Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΑΣ ΙΚΕΑ, Θεσσαλονίκη

Screenshot_2024-01-02-20-49-34-132_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους. Στην περιοχή που μένω (κάτω Εύοσμος Θεσσαλονίκη) οι ταχύτητες της Nova στην κινητή είναι ότι χειρότερο έχω δει. 5G ούτε λόγος βέβαια. Χάλια μαύρα. Μίλησα με το τεχνικό τμήμα, μου είπαν ότι γνωρίζουν το θέμα αλλά δεν ξέρουν ποτέ θα λυθεί. Ωραίοι!!!!!

Αποτελέσματα speed test Nova:
1) https://www.speedtest.net/result/i/5927213951

2) https://www.speedtest.net/result/i/5927215544

Μένω στον πρώτο όροφο της  πολυκατοικίας. 

Επισυνάπτω εικόνες από τεχνικά στοιχεία κυψελών κινητού iPhone 13. 

Με την Vodafone στο ίδιο σημείο έχω 5G με πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες. 

Αποτελέσματα speed test Vodafone:

1) https://www.speedtest.net/my-result/a/9813128163

2) https://www.speedtest.net/my-result/a/9813129315

Έχω διετές συμβόλαιο που το ανανέωσα τον Ιούλιο 2023. Τώρα που άλλαξαν τιμοκαταλόγους σκέφτομαι να ζητήσω αζημίως διακοπή λόγω μη συμφωνίας με τον τιμοκατάλογο. Πληρώνω 36 € το μήνα για το mobile unlimited αλλά στην ουσία με WiFi κάνω τη δουλειά μου. Τζάμπα λεφτά και κοροϊδία για ανύπαρκτες υπηρεσίες. 

Τέλος, και στο κέντρο της Θεσσαλονίκης που δουλεύω (κοντά στα Λαδάδικα) οι ταχύτητες  είναι τόσο χάλια τελευταία που νομίζω ότι πλέον η Nova χάλασε πολύ το δίκτυο της. 
 

Cosmote και Vodafone στο κέντρο της πόλης στο ίδιο σημείο πιάνουν 300 έως 500 Mbps και η Nova με το ζόρι 50 Mbps. 
 

Μεγάλη απογοήτευση αυτή η εταιρεία. 

IMG_8581.png

IMG_8582.png

IMG_8584.png

IMG_8585.png

IMG_8586.png

IMG_8589.png

IMG_8588.png

IMG_8587.png

IMG_8583.png

Edited by giocha
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giocha said:

Καλή Χρονιά σε όλους. Στην περιοχή που μένω (κάτω Εύοσμος Θεσσαλονίκη) οι ταχύτητες της Nova στην κινητή είναι ότι χειρότερο έχω δει. 5G ούτε λόγος βέβαια. Χάλια μαύρα. Μίλησα με το τεχνικό τμήμα, μου είπαν ότι γνωρίζουν το θέμα αλλά δεν ξέρουν ποτέ θα λυθεί. Ωραίοι!!!!!

Αποτελέσματα speed test Nova:
1) https://www.speedtest.net/result/i/5927213951

2) https://www.speedtest.net/result/i/5927215544

Μένω στον πρώτο όροφο της  πολυκατοικίας. 

Επισυνάπτω εικόνες από τεχνικά στοιχεία κυψελών κινητού iPhone 13. 

Με την Vodafone στο ίδιο σημείο έχω 5G με πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες. 

Αποτελέσματα speed test Vodafone:

1) https://www.speedtest.net/my-result/a/9813128163

2) https://www.speedtest.net/my-result/a/9813129315

Έχω διετές συμβόλαιο που το ανανέωσα τον Ιούλιο 2023. Τώρα που άλλαξαν τιμοκαταλόγους σκέφτομαι να ζητήσω αζημίως διακοπή λόγω μη συμφωνίας με τον τιμοκατάλογο. Πληρώνω 36 € το μήνα για το mobile unlimited αλλά στην ουσία με WiFi κάνω τη δουλειά μου. Τζάμπα λεφτά και κοροϊδία για ανύπαρκτες υπηρεσίες. 

