Jump to content

GPS Setup (θα δουλέψει για όλα τα ΜΤΚ)


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια για δειτε κ εδω

 

Ουτε για αστειο... Μαλλον γελοιο ειναι να κανει κανεις κατι τετοιο !!! :p Παντως εμενα βαζοντας το gps.conf του οδηγου στο

gps test οαταν βρει σημα τετοιες τιμες μου λεει.. 8-13 in view 4-6 in use !!! ;) ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 456
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως στο G4 έχω πρόβλημα και μετά τον οδηγό που το ακολούθησα πιστά, όποτε θέλει δουλεύει το gps ! Χρειάζεται να κάνω την διαδικασία κάθε μέρα πάρα μέρα :rolleyes:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο G4 έχω πρόβλημα και μετά τον οδηγό που το ακολούθησα πιστά, όποτε θέλει δουλεύει το gps ! Χρειάζεται να κάνω την διαδικασία κάθε μέρα πάρα μέρα :rolleyes:

 

Φιλε taliban καλημερα.Οταν εφτιαξες στο κινητο σου την ρυθμιση εβαλες - αλλαξες το αρχικο gps.conf που σου εβαλε μονο του η εφαρμογη faster gps με αυτο το πειραγμενο που εχει δωσει ο aiakos η το εχεις αφησει ετσι? Αν οχι αλλαξε το θα δεις μεγαλη διαφορα !!!

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε taliban καλημερα.Οταν εφτιαξες στο κινητο σου την ρυθμιση εβαλες - αλλαξες το αρχικο gps.conf που σου εβαλε μονο του η εφαρμογη faster gps με αυτο το πειραγμενο που εχει δωσει ο aiakos η το εχεις αφησει ετσι? Αν οχι αλλαξε το θα δεις μεγαλη διαφορα !!!

 

Εδώ αφήσει το αρχικό, παω να το αλλάξω :-)

 

Εδώ αφήσει το αρχικό, παω να το αλλάξω :-)

 

μέχρι στιγμής όλα οκ, άλλαξα το αρχικο gps.conf με το πειραγμένο του aiakos και μέχρι στιγμής αν και έχω ανοίξει και κλείσει το τηλ 2-3 φορές το gps λειτουργεί :)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μέχρι στιγμής όλα οκ, άλλαξα το αρχικο gps.conf με το πειραγμένο του aiakos και μέχρι στιγμής αν και έχω ανοίξει και κλείσει το τηλ 2-3 φορές το gps λειτουργεί :)

 

Μπραβο φιλε ωραια την πρωτη φορα θα σου αργησε να βρει σημα αλλα μετα κλειδωνει σχετικα καλα σωστα??

Καλα ταξιδια με το νεο σου gps !!! ;) ;)

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε ωραια την πρωτη φορα θα σου αργησε να βρει σημα αλλα μετα κλειδωνει σχετικα καλα σωστα??

Καλα ταξιδια με το νεο σου gps !!! ;) ;)

 

Βασικά δεν είναι τι βασικό τηλέφωνο μου, της γυναίκας μου είναι, αλλά δεν μπορώ να υπάρχει μια συσκευή γύρω μου που να μην δουλεύει σωστά :-)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε ωραια την πρωτη φορα θα σου αργησε να βρει σημα αλλα μετα κλειδωνει σχετικα καλα σωστα??

Καλα ταξιδια με το νεο σου gps !!! ;) ;)

 

Το πείραξα και πέρασα τις τιμές χειροκίνητα πόση ώρα σου έκανε για να κλειδώσει ?

Link to comment
Share on other sites

Το πείραξα και πέρασα τις τιμές χειροκίνητα πόση ώρα σου έκανε για να κλειδώσει ?

 

κανά 5λεπτο

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το πείραξα και πέρασα τις τιμές χειροκίνητα πόση ώρα σου έκανε για να κλειδώσει ?

