Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως το πρόβλημα με το χαμήλωμα της έντασης λύθηκε με την απενεργοποίηση της επιλογής για την τσέπη.

 

Σε γενικές γραμμές πολύ ευχάριστημενος με τη δεύτερη πολωνική lollipop. Ούτε κολλήματα ούτε προβλήματα. Και η μπαταρία στο θεό. Έκανα και το απαραίτητο root και πλέον περιμένουμε την 5.1. Ή να πέσει η τιμή στο 4 και το nexus 6.

 

Εντάξει η αλήθεια είναι πώς η μετάβαση στο 4αρι μόνο αν περισσεύουν τα χρήματα ή για το κατασκευαστικό κομμάτι έχει νόημα. Αλλιώς το 3αρακι βγάζει άνετα 3 χρόνια ακόμα.

 

Εμένα προσωπικά με εχει ξενερώσει το πλαστικό πλαίσιο και ενας τριγμός που εμφανίστηκε από το πουθενά στο καπάκι. Πιστεύω πως φέτος είναι η χρονιά που θα αρχισει να πατάει καλα κατασκευαστικά η σαμμυ.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Στον dolphin που δοκίμασα και στον στοκ, δε βρίσκει κείμενο. Στην αρχική του launcher, το δοκίμασα στο ρολόι πάνω κι εβγαλε το Τ.

edit: στον firefox δουλεύει.

Edit2: @kouros σχόλιο 10880, το δοκίμασα, οπως λες, δε δουλεύει σε αυτούς τους δύο browser.

 

Εντάξει με τους άλλους browsers, αλλά είναι πολύ περίεργο που δεν λειτουργεί στον stock. :confused:

Κοίτα μήπως και κάτι δεν έχεις επιλέξει στο spen και στον stock browser, σε σχέση με αυτή τη λειτουργία.

 

Για τα γερμανικα βγηκε η lollipop?:mad:

 

Κοίτα εδώ και εδώ, για να ενημερώνεσαι ποιες lolipop και σε ποιες χώρες κυκλοφορούν. Όταν κυκλοφορήσει ένα καινούριο firmware θα το δεις επάνω- επάνω και αν από το πρώτο site επιλέξεις "Select country" και την χώρα που θέλεις, θα σου βγάλει τα διαθέσιμα firmware της χώρας αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει η αλήθεια είναι πώς η μετάβαση στο 4αρι μόνο αν περισσεύουν τα χρήματα ή για το κατασκευαστικό κομμάτι έχει νόημα. Αλλιώς το 3αρακι βγάζει άνετα 3 χρόνια ακόμα.

 

Εμένα προσωπικά με εχει ξενερώσει το πλαστικό πλαίσιο και ενας τριγμός που εμφανίστηκε από το πουθενά στο καπάκι. Πιστεύω πως φέτος είναι η χρονιά που θα αρχισει να πατάει καλα κατασκευαστικά η σαμμυ.

 

Το τελευταίο δίμηνο έχω μια αλουμινένια θήκη από το eBay και δεν μπορώ να σου πω για την κατασκευή. Όσο όμως είχα την αυθεντική fold δεν είχα κανένα παράπονο. Πάντως σαν τηλέφωνο ακόμη τα σπάει. Δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό κόλλημα. Τα 3gb RAM απλά δίνουν ρέστα. Το μεσαίο κουμπί δουλεύει υπερωρίες στο multitasking. Φαντάσου πως ένας φίλος με iPhone με κράζει καθημερινώς για τις ανοιχτές εφαρμογές που έχω. Αυτός όλη την ώρα με swipe και εγώ απλώς το μεσαίο κουμπί. :p

 

Για περισσότερα info

 

Έχω γράψει τον KNOX 0x1. Δεν γίνεται αλλιώς σε Lollipop. Αν σε ενδιαφέρει το έχω κάνει μέσω της εφαρμογής skipsoft android toolkit. http://www.skipsoft.net/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Κι εγώ έκανα το Hard reset και πέρασα την 5αρα σε Lollipop και όλα μια χαρά. Το κινητό πάει σφαίρα και έχει μια χαρά αυτονομία. Ξέρετε αν υπάρχει επιλογή για αλλαγή χρήστη όπως στα nexus? Επίσης η ονειροποληση ξέρετε τι κάνει; την ενεργοποίησα αλλά δεν είδα κάτι. Ευχαριστω.

