Jump to content

Apple iPhone 5C


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα δεις σύντομα, πήγαινε δες πως έχουν (ήδη) γίνει οι συσκευές που έχουν για το κοινό στα μεγάλα καταστήματα.

 

Eννοεις οτι ειναι μεσα στη γρατζουνια?

Απο τη μια ειναι ενα μετρο συγκρισης απο την αλλη ομως εχω πετυχει μεχρι και ατομα με κλειδια να κανουν καφριλες για να δουν την αντοχη καποιου κινητου. Οποτε ειναι μεν ενδεικτικα τα εκθεσιακα τηλεφωνα αλλα δεν τα εμπιστευομαι 100%. Θα το τσεκαρω παντως!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 279
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά από 3 και κάτι χρόνια με το αγαπημένο μου 3Gs αποφάσισα να αποκτήσω νέο μηλόφωνο. Αρχικά σκέφτηκα να περιμένω να πέσει η τιμή του 5 για να το αποκτήσω, όμως η αυτονομία του δεν είναι και πολύ καλή από ότι γνωρίζω. Μετά τα γενικά σχόλια που διάβασα για το 5c είμαι όλο και πιο κοντά στο να το αποκτήσω. Αν και αρχικά το πλαστικό που κακαφονήκε ως ιδέα, αρχίζω να το συνηθίζω... :) Θα περιμένω λίγο ακόμας μπας και πέσει κι άλλο η τιμή του. Το πιο πιθανό είναι να είναι η επόμενη αναβάθμηση κινητού που θα κάνω.

 

Κάποιος που το έχει για καιρό σε χρήση μπορεί να μου πει εντυπώσεις σχετικά με την μπαταρία;

iPhone 3GS -> iPhone 5c -> Moto G 2nd -> Samsung A3
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 και κάτι χρόνια με το αγαπημένο μου 3Gs αποφάσισα να αποκτήσω νέο μηλόφωνο. Αρχικά σκέφτηκα να περιμένω να πέσει η τιμή του 5 για να το αποκτήσω, όμως η αυτονομία του δεν είναι και πολύ καλή από ότι γνωρίζω. Μετά τα γενικά σχόλια που διάβασα για το 5c είμαι όλο και πιο κοντά στο να το αποκτήσω. Αν και αρχικά το πλαστικό που κακαφονήκε ως ιδέα, αρχίζω να το συνηθίζω... :) Θα περιμένω λίγο ακόμας μπας και πέσει κι άλλο η τιμή του. Το πιο πιθανό είναι να είναι η επόμενη αναβάθμηση κινητού που θα κάνω.

 

Κάποιος που το έχει για καιρό σε χρήση μπορεί να μου πει εντυπώσεις σχετικά με την μπαταρία;

 

Μια χαρά είναι η αυτονομία του 5. Όλα τα iPhone απ όσο γνωρίζω πάντα όταν πρωτοεμφανίζονται παρόμοια αυτονομία έχουν. Το 5c λογικά έχει και παραπάνω γιατί ενώ έχει ίδιο harware με το 5 λόγο χωρου έχει και λίγο μεγαλύτερη μπαταρία.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Να ανεφερω την γνωμη μου σχετικα με την διαρκεια μπαταριας. Ο αδερφος μου, λογω της τιμης και του πλαστικου, προτιμησε αρχες Σεπτεμβρη το 5 (καινουριο φυσικα, σε λευκο για να μην αγχωνεται για σημαδια) αντι του 5C. Σημερα λοιπον, και ενω προχωρησα με το 5C (αρχες Οκτωβρη, σε κιτρινο που ειναι το ωραιοτερο ολων των χρωματων! :) ), το μονο που μου λεει συνεχεια ειναι για την μικροτερη αυτονομια που εχει! Σιγουρα νοιωθει λιγο ελαφρυτερο στο χερι το 5, αλλα το C το τρωει σε μπαταρια. Πολυ βασικη διαφορα για μενα! Τωρα οσο αναφορα την ποιοτητα κατασκευης, ακριβως στην ιδια κατασταση ητανε (για την αποχη του) το 3GS. Ενα αξιολογο τηλεφωνο, που ακομα και σημερα μετραει. Επειδη λοιπον βγηκανε τα μεταλλα στη μεση, δεν σημαινει οτι τα προτιμουμε ολοι. Θα ηθελα ομως να εχω τον Α7 και το διπλο led, αλλα ετσι αποφασισε η εταιρια. Οποτε για μενα, 5C αντι του 5S, για να εχω και λιγο χρωμα στη ζωη μου.
Link to comment
Share on other sites

