Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γαλαξίδι Φωκίδας, με 800αρα.

 

 

 

Screenshot-20191005-142923.jpg

Αισχος δεν επιτρέπεται ρε παιδια τέτοιες ταχύτητες.

 

Στάλθηκε από το Nokia 3.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αισχος δεν επιτρέπεται ρε παιδια τέτοιες ταχύτητες.

 

Στάλθηκε από το Nokia 3.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλά, αυτό είναι νορμάλ για WIND επαρχία. Που να δεις και το συγκριτικό που έκανα με Vodafone, σε άλλο θέμα... :p

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7911510#post7911510

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό είναι νορμάλ για WIND επαρχία. Που να δεις και το συγκριτικό που έκανα με Vodafone, σε άλλο θέμα... :p

 

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7911510#post7911510

Δεν είναι επαρχεία είναι στην πόλη της Πάτρας.

 

Στάλθηκε από το Nokia 3.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αραχωβα Βοιωτίας. Πάλι χαμηλά η WIND, με άδειο δίκτυο και ελάχιστο θόρυβο... :down: Το Χειμώνα θα σέρνεται άσχημα...

 

Screenshot-20191006-080217.jpg

 

Screenshot-20191006-080304.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αισχος δεν επιτρέπεται ρε παιδια τέτοιες ταχύτητες.

 

Στάλθηκε από το Nokia 3.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν πειράζει, αρκεί που βάφεται ο χάρτης και καλύπτεται "ολη η Ελλάδα".

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επαρχεία είναι στην πόλη της Πάτρας.

 

Στάλθηκε από το Nokia 3.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Μην μπερδεύεσαι!

Γαλαξίδι Φωκίδας (Κεραία πιθανόν από Ερατεινή), αναφέρει το speedtest και όχι στην πόλη της Πάτρας που αναφέρεις εσύ, για το αίσχος...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεσαι!

Γαλαξίδι Φωκίδας (Κεραία πιθανόν από Ερατεινή), αναφέρει το speedtest και όχι στην πόλη της Πάτρας που αναφέρεις εσύ, για το αίσχος...

Καλημέρα ναι έχει κ κεραία στο Γαλαξίδι από πάνω μαζί με μια άλλη εταιρεία.Απλως δεν συγκρίνεται η επαρχεία με τις πόλεις.

 

Στάλθηκε από το Nokia 3.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι Λιβαδειά. Τραγικό το δίκτυο της WIND, που μέχρι 5 λεπτά ΠΡΙΝ μπεις στην πόλη έχεις 4G και μετά τρως στη μάπα ένα ωραιότατο EDGE σε ολόκληρη την πόλη... Επιβεβαιώνω τον φίλο που μένει εδώ κοντά και μας το έλεγε ότι η WIND είναι χάλια μέσα στη Λιβαδειά...

 

Το αστείο όμως είναι ότι λίγο αργότερα, εμφανίστηκε ξαφνικά κεραία H+, η οποία κάποιες φορές εξαφανίζεται και παίζει πάλι μόνο με EDGE! Πράγμα που σημαίνει ότι είτε η κεραία έχει πρόβλημα, είτε είναι καινούργια και κάνουν δοκιμές, μέχρι τη μόνιμη ενεργοποίησή της! Μακάρι να έρθει και το 4G σύντομα...

 

Screenshot-20191006-153431.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Όταν σου λέω γω ότι είναι μάπα το δίκτυο.Αυτη η ανωμαλία στο σήμα πρέπει να σταματήσει.Αλλα για 3g πολύ καλά.

 

Στάλθηκε από το Nokia 3.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι Λιβαδειά. Τραγικό το δίκτυο της WIND, που μέχρι 5 λεπτά ΠΡΙΝ μπεις στην πόλη έχεις 4G και μετά τρως στη μάπα ένα ωραιότατο EDGE σε ολόκληρη την πόλη... Επιβεβαιώνω τον φίλο που μένει εδώ κοντά και μας το έλεγε ότι η WIND είναι χάλια μέσα στη Λιβαδειά...

