Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 14/10/2024 at 11:59 ΠΜ, Jimakos43 said:

Να ρωτήσω υπάρχει τρόπος να επιλέγω από ποιο tower να παίρνω σήμα ; Έχω δοκιμάσει μέσα από το netmonster την μια φορά που έπαιρνα από μια κεραία είχα 20mbps down με λιγότερες γραμμές σήμα αλλά είναι λίγο πιο μακριά από μια άλλη που είναι εδώ πιο κοντά στο σπίτι μου και όταν συνδέομαι σε αυτή έχω 3mbps down αλλά καλύτερο σήμα. Οπότε το τηλέφωνο μερικές φορές μπερδεύεται και με συνδέει σε αυτή με το λιγότερο άλλες στην άλλη. Γνωρίζει κανείς τίποτα ; (Υπάρχει δυνατότητα για root)

Πρέπει να βρεις το κατάλληλο σημείο…δυστυχώς.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία που είναι η ζωή στη Πάτρα. Ανάπτυξη και έχουμε 2024 🤦😂

Παραπονέθηκα στο τσατ μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Την μια μου απάντησαν πως ναι και την άλλη πως το δίκτυο δεν επαρκεί για εσωτερικούς χώρους στην Πάτρα και πως θα γίνει ανάπτυξη. Τι να πιστέψω μάλλον κανένα 😂IMG_20241016_130107.jpg

Edited by Jimakos43
Link to comment
Share on other sites

Και γαμω το δίκτυο 😛

Άνετα 800αρα γιατί έχει καλή ισχύ

Καμία άδεια έχουν βγάλει για τη περιοχή για κεραία; 5G είναι το κινητό και σε πέταξε 4G+?

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, elkons said:

Και γαμω το δίκτυο 😛

Άνετα 800αρα γιατί έχει καλή ισχύ

Καμία άδεια έχουν βγάλει για τη περιοχή για κεραία; 5G είναι το κινητό και σε πέταξε 4G+?

 

Ναι 800αρα είναι. Όχι δυστυχώς είναι μόνο 4g το κινητό 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jimakos43 said:

Τι ωραία που είναι η ζωή στη Πάτρα. Ανάπτυξη και έχουμε 2024 🤦😂

Παραπονέθηκα στο τσατ μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Την μια μου απάντησαν πως ναι και την άλλη πως το δίκτυο δεν επαρκεί για εσωτερικούς χώρους στην Πάτρα και πως θα γίνει ανάπτυξη. Τι να πιστέψω μάλλον κανένα 😂IMG_20241016_130107.jpg

Εγώ πιστεύω ότι γίνετε ανάπτυξη.. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Jimakos43 said:

Τι ωραία που είναι η ζωή στη Πάτρα. Ανάπτυξη και έχουμε 2024 🤦😂

Παραπονέθηκα στο τσατ μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Την μια μου απάντησαν πως ναι και την άλλη πως το δίκτυο δεν επαρκεί για εσωτερικούς χώρους στην Πάτρα και πως θα γίνει ανάπτυξη. Τι να πιστέψω μάλλον κανένα 😂IMG_20241016_130107.jpg

Εάν ήταν έτσι το δίκτυο με συσκευή με modem Flagship θα είναι πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταγραφεί και σε Npref,θα έχει περάσει συσκευή flagship. 

Μα καλά είναι τόσο premium το δίκτυο της εταιρείας και θέλει premium κινητά; 😛

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, elkons said:

Έχει καταγραφεί και σε Npref,θα έχει περάσει συσκευή flagship. 

Μα καλά είναι τόσο premium το δίκτυο της εταιρείας και θέλει premium κινητά; 😛

Ε ναι! Θες καλό κεραιοσύστημα για ν' αντέξεις την απίστευτη ισχύ της 800αρσς. Α! Και καλό μόντεμ για να μην πάθει κοκομπλόκο απ' τις παρεμβολές!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, elkons said:

Έχει καταγραφεί και σε Npref,θα έχει περάσει συσκευή flagship. 

Μα καλά είναι τόσο premium το δίκτυο της εταιρείας και θέλει premium κινητά; 😛

Όχι αλλά θέλει μόντεμ για να λαμβάνει τις μέγιστες δυνατές ταχύτητες της εκάστοτε περιοχής- σημείου. Καταλαβαίνω την ειρωνεία αλλά στον σεισμό στην περιοχή μου ήταν η μόνη που έβγαζε κλήση όταν οι άλλες ήταν νεκρές για ώρα. Το δίκτυο βελτιώνεται σταδιακά μήνα με το μήνα. Εξ άλλου μένει 1 δις ακόμη να επενδυθεί και ίσως δούμε κάποια έκπληξη από τον νέο ιδιοκτήτη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα κάποια πρόθεση να σε προσβάλω στο πόστ μου, αλίμονο. Ήταν ξεκάθαρα χιουμοριστικό.