 

Αστα φιλε με ανοιχτο οχι καθαρο ουρανο και με ολα περασμενα σωστα εμενα μου εκανε 25 λεπτα να κλειδωσει ... Παλια που το ειχα ξανακανει ειχε κανει λιγοτερο αλλα την τελευταια αργησε πολυ.Αργει πολυ θελει υπομονη νομιζα οτι κατι ειχε παθει εγω ειχα βαλει εξτρα και την εφαρμογη gps test και αφου ειχα κανει της ρυθμισεις ανοιξα το sygic πατησα το κεντρικο κουμπι βγηκα εξω χωρις να το κλεισω το sygic ανοιξα το gps test το εβαλα στης ρυθμισεις να ειναι screen on αλλιως θα σου κλεινει και παρακολουθουσα απο εκει την εξελιξη των δορυφορων!!!

Τωρα μεσα σε το πολυ 1 - 1.1/2 λεπτο μου κλειδωνει καθε φορα !!! ;) ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αστα φιλε με ανοιχτο οχι καθαρο ουρανο και με ολα περασμενα σωστα εμενα μου εκανε 25 λεπτα να κλειδωσει ... Παλια που το ειχα ξανακανει ειχε κανει λιγοτερο αλλα την τελευταια αργησε πολυ.Αργει πολυ θελει υπομονη νομιζα οτι κατι ειχε παθει εγω ειχα βαλει εξτρα και την εφαρμογη gps test και αφου ειχα κανει της ρυθμισεις ανοιξα το sygic πατησα το κεντρικο κουμπι βγηκα εξω χωρις να το κλεισω το sygic ανοιξα το gps test το εβαλα στης ρυθμισεις να ειναι screen on αλλιως θα σου κλεινει και παρακολουθουσα απο εκει την εξελιξη των δορυφορων!!!

Τωρα μεσα σε το πολυ 1 - 1.1/2 λεπτο μου κλειδωνει καθε φορα !!! ;) ;) ;)

 

Εμένα κάνει κάνα 2 λεπτό για να μου κλειδώσει και δεν είμαι στο δρόμο κάτω από τέντα και μπαλκόνι

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι τι βασικό τηλέφωνο μου, της γυναίκας μου είναι, αλλά δεν μπορώ να υπάρχει μια συσκευή γύρω μου που να μην δουλεύει σωστά :-)

 

Θα αρχίσω να τραβάω τα @@ μου στο τέλος!

Ενώ χτες δούλεψε , έβρικε δορυφόρους κανονικά κλπ ( το έκλεισα 2-3 φορές για να το τσεκάρω ) σήμερα πάλι δεν λειτουργεί, το τροποποιημένο αρχείο το έχει κανονικά μέσα. Μήπως επρεπε να κάνω πάλι την διαδικασία με το MobileUncle Tools αφότου πέρασα το τροποποιημένο αρχείο?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Θα αρχίσω να τραβάω τα @@ μου στο τέλος!

Ενώ χτες δούλεψε , έβρικε δορυφόρους κανονικά κλπ ( το έκλεισα 2-3 φορές για να το τσεκάρω ) σήμερα πάλι δεν λειτουργεί, το τροποποιημένο αρχείο το έχει κανονικά μέσα. Μήπως επρεπε να κάνω πάλι την διαδικασία με το MobileUncle Tools αφότου πέρασα το τροποποιημένο αρχείο?

 

Περιεργο...Αν βλεπεις με τον root explorer οτι μεσα στο φακελο root-etc εχεις το <<καλο>> gps.info ειναι αν θυμαμαι στα 329 bytes κοιτα αν τα permisions ειναι rw-r--r-- μηπως και εχει αλλαξει κατι..Αν ειναι οκ ξανατσεκαρε της επιλογες στο mobile uncle tool οτι ειναι ολα σωστα αλλιως ξανακανε την διαδικασια απτην αρχη.. Εγω που μολις το ανοιξα στο κινητο μου για να δοκιμασω το νεο sygic 13.2.2 που μολις του περασα εκανε 3-4 λεπτα την πρωτη φορα να βρει σημα τα ανοιξα εκλεισα και σε ουτε ενα λεπτο ξανακλειδωνει οποτε υπομονη παιζουν μεγαλο ρολο η τοποθεσια που εισαι και οι καιρικες συνθηκες !!!

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής Όλα οκ, είχα κάνει βλακεία.....

Τώρα έχω περασει το τροποποιημένο κανονικά στην σωστή διαδρομή.