 

Το αστείο όμως είναι ότι λίγο αργότερα, εμφανίστηκε ξαφνικά κεραία H+, η οποία κάποιες φορές εξαφανίζεται και παίζει πάλι μόνο με EDGE! Πράγμα που σημαίνει ότι είτε η κεραία έχει πρόβλημα, είτε είναι καινούργια και κάνουν δοκιμές, μέχρι τη μόνιμη ενεργοποίησή της! Μακάρι να έρθει και το 4G σύντομα...

 

Screenshot-20191006-153431.jpg

free picture hosting

 

Οντως χαλι μαυρο...το χω πει παμπολες φορες...

Να δουμε ποτε το χουν σκοπο...

Εντωμεταξυ στο χωριο τωρα λιγο εξω απο Λιβαδεια..

https://i.imgur.com/eOrUWLH.jpg

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Αραχωβα Βοιωτίας. Πάλι χαμηλά η WIND, με άδειο δίκτυο και ελάχιστο θόρυβο... :down: Το Χειμώνα θα σέρνεται άσχημα...

 

Screenshot-20191006-080217.jpg

 

Screenshot-20191006-080304.jpg

 

Εχω την αισθηση πως η βοιωτια γενικα εχει ψιλοαφεθει απο θεμα καλυψης 4g...

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Οντως χαλι μαυρο...το χω πει παμπολες φορες...

Να δουμε ποτε το χουν σκοπο...

Εντωμεταξυ στο χωριο τωρα λιγο εξω απο Λιβαδεια..

https://i.imgur.com/eOrUWLH.jpg

 

Ναι, σ' εσένα αναφερόμουν πριν, που μας έλεγες συνεχώς ότι είναι χάλια εδώ. Το διαπίστωσα και μόνος μου, μέχρι που ξαφνικά είδα ότι η WIND έχει συνδεθεί με 3G κεραία (νέας τεχνολογίας).

 

Το Cell ID της είναι το 4879. Όπως είπα, στην αρχή που πήγα να κάνω speedtest με πέταξε πρώτα εκτός δικτύου και μετά σε 2G, όμως λίγα λεπτά αργότερα εμφανίστηκε πάλι και με άφησε να μπω στο ίντερνετ και να κάνω τεστ κανονικά. Αν δεν έχει πρόβλημα, τότε σημαίνει ότι έρχεται και το 4G σε μερικές μέρες/εβδομάδες (από την εμπειρία μου σε άλλους νομούς).

 

Screenshot-20191006-153300.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αισθηση πως η βοιωτια γενικα εχει ψιλοαφεθει απο θεμα καλυψης 4g...
Γενικά και οι περισσότερες απομακρυσμένες περιοχές.

 

Στάλθηκε από το Nokia 3.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι, σ' εσένα αναφερόμουν πριν, που μας έλεγες συνεχώς ότι είναι χάλια εδώ. Το διαπίστωσα και μόνος μου, μέχρι που ξαφνικά είδα ότι η WIND έχει συνδεθεί με 3G κεραία (νέας τεχνολογίας).

 

Το Cell ID της είναι το 4879. Όπως είπα, στην αρχή που πήγα να κάνω speedtest με πέταξε πρώτα εκτός δικτύου και μετά σε 2G, όμως λίγα λεπτά αργότερα εμφανίστηκε πάλι και με άφησε να μπω στο ίντερνετ και να κάνω τεστ κανονικά. Αν δεν έχει πρόβλημα, τότε σημαίνει ότι έρχεται και το 4G σε μερικές μέρες/εβδομάδες (από την εμπειρία μου σε άλλους νομούς).

 

Screenshot-20191006-153300.jpg

 

Kατα τα αλλα ηταν που θα χαμε καλυφθει εως τελος Σεπτεμβρη...

Μσκατι ν ρθει συντομα παντως.

Πραγματικα ειναι ανυποφορο το δικτυο στην πόλη καθως κ οι συνεχεις εναλλαγες απο H σε e και αντιστροφα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γενικά και οι περισσότερες απομακρυσμένες περιοχές.

