Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη κανενα μηχανημα δεν ειναι τελειο και εγω εχω καποια παραπονα πχ αυτονομια (σε σχεση με ipad),υλικα κατασκευης,τιμη,ενσωματωμενη μνημη,διαθεσιμα αξεσουαρ, αλλα σε γενικες γραμμες ειναι μια αξιολογη συσκευη αξιοπιστη και κανεις εργασιες που αλλου δεν τις βρισκεις.για τα υπολοιπα εχω το ipad mini retina που πραγματικα την εχω ευχαριστηθει.για δουλεια ομως το note.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προφανως εσενα δε σου εκατσε στο ματι, δε γινεται ολοι να ειμαστε ικανοποιημενοι και να το πεταξουμε ξαφνικα απο μερικους που δεν τους αρεσε!Και απο πλευρα test το contrast του ειναι παρα πολυ καλο.

 

Δεν το κατάλαβα αυτό… Εσύ γιατί παρεξηγήθηκες; Είσαι μήπως μέτοχος της samsung; Όπως γράφονται σε όλες αυτές τις σελίδες στο παρόν thread οι θετικές κριτικές για την ταμπλέτα, έτσι έχω το κάθε δικαίωμα να εκφράσω την αρνητική μου κριτική. Δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνω επειδή έχω αρνητική εντύπωση για το προϊόν; Να το βουλώσω και να το καταπιώ, για να μην στενοχωρηθούν κάποιοι και μειωθεί το γόητρο της εταιρείας;

 

Σήμερα ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα! Ούτε λίγο ούτε πολύ, ανακάλυψα πως για να μπορώ να κάνω κάποιον διαγνωστικό δικτυακό έλεγχο σε κάποια συσκευή μου μέσω ping εντολής, θα πρέπει να γίνει η συσκευή root!!! Έ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ!!!

 

Αντί να πηγαίνει το android (ή η samsung) προς τα μπρος, πάει με γοργό βήμα προς τα πίσω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα αυτό… Εσύ γιατί παρεξηγήθηκες; Είσαι μήπως μέτοχος της samsung; Όπως γράφονται σε όλες αυτές τις σελίδες στο παρόν thread οι θετικές κριτικές για την ταμπλέτα, έτσι έχω το κάθε δικαίωμα να εκφράσω την αρνητική μου κριτική. Δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνω επειδή έχω αρνητική εντύπωση για το προϊόν; Να το βουλώσω και να το καταπιώ, για να μην στενοχωρηθούν κάποιοι και μειωθεί το γόητρο της εταιρείας;

 

Σήμερα ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα! Ούτε λίγο ούτε πολύ, ανακάλυψα πως για να μπορώ να κάνω κάποιον διαγνωστικό δικτυακό έλεγχο σε κάποια συσκευή μου μέσω ping εντολής, θα πρέπει να γίνει η συσκευή root!!! Έ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ!!!

 

Αντί να πηγαίνει το android (ή η samsung) προς τα μπρος, πάει με γοργό βήμα προς τα πίσω!

 

Έχω διαβάσει και έχω διαβάσει αρνητικές κριτικές για διάφορα προϊόντα σε πολλά forum, αλλά η δική σου κρύβει πολλή απογοήτευση τουλάχιστον.

Μάλλον άλλο περίμενες και άλλο πήρες και λόγω της υψηλής τιμής του, τώρα κλαις τα λεφτά σου.

Κατά γενική άποψη, μιλάμε ίσως για την καλύτερη android ταμπλέτα της αγοράς τη δεδομένη στιγμή.

Το πρόβλημά σου απ'ότι φαίνεται και όπως λες είναι το λειτουργικό σύστημα της ταμπλέτας και όχι η ίδια η ταμπλέτα, οπότε κακώς την κατακρίνεις έτσι στο συγκεκριμένο topic με τόσους αναγνώστες.

Πολύ καλά κάνεις και κατακρίνεις ένα προϊόν και εκφράζεις δημόσια την εμπειρία χρήσης σου μαζί του, αλλά υπάρχουν πολλοί άλλοι πραγματικά που το χρησιμοποιούν ως εργαλείο δουλειάς τους απροβλημάτιστα και άλλοι τόσοι που το χαίρονται καθημερινά και πίστεψέ με δεν έχουν μετανοιώσει στο ελάχιστο το ποσό του 1.5 βασικού που έδωσαν ή χρεώθηκαν για να το αποκτήσουν.

Φιλικά πάντα.

Άντε και καλή χρονιά να έχουμε και όξω η τρόικα!