Να ανεφερω την γνωμη μου σχετικα με την διαρκεια μπαταριας. Ο αδερφος μου, λογω της τιμης και του πλαστικου, προτιμησε αρχες Σεπτεμβρη το 5 (καινουριο φυσικα, σε λευκο για να μην αγχωνεται για σημαδια) αντι του 5C. Σημερα λοιπον, και ενω προχωρησα με το 5C (αρχες Οκτωβρη, σε κιτρινο που ειναι το ωραιοτερο ολων των χρωματων! :) ), το μονο που μου λεει συνεχεια ειναι για την μικροτερη αυτονομια που εχει! Σιγουρα νοιωθει λιγο ελαφρυτερο στο χερι το 5, αλλα το C το τρωει σε μπαταρια. Πολυ βασικη διαφορα για μενα!

 

Αρα το 5c εχει μεγαλυτερη αυτονομια.και το λογικο αυτο ειναι μιας και εχει ελαφρως μεγαλυτερη μπαταρια.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αρα το 5c εχει μεγαλυτερη αυτονομια.και το λογικο αυτο ειναι μιας και εχει ελαφρως μεγαλυτερη μπαταρια.

 

Σωστό αυτό αλλά δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα με το να συγκρίνεις δυο συσκευές από χρήση διαφορετικών χρηστών.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πόση διαφορά έχουν στη μπαταρία ; 100mah ; Εγώ δε πιστεύω ότι αυτό αρκεί για να κάνει τη διαφορά.

Αυτό που έχω διαβάσει σε διάφορες πηγές είναι ότι το C έχει πιο φωτεινές οθόνες. Τώρα με τη γνωστή κατάσταση στις οθόνες μπορεί να είναι απλά θέμα παρτίδας/ προμηθευτή.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το παρέλαβα σήμερα.

Ένα πράγμα θα πω: Είναι πολύ υποτιμημένο. Μου αρέσει ΤΟΣΟ πολύ το πόσο στέρεο και σωστά κατασκευασμένο το νιώθω και νομίζω ότι τέτοια ποιότητα κατασκευής έχω να πιάσω από το BlackBerry 9700. Προφανώς το 4S που είχα ήταν ωραία κατασκευασμένο, αλλά το γυαλί σε έκανε να νομίζεις ότι θα σπάσει με το παραμικρό. Το 5C έχει ένα ωραίο πλαστικό που δεν είναι καθόλου φτηνό. Όσον αφορά την απόδοση... Αν έχεις το 5 δεν αξίζει να το πάρεις αλλά εγώ με 4S κατάλαβα διαφορά μεγάλη. Πολύ ευχαριστημένος με την αγορά μου :cool:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το παρέλαβα σήμερα.

Ένα πράγμα θα πω: Είναι πολύ υποτιμημένο. Μου αρέσει ΤΟΣΟ πολύ το πόσο στέρεο και σωστά κατασκευασμένο το νιώθω και νομίζω ότι τέτοια ποιότητα κατασκευής έχω να πιάσω από το BlackBerry 9700. Προφανώς το 4S που είχα ήταν ωραία κατασκευασμένο, αλλά το γυαλί σε έκανε να νομίζεις ότι θα σπάσει με το παραμικρό. Το 5C έχει ένα ωραίο πλαστικό που δεν είναι καθόλου φτηνό. Όσον αφορά την απόδοση... Αν έχεις το 5 δεν αξίζει να το πάρεις αλλά εγώ με 4S κατάλαβα διαφορά μεγάλη. Πολύ ευχαριστημένος με την αγορά μου :cool:

 

Καλοριζικο φιλε μου.

Αυτην την εντυπωση εχω και γω.ειναι υποτιμημενο.

 

Χρωμα;

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε μου.

Αυτην την εντυπωση εχω και γω.ειναι υποτιμημενο.