Μπορεί στη περιοχή σου να έγινε έτσι, αλλά δεν ισχύει και πανελλαδικά αυτό, στη Χαλκίδα για παράδειγμα είχε γίνει το αντίστροφο πριν κάποια χρόνια. Το καλύτερο θα ήταν να κρατάνε σήμα και οι τρεις σε τέτοιες καταστάσεις, να είναι προετοιμασμένες.

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, elkons said:

Το καλύτερο θα ήταν να κρατάνε σήμα και οι τρεις σε τέτοιες καταστάσεις, να είναι προετοιμασμένες.

Το έχω πει πολλάκις και θα το ξαναπώ. Θα έπρεπε σε τέτοιες περιπτώσεις να ανοίγει εσωτερικό roaming. 

Εχω ζήσει 2 πάρα πολύ δυνατούς σεισμούς στην πόλη του μεξικου το Σεπτέμβριο του 2017. Έναν 8.2 ρίχτερ και τον φονικότερο των 7.6 
Στο δεύτερο που επικρατούσε κυριολεκτικά πανικός και υπήρχαν πολλοί εγκλωβισμένοι άνοιξαν τα δίκτυα λίγες ώρες μετά τον σεισμό και απεγκλωβίστηκαν εκαντονταδες άνθρωποι. 

Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στο ντανιελ στη Θεσσαλία πέρυσι και δεν εγινε. 
Και το επιχείρημα του ότι θα υπερφορτωθούν τα δίκτυα και δεν θα είναι κανένα λειτουργικό είναι χαζό. Αντεξαν στην πόλη του Μεξικου των 25εκατομμυριων κατοίκων και δεν θα αντεξουν στην Ελλάδα, 

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία, στη Θεσσαλία ποιος πάροχος λειτουργούσε; τι προβλήματα υπήρξαν στα δίκτυα;

Το καλοκαίρι εδώ κοντά μου υπήρχε πυρκαγιά μόνο η Cosmote λειτουργούσε 5G Disconnected ,είχε βλάβη αλλά την έφτιαξαν ,Nova και Vodafone μια μόνο συνεγκατασταση σε όλη τη περιοχή και βγήκε 15 ώρες κυριολεκτικά Εκτός δικτύου ή οριακό Edge πιάνοντας από Ερέτρια 1 γραμμή Ε......................

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, elkons said:

Μια απορία, στη Θεσσαλία ποιος πάροχος λειτουργούσε; τι προβλήματα υπήρξαν στα δίκτυα;

Το καλοκαίρι εδώ κοντά μου υπήρχε πυρκαγιά μόνο η Cosmote λειτουργούσε 5G Disconnected ,είχε βλάβη αλλά την έφτιαξαν ,Nova και Vodafone μια μόνο συνεγκατασταση σε όλη τη περιοχή και βγήκε 15 ώρες κυριολεκτικά Εκτός δικτύου ή οριακό Edge πιάνοντας από Ερέτρια 1 γραμμή Ε......................

Στην 1η πλημμύρα, τον Ντάνιελ, ήμουν στα Καλά Νερά Νοτίου Πηλίου.

Η Cosmote έπεσε σε ολόκληρο το Νότιο Πήλιο. Εντελώς χωρίς σήμα, καμία επικοινωνία. Το καλύτερο; Όλη η οικογένεια έχει cosmote γιατί οι συνεργάτιδες στο χωριό έχουν μόνο edge.

Τα δίκτυά τους πάντως επιβίωσαν. Βρήκα ένα σημείο στο σπίτι που έπιανε οριακό 4g η vodafone και κάναμε τη δουλειά μας. Και η Nova λειτουργούσε κανονικά.

Στον Elias πάλι ήμουν στο Βόλο. Έπεσαν οι τοπικές κεραίες και των 3.

Η cosmote εξυπηρετούσε από Πορταριά με b20 έξω και edge μέσα. Λόγω του κόσμου οι κλήσεις κολλούσαν και έπεφταν συνέχεια. Το ίντερνετ ήταν μη λειτουργικό.

Η voda λειτουργούσε σχετικά κανονικά με κλήσεις και ίντερνετ απ' την κεραία στην ΑΓΕΤ.