 

Στάλθηκε από το Nokia 3.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ετσι δε γινεται δουλεια...να σοβαρευτουν λιγο ..ολες οι περιοχες χρειαζονται καλο κ γρηγορο ιντερνετ.

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

 

 

Kατα τα αλλα ηταν που θα χαμε καλυφθει εως τελος Σεπτεμβρη...

 

Μσκατι ν ρθει συντομα παντως.

 

Πραγματικα ειναι ανυποφορο το δικτυο στην πόλη καθως κ οι συνεχεις εναλλαγες απο H σε e και αντιστροφα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Ετσι δε γινεται δουλεια...να σοβαρευτουν λιγο ..ολες οι περιοχες χρειαζονται καλο κ γρηγορο ιντερνετ.

Το απαιτεί η εποχή ο χρόνος πιέζει.

 

Στάλθηκε από το Nokia 3.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Σερρων και το κινητο λοκαρει σε απόλυτο edge ...οταν το γυρναω σε 4g εχει απο μια μακρινη 800αρα , πραγματικα άχρηστο και σε 3g σε βγαζει εκτος...εξωτερικοε χωρος κεντρο.καρα κεντρο .....Στο σπιτι μου αστα να παν 4g εχω απο μια 1800 που πιανει με -120 απο.εναν μακρινό σταθμο ενω οι αλλες δυο εχουν 5/5 σειμα ( αν και.εχω οπτικη επαφη με τις κεραίες στο λοφο αγιου ιωαννη ) Μπορει να ειναι.εκτος η κεραια? Τι να πω ....Τα εγραψα γιατι ειχα καιρο να βαλω την σιμ της wind και παρατηρώ αρκετα προβληματα τωρα που την ξαναεβαλα
Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Σερρων και το κινητο λοκαρει σε απόλυτο edge ...οταν το γυρναω σε 4g εχει απο μια μακρινη 800αρα , πραγματικα άχρηστο και σε 3g σε βγαζει εκτος...εξωτερικοε χωρος κεντρο.καρα κεντρο .....Στο σπιτι μου αστα να παν 4g εχω απο μια 1800 που πιανει με -120 απο.εναν μακρινό σταθμο ενω οι αλλες δυο εχουν 5/5 σειμα ( αν και.εχω οπτικη επαφη με τις κεραίες στο λοφο αγιου ιωαννη ) Μπορει να ειναι.εκτος η κεραια? Τι να πω ....Τα εγραψα γιατι ειχα καιρο να βαλω την σιμ της wind και παρατηρώ αρκετα προβληματα τωρα που την ξαναεβαλα
Λίγα θεματάκια, οκ, αλλά έχει κάλυψη. Γιατί να έχεις παράπονο;

Ο χάρτης είναι βαμμένος μπλε, και βλέπεις σηματάκι 4G στη συσκευή.

Τι, όχι;;

:D

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με προβλημάτισε η σταθερότητα του δικτύου της wind. Όχι τόσο η απόδοση.

Κατά τα άλλα η Λειβαδια λογικά θα πάρει απευθείας 5g :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρίσκομαι Λιβαδειά. Τραγικό το δίκτυο της WIND, που μέχρι 5 λεπτά ΠΡΙΝ μπεις στην πόλη έχεις 4G και μετά τρως στη μάπα ένα ωραιότατο EDGE σε ολόκληρη την πόλη... Επιβεβαιώνω τον φίλο που μένει εδώ κοντά και μας το έλεγε ότι η WIND είναι χάλια μέσα στη Λιβαδειά...

 

Το αστείο όμως είναι ότι λίγο αργότερα, εμφανίστηκε ξαφνικά κεραία H+, η οποία κάποιες φορές εξαφανίζεται και παίζει πάλι μόνο με EDGE! Πράγμα που σημαίνει ότι είτε η κεραία έχει πρόβλημα, είτε είναι καινούργια και κάνουν δοκιμές, μέχρι τη μόνιμη ενεργοποίησή της! Μακάρι να έρθει και το 4G σύντομα...

 

Screenshot-20191006-153431.jpg

Cell breathing?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με προβλημάτισε η σταθερότητα του δικτύου της wind. Όχι τόσο η απόδοση.