 

Χρωμα;

 

Ασπρούλι! Να πω την αλήθεια θα πάρω ένα αυτοκόλλητο μαύρο aluminum να το καλύψω το πίσω μέρος γιατί είχα βαρεθεί το άσπρο και ήθελα κατάμαυρο κινητό :p Παρ' όλα αυτά δε με χαλάει καθόλου! Γενικά η συσκευή κάνει πολύ καλή διαχείριση πόρων και μνήμης και δεν έχω δει κανένα lag ως τώρα και καλή μπαταρία.

Αυτό που με εντυπωσίασε, αν και περίμενα λόγω πλαστικού, είναι το πόσο sturdy το νιώθεις στο χέρι. Ελπίζω να μη με βγάλει ψεύτη στο μέλλον αλλά η ποιότητα κατασκευής είναι απλά υποδειγματική και για κάποιον τόσο ψείρα σαν εμένα είναι απλά ό,τι πρέπει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αμα καποιος απο το forum εχει αγορασει iphone απο το ebay...εχω βρει καποια κινητα αλλα γραφει οτι ειναι απο την At&t ή Verizon , και αλλα ειναι απο αυτες τις εταιριες και γραφουν bad esn ...ξερει κανενας τι πεζει με αυτα τα iphone και την χρηση τους στην Ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ήμουν έτοιμος να πάρω ενα 5c δώρο στη γυναίκα μου για τα Χριστούγεννα, μέχρι που διάβασα αυτό:

http://www.newmoney.gr/article/29904/nayagio-toy-polyhromoy-iphone-5c-stamata-i-paragogi-stin-taivan

Τι γνώμη έχετε; Ισχύει οτι έχει τόσα προβλήματα ποιότητας;

Αξίζει να το εμπιστευτώ για 2 χρόνια ή να κοιτάξω αλλού;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα!

Ήμουν έτοιμος να πάρω ενα 5c δώρο στη γυναίκα μου για τα Χριστούγεννα, μέχρι που διάβασα αυτό:

http://www.newmoney.gr/article/29904/nayagio-toy-polyhromoy-iphone-5c-stamata-i-paragogi-stin-taivan

Τι γνώμη έχετε; Ισχύει οτι έχει τόσα προβλήματα ποιότητας;

Αξίζει να το εμπιστευτώ για 2 χρόνια ή να κοιτάξω αλλού;

 

Το άρθρο που παραθέτεις δεν κάνει λόγο για "προβλήματα ποιότητας", μιλάει για ελαττώματα χωρίς καν να αναλύει τι εννοεί με αυτό. Όπως καταλαβαίνεις αυτό που διαβάζεις δεν αποτελεί σοβαρό λόγο για να μην πάρει κάποιος τη συσκευή. Οι μειωμένες πωλήσεις οφείλονται στο γεγονός ότι η συσκευή πλασαρίστηκε ως φθηνό iphone αλλά μόνο φθηνό δεν είναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πηρα χθες βραδυ δωρο στη γυναικα μου το iphone 5c σε κιτρινο. Ημουν αρνητικος οταν το ζητησε. Δε φανταζομουν τιποτα απ ολα οσα ειδα. ποιοτητα-στιβαρο-καμια σχεση με πλαστικο. Αφωνος!!! Ακομα και να της δωσω το 5S μου σκεφτηκα.
Link to comment
Share on other sites

Με γεια κατ'αρχην, θα το καταευχαριστηθει! Εγω το εχω τωρα 2 μηνες (σε κιτρινο φυσικα) και δεν μετανοιωνω στιγμη που το πηρα αντι του 5s, χωρις να τα συγκρινω φυσικα. Απλα το s δεν μου εκανε σαν αλλαγη, ηταν σαν να περνω παλι το 5. Το c ειναι αριστο, αψογο, και κατασκευαστηκα απιστευτο. Μακαρι και η samy και οι αλλες εταιρειες που βγαζουνε πλαστικα να ητανε σε αυτο το επιπεδο ποιοτητας!
Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω και πραγματικά μπαίνω σε σκέψεις.

Το c πραγματικά διορθώνει το μεγαλύτερο πρόβλημα όλων των Iphones.

Δεν είναι τόσο ευπαθές σε γρατζουνιές!!! Και εγώ το έχω μεγάλο άγχος αυτό.

 

Επίσης, λόγω της όχι και τόσο τεράστιας παραγωγής του, πρέπει να εμφανίζει μικρότερα ποσοστά βλαβών (δική μου εκτίμηση αυτή, καθαρά).