Η Nova ήταν κάπου ενδιάμεσα. Κλήσεις είχε κανονικά και το ίντερνετ πηφαινοερχόταν, απ' την κεραία στην Πορταριά.

 

Μόλις τώρα είδα ότι είμαστε σε θέμσ της nova.

Link to comment
Share on other sites

Τραγικά γενικά, δεν ήταν καμιά προετοιμασμένη για ακραίες συνθήκες. 

Στη Γερμανία ρίχνει σε πολλές περιοχές τον χειμώνα μπόλικο χιόνι και πάνε τρένο και οι 3 πάροχοι, ενώ εδώ λίγο χιόνι και προβλήματα, στη περιοχή κυρίως nova κ vf που έχουν πολλές ζεύξεις.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, elkons said:

Τραγικά γενικά, δεν ήταν καμιά προετοιμασμένη για ακραίες συνθήκες. 

Στη Γερμανία ρίχνει σε πολλές περιοχές τον χειμώνα μπόλικο χιόνι και πάνε τρένο και οι 3 πάροχοι, ενώ εδώ λίγο χιόνι και προβλήματα, στη περιοχή κυρίως nova κ vf που έχουν πολλές ζεύξεις.

Πλέον δεν τις υποτιμάω τόσο τις ζεύξεις. Οι συνεργάτιδες σώθηκαν στο Πήλιο. Η κοσμοτε απ' τη στιγμή που κόπηκε η οπτική της, καπουτ το δίκτυο.

Γενικά απ' τις πλημμύρες κατάλαβα ότι θα πρέπει πάντα να έχω τουλάχιστον 2 παρόχους. Πλέον έχω κύριο νούμερο voda και 2η κάρτα cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά δεν γίνεται να βάλουν μαζί ζεύξεις και ινα σε κεραία ; ή να ανάβουν τις ζεύξεις οταν δεν είναι διαθέσιμη η ινα;

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, elkons said:

Μα καλά δεν γίνεται να βάλουν μαζί ζεύξεις και ινα σε κεραία ; ή να ανάβουν τις ζεύξεις οταν δεν είναι διαθέσιμη η ινα;

Φαντάζομαι ότι γίνεται. Αλλά για κάποιο λόγο δεν το κάνανε.

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2024 at 5:49 ΜΜ, elkons said:

Μα καλά δεν γίνεται να βάλουν μαζί ζεύξεις και ινα σε κεραία ; ή να ανάβουν τις ζεύξεις οταν δεν είναι διαθέσιμη η ινα;

Όταν πληρώνεις όλα γίνονται. 
Πολλαπλάσιο κόστος διασύνδεσης, τίποτε από τα 2 δεν είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Μοναστηράκι

Screenshot-2024-10-23-13-30-38-138-org-z

Screenshot-2024-10-23-13-30-27-029-cz-mr

Screenshot-2024-10-23-13-30-34-942-cz-mr

Ποσειδώνος και Θησέως

Screenshot-2024-10-23-13-05-44-506-org-z

Screenshot-2024-10-23-13-05-31-984-cz-mr

Μπροστά από τον Μασούτη στον Φλοίσβο

Screenshot-2024-10-23-12-13-53-806-org-z

Screenshot-2024-10-23-12-13-41-927-cz-mr

Link to comment
Share on other sites

Αγνοείται το 5g σε αυτά τα eNb, κεραίες και σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Για Μοναστηράκι να μην έχει ούτε καν 4G+ να κάνει CA τουλάχιστον, το θεωρώ απαράδεκτο. 

Στο Μαρούσι μια χαρά θα μπει η κεραία αλλά δεν το είχε ανάγκη η περιοχή. 

Οκ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά υπάρχουν κάμποσα τέτοια σημεία στην Αθήνα που είναι με 4g και τέτοιες ταχύτητες, λογικά αυτά είναι micro ή μπορεί και να είναι κεραίες που θα μπορούσε να μην τους δίνει πρόσβαση ο ιδιοκτήτης του ακινήτου με σκοπό το μεγαλύτερο μίσθωμα.

Η κεραία στο Μαρούσι, μακάρι να καλύπτει καλύτερα από την 11075 γιατί έχει πολλά κενά και θέματα, μια που είδα το κτήριο όμως δεν μου φάνηκε ψηλό ενώ οι πολυκατοικίες στην ευρύτερη περιοχή είναι αρκετά ψηλές.

Στο Μοναστηράκι σέρνεται τα ΣΚ ή τα καλοκαίρια από τον κόσμο που μαζεύει πάνω της, στην καλύτερη 20 Mbps.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...