Τέλος, και στο κέντρο της Θεσσαλονίκης που δουλεύω (κοντά στα Λαδάδικα) οι ταχύτητες  είναι τόσο χάλια τελευταία που νομίζω ότι πλέον η Nova χάλασε πολύ το δίκτυο της. 
 

Cosmote και Vodafone στο κέντρο της πόλης στο ίδιο σημείο πιάνουν 300 έως 500 Mbps και η Nova με το ζόρι 50 Mbps. 
 

Μεγάλη απογοήτευση αυτή η εταιρεία. 

IMG_8581.png

IMG_8582.png

IMG_8584.png

IMG_8585.png

IMG_8586.png

IMG_8589.png

IMG_8588.png

IMG_8587.png

IMG_8583.png

Στα Λαδάδικα 50 mbps, δεν υπάρχει περίπτωση.

Εκεί, τα νούμερα είναι τριψήφια και τετραψήφια.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, hercoulis said:

@giocha και η vf χαμηλά δεν είναι, δοκίμασες με μία κάρτα στο τηλέφωνο?

Η δεύτερη κάρτα στο iPhone είναι esim. Γιατί να παίζει ρόλο η δεύτερη κάρτα;

25 minutes ago, p_k said:

Στα Λαδάδικα 50 mbps, δεν υπάρχει περίπτωση.

Εκεί, τα νούμερα είναι τριψήφια και τετραψήφια.

 

Θα κάνω μέτρηση αυτές τις μέρες και θα στείλω αποτελέσματα. 

39 minutes ago, hercoulis said:

@giocha και η vf χαμηλά δεν είναι, δοκίμασες με μία κάρτα στο τηλέφωνο?

Εννοείται ότι είναι πάλι χαμηλές οι ταχύτητες, αλλά πολύ καλύτερες της Nova. 

31 minutes ago, p_k said:

Στα Λαδάδικα 50 mbps, δεν υπάρχει περίπτωση.

Εκεί, τα νούμερα είναι τριψήφια και τετραψήφια.

 

Κάποτε ήταν όπως λες τριψήφια και τετραψήφια. Όχι πλέον. 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μέτρηση με μία κάρτα. Έχει ειπωθεί ότι μπορεί να υπάρχει δυσλειτουργία με τις δύο. Μου κάνει εντύπωση και οι δύο είναι τοσο χαμηλά στο κέντρο. Καλά στο διαμέρισμα στον πρώτο όροφο συμβαίνει.

Επειδή έχεις e-sim, και είναι δύσκολη η διαδικασία της αφαίρεσης, κλείσε το ένα νούμερο και κάνε τη διαδρομή και τα τεστς.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο συμβαίνει με τον φίλο, ίσως να έχει να κάνει με την διπλή sim.

Σήμερα βρέθηκα στο κέντρο και παντού είχε τριψήφια νούμερα, ανέβασα ένα από αυτά στην οδό Ίωνος Δραγούμη.

Είμαι βέβαιος για το τετραψήφιο νούμερο στο λιμάνι, απλώς δεν βρέθηκα εκεί για να κάνω μέτρηση.

Είναι γνωστή περιοχή για τα τετραψήφια, όπως επίσης και στην αρχή της Βασιλίσσης Όλγας.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, p_k said:

Κάτι άλλο συμβαίνει με τον φίλο, ίσως να έχει να κάνει με την διπλή sim.

Σήμερα βρέθηκα στο κέντρο και παντού είχε τριψήφια νούμερα, ανέβασα ένα από αυτά στην οδό Ίωνος Δραγούμη.

Είμαι βέβαιος για το τετραψήφιο νούμερο στο λιμάνι, απλώς δεν βρέθηκα εκεί για να κάνω μέτρηση.

Είναι γνωστή περιοχή για τα τετραψήφια, όπως επίσης και στην αρχή της Βασιλίσσης Όλγας.