 

Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει η μετάβαση από το 5 στο 5c...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δε θα εγραφα κατι υπερβολικο. εγραψα οτι ενιωσα τις πρωτες στιγμες που το κρατησα. Ειχα samsung s3 για 10 μηνες. Αυτο ειναι πλαστικο. Το ΙPHONE 5C ποτέ !!! επισης πολυ καλυτερο grip στο χερι απο το 4-4s-5 κλπ. Οι μικρεσ κουρμπες του στο πισω μερος δινουν μεγαλη σιγουρια στο κρατημα. οχι οσο το 3G αλλα μερα με νυχτα με 4 και 5.
Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω και πραγματικά μπαίνω σε σκέψεις.

Το c πραγματικά διορθώνει το μεγαλύτερο πρόβλημα όλων των Iphones.

Δεν είναι τόσο ευπαθές σε γρατζουνιές!!! Και εγώ το έχω μεγάλο άγχος αυτό.

 

Επίσης, λόγω της όχι και τόσο τεράστιας παραγωγής του, πρέπει να εμφανίζει μικρότερα ποσοστά βλαβών (δική μου εκτίμηση αυτή, καθαρά).

 

Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει η μετάβαση από το 5 στο 5c...

Εγώ το 5c το έχω δει μόνο σε κατάστημα οπότε το λειτούργησα στα γρήγορα και η γνώμη μου είναι ότι είναι ένα 5 με άλλο περιτύλιγμα. Αν δεν έχεις πρόβλημα με το "περιτύλιγμα" τότε αγόρασε το. Δεν θα δεις διαφορές παρά μόνο στην μπαταρία από την στιγμή που το 5c έχει μεγαλύτερη. Αν το βρεις σε καλή τιμή τότε κάνε την αλλαγή. Δεν θα βγεις χαμένος αφού στην ουσία έχεις ένα καινούριο χρωματιστό iPhone 5.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Απο καποιον κατοχο αυτο που θαθελα να μαθω ειναι αν ισχυει αυτο που πε ο γιαννης(ddr2) και που το πιθανολογω και εγω:αν οντως εχει μεγαλυτερη αντοχη σε σχεση με τις γρατζουνιες σε σχεση με το 5 ή το 5s.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν είμαι σίγουρος για το κατα πόσο ειναι πρακτικά περισσότερο ανθεκτικό αλλά το πιθανότερο ειναι αυτές οι γρατσουνιές να φαίνονται λιγότερο. Ωστόσο εκτιμώ πως οι αμιχές στο πλαστικό δεν θα αργήσουν να εμφανιστούν μετά απο χρήση (χωρίς θήκη).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο (και σχετικο): http://www.bestskinsever.com/best-sellers/iphone-5c-skins-screen-protectors-cases-covers-shields-films?mode=list&

 

Σημερα το βρηκα.ωραια λυση.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος για το κατα πόσο ειναι πρακτικά περισσότερο ανθεκτικό αλλά το πιθανότερο ειναι αυτές οι γρατσουνιές να φαίνονται λιγότερο. Ωστόσο εκτιμώ πως οι αμιχές στο πλαστικό δεν θα αργήσουν να εμφανιστούν μετά απο χρήση (χωρίς θήκη).

 

Το πιθανότερο είναι να μην μπώ στη διαδικασία της αλλαγής, αλλά η αλήθεια είναι πως το 5άρι γρατζουνιέται για πλάκα.

Δεν λέω ότι το c είναι αχάρακτο, αλλά σίγουρα δεν θα γρατζουνιέται λόγω.... κόκκου σκόνης μέσα στη θήκη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΤΟ έχω περίπου 2 μήνες...είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος...και 2 ...ίσως άσχετες παρατηρήσεις...

1) επειδή στην παρέα μου έχουν το 5αρι...τα ίδια προγράμματα τρέχουν καλύτερα στο 5c....ίσως καλύτερη προσαρμογή ios 7....

2) στις καφετέριες βλέπω πολλά 5c...και ελάχιστα 5s...ίσως ακόμη λόγω έλλειψης....

 

με σειρά βέβαια προτεραιότητας θα έβαζα 5s>5c>5...

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...