Κατά τα άλλα η Λειβαδια λογικά θα πάρει απευθείας 5g :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Cell breathing?

 

Πρέπει να προβληματίζει και η απόδοση, Μιχάλη. Δες την εταίρα της Victus σε αντίστοιχες περιοχές, όπου υποτίθεται πάνε πακέτο.

 

Και κάτι ακόμη: δεν σημαίνει ότι όπου αναβαθμίζει η Victus το δίκτυο είναι ίδιο. Μπορεί πχ να βάλει η Vodafone 8 1800άρες κυψέλες και η Wind 3 (ή και το ανάποδο, στο 0.00001% των περιπτώσεων :p ). Επίσης, δεν ξέρουμε αν η μια έχει 64 QAM και η άλλη 256 πχ. Τυχαίες οι τιμές. Εγώ αυτό που βλέπω από την πλευρά της Wind είναι μία βασική αναβάθμιση για να καταλήξει να λέει ότι έχει πληθυσμιακή κάλυψη ισάξια της.... Cosmote (:wacko::wacko::lol::lol::lol::lol:) και μικρο-αναβαθμίσεις σε ελάχιστα σημεία που το πράγμα απλά δεν τραβάει άλλο. Ας περιμένουμε λίγο ακόμη που θα ανοίξει κι άλλο η ψαλίδα :)

Link to comment
Share on other sites

Η απόδοση ήταν οκ όπου κινηθηκα στη Θεσσαλία και καλύτερη από τη συνεργάτιδα σε γενικές γραμμές σε κάλυψη... Η σταθερότητα όμως είναι issue. Όταν τη μία μέρα έχεις κάλυψη και την άλλη δεν έχεις. Έχω ανάλογες εμπειρίες με Tele2/Telenor που χρησιμοποιούν ίδιο vendor με τη Wind στο RAN αλλά το κόστος της είναι σημαντικός παράγοντας.

Πρόσφατα είχα γνωρίσει έναν συνάδελφο που ήταν RAN engineer σε Huawei δίκτυα και μου είπε ότι το alarming system του RAN huawei είναι οι ίδιοι οι συνδρομητές. Σε πολλές περιπτώσεις δεν έχουν καν εικόνα των βλαβών στο δίκτυο, μόνο τα KPIs βλέπουν. Σοβαρές καταστάσεις που αντιστοιχούν σε τεχνολογία 20ετιας.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό 4G σε κάλυψη σε όλο το νησί της Χίου! Τρομερή εντύπωση μου έκανε που σε όλη την διαδρομή στο φαράγγι των Καμπιών είχα 4G σήμα. Έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά!

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Eπιβεβαιωνω οτι δεν εχει lte η Λειβαδια, τουλαχιστον εως την προηγουμενη εβδομαδα. Τρικαλα και Καρδιτσα πριν 2-3εβδομαδες πολυ καλη καλυψη LTE, ομως μονο απο band b20 οσο κοιταξα, ταχυτητες τα γνωστα wind.
Link to comment
Share on other sites

Eπιβεβαιωνω οτι δεν εχει lte η Λειβαδια, τουλαχιστον εως την προηγουμενη εβδομαδα. Τρικαλα και Καρδιτσα πριν 2-3εβδομαδες πολυ καλη καλυψη LTE, ομως μονο απο band b20 οσο κοιταξα, ταχυτητες τα γνωστα wind.

 

Όντως, απίστευτη κάλυψη στο νομό Καρδίτσας. Έχει πολύ πυκνό δίκτυο. Η άποψή μου είναι ότι θέλει CA μόνο σε λίμνη Πλαστήρα και πόλη Καρδίτσας και κωμοπόλεις. Παρόλα αυτά είναι άψογα. Έχουν αρκετό cell overlap αλλά κάποια στιγμή θα γίνει integrate lean carrier σε Huawei RAN (rel 14) και θα σωθεί η κατάσταση και με τις ταχύτητες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λογικό ίσως από τη στιγμή που όπου έδινε band 3 στα 5 μόλις MHz πήγε στα 10. Και πάλι ωστόσο θέλει πολύ δουλειά.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...