Εγώ στην οδο Σαλαμινας στη Θεσσαλονίκη εχω το προσωπικό μου ρεκόρ με Nova (τότε Wind) IMG_1216.thumb.png.36dc324a4af4eca7b13cf43f5626f5bb.png

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, panos.k2 said:

Εγώ στην οδο Σαλαμινας στη Θεσσαλονίκη εχω το προσωπικό μου ρεκόρ με Nova (τότε Wind) IMG_1216.thumb.png.36dc324a4af4eca7b13cf43f5626f5bb.png

Εκεί ακριβώς κι εγώ 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, p_k said:

Στα Λαδάδικα 50 mbps, δεν υπάρχει περίπτωση.

Εκεί, τα νούμερα είναι τριψήφια και τετραψήφια.

 

Μπορεί να μη μέτρησε ο άνθρωπος κάτω από το σταθμό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μη μέτρησε ο άνθρωπος κάτω από το σταθμό.

Τελικά δεν κατάλαβα τι συμβαίνει.
Στέλνουν πολύ ισχύ από μακρινές κεραίες και παραβιάζουν τα όρια, ή πρέπει να πας κοντά γιατί δεν πιάνει;
Μας έχει τρελάνει η νόβα.




Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, rebel1 said:


Τελικά δεν κατάλαβα τι συμβαίνει.
Στέλνουν πολύ ισχύ από μακρινές κεραίες και παραβιάζουν τα όρια, ή πρέπει να πας κοντά γιατί δεν πιάνει;
Μας έχει τρελάνει η νόβα.

emoji41.png


Sent from my iPad using Tapatalk

Η ισχύς είναι εύκολο να διαπιστωθεί στο 5g. Βλέπεις στο ss-pbch-power στο RRC.

Τώρα τα Huawei με TDD σύμφωνα με μετρήσεις hardware performance αντέχουν channel quality ως περίπου -104dBm. Εκεί λογικά θα σας αφήνει η Ν78. Τα /// πάνε μέχρι -116dBm (12dB καλύτερη κάλυψη). Επομένως αυτό σημαίνει ότι όσο και να τα κουμπώσει η Nova, η Ν78 θα έχει κάλυψη πολύ κοντά στο σταθμό.

Στο LTE η ισχύς φαίνεται μόνο με επιτόπου μέτρηση με εργαλεία και εκεί πατάνε. Λένε ποιος θα μετρήσει απο ΕΕΤΤ στην πάνω ραχούλα. Δώσε Φαίδων!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην πάνω Ραχούλα έχουν όλες οι εταιρείες.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα ότι μετράει με 4G. 
Γιαυτο και αυτά τα αποτελέσματα. 
Επίσης στο διαμέρισμα δεν έχει καλό σήμα, έξω όμως επικοινωνία έχει. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, hercoulis said:

Τώρα το είδα ότι μετράει με 4G. 
Γιαυτο και αυτά τα αποτελέσματα. 
Επίσης στο διαμέρισμα δεν έχει καλό σήμα, έξω όμως επικοινωνία έχει. 

Σωστός, έτσι εξηγούνται όλα. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα το τόπικ είναι για το 4G...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, memoriesradio said:

Μα το τόπικ είναι για το 4G...

Σωστό κι αυτό.

Μάλλον δεν έδρασε ακόμη ο πρωινός καφές 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει το iPhone 13 και δεν πιάνει πουθενά 5G στην Nova?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, p_k said:

Σωστό κι αυτό.

Μάλλον δεν έδρασε ακόμη ο πρωινός καφές 

Έλα να κεράσω, να τα πούμε κιόλας, και να κουτσουμπολέψουμε τον Μιχάλη...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, memoriesradio said:

Έλα να κεράσω, να τα πούμε κιόλας, και να κουτσουμπολέψουμε τον Μιχάλη...

Δεν κάνει και τίποτα άλλο! Παίζει το μάτι μου σήμερα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

State coffee, Ερμού 118, κέντρο Βόλου. (Εσωτερικός χώρος) Στο κέντρο η Nova έχει θέμα με την εσωτερική κάλυψη. Είχε βγεί μια άδεια για κεραία στην Ιάσονος πέρσι αλλά δεν έχει εγκατασταθεί ακόμα.