 

Πας ρυθμίσεις, χρηστές όπου εκεί επιλέγεις ή να φτιάξεις έναν χρήστη ή να χρησιμοποιήσης τον guest χρήστη.

Η ονειροπόληση είναι ρύθμιση της συσκευής για εκκίνηση μιας προστασίας οθόνης όταν η συσκευή φορτιζεται ή συνδέεται σε μια επιτραπέζια βάση.

Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις, χρηστές όπου εκεί επιλέγεις ή να φτιάξεις έναν χρήστη ή να χρησιμοποιήσης τον guest χρήστη.

Η ονειροπόληση είναι ρύθμιση της συσκευής για εκκίνηση μιας προστασίας οθόνης όταν η συσκευή φορτιζεται ή συνδέεται σε μια επιτραπέζια βάση.

 

Αν και δεν βρήκα τους "χρήστες" στις ρυθμίσεις λίγο που έψαξα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! ;)

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις, χρηστές όπου εκεί επιλέγεις ή να φτιάξεις έναν χρήστη ή να χρησιμοποιήσης τον guest χρήστη.

Η ονειροπόληση είναι ρύθμιση της συσκευής για εκκίνηση μιας προστασίας οθόνης όταν η συσκευή φορτιζεται ή συνδέεται σε μια επιτραπέζια βάση.

Υπάρχει αυτός το Note 3? Δεν υπάρχει. Υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Μπόρει να μου εξηγήσει κάποιος γιατί μερικές φορές όταν συνδέσω το φορτιστή η το usb μου με εκτοξεύει αυτόματα 10 τοις εκατό μπαταρία πάνω?Πριν λίγο έβαλα το usb και ειχα 28% και πήγε κατευθείαν 36% o.O
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτός το Note 3? Δεν υπάρχει. Υπάρχει?

Όχι, δεν υπάρχει στις στοκ ρομς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

επειδή είμαι σε branded Note 3 (Cosmote) έχει κάποιος ιδέα από πρότερη εμπειρία πόσο αναμένεται να αργήσει να έρθει officially το update στα branded? Από κάποιο παλιότερο upgrade toy Android ίσως και πόσο αυτό άργησε σe branded versus unbranded?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Με Ολανδική συσκευή, περίμενα περίμενα.... μέχρι που έχασα την υπομονή μου και έβαλα την Ελληνική Λολιποπ. Ο Νοξ δεν έγραψε.

Με επαναφορά πριν και μετά το φλασάρισμα (με Odin) το τηλέφωνο πηγαίνει πάρα πολύ καλά. Πολύ πιο γρήγορο από πριν, εξαιρετική απόκριση.... lag ούτε για δείγμα.... ;όλα τα animations είναι πολύ εντυπωσιακά... και γενικότερα το λιφτινγκ που έκαναν στην έκδοση 5 είναι αρκετά εντυπωσιακό και με έμφαση σε αρκετές λεπτομέρειες. Πολύ ωραίο το γεγονός οτι ενσωμάτωσαν πολλές λειτουργίες από το 4άρι.

Γενικώς πολύ ευχαριστημένος.

Τέλος η αυτονομία σε πολύ καλό επίπεδο. Κανένα παράπονο.

Νιώθω σαν να πήρα καινούριο τηλέφωνο.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου πως ένας φίλος με iPhone με κράζει καθημερινώς για τις ανοιχτές εφαρμογές που έχω. Αυτός όλη την ώρα με swipe και εγώ απλώς το μεσαίο κουμπί.

 

πόσο παλιό είναι το iphone του?

Γιατί εγώ δεν είχα κανένα θέμα με το 5S!

 

το νοτε 3 όντως πάρα τα θέματακια που λίγο πολύ όλοι έχουν δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

πόσο παλιό είναι το iphone του?

Γιατί εγώ δεν είχα κανένα θέμα με το 5S!

 

το νοτε 3 όντως πάρα τα θέματακια που λίγο πολύ όλοι έχουν δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

 

α) @tiffany Μάλλον εννοείς που κλείνουν όλες οι εφαρμογές με ένα Χ. Εξήγησέ το μας λίγο αυτό γιατί ούτε εγώ το κατάλαβα.