Να ρωτήσω, λογικά το παλιό αρχείο πλέον το σβήνω, δεν χρειάζεται σε κάτι;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής Όλα οκ, είχα κάνει βλακεία.....

Τώρα έχω περασει το τροποποιημένο κανονικά στην σωστή διαδρομή.

Να ρωτήσω, λογικά το παλιό αρχείο πλέον το σβήνω, δεν χρειάζεται σε κάτι;

 

Ναι διεγραψε το δεν χρειαζεται καθως και την εφαρμογη faster gps ουτε αυτη χρειαζεται μιας και εχεις βαλει χειροκινητα το νεο gps.conf εσυ !!!

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι διεγραψε το δεν χρειαζεται καθως και την εφαρμογη faster gps ουτε αυτη χρειαζεται μιας και εχεις βαλει χειροκινητα το νεο gps.conf εσυ !!!

 

Οκ θα το κάνω,

Κάτσε να κλειδώσει το GPS πρώτα και πάλι, είναι στα 15 λεπτά ανοικτό και έχει βρει 3 δορυφόρους μέχρι στιγμής με WiFi on

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το ποστάρω και εδώ.......

 

 

καλά εγώ έχω πάθει πλάκα με το gps του jiayu.......είχα συνηθήσει με το newman k1 το οποίο κλείδωνε σε δευτερόλεπτα και τώρα με το g4 σπάνε τα νεύρα μου, του πέρασα το τροποποιημένο αρχείο, οκ δουλευει, κλείνεις το τηλ ( shutdown ) και το ανοίγεις .....δεν μπορείς να κάνεις ούτε ανανέωση στον καιρό, έτσι όπως είναι του κάνεις reboot , δουλεύει κανονικά !!!! Μιλάμε ότι αν δεν ήταν της γυναικας μου που δεν το χρειάζεται το gps θα το είχα πετάξει από το παράθυρο !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! εχω Zopo 980 (1/16), αν και με ανοιχτα δεδομενα μια χαρα κλειδωνε το GPS μεσα στο λεπτο αλλα με κλειστα με τπτ, εκανα και εγω το GPS fix και να επισημάνω πως για εύκολη αντιγραφή του αρχείου gps.conf μπορεί να δουλέψετε με αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=web.oss.sshsftpDaemon&hl=el έτσι με SFTP περνάμε το αρχείο μέσα σε αντικατάσταση του παλιού και καθαρίσαμε! :)

το δοκιμασα το Σαββατο σε μακρινες διαδρομες με δεδομενα κλειστα, επιασε σημα στο λεπτο και ποιο γρηγορα και δουλευει μια χαρα! thanks!!!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Ποιο πρόγραμμα θα προτείνατε για gps. Sygic ή κανένα άλλο?

sygic...,,.,.,

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια στο κατάλληλο θέμα.

Android - προτάσεις: GPS και Πλοήγηση

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν θέμα με το gps εμένα μου κλειδώνει έξω σε 10 sec στο σπίτι μέσα θέλει 1 λεπτό!!!

 

Σας δίνω το my conf. μου έχει αναλυτικά οδηγίες για όσους δεν ξέρουν...

 

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37920&d=1385627637

 

 

***Να ενημερώσω ότι στο my gps.conf εκεί που είναι NTP_SERVER=2.gr.ntp.org είναι λάθος το σωστό είναι αυτό NTP_SERVER=2.gr.pool.ntp.org.!!!Ξέχασα το "pool" δηλαδή...

Edited by rosmodelo
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν θέμα με το gps εμένα μου κλειδώνει έξω σε 10 sec στο σπίτι μέσα θέλει 1 λεπτό!!!

 

Σας δίνω το my conf. μου έχει αναλυτικά οδηγίες για όσους δεν ξέρουν...

 

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37920&d=1385627637

οι οδηγίες που είναι φίλε μου ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Settings φίλε μου!!!

 

δεν υπάρχει κάπου το αρχείο σε άλλη μορφή εκτός conf ωστε να διαβάσω τις οδηγίες ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κάπου το αρχείο σε άλλη μορφή εκτός conf ωστε να διαβάσω τις οδηγίες ?
ανοιξε το settings.conf με notepad και φαινονται μια χαρα οι οδηγιες!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...