Screenshot_2024-01-07-17-30-10-664_cz.mroczis.netmonster~2.jpg

Screenshot_2024-01-07-17-29-59-851_org.zwanoo.android.speedtest~2.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2024 at 9:09 ΜΜ, giocha said:

Καλή Χρονιά σε όλους. Στην περιοχή που μένω (κάτω Εύοσμος Θεσσαλονίκη) οι ταχύτητες της Nova στην κινητή είναι ότι χειρότερο έχω δει. 5G ούτε λόγος βέβαια. Χάλια μαύρα. Μίλησα με το τεχνικό τμήμα, μου είπαν ότι γνωρίζουν το θέμα αλλά δεν ξέρουν ποτέ θα λυθεί. Ωραίοι!!!!!

Αποτελέσματα speed test Nova:
1) https://www.speedtest.net/result/i/5927213951

2) https://www.speedtest.net/result/i/5927215544

Μένω στον πρώτο όροφο της  πολυκατοικίας. 

Επισυνάπτω εικόνες από τεχνικά στοιχεία κυψελών κινητού iPhone 13. 

Με την Vodafone στο ίδιο σημείο έχω 5G με πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες. 

Αποτελέσματα speed test Vodafone:

1) https://www.speedtest.net/my-result/a/9813128163

2) https://www.speedtest.net/my-result/a/9813129315

Έχω διετές συμβόλαιο που το ανανέωσα τον Ιούλιο 2023. Τώρα που άλλαξαν τιμοκαταλόγους σκέφτομαι να ζητήσω αζημίως διακοπή λόγω μη συμφωνίας με τον τιμοκατάλογο. Πληρώνω 36 € το μήνα για το mobile unlimited αλλά στην ουσία με WiFi κάνω τη δουλειά μου. Τζάμπα λεφτά και κοροϊδία για ανύπαρκτες υπηρεσίες. 

Τέλος, και στο κέντρο της Θεσσαλονίκης που δουλεύω (κοντά στα Λαδάδικα) οι ταχύτητες  είναι τόσο χάλια τελευταία που νομίζω ότι πλέον η Nova χάλασε πολύ το δίκτυο της. 
 

Cosmote και Vodafone στο κέντρο της πόλης στο ίδιο σημείο πιάνουν 300 έως 500 Mbps και η Nova με το ζόρι 50 Mbps. 
 

Μεγάλη απογοήτευση αυτή η εταιρεία. 

IMG_8581.png

IMG_8582.png

IMG_8584.png

IMG_8585.png

IMG_8586.png

IMG_8589.png

IMG_8588.png

IMG_8587.png

IMG_8583.png

Καλησπέρα, 

Αν λες για Εύοσμο κάτω προς το ΙΚΑ θα σου πω το εξής. Επειδή πέρασα μέσα στις γιορτές από Μενεμένη και Αμπελοκήπους στα όρια με Μενεμένη και Δήμο Θεσσαλονίκης(Ξηροκρήνη) καθώς και κινουμαι Αγίου Δημητρίου,Κασσάνδρου κέντρο από τα πανεπιστήμια μέχρι τα δικαστήρια και κάτω προς σφαγεία,ΚΤΕΛ έχουν σταθμούς που έχουν μείνει σε 4G πρώτον. 
Δεύτερον μετά το τεχνικό πρόβλημα πριν τις γιορτές που δεν δούλευαν σωστά οι εισερχόμενες κλήσεις/sms καθώς και τα δεδομένα ειδα σαν κοφτη στις ταχύτητες. Σήμερα στον Εύοσμο στην Αντώνη Τριτση έπιανε 100-120Mbps 5G ενώ πριν μια εβδομάδα έπιανε γύρω στα 200 και στο Polyroute 500άρια, είχε και Ν78.  
Πλατεία πολύ μέτρια η κατάσταση που πέρασα, 4G. Μενεμένη ανάλογα που είσαι βλέπεις 4G 10Mbps ή 5G με 50Mbps. Μόνη Λαζαριστων στη Σταυρουπολη είναι απαράδεκτη. 4G 10Mbps και αυτό σε εξωτερικό χώρο. Πεύκα που ήμουν πριν μια ώρα δεδομένα 4G δεν φόρτωνε τίποτα. 
Ανατολικά που κινούμαι παίζει αξιοπρεπώς αλλά στη Χαριλάου έχει κενά στο 5G ακόμα όπως και Τούμπα. 
Επίσης επειδή εχω πάει σε πολλά νυχτερινά μαγαζιά, εκτός από δυο στα περισσότερα παίζει αξιοπρεπώς. Όσο για τον Εύοσμο και το Κορδελιό είναι μια περιοχή που η Nova έχει σήμα μέσα έξω, τελευταία όμως όχι. 
 