.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα αυτό… Εσύ γιατί παρεξηγήθηκες; Είσαι μήπως μέτοχος της samsung; Όπως γράφονται σε όλες αυτές τις σελίδες στο παρόν thread οι θετικές κριτικές για την ταμπλέτα, έτσι έχω το κάθε δικαίωμα να εκφράσω την αρνητική μου κριτική. Δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνω επειδή έχω αρνητική εντύπωση για το προϊόν; Να το βουλώσω και να το καταπιώ, για να μην στενοχωρηθούν κάποιοι και μειωθεί το γόητρο της εταιρείας;

 

Σήμερα ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα! Ούτε λίγο ούτε πολύ, ανακάλυψα πως για να μπορώ να κάνω κάποιον διαγνωστικό δικτυακό έλεγχο σε κάποια συσκευή μου μέσω ping εντολής, θα πρέπει να γίνει η συσκευή root!!! Έ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ!!!

 

Αντί να πηγαίνει το android (ή η samsung) προς τα μπρος, πάει με γοργό βήμα προς τα πίσω!

 

Δοκιμασε το fing απο το μαρκετ.Δεν χρειαζεται ροοτ και ειναι και δωρεαν.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά σου απ'ότι φαίνεται και όπως λες είναι το λειτουργικό σύστημα της ταμπλέτας και όχι η ίδια η ταμπλέτα, οπότε κακώς την κατακρίνεις έτσι στο συγκεκριμένο topic με τόσους αναγνώστες.

 

Από την αρχή είπα πως είμαι περισσότερο απογοητευμένος με το hardware κομμάτι της συσκευής και λιγότερο με το software, γιατί ήξερα προκαταβολικά ότι η samsung στο θέμα του software δεν τα πάει και τόσο καλά. Αν μη τι άλλο όμως υποτίθεται πως η εταιρεία φημίζεται για τα ποιοτικά της προϊόντα στο θέμα του hardware. Αυτός είναι και ο λόγος που στράφηκα σε αυτή την εταιρεία και όχι σε μια κινέζικη. Αλλά δυστυχώς…

 

Όσο για το θέμα της κριτικής με ενοχλεί στο ότι γίνεται κριτική ΕΠΑΝΩ στην κριτική που κάνει κάποιος. Είναι σαν να λέμε πως η μειοψηφία πρέπει να το βουλώνει απέναντι στην πλειοψηφία και να μην έχει άποψη.

 

Δοκιμασε το fing απο το μαρκετ.Δεν χρειαζεται ροοτ και ειναι και δωρεαν.

 

Μάλλον σε βρίσκω αδιάβαστο… Το πρόγραμμα αυτό είναι ένα από τα βασικά δικτυακά εργαλεία που έχω στο htc, αλλά δυστυχώς ούτε και αυτό μπορεί να στείλει ping και παίρνει timeouts. Αν κάνεις ένα μικρό ψάξιμο στο google play θα δεις ότι υπάρχει από όλα αυτά τα προγράμματα σημείωση, ότι στο s4 και στο note 2014 δεν μπορούν να παίξουν χωρίς root. Είναι κάτι που έχει γίνει είτε εσκεμμένα είτε κατά λάθος από τα σαΐνια της samsung, που δεν άφησαν ελεύθερα κάποια δικτυακά δικαιώματα. Στην δεύτερη περίπτωση ίσως υπάρξει κάποια στιγμή στο μέλλον διόρθωση.

 

Δύο ακόμα απογοητεύσεις ήρθαν εχτές, όταν πρώτον ψάχνοντας το θέμα του root για την συσκευή, διαπίστωσα πως προς το παρόν δεν μπορεί να γίνει χωρίς να αλλάξει η τιμή του knox, οπότε bye-bye η εγγύηση. Από την άλλη διαπίστωσα πως επειδή και εδώ το root γίνεται από pc κοινώς windows, θα έχω τα ίδια προβλήματα που είχα με τους drivers της htc και με το παλιό λειτουργικό win2k3, όταν αποφάσισα να ξεκλειδώσω τον bootloader. Οπότε με βλέπω για μία ακόμα φορά να παραμένω χωρίς root θέλοντας και μη, σε μία συσκευή που δεν είμαι ο απόλυτος κάτοχός της και που άλλοι αποφασίζουν για μένα και για το δικό μου καλό…

 

