψογα μέχρι στιγμής και δεν θα ήθελα να μπω σε περιπετειες! Νο ορμήσω ή όχι; Μ' αρέσει το look note 4 που αποκτά μετά την αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Η γαλλική εχει βελτιώσει κατι σε σχεση με την πιο παλιά πολωνική; Ξέρει κανείς ; Τα Changelist είναι διαφορετικά παντως.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πέρασα την αγγλική σήμερα στο γραφείο πάνω από την 4.4.2. Λειτουργεί απροβλημάτιστα μέχρι στιγμής. Δεν μου έχει κάνει Ούτε επανεκκίνηση Ούτε Κάτι αλλο (ακόμη, φτου φτου) . Συμπαθητικό το νέο look. Χρειαζόταν μια ανανέωση είναι αλήθεια. Τα υπόλοιπα τα βλέπουμε εν καιρώ.
Link to comment
Share on other sites

Τριτη μερα με lollipop γαλλικο (xef) με hard reset πριν και μετα μπορω να πω ολα καλα!

σαν να εχω καλυτερη μπαταρια θα δειξει..

απο εμφανιση αρκετα ομορφο το ui αλλα αυτην την μικρη καθυστερηση οταν πας να κλεισεις τις ανοικτες εφαρμογες την εχω και οσο πιο πολλες ανοικτες εφαρμογες τοσο μεγαλυτερη καθυστερηση.

Τελικα φοραει την OF1 και οχι την OF3, τοση αναμονη και να μην δωσουν την πιο τελευταια version κριμα..

Δεν το μετανιωσα παντως που εκανα την αναβαθμιση!

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...