 

β) Τα θεματάκια του, που λίγο πολύ όλοι έχουν, οφείλονται στα πειράγματα που κάνουμε. ;) Μια "μαμά" συσκευή νομίζω δεν είχε θέματα. Μέχρι την τελευταία αναβάθμιση της kitkat όπου ήταν απροβλημάτιστο. Τώρα με τη μετάβαση στην ολοκαίνουρια έκδοση 5.0 λογικό να υπάρχουν πάλι θεματάκια.

 

Καλησπέρα παιδιά,

 

επειδή είμαι σε branded Note 3 (Cosmote) έχει κάποιος ιδέα από πρότερη εμπειρία πόσο αναμένεται να αργήσει να έρθει officially το update στα branded? Από κάποιο παλιότερο upgrade toy Android ίσως και πόσο αυτό άργησε σe branded versus unbranded?

 

Η μόνη ενημέρωση και προγραμματισμός που αναρτάται σε ανακοινώσεις είναι για το πότε βγαίνει η έκδοση για κάθε μοντέλο. Από κει και πέρα το πώς θα μοιραστούν σε κάθε χώρα, εταιρία κινητής είναι λότο. Οπότε το μόνο που κάνεις αν δε βιάζεσαι ή δε θες να περάσεις μια άλλη επίσημη έκδοση είναι αναμονή ;).

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως βγαινει το pin απο το κλειδωμα οθονης?Γιατι παω εκει μου ζηταει ενα pin το βαζω,αλλα το οποιο θελω να το βγαλω και δεν βγαινει....

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως βγαινει το pin απο το κλειδωμα οθονης?Γιατι παω εκει μου ζηταει ενα pin το βαζω,αλλα το οποιο θελω να το βγαλω και δεν βγαινει....

 

Αν έχεις το σωστό pin:

Ρυθμίσεις > Συσκευή > Κλείδωμα οθόνης > Ασφάλεια οθόνης > κλείδωμα οθόνης

 

βάζεις το pin και αλλάζεις σε ό,τι τρόπο ξεκλειδώματος θες.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Σωστο..με τη διαφορα οτι στο τελευταιο βημα που λες,δε μπορω να κλικαρω την ενδειξη "καμμια" ωστε να μη βαζω pin...μου το βγαζει γκριζο ...

Πρωτη φορα συμβαινει αυτο.......απλα να αναφερω οτι αυτο εγινε με το που εβαλα καρτα αλλης εταιρειας .Απο τοτε ενω βαζω παλι την παλια καρτα μου ζηταει πιν

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Εχει υπαρξει καποια ενημερωση επισημη απo samsung? Τι διαλο εγινε, κοντευει Απριλης και αφαντο το λολιποπ!

 

Τι χώρας είναι η συσκευή σου?

Κατέβασε το phone info *Samsung*, δες το CSC. Μετά δες εδώ σε τι έκδοση είσαι.

 

Σωστο..με τη διαφορα οτι στο τελευταιο βημα που λες,δε μπορω να κλικαρω την ενδειξη "καμμια" ωστε να μη βαζω pin...μου το βγαζει γκριζο ...

Πρωτη φορα συμβαινει αυτο.......απλα να αναφερω οτι αυτο εγινε με το που εβαλα καρτα αλλης εταιρειας .Απο τοτε ενω βαζω παλι την παλια καρτα μου ζηταει πιν

 

Μ'έχεις σκαλώσει τώρα.. Ψάχνω να βρω για ρύθμιση κλειδώματος σε αλλαγή sim όπως είχα στα ΝΟΚΙΑ, αλλά δεν βρίσκω κάτι, και δεν ξέρω στην προκειμένη αν λείπει από τη ROM. Κύλιση δοκίμασες να βάλεις ή κάποιο άλλο κλείδωμα?

 

--------------------------------------

 

Ερώτηση:

1) Το Instagram δε βρίσκει την κάμερα (ούτε μπροστά ούτε πίσω) είναι θέμα της εφαρμογής ή κάποιο δικό μου θέμα?

2) Είδα στην κατανάλωση το "mm-qcamera-daemon". Τι δαίμονας είναι τούτος πάλι? :S

να υπάρχει συσχετισμός μεταξύ 1 και 2?

edit: Άγνωσται αι βουλαί των ηλεκτρονικών. Και με τόσα που πείραξα δεν ξέρω τι έφταιξε τελικά. Επανήλθε και το instagram σταμάτησαν και οι δαίμονες...