Δύο τελευταία πράγματα που έχουν σχέση με τους ήχους. Από εχτές μου έχει σπάσει τα νεύρα ένας ήχος που βγάζει κάθε 5 λεπτά. Στην αρχή ήταν σφύριγμα αλλά κατάφερα να τον κάνω λιγότερο ενοχλητικό, βάζοντας για ήχο έναν bib στις ειδοποιήσεις. Στην notification bar όμως δεν υπάρχει κάτι αριστερά, με εξαίρεση μια εικόνα της μπαταρίας που δεν λέει να φύγει με τίποτε και που απλά ενημερώνει πως η μπαταρία του είναι full. Θέλω να πιστεύω πως δεν είναι δυνατόν όταν κάποιος θέλει να δουλεύει μόνιμα μια συσκευή στην τάση, να πρέπει να ανέχεται συνέχεια αυτή την ειδοποίηση! Επίσης ο ηλίθιος default ήχος της εταιρείας (κοινώς bloom) όταν αγγίζεις κάποια ρύθμιση, αλλάζει ή η εταιρεία και εδώ τον έχει επιβάλει defacto;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη χρονια.θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους της γνησιας θηκης.οταν σηκωνετε την θηκη ξεκλειδωνει και η συσκευη η θα πρεπει να πατησετε τον hard button.επισης οταν σηκωνετε το καλυμα και βγαινει το ημερολογιο,η συσκευη ξεκλειδωνει με το δακτυλο η θα πρεπει παλι να πατησετε το κουμπι.ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονια.Σε ολες τις περιπτωσεις ξεκλειδωνει,δεν χρειαζεται να πατησεις το hard button απο επανω!
Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονια.Σε ολες τις περιπτωσεις ξεκλειδωνει,δεν χρειαζεται να πατησεις το hard button απο επανω!

δηλαδη απλα σερνεις το δακτυλο αν καταλαβα.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις να εμφανιζεται το ημερολογιο απλα το κλεινεις και σε βγαζει στο homescreen,χωρις το ημερολογιο απλα σερνεις στην οθονη!
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις να εμφανιζεται το ημερολογιο απλα το κλεινεις και σε βγαζει στο homescreen,χωρις το ημερολογιο απλα σερνεις στην οθονη!

 

τωρα γινομαι κουραστικος αλλα οταν λες <<Οταν εχεις να εμφανιζεται το ημερολογιο απλα το κλεινεις και σε βγαζει στο homescreen>> εννοεις το κλεινω με πιο τροπο;

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Εχει ενα tab που λεει κλεισιμο για να βγεις απο το ημερολογιο και να σε παει σε homescreen!

 

με βοηθησες πολυ σε ευχαριστω.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες η γνησια θηκη ειναι αψογη σε θεμα προστασιας και λειτουργικοτητας,το μονο αρνητικο για εμενα ειναι οτι οι γωνιες που μπορεις να την κανεις να στεκεται ειναι αβολες εντελως και δεν φρεναρει καλα σε ορισμενες οπως οι θηκες του ipad!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή original θήκη δεν υπάρχει πουθενά ετοιμοπαράδοτη ( και το e-shop λει 2-3 μέρες αλλα δεν νομίζω..) εκτός του cellphones.gr έχει αγοράσει κανείς από εκεί ? είναι αξιόπιστο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη Χρονια!

 

Μια και λετε για θηκες εγω πηρα αυτην απο ebay. Σε σχεση με τη γνησια εκτος απο την ποιοτητα κατασκευης και ο τροπος αναδιπλωσης και στιριξης ειναι λιγο διαφορετικος αλλα σε γενικες γραμμες ειναι μια χαρα!! (για τα λεφτα της τουλαχιστον..);)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εχω μια απορια.ολες οι θηκες μαζι με την γνησια που εχουν την λειτουργια αυτοματου ανοιγματος-κλεισιματος με τους μαγνητες,κατα ποσο βαζουν την συσκευη σε λειτουργεια off ωστε να μην εχουμε drain απο την μπαταρια.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ κι εγώ την παρέα.Παιδιά θέλω βοήθεια.Παρήγγειλα από ebay αμερικής το συγκεκριμένο τάμπλετ, αλλά 32GB, αξίας 500 ευρώ γτ το βρήκα σε προσφορά.Μου ζήτησαν και 50 ευρώ για έξοδα αποστολής.Σήμερα έφτασε αθήνα και βρίσκεται τελωνείο.Η αποστολή έγινε μέσω fedex.Πήρα τηλέφωνο σήμερα και τους ρώτησα πότε θα το έχω στα χέρια μου, γιατί η παραγγελία έγινε 20 δεκεμβρίου κι ακόμα περιμένω.Μου απάντησαν ότι πρέπει να εκτελωνιστεί για να το στείλουν.Πόσο περίπου θα χρεωθω?Το δέμα είναι 550 γρ.Ξέρει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εχω μια απορια.ολες οι θηκες μαζι με την γνησια που εχουν την λειτουργια αυτοματου ανοιγματος-κλεισιματος με τους μαγνητες,κατα ποσο βαζουν την συσκευη σε λειτουργεια off ωστε να μην εχουμε drain απο την μπαταρια.