Edit: Ειχα iPhone 13 και τώρα 14 Pro. Στην περιοχή της Ναυαρίνου και Κάμαρα έχουν βγει off σταθμοί ειτε αναβαθμίζουν. Είχα πρόβλημα στην περιοχή του Γαλλικού Ινστιτούτου και ερτ3 το καλοκαίρι. Το ίδιο ισχύει και στη Σταυρουπολη στη μόνη Λαζαριστων. 
Θερμή και περιοχή Αεροδρομίου είναι κάκιστη σε ταχύτητες και έχει μια μεγάλη τρύπα που ξεκινάει από τα ΙΚΕΑ και το Mediterranean Cosmos. Κενά καλυψης 5G. Μετά από το Ρύσιο και μέχρι την Νέα Μηχανιωνα που κατέβηκα παίζει μια χαρά. Όπως και προς Ταγαράδες, Αγία Παρασκευή. Επίσης εχω περάσει και από Επανομή  για να παω στην παραλία του Ποταμού. Αξιοπρεπης κάλυψη από τη  Nova. Δεν ειχα θέμα.
Ο @p_k μπορεί να επιβεβαιώσει ορισμένα σημεία. 
Οσο για τη Θέρμη, επειδή πηγαίνω και στην κεντρική πλατεία και γύρω από αυτή. Όταν είσαι σε εξωτερικό χώρο κάλυψη υπάρχει, με το που μπεις σε μαγαζιά τελείωσε. Τα δεδομένα απλά δεν ανοίγουν και αν βλέπεις 4G/5G είναι εικονικό. Άνω Περαία επίσης εχω δει κάποιες τρύπες. Όσο για δυτικά Χαλάστρα, Κύμινα και Νέα Μάλγαρα προς δυτικά 5G 50Mbps και 4G υπάρχει. Γενικότερα μην περιμένετε τα γκάζια της Cosmote & το Upload της Vodafone.Έχω 9 μήνες συμβόλαιο απεριόριστο σαν κύριο νούμερο και καταναλώνω γυρω στα 50-60GB/μηνα μαζί με τις μετρήσεις. Η εμπειρία μου είναι σχετικά καλή αλλά θέλει δουλειά.

Edited by Nikolas14
Προσθήκη κειμένου

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, marios239 said:

State coffee, Ερμού 118, κέντρο Βόλου. (Εσωτερικός χώρος) Στο κέντρο η Nova έχει θέμα με την εσωτερική κάλυψη. Είχε βγεί μια άδεια για κεραία στην Ιάσονος πέρσι αλλά δεν έχει εγκατασταθεί ακόμα.

Screenshot_2024-01-07-17-30-10-664_cz.mroczis.netmonster~2.jpg

Screenshot_2024-01-07-17-29-59-851_org.zwanoo.android.speedtest~2.jpg

Συγνώμη. Πιάνει από Μακρυνιτσα 2600 στο κέντρο του Βόλου; Καλά τι ισχύ έχει ο σταθμός;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, mixtri said:

Συγνώμη. Πιάνει από Μακρυνιτσα 2600 στο κέντρο του Βόλου; Καλά τι ισχύ έχει ο σταθμός;

Όταν κατεβάζουν οι ιθαγενείς σταθμούς...πώς θα γίνει αλλιώς με σήματα καπνού;;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Chrischal1908 said:

Όταν κατεβάζουν οι ιθαγενείς σταθμούς...πώς θα γίνει αλλιώς με σήματα καπνού;;

Δεν έχει να κάνει το ένα με το άλλο. Δε θα τρέξεις με 100km/h μέσα στην πόλη γιατί έχει κίνηση… Είναι απαράδεκτοι, συγνώμη. Αν παραβαίνουν τα όρια εκπομπής τους αξίζει ένα μεγάλο Χ. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...