 

3) Στον απομακρυσμένο εντοπισμό συσκευής. Έστειλα εντολή κλήσης, η οποία εμφανίζει μήνυμα στην οθόνη και χτυπάει το τηλέφωνο σε μέγιστη ένταση ακόμα κι αν το έχεις σε αθόρυβο. Παρόλο που το είχα στο δυνατό δε χτυπούσε απλά εμφάνισε το μήνυμα που έστειλα.

 

Πού μπορεί να οφείλονται αυτά, σε ROM/κέρνελ? (arya/arter)

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Είδα στην κατανάλωση το "mm-qcamera-daemon". Τι δαίμονας είναι τούτος πάλι

 

Είναι ένας πολύ "διάσημος δαίμονας". Αν βάλεις "mm-qcamera-daemon" στην google θα σου βγάλει πάρα πολλές πληροφορίες, αλλά πιο συγκεκριμένα για το δικό μας τηλέφωνο κοίτα εδώ.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις "mm-qcamera-daemon" στην google θα σου βγάλει πάρα πολλές πληροφορίες γι'αυτόν τον πολύ "διάσημο δαίμονα", αλλά πιο συγκεκριμένα για το δικό μας τηλέφωνο κοίτα εδώ.

 

To είδα αυτό το thread, έχεις μήπως κανένα σχόλιο πιο συγκεκριμένο? Γιατί τα έπαιξα με αυτά που είδα...

Απεγκατέστησα μια εφαρμογή που κατέβασα να δω τι είναι (Tinder, δικτύωσης), ούτε την είχα ανοίξει... Είχα κάνει κι ένα reboot πριν... φαίνεται να έχει παγώσει(σταθερός χρόνος).

Θα ενημερώσω μετά τη νέα φόρτιση.

 

Βρήκα και το αρχείο με τον Es-Explorer, αν συνεχίσει θα πατήσω κανένα delete. :D

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

To είδα αυτό το thread, έχεις μήπως κανένα σχόλιο πιο συγκεκριμένο? Γιατί τα έπαιξα με αυτά που είδα...

Απεγκατέστησα μια εφαρμογή που κατέβασα να δω τι είναι, ούτε την είχα ανοίξει... Είχα κάνει κι ένα reboot πριν... φαίνεται να έχει παγώσει(σταθερός χρόνος).

Θα ενημερώσω μετά τη νέα φόρτιση.

 

Βρήκα και το αρχείο με τον Es-Explorer, αν συνεχίσει θα πατήσω κανένα delete. :D

 

Δεν έχω κάτι πιο συγκεκριμένο. Θυμάμαι πως όταν είχε πρωτοεμφανιστεί το πρόβλημα στο nexus 5 είχε γίνει πολύς θόρυβος, αλλά υποτίθεται ότι το διόρθωσε η google. Απ' ότι διάβασα πάντως στο link που σου έστειλα στον καθένα λύθηκε με διαφορετικό τρόπο απεγκαθιστώντας διάφορες εφαρμογές και κάνοντας reboot. Αν θυμάσαι ποια εφαρμογή εγκατέστησες πριν εμφανιστεί, ίσως βοηθούσε. Ας ελπίσουμε πάντως πως όταν ανοίξεις το τηλέφωνο, μετά την φόρτιση, δεν θα υπάρχει πλέον. :)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Εχει υπαρξει καποια ενημερωση επισημη απo samsung? Τι διαλο εγινε, κοντευει Απριλης και αφαντο το λολιποπ!

 

Πρώτον, έχει κυκλοφορήσει από 1/3 το επίσημο release για Ελλάδα. ---> http://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-N9005/EUR/

 

Δεύτερον, δεν υπάρχει κανένας λόγος να βιάζεσαι, η 5.0 δεν ήταν και ότι καλύτερο βγήκε από την Google, ήδη τρέχει 5.1 που διορθώνει πολλά. Άγνωστο βέβαια αν θα το περάσει και η Samsung, και σε ποιες συσκευές. Απλά, μην ανυπομονείς και τόσο πολύ για την 5.0.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...