 

Αυτη που αναφερω στο παραπανω post δουλευει κανονικα χωρις προβλημα.

 

Χαιρετώ κι εγώ την παρέα.Παιδιά θέλω βοήθεια.Παρήγγειλα από ebay αμερικής το συγκεκριμένο τάμπλετ, αλλά 32GB, αξίας 500 ευρώ γτ το βρήκα σε προσφορά.Μου ζήτησαν και 50 ευρώ για έξοδα αποστολής.Σήμερα έφτασε αθήνα και βρίσκεται τελωνείο.Η αποστολή έγινε μέσω fedex.Πήρα τηλέφωνο σήμερα και τους ρώτησα πότε θα το έχω στα χέρια μου, γιατί η παραγγελία έγινε 20 δεκεμβρίου κι ακόμα περιμένω.Μου απάντησαν ότι πρέπει να εκτελωνιστεί για να το στείλουν.Πόσο περίπου θα χρεωθω?Το δέμα είναι 550 γρ.Ξέρει κανείς?

 

Δεν επρεπε να στο στειλουν με fedex.. Με USPS συνηθως δεν περναει τελωνειο.. Πολυ φοβαμαι οτι θα επιβαρυνθεις αρκετα.. Πριν 1-2 χρονια με fedex μου ειχαν ζητησει 80-90 ευρω μονο για την διεκπαιρεωση της διαδικασιας εκτος του φορου.. Κι αυτο σε αγορα αξιας περιπου 50$.. Τοτε επελεξα να μην το παραλαβω και να το στειλουν πισω.. Μετα μου το ξαναεστειλαν με USPS και ολα καλα.. Δες τι θα σου πουν και βλεπεις τι θα κανεις..

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Δεν επρεπε να στο στειλουν με fedex.. Με USPS συνηθως δεν περναει τελωνειο.. Πολυ φοβαμαι οτι θα επιβαρυνθεις αρκετα.. Πριν 1-2 χρονια με fedex μου ειχαν ζητησει 80-90 ευρω μονο για την διεκπαιρεωση της διαδικασιας εκτος του φορου.. Κι αυτο σε αγορα αξιας περιπου 50$.. Τοτε επελεξα να μην το παραλαβω και να το στειλουν πισω.. Μετα μου το ξαναεστειλαν με USPS και ολα καλα.. Δες τι θα σου πουν και βλεπεις τι θα κανεις..

 

Δηλαδή γίνεται να ζητήσω να το στείλουν πίσω και να μου το στείλουν με USPS?Συγγνώμη που ρωτάω αλλά είναι η πρώτη φορά που έκανα αγορά και δεν γνώριζα.Αν το στείλω πίσω, δεν ξαναχρεώνομαι?Κι αν αποφασίσω να το στείλω πίσω,να τους πω να το στείλουν με USPS?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γίνεται να ζητήσω να το στείλουν πίσω και να μου το στείλουν με USPS?Συγγνώμη που ρωτάω αλλά είναι η πρώτη φορά που έκανα αγορά και δεν γνώριζα.Αν το στείλω πίσω, δεν ξαναχρεώνομαι?Κι αν αποφασίσω να το στείλω πίσω,να τους πω να το στείλουν με USPS?

 

Όπως αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω αυτό που έχεις να κάνεις αν το πόσο που θα σου ζητήσουν σου φανεί ασύμφορο είναι να μην παραλαβεις, οπότε θα το στείλουν πίσω.. Και εγώ ο μόνος τρόπος που ξέρω να αποφύγεις αυτή την κατάσταση είναι με usps (aka ταχυδρομείο).

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους!

Παιδιά εάν επιλέξουμε την Ευρωπαϊκή έκδοση αγοράζοντας το από Σκρουτζομάγαζο θα έχουμε κάποια μειονεκτήματα σε σχέση με την Ελληνική έκδοση;

Συνήθως οι Ευρωπαϊκές εκδόσεις είναι φθηνότερες και τις προτιμούν πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Όπου και αν έχω ψάξει υπάρχει μόνο η λευκή θήκη. Την μαύρη την αναμένουν όλοι. Αν κανείς την εντοπίσει κάπου και υπάρχουν κομμάτια, ας ρίξει σύρμα...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...